ARTYKUŁY
 FORUM DYSKUSYJNE     BAZA ROŚLIN     GALERIA     KMRW     CHAT     STRONA GŁÓWNA   
Zaprzyjaźnione serwisy
Flowgrow.de - Wasserpflanzenforum, mit großer Pflanzendatenbank
 
Kable grzejne w akwarium roślinnym
Jacek Pawłowski


Niektórzy twierdzą, że nie można mieć ładnego akwarium roślinnego bez kabli grzejnych w podłożu! Czy to jest prawdą?!

Moim zdaniem nie jest to prawdą. Są akwaryści, którzy ich nie stosują, a mają bardzo ładne akwaria gdyż kable wspomagają nas jedynie w codziennej opiece nad naszym roślinnym akwarium.

Kable są urządzeniem elektrycznym, które ma za zadanie wytworzyć obszar ciepła (w naszym przypadku w podłożu), które znajduję się w akwarium. Dzięki temu w podłożu zachodzi efektywniejsza cyrkulacja. Woda wokół kabla zostaje podgrzana, a następnie unosi się do góry przez warstwę podłoża i miesza się z wodą w akwarium. W tym czasie warstwa zimniejsza ze słupa wody napływa w miejsce ciepłej i zostaje ogrzana przez kable grzejne znajdujące się w warstwie podłoża. W ten sposób pokrótce można opisać działanie kabli grzewczych.

Co zyskujemy mając tak podgrzane podłoże?

Bardzo dużo. Korzenie roślin dostają wraz z efektywniej napływającą wodą substancje odżywcze. Istnieją rośliny, które lubią mieć ciepłe podłoże i w takim rosną bardzo dobrze np. Zwartki (Cryptocoryne). W warstwie dennej rozwijają się pożyteczne bakterie, które spełniają rolę filtra biologicznego.. W podłożu ogrzewanym kablami grzejnymi nie dochodzi do tzw. "stref beztlenowych", co eliminuje procesy gnilne i m.in. nie dochodzi do wytworzenia się trującego siarkowodoru. Powstaje stabilne środowisko, w którym bakterie sprzyjają procesom butwienia a nie gnicia. Dzięki temu większość składników pokarmowych jest utrzymywana w podłożu w stanie przyswajalnym dla roślin gdyż butwienie zachodzi w środowisku odpowiedniego natlenienia rozkładanej substancji organicznej. Proces ten przebiega przy odczynie obojętnym lub słabo kwaśnym, gnicie zaś - w warunkach niedostatecznego natlenienia substancji organicznej przy silnie kwaśnym odczynie wody.

Jak dobrać kable do akwarium?

Kupując kable grzewcze należy pamiętać, że mają one za zadanie wytworzyć słaby przepływ wody przez podłoże. Kablami nie możemy ogrzać całego akwarium, musimy mieć także grzałkę, która ogrzeje wodę w zbiorniku.

Moc kabli wyliczamy następująco: Na 10 litrów wody, powinno przypadać od 1 do 3 Watów mocy kabla, poniżej przedstawiam przykłady za niemiecką firmą "Dennerle":

- na akwarium od 60 do 100l można zastosować kabel o mocy 8 Watów
- na akwarium od 80 do 250l można zastosować kabel o mocy 25 Watów
- na akwarium od 150 do 500l można zastosować kabel o mocy 50 Watów
- na akwarium od 300 do 1000l można zastosować kabel o mocy 100 Watów

Oczywiście moc kabla dobieramy mając również na uwadze grubość warstwy podłoża - im jest ona wyższa tym większą moc powinien posiadać kabel grzewczy.

W swoim akwarium stosuję kable grzewcze już prawie 4 lata. Na początku chciałem kupić specjalne kable do podłoża firmy "Dennerle", ale niestety nie było ich w ofercie żadnego sklepu w Polsce (chyba do tej pory tak jest), nie dostałem również specjalnych przyssawek do kabli grzejnych. W zamian zastosowałem jedyne te, które udało mi się zdobyć: kable grzewcze do terrarium firmy "Aqua Szut" o mocy 25 Watów i zwykłe przyssawki (na termometr). W sumie wyszło taniej i jestem z nich zadowolony - pracują 4 lata i jak do tej pory nie miałem żadnej awarii.

Jak zamontować kable w akwarium?

Zwykle kable staram się ułożyć tak, aby pokryły jak największy obszar. Jeżeli posiadamy firmowe kable np. "Dennerle" - przyklejamy je w formie zygzaka ustalając pomiędzy częściami kabla przerwy od 4 do 6cm. Następnie przyklejamy przyssawki do szyby dennej (dobrze najpierw ją zwilżyć). Na tak przygotowane kable kładziemy substrat dla roślin lub sam żwir. Jeżeli zdecydowaliśmy się na specyficzne podłoże dla roślin (torf, glinka, lateryt itp.), żwir układamy na nim. Podłoże z kablami powinno mieć minimalną wysokość 5cm.
Tak montaż wyglądał u mnie:

Foto 1 Puste akwarium

Foto 2 Kable grzejne

Foto 3 Nawóz dla roślin

Foto 4 Żwir i dekoracje

Foto 5 Nalewanie wody


Należy pamiętać, że kable grzewcze nie są żadnym "cudownym środkiem" na piękny wzrost roślin. Akwarium z kablami w podłożu należy nawozić różnymi nawozami stałymi(kulki, tabletki dla roślin), jak i nawozami płynnymi nie zapominając o CO2 i odpowiednim oświetleniu, kable grzejne mogą nas jednak wspomóc w dążeniu do zapewnienia w akwarium jak najbardziej odpowiednich warunków dla naszych roślin i ryb. Dlatego właśnie stosuję je w swoim zbiorniku.


Artykuł napisano na podstawie własnych doświadczeń oraz:
1. System für ein problemloses Aquarium - poradnik firmy Dennerle
2. System für faszinierende Aquarien - poradnik firmy Dennerle
3. Jacek Sawicki "Przyczynek do znajomości równowagi biologicznej w akwarium" AKWARIUM 3/1992


  www.holenderskie.pl