ARTYKUŁY
 FORUM DYSKUSYJNE     BAZA ROŚLIN     GALERIA     KMRW     CHAT     STRONA GŁÓWNA   
Zaprzyjaźnione serwisy
Flowgrow.de - Wasserpflanzenforum, mit großer Pflanzendatenbank
 
Wysyłka roślin listem priorytetowym
Jacek Pawłowski


Odkąd Poczta Polska uruchomiła usługę "List Priorytetowy", życie dla wielu miłośników roślin wodnych stało się o wiele prostsze. A to, dlatego, że możliwość pozyskania nowych roślin skróciła się do 24 godzin.

Wielu akwarystów pozyskuje rośliny drogą wymiany bądź kupna od swoich kolegów poznanych w Internecie, mieszkających w innych miastach. Często te rośliny muszą przebyć setki kilometrów za nim trafią do naszego akwarium. Chcę tu przedstawić moje doświadczenia związane z wysyłką roślin "Listem Priorytetowym".

Czynności wstępne:
Na samym początku przygotowujemy koperty. W zależności od wielkości przesyłanych roślin będą to koperty o formacie A4 lub A5.Na kopercie wpisujemy dokładny adres odbiorcy jak i nadawcy. Uwaga: Adres należy wpisać czytelnie, tylko wtedy mamy pewność, że rośliny przez nas wysłane trafią odpowiednio szybko do adresata!

Przygotowanie roślin do wysyłki Po wyjęciu roślin z akwarium oczyszczamy roślinę z ślimaków, usuwamy porażone glonami liście, przycinamy do odpowiedniej długości. Tak przygotowane rośliny, wkładamy do wiaderka lub miski z wodą akwariową. Następnie przygotowujemy worki foliowe najlepiej z grubszej folii oraz gazety lub ligninę.

Pakowanie roślin
Rośliny wyjmujemy z wiadra lub miski, następnie układamy na fragmencie gazety lub ligniny. Ostrożnie przykrywamy drugą częścią. Następnie zabezpieczamy boki gazety poprzez ich zagięcie. Tak zapakowane rośliny zawijamy w jeszcze jedną warstwę gazety, a następnie moczymy w wodzie. Po wyjęciu z wody delikatnie wyciskamy nadmiar wody, uważając, aby nie uszkodzić pakunku (nie może z niej wypływać woda, dopiero po lekkim naciśnięciu paczuszki).Tak przygotowaną paczuszkę pakujemy do worka, który następnie dokładnie zawiązujemy. Zawiązany worek odwracamy do góry nogami i sprawdzamy czy na węźle nie przepuszcza wody, która mogła w małej ilości wyciec z zapakowanych roślin. Jeżeli test na szczelność wypad pomyślnie wsadzamy worek do koperty, pamiętając żeby rośliny umieścić po drugiej stronie od przyklejanych znaczków(może się zdarzyć, że w czasie stemplowania rośliny zostaną uszkodzone).Następnie zaklejamy kopertę.

Wysyłka roślin
Aby wysłać nasze listy z roślinami, musimy udać się na pocztę. Najlepiej, aby to było zaraz po zapakowaniu roślin. Na poczcie przy kupnie znaczków na listy zaznaczamy, że chcemy wysłać „priorytetem”. Pani w okienku zwarzy naszą przesyłkę i zgodnie z wagą przesyłki dobierze odpowiednią wartość znaczków. Tak nadany list dojdzie w ciągu 24 godzin do naszego adresata. Uwaga: Nie należy wysyłać w Sobotę takiej przesyłki, bo jak wiadomo Poczta Polska nie pracuje w Niedzielę. A jeden dzień zwłoki może zaszkodzić roślinom, które są zapakowane i przygotowane do szybkiej przesyłki!
Koszt wysłania jednej koperty to 2,00 do 2,30 zł. Oczywiście im cięższa jest przesyłka tym więcej zapłacimy!

Uwagi autora:
Sposób ten ma jedną wadę, nie można tak zapakowanych roślin wysyłać zimą. Możliwość przemarznięcia lub/i zamarznięcia! Próba z tak zapakowanymi roślinami, ale nadmuchanym powietrzem workiem, nie zdała egzaminu. Worek został specjalnie przebity przez pracowników poczty lub uszkodzony poprzez maszyny pracujące na poczcie, które segregują listy!

Nie można wszystkich roślin wysłać tą metodą! Pomyślnie wysłane gatunki to:
Wszelkie małe i średnie gatunki roślin rozetowych z rodzajów:
- Echinodorus, Cryptocoryne, Sagittaria, oraz Glossostigma, Eleocharis oraz rośliny łodygowe: Rotala, Ludwigia, Hemianthus, Egeria, Heteranthera, Hygrophila

Zdaję sobie sprawę, że niektórzy mogą się nie zgadzać z zawartymi w tym artykule spostrzeżeniami. Ale są to moje spostrzeżenia oraz osób, którym wysyłałem rośliny!!! Jestem otwarty na wszelka krytykę.

Podziękowania:
Piotrowi Baszuckiemu za namówienie mnie do napisania tego artykułu.Janowi Poświacie za wszelkie Jego uwagi i spostrzeżenia, którymi się ze mną podzielił po odbiorze roślin, które Mu wysłałem.
  www.holenderskie.pl