ARTYKUŁY
 FORUM DYSKUSYJNE     BAZA ROŚLIN     GALERIA     KMRW     CHAT     STRONA GŁÓWNA   
Zaprzyjaźnione serwisy
Flowgrow.de - Wasserpflanzenforum, mit großer Pflanzendatenbank
 
Rodzaj Bacopa
Waldemar Miciński


Rośliny tego rodzaju należą do rodziny trędownikowatych /Scrophulariaceae/. W naturze bakopa /Bacopa/ jest rośliną bagienną i stąd, tylko niektóre gatunki są uprawiane w akwariach. Pozostałe sprawiają wiele kłopotów, a nawet są uważane za nie nadające się do uprawy podwodnej. Występują na obszarach podzwrotnikowych i równikowych całego świata.

Z okrągłej, zielonej i pionowo rosnącej łodygi, wyrastają liście, które są bezogonkowe, osadzone naprzeciwlegle krzyżowo. Blaszki liściowe mają różne kształty: owalne, jajowate i lancetowate, przy czym, w wielu wypadkach jest to zależne od warunków uprawy. Barwa liści mieści się w przedziale od jasnej do ciemnej zieleni. Ich spód, u niektórych gatunków zabarwiony jest na czerwono. Jak na warunki akwariowe, są to rośliny średniej wielkości. Osiągają od 20 do 60 cm wysokości, przy długości liści od 1 do 6 cm, a szerokości od 0.2 do 2.5 cm. Mają nieco zróżnicowane wymagania, co do temperatury wody, ale 24°C to ciepłota, przy której powinien rosnąć każdy gatunek.

Nie są wybredne pod względem twardości wody. Mogą mieć wodę miękką, do średnio twardej o pH 6-7.5.

Jednym z ważniejszych czynników warunkujących dobry wzrost jest odpowiednie podłoże i nawożenie. Podłoże w żadnym wypadku nie może być z drobnego żwiru, a tym bardziej piaskowe. Jego granulacja musi być większa. Stworzy to podłoże luźne, do którego należy dodać kawałki gliny. Nawozić należy preparatami żelazowymi. Rośliny reagują wtedy bujniejszym wzrostem i ładniejszym kolorem liści.

Oświetlenie powinno być dobrane odpowiednio do gatunku. Niektóre preferują umiarkowane, a inne intensywne. Należy je chronić przed porastaniem glonami, na co są podatne, gdyż glony hamują ich wzrost, a często niszczą całkowicie.


 
Występowanie
Temp - oC
Oświetlenie
Twardość
wody - on

Odczyn wody
pH

1
Ameryka Północna
23 - 27
intensywne
5 - 15
5 - 7,5
2
Afryka. Madagaskar
23 - 28
intensywne
10 - 15
ok. 7
3
Ameryka, Jawa
24 - 26
intensywne
6 - 10
6 - 7
4
Brazylia
20 - 24
intensywne
6 - 10
6 - 7
5
Afryka, Azja, Ameryka, Australia
23 - 28
słabe lub miejsca ciniste
4 - 14
6 - 7,7
6
Brazylia
25 - 27
intensywne
5 - 10
6 - 7
7
Ameryka Północna
22 - 26
intensywne
5 - 10
6 - 7


Rozmnażanie bakop jest proste. Wystarczy ściąć wierzchołek i posadzić, a łatwo się ukorzeni (rozmnażanie wegetatywne). Stary pęd pozostawia się. Wyda on młode rośliny. Kiedy osiągną odpowiedni wzrost, oddziela się je od pędu i sadzi w podłożu. Bacopy można również rozmnażać z nasion (rozmnażanie generatywne).Po wyrośnięciu nad wodę zakwitają. Wydają, zależnie od gatunku, białe, niebieskie, różowe lub fioletowe kwiaty, które wyrastają na szypułkach z nasady liści. Generatywny sposób rozmnażania jest rzadko stosowany przez akwarystów. Najlepszym sposobem na stworzenie grupy dorodnych roślin, jest uprawa w paludarium, a następnie wysadzenie ich w akwarium.

W akwarium dekoracyjnym należy sadzić bakopy kępami, na tle, lub w pobliżu kontrastujących z nimi roślin. Mogą to być np.: wywłóczniki, limnofile, moczarki, kryptokoryny i kabomby. Można je także użyć do obsadzenia tyłu lub boków akwarium.

Bacopa amplexicaulis - bakopa karolińska
Bacopa crenata - bakopa karbowana
Bacopa floribunda - bakopa zaostrzona
Bacopa lanigera - bakopa omszona
Bacopa monnieri - bakopa Moniera
Bacopa myriophylloides - bakopa okółkowa
Bacopa rotundifolia - bakopa okrągłolistna
  www.holenderskie.pl