ARTYKUŁY
 FORUM DYSKUSYJNE     BAZA ROŚLIN     GALERIA     KMRW     CHAT     STRONA GŁÓWNA   
Zaprzyjaźnione serwisy
Flowgrow.de - Wasserpflanzenforum, mit großer Pflanzendatenbank
 
Krewetka Amano (Caridina Japonica)
Tłumaczenie i komentarz: Jarosław Nyzio


Dla potrzeb akwarystyki krewetka została odkryta przez Takashi Amano na początku lat osiemdziesiątych. Powodem zainteresowania tą krewetką była jej zdolność do pochłaniania ogromnej ilości glonów w akwarium. Takashi Amano jako pierwszy wykorzystał Cardininę Japonica w swoich akwariach wystawowych stąd często jest ona nazywana krewetką Amano.

Występowanie

Krewetka Amano zasiedla Japonię w regionie Yamato, południową część Chiba i Shimane. Można ją spotkać również w Korei i Tajwanie.

Dymorfizm płciowy

Samce dorastają do 3,5 cm. Samiczki są większe i osiągają wielkość 5 cm. Płeć można rozpoznać po kształcie ciała. Jeżeli plamki na ciele są okrągłe i nieregularnie rozmieszczone to cechy te wskazują na samczyka. Samiczki mają raczej plamki ułożone w linię poza tym mają również większą część brzuszną ciała.

Budowa

Najbardziej charakterystyczną cechą krewetki Amano jest przeźroczyste ciało pokryte czerwono-brązowymi plamkami o średnicy +/- 0,3 mm. Oczy krewetki są czarne. Na grzbiecie posiada ona białą linię ciągnącą się od od głowy do końca tułowia. Nie jest znana dokładnie długość życia krewetki. Szacuje się ją na 2-3 lata.

Zachowanie

Główny powodem, dla którego trzyma się krewetkę Amano w akwarium jest jej ogromny apetyt na glony. Większość czasu w akwarium spędza ona na poszukiwaniu i konsumpcji glonów i detrytusu. W przerwach pomiędzy posiłkami lubi odpoczywać pod liśćmi lub w innych ukrytych miejscach. Jest ona zwierzęciem bardzo spokojnym i pokojowo nastawionym do innych mieszkańców akwarium. Jednakże ryby utrzymuje w bezpiecznej odległości od siebie za pomocą szczypiec. Czasami pozwala innym krewetkom podejść do siebie bliżej. Bywa, że krewetka Amano chowa się w dzień i wychodzi na żer dopiero nocą. Nie jest to jednak reguła gdyż w niektórych zbiornikach żeruje w ciągu dnia. Wydaje się, że ma to związek ze zbyt dużą obsadą akwarium i wrodzoną ostrożnością i nieśmiałością krewetki. Nie należy również trzymać krewetki Amano pojedynczo ponieważ źle się wtedy czuje i pozostaje w ukryciu.

Parametry wody

Krewetka Amano nie ma żadnych specjalnych wymagań w stosunku do wody. Natomiast wymiana wody ma znaczący wpływ na zachowanie się krewetki. Po każdej wymianie wody wzrasta jej ruchliwość i zaczyna ona energicznie pływać. Nie znana jest optymalna temperatura dla tej krewetki ale nie powinna ona przekraczać 28 °C.

Rozmnażanie

Znane są przypadki rozmnożenia krewetki Amano w niewoli. Nie mniej jednak nie poznano dokładnie jej cyklu reprodukcyjnego. W związku z czym autor przytoczył dobrze opisany przypadek rozmnożenia krewetki przez niemieckich hodowców ( http://www.aquatime.de/)

Zgodnie z raportem o rozmnożeniu larwy krewetki wymagają czystej, dobrze natlenionej wody bogatej w pożywienie. Para rozpłodowa była trzymana w następujących warunkach.

Temperatura 24 °C
Twardość ogólna 21°n
NO2 niemierzalne
NO3 10 mg/l
pH 7,5

Samiczka nosi jaja przez 4-6 tygodni. Larwy po odłączeniu się od matki pływa głową w dół. Próby wychowania larwy w wodzie słonawej o zasoleniu 17 g/l i słodkiej nie powiodły się. W wodzie słodkiej larwy padły po 6 dniach natomiast w wodzie słonawej dożyły 10 dni. Dopiero podniesienie zasolenia do poziomu 30 g/l zakończyło się sukcesem hodowlanym.

Zbiornik o podanym zasoleniu został przygotowany wcześniej. Po wykluciu 50-80 larw zostały one złapane i przeniesione to wcześniej przygotowanego akwarium Przenoszenie larw do zasolonej wody odbyło się stopniowo poprzez naczynie pośrednie, do którego dolewano zasolonej wody. Przenoszenia larwy dokonywano za pomocą wężyka poprzez zassanie.

Kilka razy dziennie larwa była karmiona pokarmem w w płynie (podano nazwę Liquizell). Po 4 tygodniach można było rozpoznać już małe krewetki, które poruszały się po dnie zbiornika głową w dół. Po 6 tygodniach krewetki zaczęły żerować. Po 8 tygodniach osiągnęły wielkość 5-8 mm. W tym okresie było karmione microcell'em i tabletkami dla glonojadów. Do 8 tygodnia życia wielokrotnie częściowo podmieniano wodę w ilości 20% utrzymując stałe zasolenie. Po 12 tygodniach większość krewetek osiągnęła wielkość 15-20 mm.

W tym momencie przystąpiono do obniżenia zasolenia. Cztery wymiany wody w ciągu 5 dni doprowadziły do parametrów wody jak dla pary rodzicielskiej. Po 16 tygodniach krewetki wyłowiono z użyciem siatki i przeniesiono do głównego zbiornika. Krewetki rozwijały się poprawnie. Po 5 miesiącach jedna z krewetek zaczęła nosić swoje własne jaja.

  www.holenderskie.pl