ARTYKUŁY
 FORUM DYSKUSYJNE     BAZA ROŚLIN     GALERIA     KMRW     CHAT     STRONA GŁÓWNA   
Zaprzyjaźnione serwisy
Flowgrow.de - Wasserpflanzenforum, mit großer Pflanzendatenbank
 
Droga do uczestnictwa konkursie ADA
Adam Paszczela



Widok ogólny


Wstęp:

Moja fascynacja akwarystyką zaczęła się gdy miałem 7 lat a naturalistyczną - 4 lata temu, kiedy to razem z moim kuzynem Krzysztofem Kostkiem natrafiliśmy w internecie na artykuł poświęcony akwarystycznej działalności Pana Takashiego Amano. I kiedy tak oglądaliśmy zdjęcie po zdjęciu w naszych umysłach akwarystów następowała ogromna przemiana.

I tak krok po kroku zdobywamy kolejne szczeble i tajniki akwarystyki naturalistycznej. Myślę , że podczas tej nauki natrafiliśmy na szereg problemów związanych ze skuteczną uprawą roślin w akwarium których rozwiązanie przenosiło nas na kolejny etap wtajemniczenia. Akwarystyka jest niewątpliwie pasją dla cierpliwych, gdyż na efekty niejednokrotnie musimy czekać latami, a i owoce tej pracy nie są trwałe.

Widok ogólny

Akwarystyka nie pozwala spocząć na laurach , gdyż rewelacyjne efekty dziś nie oznaczają sukcesu jutro (oczywiście bez dalszego zaangażowania). Wielokrotnie obserwowałem różnice w wyglądzie zbiorników po powrocie z dłuższego urlopu, kiedy to brakowało ręki właściciela. Sukcesy oraz idące z nich satysfakcje to mieszanka wiedzy, cierpliwości, intuicji oraz pierwiastka ze świata magii.

Pan Takashi Amano znalazł receptę na nieśmiertelność swojej twórczości poprzez utrwalanie swojej pracy na kliszy fotograficznej. Pozwala to na ciągłe eksperymentowanie i porównywanie własnych osiągnięć oraz poprzez wieloletnią dokumentację stwarzanie stabilnego obrazu umiejętności akwarystycznych.

Akwarystyka naturalistyczna zmienia również spojrzenie na przyrodę. Sprawia ,że w naszym codziennym życiu stajemy się w naszych działaniach bardziej proekologiczni.


Widok ogólny

Rozwinięcie:

Przez cztery lata byłem w posiadaniu 5 zbiorników roślinnych o różnych wymiarach. Zacząłem od zbiornika 230l w którym rozpocząłem uprawę kilkunastu gatunków roślin. Filtracja Hagen. Oświetlenie - już w pierwszym zbiorniku miałem dość silne bo aż 200W, tak więc jeden semestr po nazwą oświetlenie miałem za sobą. Chociaż przy posiadaniu pięciu rodzajów świetlówek (wtedy Hagen, Arcadia) po dwie z każdego możemy zastosować kilkadziesiąt kombinacji uzyskania temp. oraz natężenia światła w różnych częściach zbiornika. Po wielu przeprowadzonych próbach udało mi się uzyskać kombinację, która najbardziej odpowiadała uprawie roślin oraz była równocześnie przyjemna dla oka. A oto konfiguracja świetlówek sprzed trzech lat:

120X40X45 5 X 40W
Sun glo
Flora glo
Arcadia orginal
Aqua glo
Power glo
---------------------Przód

Pomimo dobrego oświetlenia efekty nie były aż tak zadowalające, postanowiłem więc podążyć za nowym tematem czyli nawożeniem..

Wtedy właśnie rozpocząłem eksperymenty z nawozami, ich stężeniami w zbiorniku oraz z własnym przepisem na podłoże dla roślin. Cały czas śledziliśmy artykuły w Internecie dotyczące nawożenia i po natrafieniu Na stronę Triamonda rozpoczęliśmy próby z Pokonem oraz z nowo odkrytym nawozem ogrodniczym Osmocote. Efekty były bardzo zaskakujące . Począwszy od wspaniałej kolekcji glonów przez niestabilny skład chemiczny wody po zadowalające efekty wzrostu roślin uznawanych za trudnych w uprawie.

Widok ogólny

Założeniu kolejnego zbiornika towarzyszyła również zmiana sposobu filtracji. W zbiorniku o pojemności 330l zainstalowałem filtr zewnętrzny Eheim do 600l oraz wewnętrzny do 200l. Po zastosowaniu odpowiednich substratów oraz umieszczeniu w jednej z komór węgla 230 na efekty nie trzeba było długo czekać. Po pięciu, sześciu tygodniach woda posiadała stabilną TW, poziomu azotu (każda postać) oraz fosforanów. Po zastosowaniu powierzchniowego ruchu wody jej przejrzystość przypominała „kryształ”. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem małej częstotliwości obsługi filtrów ww. firmy, których oczyszczanie odbywa się co 4 miesiące .

Po drodze był jeszcze niewielki zbiornik eksperymentalny 80l, w którym usiłowałem ujeździć dotychczas rącze dla mnie rumaki takie jak: Glossostigma, Didiplis, oba Micranthema, Eusteralis.

Założeniu kolejnego zbiornika towarzyszyła instalacja profesjonalnego już systemu dozowania CO2, którego nieodzowność doświadczyliśmy stosując proste metody zawarte również w opisie zbiorników 280l i 600l

Tak więc zbiornik 470l 180X55X47 został uzbrojony po zęby :

Oświetlenie - 6 x 58 W Arcadia 3 szt. tropical ,3szt. fresh
Filtracja - Eheim 600l , Eheim 350l pulsacyjny
Nawożenie- CO2 system Aquamedic butla 2 kg Ph 7.0 TW 6
Nawóz Pokon ,Master Grow w przetestowanych dziennych dawkach
Podłoże własnej roboty ( baltic sand, forest clay and .......)

Istotnym dla mnie problemem było umiejscowienie nowego zbiornika w nowym, jedynie możliwym miejscu naprzeciw okna po południowo-zachodniej stronie. To największe przekleństwo dla zbiornika roślinnego zmusiło mnie do całkowitego jego zaciemnienia co niewątpliwie ograniczyło przyjemność obserwacji w ciągu dnia. Nie obyło się również bez przygód tzn. podczas uruchamiania zbiornik nie był osłonięty przez pierwsze tygodnie (lipiec) do tego korciło mnie i testowałem nowy system CO2 i...stało się . Wspaniała plantacja cyjanobakterii, która doprowadzała mnie do obsesji zwłaszcza, że do wyjazdu na urlop pozostało 10 dni. Niestety nie zdołałem opanować inwazji przed urlopem i zbiornik po osłonięciu pozbawiłem C02 oraz nawożenia . Pozostać miało tylko oświetlenie. Tak właśnie.. miało..ale wyciągnąłem nie tę wtyczkę i zbiornik pozostał w ciemności przez 6 dni. Kiedy powróciłem początkowo załamałem ręce, ale stało się coś niesamowitego cyjanobacterie z braku światła całkowicie wyginęły i przy okazji w gęsto zarośniętym ciemnym zbiorniku wytarło się kilka gatunków: tetra, bystrzyk i szczupieńczyk.

Zakończenie:

Od około roku jestem posiadaczem wydawnictw Ady oraz prenumeruję miesięcznik Aquajournal, który poświęcony jest wyłącznie tematyce akwarystyki naturalistycznej.


Widok ogólny

Inspiracją do zgłoszonej przeze mnie aranżacji było połączenie udanej uprawy wielu gatunków i jak najmniejszej ingerencji w jej ekosystem. Zależało mi na jak najbardziej naturalnym wyglądzie. Nazwałem go the rainforest czyli las deszczowy. Zbiornik w chwili wykonania zdjęć miał 9 miesięcy od założenia i do tego czasu wyprodukował nadwyżkę kilku dużych reklamówek rzadkich zdrowych roślin. Zbiornik mojego kuzyna był na około 3 miesiące przed zdjęciami aranżowany i w takiej postaci nie zmieniany do końca. Jego nazwa to green cape czyli zielony przylądek.

Zdjęcia wykonywaliśmy jednego dnia przy całkowitym braku światła zewnętrznego, po 18 slajdów na każdy zbiornik w różnych konfiguracjach oświetlenia no i oczywiście ruchu poruszających się ryb. Do wykonania slajdów wykorzystaliśmy lustrzankę Nikona ,slajd Fuji Provia bez wykorzystania lampy błyskowej z użyciem statywu.

Do wybranego najlepszego slajdu i odbitki dołączyliśmy formularze zgłoszeniowe i wysłaliśmy koperty do Japonii. Koszt zgłoszenia do konkursu wynosi 2000JYP czyli około 65 zł.

Po rozstrzygnięciu konkursu wydawany jest katalog ze wszystkimi zgłoszonymi aranżacjami w kolejności zajmowanego miejsca w rankingu w 2003 roku. Zapraszam wszystkich do spróbowania swoich sił w przyszłorocznym konkursie 2004 oraz do zainteresowania się fascynującą odmianą akwarystyki.


Pozdrawiam
Adam Paszczela "aquadam"

  www.holenderskie.pl