Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez didiplis » N 21 paź, 2007

janek_ napisał(a):U mnie w akwarium starsze "listki" glosii żółcieją, a następnie robią się w nich małe dziurki. Niestety nie mam zdjęć bo mam za słaby aparat. Akwarium ma 18dni. Stosuję takie nawozy:
- Plant Nutrition+ liquid (raz na dwa dni 1ml)
- Planta Gainer Ferro+ (do podmian 2ml)
Czego to mogą być niedobory lub nadmiary?
IMHo to brak potasu.
didiplis
Poznaje temat
 
Posty: 71
Dołączył(a): N 20 maja, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez mardrak » Wt 23 paź, 2007

A czego tu może być brak,żelao na poziomie 0,1-0,3 ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
mardrak
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn 13 lut, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MariooT » So 27 paź, 2007

Cuż sie stało z tym lotosem to moze być za pskudztwo? czego brak mikrosorium ? a moze jakaś choroba nawoze od niedawna Mikrovitem 1 firmy Intermag i K2SO4 i MgSO4 20ml co tydzień na 300l wody

Obrazek

[ Dodano: Sob 27 Paź, 2007 ]
Obrazek

Obrazek

Co brakuje mikrosorium? ma czarne kropki na liściach szczególnie tych starszych
Obrazek
MariooT
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 15 mar, 2006
Lokalizacja: Rzeszów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez karpies » N 02 gru, 2007

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji problemu:

Akwarium 146 l, podmiany 15% RO tygodniowo, nawożenie - wcześniej Planta Gainer Classic do podmian plus nieregularnie Ferro +.

Od niedawna:

Do podmian: Planta Gainer Classic 2ml na 10 l, Planta Gainer HMineral 2ml na 8L.
Fe+ - zaczynałem od 2ml dziennie, jednak ze względu na niedobory zwiększyłem dawkę do 6ml dziennie.

CO2 z butli.
Oświetlenie:
3x24W T5 (Philips 840 i 865, Sylvania Grolux).

Rośliny rosną szybko, pięknie bąblują, niestety szybko też marnieją starsze liście - w alternaterze robią się zielone plamy i liście gniją od końców. Hygrophilia - ciemniejsze plamy i obumieranie lisći. Inne rośliny - podobnie.

Ponieważ dopiero teraz kupiłem Planta Gainer Micro, a wcześniej do podmian dodawałem Planta Gainer Classic, podejrzewam brak magnezu (Ferro+ go nie zawiera) ? Czy słusznie ?
Moja druga hipoteza to przesada w CO2 - obecnie już zmniejszyłem dawkę, przy zbyt niskim nawożeniu mikro.

Oto wyniki ostatnich testów (jak zaznaczyłem, z CO2 już zszedłem trochę w dół):

pH 6.8
kH 8
NO3 - ok. 10
Fe - pomiędzy 0.5 a 1
PO4 - prawie 0.5


Obrazek
Obrazek
Obrazek


Dzięki z góry,
Łukasz
karpies
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz 16 lut, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dżemik » N 02 gru, 2007

karpies napisał(a):Oto wyniki ostatnich testów (jak zaznaczyłem, z CO2 już zszedłem trochę w dół):

pH 6.8
kH 8
NO3 - ok. 10
Fe - pomiędzy 0.5 a 1
PO4 - prawie 0.5



zmniejsz Fe i PO4 do ok.0,2ppm albo jeszcze niżej
Avatar użytkownika
Dżemik
Zainteresowany tematem
 
Posty: 191
Dołączył(a): So 11 lut, 2006
Lokalizacja: Tarnów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez karpies » Pt 07 gru, 2007

Zmniejszyłem nawożenie Ferro plus o 33%, niestety objawy takie same, a za to wzrost roślin mniejszy. Może to jednak braki makro, albo magnezu, tak jak podejrzewałem ?

Dzięki z góry za pomoc.

krąpiu
karpies
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz 16 lut, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Akwarysta91 » Cz 27 gru, 2007

Witam,

Liście nurzańca robią sie brązowe,śilnie czerowne i odpadają.Liście Rotali spec. green są blade.

Parametry:

No3~ 30
No2-0
PH-6,8
Gh-10
Kh-6
Nh3-0
po4-0,3

Oświetlenie 3x(30)w T8 (akwa 182 profil)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Akwarysta91
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Wt 10 lip, 2007
Lokalizacja: Mielec
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cvahoo » Pt 04 sty, 2008

Proszę o identyfikację niedoborów/nadmiarów

[center]Obrazek[/center]


Oznaki są bardzo wyraźne, występują na roślinach łodygowych (kiedyś na eustralis, teraz na rotali).
Akwarium roślinne 36W/54 litry, CO2 itp.

Parametrów wody celowo nie podaję, bo nie chce żeby ktoś sie za bardzo nimi sugerował.
Avatar użytkownika
cvahoo
Poznaje temat
 
Posty: 52
Dołączył(a): Cz 16 wrz, 2004
Lokalizacja: Opole
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez j24 » So 05 sty, 2008

cvahoo napisał(a):Parametrów wody celowo nie podaję, bo nie chce żeby ktoś sie za bardzo nimi sugerował.
Bez parametrów to się nie da (no może troszkę przesadziłem). Bardzo rzadko jest tak że mamy jakiś objaw patognomoniczny dla konkretnego niedoboru/nadmiaru. Niedobory/nadmiary różnych pierwiastków mogą dawać takie same zmiany na roślinie, i prawdę mówiąc to podanie parametrów wody i nawożenie ma kluczowe znaczenie. No ale może ktoś inny rozpozna ten niedobór/nadmiar bez podawania parametrów.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
No ale może troszkę zabawię się we wróżbitę.....widzę tutaj, między innymi, zamierające stożki u rotali...nie stosujesz może nawozu mikroelementowego Planta Gainer? :wink:
Avatar użytkownika
j24
Stały bywalec
 
Posty: 380
Dołączył(a): N 29 maja, 2005
Lokalizacja: Zgierz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez powerplus » N 06 sty, 2008

Czego im brakuje?

Obrazek


Obrazek
Avatar użytkownika
powerplus
Poznaje temat
 
Posty: 67
Dołączył(a): N 05 lut, 2006
Lokalizacja: Płock
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cvahoo » Pn 07 sty, 2008

> j24

Tutaj szerzej opisywałem problem : http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... lants.html
Avatar użytkownika
cvahoo
Poznaje temat
 
Posty: 52
Dołączył(a): Cz 16 wrz, 2004
Lokalizacja: Opole
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez j24 » Śr 09 sty, 2008

cvahoo napisał(a):> j24

Tutaj szerzej opisywałem problem : http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... lants.html
Sorry, ale nie jestem anglojęzyczny. :???:
Avatar użytkownika
j24
Stały bywalec
 
Posty: 380
Dołączył(a): N 29 maja, 2005
Lokalizacja: Zgierz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Gnicie łodyg szczególnie lotos czerwony

Postprzez arekzgorek » Pt 11 sty, 2008

Witam, mam podobny problem jak kolega kilka postów wyżej, gniją mi łodygi lotosa i to bardzo szybko, a co dziwnego do tej pory rósł piorunująco szybko, z moich doświadczeń zauważyłem że to się dzieje raz na jakiś czas, a potem roślina rośnie pięknie. Ale jednak chciałbym tego uniknąć w przyszłości, bo lotos traci 3/4 liści. Stosowałem też MFC zooleka. Parametry:
pH~6,8
TwW~5
TwO~8
NO2=0
NO3~50
PO4~50
CU~0
Akwa 400l, oświetlenie 2x40W T8 + 1x80W T5, + CO2
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
arekzgorek
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 24 lis, 2005
Lokalizacja: WAWA
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lukaszs » Pt 11 sty, 2008

witam,

w jakich jednostkach podajesz stezenia? jesli w mg/l, to to jest zabojcze stezenie NO3 dla paletek. a jesli w ppm, to 50 ppm PO4 to jest okolo 5 mg/l (dobrze przeliczam?), to tez jest bardzo duzo (domyslam sie, ze karmisz sercem wolowym, ono mocno podbija fosforany).

a wracajac do lotosa: w mniejszym akwarium (240 l) kilka razy zdarzylo mi sie podobne "rozpuszczanie sie" lodyg i lisci jak na twoich zdjeciach. wydaje mi sie, ze jest to lotosowy odpowiednik "choroby kryptokoryn" i pojawia sie przy naglym zachwianiu parametrow albo przy dluzszej przerwie w podmianach wody. lotos zrzucal wtedy wiekszosc lisci a potem wypuszczal nowe, ktore byly juz w porzadku. moja rada to regularna podmiana wody, przy 400 l z paletkami (paletki bardzo brudza, ale skoro je rozmnazasz to na pewno wiesz) proponuje codziennie co najmniej 20 l.

pozdrawiam :)
lukaszs
Poznaje temat
 
Posty: 63
Dołączył(a): Wt 23 lis, 2004
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez arekzgorek » Pt 11 sty, 2008

lukaszs napisał(a):witam,

w jakich jednostkach podajesz stezenia?
Kurcze teraz jestem w pracy, i niestety nie pamiętam jakie jednostki, ale mierzę testami zooleka, Czasami jak miałem więcej palet to steżenie było większe. Rzeczywiście karmię sercem, ale nie za dużo. Paletek mam tylko 7 szt, więc o przerybieniu nie ma mowy, dodatkowo z 50 szt drobnicy, typu glonojady, kirysy czy minory. Podmieniam jednorazowo średnio 150 l/tydzień, bo niestety nie mam czasu codziennie, czasami jest to 5 dni czasami 10, ale staram sie co tydzień. I palet musze się pozbyć, bo mogą ucierpieć, znowu rodzinka mi się powiększa. Nawożę własnymi nawozami zrobionymi wg tego Forum, dodaję też Planta Gainer Hydromineral do wody po RO i Aquasafe, czasami Nitrivec, sól sery.
Avatar użytkownika
arekzgorek
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 24 lis, 2005
Lokalizacja: WAWA
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez jdarecki » Pt 11 sty, 2008

arekzgorek mam podobna sytuację. Akwa ma 375l a w nim 7 szt dysków. Pomimo parametrów trzymanych w normie i nieprzekarmianiu ryb co jakiś czas lorosy mają to samo. Łodygi stają się jakby rozwodnione, a liście cienkie jak papier. Następnie następuje przerwanie i liść idzie do śmieci. Ponadto u mnie lotosy wypuszczają strasznie długie liście więc po jakimś czasie wyglada jak palma a nie lotos. Czasami rośliny wypuszczają liście wyraźnie grubsze (nawet jak papier ścierny) o ciemnoczerwonej barwie. Może jakiś doświadczony Lotosiarz da kilka rad jak być mądrzejszym od lotosu :lol:
Avatar użytkownika
jdarecki
Zainteresowany tematem
 
Posty: 207
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lukaszs » Pt 11 sty, 2008

a ile masz swiatla? lotos wypuszcza liscie wysoko gdy ma za ciemno (cienka i dluga lodyzka, maly lisc).
ciemnoczerwone i grube liscie to chyba wlasnie takie o jakie nam chodzi?
przyczyny rozpuszczania sie lisci szukalbym w zbyt rzadkich podmianach wody i zwiazana z tym niestabilnoscia parametrow.

inna sprawa, to dosc trudno lotosa utrzymac przez kilka lat w stalym wygladze. trzeba bardzo pilnowac, zeby nie wypuscil za duzo lisci nawodnych. ja swoim pozwalam miec nie wiecej niz 1 na raz. poza tym dorosla roslina potrafi czasem wyksztalcic bulwe i zmarniec. zeby temu zapobiec usuwam stare rosliny gdy robi sie za gesto i zostawiam mlodsze. lotos gdy dobrze rosnie to wypuszcza mlode rosliny z klacza. nie jest do tego potrzebne celowe uszkadzanie korzeni.
lukaszs
Poznaje temat
 
Posty: 63
Dołączył(a): Wt 23 lis, 2004
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez jdarecki » Wt 15 sty, 2008

światła jest tak że jest 0,5 w/l . wszystkie na odbłyśnikach. Może nie jest porażająco dużo.
Avatar użytkownika
jdarecki
Zainteresowany tematem
 
Posty: 207
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lukaszs » Wt 15 sty, 2008

0,5 W/l dla lotosa jest ok.
lukaszs
Poznaje temat
 
Posty: 63
Dołączył(a): Wt 23 lis, 2004
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bubek » Wt 15 sty, 2008

Cześć. Słuchaj kolego arekzgorek .
Pierwsza sprawa to parametry wody masz TRAGICZNE.
Druga sprawa , to testy zoolek to niedokładne i kup JBL. Cena jest wieksza ale test najbardziej prawdopodobny.
Trzymaj parametry wody na poziomie
NO3 10
PO4 0,25 no max 0,5
FE 0,2
PH 6,8- 6,9
KH 6-7
Teraz zobacz ile maszwartosci przekroczone. U mnie lotos wilkosci dłoni niemowlaka w 2 tygodnie wozrósł sie do wielkosci 35cm !!! Niewiem co mam z nim robic i obcinam liscie. Pozdrawiam
bubek
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr 19 gru, 2007
Lokalizacja: poznan
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron