Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez Marcin Bielak » Cz 01 maja, 2014

Na 2 zdjęciu bacopa jest w formie emersyjnej. Na 3 zdjęciu to nie bacopa tylko rotala indica, pomyliłeś się przy sadzeniu, bacopę masz na tym samym zdjęciu przeobrażoną w forme submersyjną po lewej stronie tego zdjęcia z tyłu akwarium.
Podstawowy błąd ludzi to nawożenie w pierwszych 2 tygodniach życia akwarium. Jeśli myślisz, że zmiana podłoża to nie jest start od nowa to jesteś w błędzie. Pierwsze 2 tygodnie to tylko potas i podmiany 2 razy w tygodniu.
Już mam po dziurki w nosie tego waszego EI i tłumaczenie każdemu z osobna co i jak...
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez zegancio » Cz 01 maja, 2014

Marcin Bielak napisał(a):Na 2 zdjęciu bacopa jest w formie emersyjnej. Na 3 zdjęciu to nie bacopa tylko rotala indica, pomyliłeś się przy sadzeniu, bacopę masz na tym samym zdjęciu przeobrażoną w forme submersyjną po lewej stronie tego zdjęcia z tyłu akwarium.
Podstawowy błąd ludzi to nawożenie w pierwszych 2 tygodniach życia akwarium. Jeśli myślisz, że zmiana podłoża to nie jest start od nowa to jesteś w błędzie. Pierwsze 2 tygodnie to tylko potas i podmiany 2 razy w tygodniu.
Już mam po dziurki w nosie tego waszego EI i tłumaczenie każdemu z osobna co i jak...


Słuchaj kolego nie rób ze mnie idioty bo nim nie jestem! To po pierwsze.

Po drugie nigdzie nie pisałem że zbiornik rozpocząłem od pełnego nawożenia bo na początku był tylko potas, carbo i co2 na maxa więc mądrości o swoim nosie zachowaj dla siebie.

Po trzecie z tyłu zdjęcia to bacopa caroliniana a indici nigdy nie kupowałem. Bacope monieri przeniosłem z poprzedniej aranżacji, sadząc uciętą górę w podłoże.

Po czwarte.Co do podmian, nie grzebaniu w podłożu, "stopniowaniu" światła to podstawowy elementarz i który zawsze stosuję a na zdjęciu nr.1 widoczne są braki a nie nadmiary więc pouczenia w takim chamskim stylu zachowaj dla siebie. Nie jesteś alfą i omegą.
zegancio
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez Artur1987 » Cz 01 maja, 2014

Aż nie wytrzymam i skomentuję wcześniejszą wypowiedz.
W wypowiedzi Marcina B. nie widzę niczego chamskiego, facet się tu regularnie udziela i nie widziałem postu który kupy by się nie trzymał, wrecz przeciwnie łebsko ludziom pomaga...
Zegancio, wyluzuj, bo to Twój 3 post na tym forum i w sumie niczego jeszcze nie pokazałeś a zaraz się okaże, że nikt Ci już w niczym nie pomoże ... ;D
[przepraszam za off`a]
Artur1987
Poznaje temat
 
Posty: 68
Dołączył(a): Cz 05 wrz, 2013
Lokalizacja: Cegłów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez zegancio » Cz 01 maja, 2014

Ja nie podważam jego pomocy na forum innym użytkownikom a jedynie sens jego wypowiedzi wobec mnie. Założył że : nie rozpoznaję roślin, nie znam reguł dotyczących startu akwarium oraz nie znam podstawowych reguł metody EI. Nie widzę tu pomocy o którą proszę.

Koniec off topu.

Co do bacopy monnieri to wyglądem przypomina wersje Compact tylko skąd taka zmiana?? Dodam tylko że na żwirze przypominała bardzo wersje emersyjną ( okrągłe listki, bardziej zwarte).
zegancio
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez Marcin Bielak » Pt 02 maja, 2014

Nie ma to znaczenia czy mam 1800 postów czy kolega 3 ale dziękuję Arturze, że postawiłeś się w mojej obronie, kolega zegancio ma chyba lekkie kompleksy.
Jak byś dał posta jak się należy opisał baniak, podłoże, świecenie to pewnie nie musiał bym zakładać i wróżyć z fusów.
Masz rację nie jestem alfą i omegą i moją wypowiedź powinienem zacząc od IMHO lub moim zdaniem.
Z moim zdaniem możesz zrobić co zechcesz, możesz je sobie włożyć nawet między bajki.
Uwierz mi, że rozpoznawanie roślin nie jest łatwą sztuką i każdy Ci to powie, szczególnie gdy chodzi o różnicę między submersem a emersem. Nie twierdzę, że dobrze je określiłem dałem Ci swoją odpowiedź. Jeżeli mój sens wypowiedzi Ci się nie spodobał to Twój problem nie mój.
Mówisz, że zgłebiłeś podstawy EI i reguły startu akwarium? Fajnie, ale przeczytanie kilku suchych faktów nie spowoduje, że Twoje akwarium będzie się miało tak jak należy. Sam się właśnie o tym przekonujesz. Nie zrozum mnie źle, każdy z nas robi błędy i nie jest w stanie zdiagnozować poprawnie każdej małej rzeczy dziejącej się w akwarium. To nie takie proste...ja też jak już pisałeś wcześniej nei jestem alfą i omegą. Staram się pomagać innym na tyle ile pozwala mi na to zdobytwa wiedza i doświadczenie.
Zaczyna mnie to powoli nudzić, szczególnie po takich wypowiedziach jak Twoja. Kiedyś więcej ludzi się tu udzielało ale na forum zaszły zmiany i sporo osób uciekło. Nie będę dalej zaśmiecał wątku.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez zegancio » Pt 02 maja, 2014

Marcinie ton twojej wypowiedzi wskazywał że proszę o pomoc na forum nie posiadając elementarnej wiedzy na temat założenia akwarium i późniejszego jego prowadzenia.Fakt że podałem okrojony opis mojego akwarium, być może to skłoniło Cię do stwierdzenia że często na forum piszą ludzie nie mający w ogóle doświadczenia i wiedzy na temat akwarystyki.Gdyby wiedział wszystko o akwarystyce nie było by mnie na tym forum, dlatego pisząc w tym wątku proszę o zwykłą pomoc. Ale skończmy to bo nie miejsce na jakieś utarczki.

Także wracając do tematu podaję wiecęj info na temat mojego baniaka:

Podłoże: Pro Soil
Światło: 8h 0.74w/l
Filtr: JBL e901
Nawożenie: EI N - 15ppm, P - 1,5ppm, K - 25ppm + Seachem Flourish 1/2 dawki producenta + Seachem Excell 3ml/dziennie
Podmiany: 30% kranówką co 7dni
Obsada: 3 pretniki, 3 gurami, 6 otoski,kosiarka,10 amano.

parametry wodociagów:
Żelazo (Fe) - 16,4µg/l
Mangan (Mn) - 39,4µg/l
Miedź (Cu) -<0,005mg/l
Cynk (Zn) - <0,02mg/l
Bor (B) - <0.005mg/l
Magnez - 22mg/l
Twardość -396mg/l CaCO3 .

Od tygodnia podniosłem podawanie P do 1,5ppm bo wydaje się że są to braki fosforu tym bardziej że Pro Soil ma opinie że wciąga je w początkowej fazie.Największe barki widać na staurogyne jak widać na załączonym zdjęciu.
zegancio
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez kyle » Cz 19 cze, 2014

Na zdjęciu oczywiście również wielka plaga glonów, ale bardziej interesują mnie niedobory na końcówkach liści glossostigmy?

Ostatnio zacząłem mierzyć NO3/PO4 - było na zero. Zacząłem podawać macro red zgodnie z opisem - wiele nie pomogło. Zacząłem podawać macro red dawki x2 - jest chyba lepiej ;) Ale interesuje mnie czy to oznaka niedoboru potasu (ten też zacząłem podawać dziennie x2.5 wcześniejszej dawki) czy macro?

niedobory.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony Pn 23 cze, 2014 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: Proszę używać opcji "wstaw w tekst"
kyle
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pt 09 maja, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez Ulvhedin » Cz 19 cze, 2014

Bielenie może również oznaczać braki micro.

Zacząłem podawać, co znaczy? jak długo podajesz, bo na wszystko potrzeba czasu.
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez kyle » Cz 19 cze, 2014

Classica podaję teraz 0.5ml co drugi dzień (przy 1ml w dniu podania miałem tej waty x2 w akwarium, przy 0.5ml stoi w miejscu w miarę).

K dawałem od startu (równo miesiąc) 1ml dziennie, od tygodnia 1.5ml, a od 3 dni nawet 2.5).

Macro na początku 1ml, ale od trzech dni 2ml (wydaje mi się, że przy mniejszym macro było tych przezroczystych końcówek więcej).

Co ciekawe przez pierwsze tygodnie bardzo dobrze rosła mi sagitaria (od tygodnia zwolniła), za to glossostigma ma duże widocznie przyrosty nawet pomiędzy ranem a wieczorem od czasu jak leję macro.

Zbornik 63l, ASII+, 2x24W, KH6 - nic innego nie znam/nie mierzę.

PS. To wygląda tak tylko na zdjęciu, liście mają ładny zielony kolor, tylko końcówki robią się "przezroczyste".
kyle
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pt 09 maja, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez kyle » N 27 lip, 2014

Końcówki młodych liści robią się przezroczyste. Wczoraj dołożyłem microsorium mini, a dzisiaj na najmłodszych liściach już były takie same. Co to może być?

niedo.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
kyle
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pt 09 maja, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez mayaca » Pn 04 sie, 2014

Moim skromnym zdaniem to zły stosunek PO do K. Objawy takie obserwowałem zawsze, kiedy przedawkowano potas. Ale tylko w akwariach w których poziom PO był wysoki .
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez kyle » Pn 04 sie, 2014

K (Aqua Art) daję 2ml dziennie na 63l (potas ciężko przedawkować, więc 2ml, gdzie zalecana dawka to mniej więcej 1.5 to nie tak dużo). Dawałem nawet 3ml kiedyś, ale liście anubiasów się skręcały. Chociaż nie mogę wykluczyć teraz nadmiaru potasu, to tym razem jednak problemem był chyba brak Fe. Zauważyłem to po echinodorusie magdalensis którego niedawno dołożyłem, liście rosły praktycznie przezroczyste. Tego samego dnia gdy zacząłem podawać Fe zaczęły robić się zielone ;)
To samo z tym microsorium, liście na końcówkach zostały przezroczyste, ale rosną w bok już ładne, więc Fe pomogło.

A jeszcze co do PO, bo nie zauważyłem: testy PO4 cały czas pokazują mi praktycznie 0, lałem Macro Red 2ml codziennie, teraz zwiększyłem do 3ml od soboty i obserwuję.
kyle
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pt 09 maja, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

ludwigia sp. mini red - niedobory?

Postprzez nazer » Cz 09 paź, 2014

Witam...
Chciałem zapytać czego to mogą być niedobory?, podkreślę, że tylko ta jedna jedyna roślina wykazuje takie dziurki, reszta ma się świetnie, no może prócz toniny belem :)

niedobory.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony Cz 09 paź, 2014 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: Proszę używać opcji "wstaw w tekst"
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: ludwigia sp. mini red - niedobory?

Postprzez Pethro » Cz 09 paź, 2014

potas to te dziurki, a przejaśnienia to magnez o ile nie była w cieniu

a jakie inne rosliny rosną dobrze ? u mnie rotala mini red ostatnia wykazuje jakiekolwiek symptomy braków, pierwsza zawsze jest elantine t. :P
Avatar użytkownika
Pethro
Stały bywalec
 
Posty: 323
Dołączył(a): So 27 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: ludwigia sp. mini red - niedobory?

Postprzez nazer » Pt 10 paź, 2014

pozostałe rosną bez zarzutu, też tak myślałem, że potas, ale podaje potas, magnezu nie dodawałem bo myślałem że wystarczająco jest go w kranie, może nie, no nic zacznę podawać magnez i podniosę potas, zobaczymy jak będzie...
pozdrawiam N.
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: ludwigia sp. mini red - niedobory?

Postprzez ZANDAR » Pt 10 paź, 2014

U mnie niestety było to samo. Roślina "zniknęła" nim zdążyłem się nią nacieszyć :evil:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: ludwigia sp. mini red - niedobory?

Postprzez nazer » Pt 10 paź, 2014

ZANDAR napisał(a):U mnie niestety było to samo. Roślina "zniknęła" nim zdążyłem się nią nacieszyć :evil:

tzn u mnie zawsze rosła jak chwast, jedyne problemy jakie miałem to, że nie zawsze się wybarwiała, ale rosła.
Wydaje mi się, że mogła jej zaszkodzić kuracja antynitkowa preparatem Azoo algea treatment, gdyż fakt faktem glony zniknęły ale np blyxa japonica się rozpuściła, może ten preparat jakoś wchodzi w reakcję z potasem, albo go przedawkowałem i te dwie rośliny na niego źle zareagowały.. Noo nic ale reaktywacja trwa, blyxa też się podnosi powoli, wypuszcza nowe listki
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: ludwigia sp. mini red - niedobory?

Postprzez Pethro » So 11 paź, 2014

A kiedy stosowałeś antyglona? bo jak zawiera miedz to być może te przejaśnienia na wierzchołku od nadmiaru miedzi :?: ( ale nie wiem jak to wygląda w praktyce bo nigdy nie miałem :P )
Potasu może brakować jeśli masz podłoże aktywne.

BTW wydawało mi się że to niezniszczalna roślina, u mnie w każdych warunkach daje rade, w minimalnym świetle, w nawozeniu tradycyjnym i tylko przez korzenie. Z wybarwieniem mam tylko problem pod ledami, moze widmo jest tam nieodpowiednie. Zauważyłem już przy okazji różnych lamp że najlepiej wpływa na czerwony kolor widmo niebieskie, a żółte najgorzej.
Avatar użytkownika
Pethro
Stały bywalec
 
Posty: 323
Dołączył(a): So 27 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez olczasvet » N 30 lis, 2014

Witam
Poszukuję informacji co może być przyczyną takiego zachowania Rotali green.
Może trochę o zbiorniku:
Akwarium 240 litrów podłoże żwir plus ziemia, filtr zewnętrzny plus falownik oraz co2 z butli rozprowadzane przez reaktor narurowy.
Ph wody 7 zbite do 6,8 czasami 6,6
kh 5-6
Gh koło 9-10
Nawożenie solami w dawce tygodniowej
No3 - 20
Po4 - 2,5
Mg - 10
Fe - 0,3
Może któryś z kolegów spotkał się z takim problemem
Z góry dziękuje za zainteresowanie

20141129_192917.jpg
20141129_192958.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
olczasvet
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pn 21 sty, 2013
Lokalizacja: sosnowiec
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez ZANDAR » N 30 lis, 2014

W ostatnim czasie też zaobserwowałem taki objaw na Rotali tylko, że rotundifoli. Obstawiam, że ma to związek z Ca, K oraz Mg, bo inne makroelementy mam w normie.
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron