Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Rotala Green - Magnez?

Postprzez duzepe » Wt 01 paź, 2013

Akwa 100x50x40
oświetlenie: Lampa - 4 x 39W T5 (Sylvania Aquastar i Grolux) (Przod i tyl) + 2 x 39W T5 (Sylvania Luxline Plus 2 x 6500) (srodek)
Wczesnej była pokrywa.

Filtr: Eheim 2224 (1 wkład: filtus Gold Ammocer Plus; 2 wkład dolny: ceramika + fizelina i Gąbka), Eheim Classic 2213 (keramzyt - niewielka ilosc, ceramika)
Co2: Butla 3kg + dyfuzor ze spiekiem ceramicznym
Podłoże: Prosoil 3 x 8l
Nawożenie: Sole NO3, KH2PO4, MgSO4x7H2O
Mikro: PlantaActiv Aquabotaniq


Moja woda:
PH - 7,22
Azot azotanowy N-NO3 - 4,6
Azot amonowy N-NH4 - 0,5
Fosfor - 2,3
Potas - 7
Wapn - 64,0
Magnez - 9,3
Chlorki - 56

Te badania są sprzed roku. Fakt, ze na naszym osiedlu od jakiś dwóch miesięcy prowadzone są jakieś roboty drogowe. Włącznie z grzebaniem w rurach wodnych.

Ostatnio sprawdziłem wodę kranową testem na po4 i o dziwo wynik 0!!!! Test powtórzony kilkakrotnie. Przez to nabawiłem się destabilizacji N:P, a w efekcie pył!.
Teraz mam problem z rotalą green. Wszystko wskazuje na braki magnezu albo jego blokowanie.

Podmiany robię 40% raz w tygodniu.
Staram się trzymać
Azot: 10 -15
fosfor: 1-1,5
Potas: 25
PH: 6,9
KH 8-9
GH 15
Fe 0,1-0,2 Micro + chelat 8%

A jak wy to oceniacie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
duzepe
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): So 22 wrz, 2012
Lokalizacja: Legionowo
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Wt 01 paź, 2013

daj 5ppm mg i następnie jeżeli problem nie ustąpi lekko podciągaj mikro do momentu poprawy...ale powolutku i będzie dobrze...poza tym nie widzę potrzeby trzymania k tak wysoko...15ppm spokojnie wystarczy a przynajmniej powinno ;)
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » Wt 01 paź, 2013

Dominik ok ale z tym Mg to rozumiem że proponujesz koledze na podmianę?? Czy liczysz na zbiornik :wink:
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Cz 03 paź, 2013

jak najbardziej na podmianę :)
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez mikuss » So 14 gru, 2013

Hej, chciałbym się Was doradzić odnośnie problemu z jedną z moich odmian Bucephalandr, jest to gatunek Bodok, jest bardzo problemowy, lekkie wahnięcia parametrów i zaraz problemy.
Na zdjęciach poniżej zobaczycie dziury na listkach, jakby rozpuszczanie się ich lub gnicie, kombinowałem już ze wszystkim i ciągle to samo, parametry panujące w zbiorniku, to NO3 - ok 20ppm, PO4 - ok 2 ppm, PH - 6,5 , potasu leje około 30 ppm tyg, Mg - około 10 ppm tygoniowo, poziom CO2 - ok 40ppm, z mikro nie przesadzam, podłoże Pro Soil, co prawda trochę już stare, bo prawie 2 lata ma, w styczniu restart na Amazonii i Pro Soilu
jak myślicie czego jej brakuje, lub czego jest zbyt wiele?

poniżej link do zdjęć, gdyż nie mogę dodać bezpośrednio obrazka do tematu lub załącznika
http://pokazywarka.pl/4ybfyf/
mikuss
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): So 27 mar, 2010
Lokalizacja: Cz-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez debrzyna » So 14 gru, 2013

Obstawiał bym dożo za dożo potasu Podejrzewam że jest conajmniej 150
debrzyna
Poznaje temat
 
Posty: 51
Dołączył(a): N 27 paź, 2013
Lokalizacja: Mielec
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez cykor » So 14 gru, 2013

Jaką wodę dajesz do podmian? RO czy kran? Jakie masz kH i oświetlenie?
cykor
Początkujący
 
Posty: 24
Dołączył(a): Wt 14 sie, 2012
Lokalizacja: Lublin, Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez mikuss » N 15 gru, 2013

podmiany co tydzień 30 % wodą kranowa o parametrach
NO3 - 10 - 15ppm
TWO - 12
Wapń- 80
Mg - 3
PO4 - 0,1
CO2 - 8
Potas- 1,5

w zbiorniku KH mam 4'n
zbiornik 375 L , oświetlenie 4x54W plus odbłyski, około 0,7W/l

myślicie ze jednak zbyt dużo potasu? hmmm, podaje K2SO4 wyliczone z kalkulatora, no chyba ze rośliny tego nie wchłaniają i się coś kumuluje :-/
chociaż NO3 oraz PO4 mierzone testami JBL wskazują na to ze rośliny je pobierają, faktem jest ze robiłem test na K testem Zooleka i pokazał wysoki poziom, coś kolo 70 - 90 ppm, za bardzo mi sie w to wierzyć nie chciało, gdyż nie zauważyłem aby rotale itp miały popalone stożki, wszystko inne rośnie ładnie
mikuss
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): So 27 mar, 2010
Lokalizacja: Cz-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez Marcin Bielak » N 15 gru, 2013

A ile masz GH w zbiorniku skoro w kranie jest 12?
Jeśli 12 to 70-90 ppm K nie powinno zbyt wiele zrobić, jeśli wkład torfowy jakiś albo liście ketapangu itp to test na potas przekłamuje.
Ile masz jeszcze no3 w zbiorniku? tyle co w kranie?
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez mikuss » N 15 gru, 2013

GH w zbiorniku tez około 12'n , do wody nie dodaje nic związanego z torfem, ani z liśćmi ketapangu
NO3 oscyluje w granicach 20 ppm, co jakiś czas muszę dolewać KNO3, gdyż powoli schodzi
mikuss
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): So 27 mar, 2010
Lokalizacja: Cz-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez Marcin Bielak » N 15 gru, 2013

Wydaje mi się, że Twoim problemem jest troche nawożenie. Fakt faktem że, możesz mieć potasu trochę więcej ale przy tej twardości i ilości no3 nie powinno być większych problemów ale z drugiej strony może to powdować że, ilość mikro którą podajesz jest nie wystarczająca. Przy takich ilościach K i no3, powinieneś lać sporo mikro. Ddziury w liściach są tego dowodem. Mógł byś zjechać również z nawożeniem i twardościami, wtedy i mikro by się zmniejszyło ale musiał byś lać RO co najmniej 50/50% z kranem.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez mikuss » N 15 gru, 2013

może coś w tym być, gdyż nie jestem zwolennikiem wlewania dużej ilości Mikro, a jeśli już to leje Profito i Drak Kramerdrak, zobaczymy co się stanie gdy zwiększę podawane dawki, mam nadzieje ze nie zaczną z roślinami rosnąc krasnale, z którymi ostatnio znowu miałem "przyjemność" walczyć :-/
tak jak mowie, problem największy jest z tym jednym gatunkiem Bucephalandry, reszta rośnie całkiem dobrze, choć tez dziurki się pojawiają na liściach, ale nie tak jak tutaj
mikuss
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): So 27 mar, 2010
Lokalizacja: Cz-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez Marcin Bielak » N 15 gru, 2013

Mikro nie ma nic wspólnego z krasnymi. Trzymaj stały poziom co2 dzień i noc, dobrze odmulaj i rób porządne sprzątanie podczas podmian a żadne krasnorosty Ci nie groźne.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez admino » Pn 06 sty, 2014

Witam
Proszę o jakieś rady w sprawie nawożenia.

Zbiornik 100x45x50
oświetlenie 4x39W T5 około 12 h (ale pełna moc przez 7h)
Eheim 2213
CO2 z butli

Przez dłuższy czas akwarium było sporadycznie nawożone (produktami Aqua Art)
Rosło w nim tylko sporo mchu i salzmanii oraz troche kryptokoryn
Obrazek
Kryptokoryny rosły mi zawsze słabo - zwykle dziurawiły i gniły im liście.

Zrobiłem restart z odmulaniem podłoża (wygląda to teraz tak)
Obrazek

Niedobory występują na młodych listkach żabienicy delikatnej i hydeotisa. Kryptokoryny gniją na potęgę.

niedobory.jpg


Nawożę w dalszym ciągu Aqua Art w płynie + tabletki Aqua Art do podłoża w newralgicznych miejscach.

Zrobiłem testy i tak mi wyszło
pH = 7
PO3 = 3
NO3 = 15
KH = 11

Zadanie na dziś do rozwiązania dla forumowiczów

Pozdrawiam
Admin
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
admino
Administrator
 
Posty: 61
Dołączył(a): Śr 06 cze, 2007
Lokalizacja: Polska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez Akwafan67 » Pn 06 sty, 2014

Nie jestem jakimś znawca, który mógłby Ci rzeczowo pomóc, ale nawet bardziej doświadczeni koledzy nie pokuszą się o jakieś rady, dopóki nie zrobisz testów wody, przynajmniej tych podstawowych na: pH, twardość węglanową i ogólną, azot, fosfor i potas. Trudno jest określić czego masz niedobory, a czego nadmiar, skoro nie zrobiłeś testów. Napisałeś też, że dajesz nawozy w płynie Aqua Art, ale jakie: makro, micro (podaj ich nazwy)?
Dziwi mnie, że Cryptocoryny Ci nie rosną, bo są to rośliny mało wymagające, które rosną niemal wszędzie, ale są to jednocześnie rośliny, które nie lubią zmiany warunków i ingerencji tj. dotykania i przesadzania, a Ty właśnie zrobiłeś restart, a wcześniej raz nawoziłeś, a raz nie... Są to również rośliny, które są znane z tzw. choroby Cryptocoryn, która polega właśnie na tym, że liście się rozpuszczają i zanikają. Często po roślinie nie zostaje prawie nic, a potem niczym feniks z popiołu odradza się piękny okaz o często całkowicie zmienionych liściach i wyglądających zupełnie inaczej niż u wcześniejszej rośliny. Co do dziur robiących się w liściach, a jeśli są one brązowo obrzeżone, to najczęściej może świadczyć o niedoborach potasu, który powinno się podawać w dawkach tygodniowych, a potem uzupełniać jeszcze w dawkach dziennych. Potas jest podstawowym makroelementem i często to właśnie jego odpowiednia zawartość decyduje o prawidłowym pobieraniu przez rośliny pozostałych pierwiastków. Istotny jest również stosunek P-N-K.
Avatar użytkownika
Akwafan67
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył(a): Wt 13 sie, 2013
Lokalizacja: Wałbrzych
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez admino » Pn 06 sty, 2014

Podalem przeciez wyniki testow
Avatar użytkownika
admino
Administrator
 
Posty: 61
Dołączył(a): Śr 06 cze, 2007
Lokalizacja: Polska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez Marcin Bielak » Pn 06 sty, 2014

PO3?
Chyba PO4, strasznie wysokie.
K?
GH?
Przy tym KH powinno być 6.9 pH by mieć odpowiednią ilość co2 tyle tylko że, większość testów pH akwarystycznych przekłamuje. Mając testy tej samej firmy z różnych serii wyniki różniły się u mnie o 0.5 pH a to dużo.
Myślę że, coś jest zblokowane. Karmisz te żyworódki żywcem?
Nie znam się na produktach Aqua Art za bardzo, miałem tylko mikro ale to nie ma znaczenia
Nie rozumiem czemu robiąc restart podałeś całe makro od razu.
Myślę że, za chwilę będziesz miał problem z gałęzatką albo jeszcze innymi glonami.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez Akwafan67 » Pn 06 sty, 2014

Oj przepraszam nie doczytałem końcówki...

Zebrałem do kupy kilka przydatnych porad Pana Bartka Lipczyńskiego (właściciela firmy Aqua Art) na temat nawożenia i poniżej Ci je wklejam:

Strategia podzielona na 4 etapy:
1. Od dnia założenia akwarium, do czasu ukorzenienia się roślin i rozpoczęcia ich wzrostu (ok 1-2 tygodnie):
a. K+ po założeniu akwarium pełna dawka jak przy podmianach, liczona w oparciu o pojemność akwarium + dawki dzienne.
b. Classic, najlepiej w dawce dziennej obliczonej proporcjonalnie do pojemności akwarium / 30. (przykład: akwarium 120 l, 120:30=4 czyli 1 ml/dzień).

2. Od czasu ukorzenienia się roślin do czasu startu życia mikrobiologicznego (5-6 tydzień):
a. Nawożenie jak w punkcie 1, dodatkowo
b. Macro RED – dawka dzienna wyliczona na podstawie instrukcji – skorygowana (zmniejszona) o wielość aktualnej biomasy roślin w akwarium w stosunku do pełnej biomasy zamierzonej. (np. 30%, 70% itd.).

3. Od czasu pełnego startu życia mikrobiologicznego do pełnej stabilizacji akwarium (ok 1,5- 2 miesiące):
a. K+ przy podmianach liczona w oparciu o pojemność akwarium + dawki dzienne.
b. Classic – normalnie zgodnie z zasadami.
c. Macro RED – jak w punkcie 2.
d. CARBO – zgodnie z instrukcją, (przy podawaniu CO2 z butli wysokociśnieniowej, CARBO zapewni dodatkowy efekt pielęgnacyjny, lecz nie jest niezbędny).

4. Pełna stabilizacja akwarium (blisko 100% założonej biomasy roślin):

a. K+ przy podmianach liczona w oparciu o pojemność akwarium + dawki dzienne.
b. Classic – normalnie zgodnie z zasadami.
c. Macro RED na zmianę w odpowiednich okresach z Macro Green.
d. Planta Gainer Ferro+ dawki dzienne.
e. CARBO – zgodnie z instrukcją, (przy podawaniu CO2 z butli wysokociśnieniowej, CARBO zapewni dodatkowy efekt pielęgnacyjny, lecz nie jest niezbędny),

Planta Gainer Ferro+ należy zacząć stosować dopiero po ustabilizowaniu równowagi nowo zakładanego zbiornika. Ta sama zasada dotyczy Planta Gainer CARBO, stosowanie go od pierwszego dnia może spowolnić i opóźnić rozwój flory mikrobiologicznej. Zalecane jest rozpoczęcie jego stosowania po pełnym starcie życia mikrobiologicznego.
Reasumując: nawożenie codzienne nawozem Ferro+ powinno się zacząć nie wcześniej niż w drugim miesiącu od założenia zbiornika, po ukorzenieniu się roślin, ustabilizowaniu obsady i stabilizacji biologicznej akwarium. Nawóz najlepiej podawać codziennie, wieczorem po zgaszeniu światła w precyzyjnie dobranych dawkach. Radzimy zacząć od małej dawki ok. 1 ml na 40 litrów zbiornika (co powinno odpowiadać ok. 0,1 ppm) stopniowo zwiększając dawkę i obserwując zbiornik. Brak widocznych efektów w wyglądzie roślin przy kolejnym zwiększaniu dawki lub zwiększenie występowania zielonych glonów, są sygnałami, że ostatnio dobrana dawka była dawką optymalną.
Wysoki poziom żelaza w akwarium, nie jest wskazany w okresie startu akwarium gdy rozwój flory mikrobiologicznej nie jest kompletny, ponieważ mógłby zachwiać w tym okresie równowagę akwarium.

Planta Gainer Ferro+ to nawóz w którym żelazo i mangan w odpowiednich proporcjach i przyswajalnych formach są głównymi składnikami. Pozostałe mikroelementy obecne są w ilościach śladowych odpowiednich dla codziennego dawkowania znacznie mniejszych niż w Classic którego podawanie buduje odpowiednie poziomy bazowe mikroelementów.


Planta Gainer Classic różni się zasadniczo od innych akwarystycznych nawozów uniwersalnych.

Dzięki autorskim technologiom Aqua Art, w recepturze zarówno Classic (jak i Micro oraz Ferro+):
1. żelazo obecne jest jako mieszanka najwyższej jakości chelatów żelaza, której skład i proporcje gwarantują wysoką dostępność i trwałość żelaza w przyswajalnej dla roślin formie,
2. żelazo występuje w specjalnie dobranej proporcji z manganem (w postaci podobnej mieszanki chelatów), wspólnie gwarantując najlepszy efekt nawożenia.

W podstawowej dawce Classic (zarówno przy podaniu jednorazowym jak i rozbitym na dawki, pomiędzy podmianami wody), ilość żelaza zawartego w Classic jest odpowiednia dla zdecydowanej większości roślin wodnych oraz stabilności akwarium.

W mocno oświetlonych zbiornikach, w których pielęgnuje się najbardziej wymagające gatunki roślin, o ciepłych barwach, gdzie kończy się możliwość podnoszenia dawki Classic - ze względu na możliwość przenawożenia, warto uzupełnić poziom żelaza, pomiędzy podmianami wody, z użyciem Ferro+.
Planta Gainer Classic na swojej etykiecie posiada zalecenie aby dawkować go przy podmianach wody, obliczając jego dawkę na podstawie ilości podmienianej wody.

Takie zalecenie ma za zadanie unikanie sytuacji, w których niepodmieniający wody w akwarium użytkownicy - którzy jednocześnie lubią dawkować dużo nawozów, mogliby doprowadzić do sytuacji przedawkowania. Classic zalecamy podawać również pomiędzy podmianami wody - np. codziennie, dzieląc odpowiednio dawkę.

Załóżmy, że podmieniamy w akwarium raz w tygodniu (np. w sobotę) 100 litrów wody wyliczona dawka Classic to 25 ml.

Możemy więc podać część dawki tuż po podmianie wody, czyli w sobotę - 13 ml., dzieląc pozostałą część na dawki dzienne - przypadające na pozostałe dni tygodnia, tzn.: niedziela, poniedziałek, wtorek,... piątek - po 2 ml dziennie x 6, razem 12 ml.

Dawka wyliczona (25 ml) = Dawka podana bezpośrednio po podmianie (13 ml) + suma dawek dziennych (12 ml)

Bazową dawkę Classic można zmieniać, w zależności od potrzeb akwarium, jeżeli tego wymaga program opieki konkretnego akwarium, nie powinno się jednak przekraczać 300% dawki podstawowej podanej na opakowaniu.


Planta Gainer Macro RED to skoncentrowany nawóz makroelementowy N-P-K dla roślin szybko rosnących. Posiada w swoim składzie dużo potasu oraz bilans N-P przesunięty, od średnich potrzeb roślin szybko rosnących, delikatnie, w kierunku Azotu.

Dzięki temu, dobranie dawki jest bardzo proste. Przy delikatnym przenawożeniu, pierwszym symptomem będę nadmiary Azotu które będą się kumulowały w postaci nadwyżek Azotanów (NO3-) przed podmianami wody, przy ciągle stosunkowo niskich poziomach fosforanów (PO4-).

Dawkując odpowiednio Macro RED uzyskamy świetny wzrost roślin szybko rosnących doskonały wygląd i kondycje. Niestety, przy intensywnej pielęgnacji roślin szybko rosnących, czasami obserwujemy pogorszenie kondycji roślin wolno rosnących takich jak microsoria, bolbitis, anubias itd. maja one nieco inne wymagania odnośnie nawożenia, które doskonale zaspokaja Macro GREEN - jest nieco mniej skoncentrowany, posiada zupełnie inny bilans N-P-K, a składniki nawozowe występują w nim, na innych nośnikach.

W takim razie jak i który Planta Gainer Macro stosować w przypadku akwarium w którym intensywnie pielęgnujemy zarówno rośliny szybko rosnące jak i wolno rosnące?

W takim przypadku, bazowym nawozem powinien być Planta Gainer Macro RED, który będzie odżywiał wszystkie rośliny. Natomiast nawozem wspomagającym rośliny wolno rosnące - Planta Gainer Macro GREEN.

Czy mamy stosować je równocześnie? ABSOLUTNIE NIE: nie należy nigdy mieszać ani stosować jednocześnie Macro RED i Macro GREEN.
Należy to robić naprzemiennie, zmieniając Macro RED na Macro GREEN (i odwrotnie) w dłuższych okresach.

Przykład:

W okresie intensywnego „pędzenia” roślin szybko rosnących, używany Macro RED.

Po osiągnięciu ich właściwych rozmiarów, zaprzestajemy podawania Planta Gainer Macro RED i przechodzimy na podawanie Planta Gainer Macro GREEN, zwalniając tym tempo wzrostu roślin szybko rosnących, skupiając się na wolno rosnących. Stosujemy to nawożenie, aż do przycinki i bezpośrednio po przycince roślin szybko rosnących, do zawiązania się nowych stożków wzrostu na łodygach.

Wtedy, zaprzestajemy podawania Macro GREEN i zaczynamy cykl od początku przechodząc ponownie na podawanie Macro RED.

W zależności od potrzeb konkretnej obsady akwarium, możemy wydłużać lub skracać poszczególne fazy cyklu oraz różnicować dzienne dawki nawozów.
Avatar użytkownika
Akwafan67
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył(a): Wt 13 sie, 2013
Lokalizacja: Wałbrzych
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Prosze o identyfikacje mojego problemu

Postprzez JarekZach » Cz 30 sty, 2014

Witam
Jak w temacie prosze o identyfikacje mojego problemu
Wąkrotka zaczęła mi bardzo szybko marnieć
Nie wiem jaka jest przyczyna

Akwarium marki Fluval Vicenza 180 profilowane

-Wymiary: 91x41x55
-Objętość 180 litrów

-Oświetlenie
-2x24W Hagen Power Glo HO 10h na dobe
Zakupilem dodatkowe oswietlenie 2x24W oraz 4 nowe swietlowki lecz czekam na przesylke
Wiec bede posiadal 4x24W Sylvania Grolux x2szt. Sylvania aquastar x1szt. Sylvania 865 x1szt.

Sprzęt:
-Filtr Fluval 206
-Grzałka Fluval 200W
-CO2 Jbl ProFlora set Profi 1
-Reaktor/Dyfuzor Jbl Taifun
-Stały test permanentny Jbl CO2 plus ph

Podłoże:
-Substrat Jbl AquaBasis
-Jbl Manado

Rośliny:
-Vallisneria spiralis
-Vallisneria Americana
-Hydrocotyle Leucocephala
-Lobelia Carolinalis
-Ludwigia Repens
-Rotala Rotunolifolia
-Cryptocoryne Wendtii Mi Oya
-Rotala Wallichii
-Echinodorus Bleheri
-Nymphaea Tiger Lotus Red
-Echinodorus Parviflorus Tropica
-Christmas Moss
-Java Moss

Obsada:
-Żaglowiec Skalar
-Neon Czerwony
-Neon Innesa

Nawożenie:
-CO2
-Zestaw nawozów firmy Aqua Art
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
JarekZach
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz 30 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Postprzez Przemek482 » Pt 07 lut, 2014

witam macie jakies pomysly czmeu tak umbrosum brazowieje? potas,azot,fosfor odpiwiednio 15-10-1 mg,l przy dawce 12 ml dziennie ja zwieszylem na 20 ml dziennie i no3 jest w granicach 10-20mg/l mniejsze dawki byly nie dobory.
Słabo troche widac to jest brazowienie brzegów lisci i widoczne jest jeszcze na pogestemon helferi
no3 15-20 mg/l
po4 1,5-2 mg/l
potas brak testu
ph 7
fe 0,3 mg/l
WP_20140207_001.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Przemek482
Poznaje temat
 
Posty: 86
Dołączył(a): N 08 gru, 2013
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron