Nawozy akwarystyczne na bazie nawozów ogrodniczych

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez Grzegorz Pelczar » Cz 20 wrz, 2007

solus napisał(a):
Bartek napisał(a):10 gram Symfonii Złotej i 5 gram K2SO4 (proporcje 2:1) rozpuścić w 200ml wody destylowanej, RO. Dodać można dla konserwacji chelatów trochę witaminy C, i trzymać zamknięty w lodówce.

Dlaczego tak mało k2so4 wg. moich obliczeń przy takiej ilości tygodniowo do akwa dodam 1,35 ppm K z tego co czytałem to powinno się dodawać ok 10.

Dlatego tylko tyle bo wzorujemy się na TMG, a że za mało to inna sprawa.


solus napisał(a):Czy zatem muszę dodawać K osobno?

Tak, 15-30 na podmienianą wodę (to ważne , nie na całe akwa) , dawkę musisz sam dopasować bo zmiennych jest wiele. Codziennie to co będziesz miał z symfonią, a może i więcej, tu tez musisz obserwować czy ustalanie tylko podmienianej wody w K wystarczy. U mnie to za mało i daję także w dawkach dziennych po 1-2 ppm na całe akwa.
Szczytem sukcesu jest poprawne ustalenie podmienianej wody w potas oraz dopasowanie takich dawek dziennych, aby K w akwa było cały czas constans. Duże skoki nie są korzystne. Sprawę komplikuje nam brak testów (a może nie, bo wtedy więcej obserwujemy akwa, a nie patrzymy ślepo w testy :smile: )
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Cz 20 wrz, 2007

Tak jak pisze GP, to stary ptzepis wzorowany na TMG. Potas oprócz codziennej dawki powinien by dodawany równie| do podmian tak aby stezenie byBo w granicach 20-30ppm lub nawet wiecej.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez solus » N 23 wrz, 2007

Dzięki za odpowiedzi. Ile w takim wypadku podmieniacie wody?
Avatar użytkownika
solus
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): N 29 maja, 2005
Lokalizacja: Wawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MariooT » Śr 17 paź, 2007

Wiatm!
Mam kilka pytań dotyczących nawozów na bazie ogrodniczych:
zaczne może od podania linku:

http://www.akwarium.nyzio.com/

W dziale DIY jest opis dwóch mikstur na bazie pokonu i mikrowitu 1 z firmy intermag otóż pytanie brzmi dlaczego do mikrowitu 1 musze dodawać Borovit - mikrovit B, Chelat żelaza -mikrovit Fe a do nawozu na bazie pokonu nie ? Sparawdzałem w sklepie i skład pokonu przeciw chlorozie (w tej chwili juz jest nazwa zmieniona i nie ma dopiski, ze przeciw chlorozie) i mikrovitu 1 jest identyczny również procentowo. Sprzedawca tłumaczył to w ten sposób, że te mikstury widocznie sa pisane dosć dawno i wówczas mogło jeszcze nie być w mikrowicie 1 dodatku żelaza i boru w formie rozpuszczalnej w wodzie.

Pytanie 2 brzmi: kupiłem MgSO4 również z rodziny pokon (nawóz przeciwko brązowieniu igieł u iglaków zawiera czyste MgSO4 w postaci kryształków) i różni sie nieco procentowo od podanego w treści mikstury magnez to 15% siarka nie pamiętam ale też nieznacznie mniej, ale pytanie dotyczy dokładnie Siarczanu potasu K2SO4 ponieważ ten nawóz kupiłem w formie granulek i zawiera pewien wypełniacz (taki biały jak zwykłe nawozy - moze być wapienny, ale to są tylko moje przypuszczenia) i różnica procentowa stosunku siarki do potasu różni sie znacznie otóż potasu jest sporo mniej procentowo a siarki znacznie wiecej niż zalecane na opisie mikstury. Dokładnie nie pamiętam, podam później (ok 38% siarki).
Czy taki wypełniacz i siarka nie spowodują mi problemów w akwarium ?
MariooT
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 15 mar, 2006
Lokalizacja: Rzeszów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez markizek » Wt 04 mar, 2008

a ja robie eksperyment z kolejnym gotowym nawozem :twisted: ryby żyją(2 dyskowce, 3 skalary i przydenne) i zobaczymy jak to wyjdzie....
markizek
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn 03 mar, 2008
Lokalizacja: rzeszów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dżemik » N 16 mar, 2008

markizek napisał(a):a ja robie eksperyment z kolejnym gotowym nawozem :twisted: ryby żyją(2 dyskowce, 3 skalary i przydenne) i zobaczymy jak to wyjdzie....


zdrać rąbka tajemnicy nad czym pracujesz
Avatar użytkownika
Dżemik
Zainteresowany tematem
 
Posty: 191
Dołączył(a): So 11 lut, 2006
Lokalizacja: Tarnów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez GoldAqua » N 29 mar, 2009

Witam. Mam dostep do dobrego nawozu. Jesli ktos bylby zainteresowany.

Najlepszy nawóz do roślina akwariowych.
GoldAqua
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): N 29 mar, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez wojdel » Pn 13 lip, 2009

Witam

mam pytanie do znawców tematu czy taki nawóz o takim składzie można stosować w akwarium o niezbyt bujnej roślinności

"Skład:
azot całkowity: 4,0% w tym:
- azot amidowy 3,2%
fosfor w formie pięciotlenku (P2O5) rozpuszczalnego w wodzie 8,0%
potas w formie tlenku (K2O) rozpuszczalnego w wodzie 6,0%"
bor rozpuszczalny w wodzie 0,02%
miedz rozpuszczalna w wodzie 0.008% schelatowana
0,03% żelaza schelatowanego
0,015% mangan schelstowany
0,002% molibden rozpuszczalny w wodzie
wojdel
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn 25 sie, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kris200918 » So 26 mar, 2011

może ktoś mi pomoże mam nawóz do kwiatów N P K 7 3 5 ile go trzeba dodać na 100 L akwarium żeby oiągnąć stężenie fosforu 1ppm?
Ostatnio zmieniony N 27 mar, 2011 przez kris200918, łącznie zmieniany 1 raz
kris200918
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): Pt 18 lut, 2011
Lokalizacja: OSNABRUCK
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez zubrzyna » So 26 mar, 2011

nie bardzo sie da 1ppm...bo na ogół te ppm są dla poszczególnych pierwiastków liczone a tu masz parę na raz.
Jak N będziesz miał 1 to P nie będzie jeden...itp.
Można policzyć co najwyżej ile ml będzie 1 ppm w stosunku do objętości Twojego akwarium.
Tak w uproszczeniu bo jakiś cwany chemik może to podważyć i jednak policzyć :mrgreen:
Avatar użytkownika
zubrzyna
Stały bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): N 20 maja, 2007
Lokalizacja: z przyszłości
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kris200918 » So 26 mar, 2011

głównie chodziło mi o fosfor żeby osiągnać odpowiedni poziom od 1ppm do 2
kris200918
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): Pt 18 lut, 2011
Lokalizacja: OSNABRUCK
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kier » Śr 17 paź, 2012

Odgrzeję kotleta, co by nowego tematu nie zakładać, który kiedyś gdzieś w czeluściach wiedzy forumowej zaginie.
Od bardzo długiego czasu (kilka lat) używam jako nawozu micro właśnie nawozów firmy Intermag. Zarówno "starego" jak i nowego ze znaczkiem PLUS.
Nie ukrywam, że chcę porównać ich działanie bez jakiś kosmicznych badań, tylko metodą "na oko" do dedykowanych firmowych nawozów których Wy drodzy forumowicze używacie. Obecnie na rynku jest tyle dobrych firm, że mam duży dylemat co kupić i jakiej firmy. Wystarczy mi kilka nazw i producentów w formie podpowiedzi, abym wiedział i poszukał opinii co obecnie jest na topie.
Avatar użytkownika
kier
Stały bywalec
 
Posty: 395
Dołączył(a): N 13 lis, 2005
Lokalizacja: Toruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Śr 17 paź, 2012

Aqua Art: Ferro+, Classic, Micro; Easy Life: Profito, Ferro; Drak . Na co się zdecydujesz zależy od Ciebie :smile:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Pt 19 paź, 2012

Najczęściej na tym forum przewijają się marki AquaArt, EasyLife, Seachem, Ferka, ADA - kolejność w/g ceny rosnąco.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kier » Pt 19 paź, 2012

Po pierwszym poście ZANDARA, idę w DRAK'a. Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie, gdyż wielu opinii po polsku nie spotkałem.
Avatar użytkownika
kier
Stały bywalec
 
Posty: 395
Dołączył(a): N 13 lis, 2005
Lokalizacja: Toruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron