Estimative Index (EI) Toma Barr'a - tłumaczenia.

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez spider72 » So 21 lut, 2009

Tak jak już pisałem wcześniej stosunki pomiędzy składnikami odżywczymi nie są takie ważne, tak długo jak żadnego z nich nie brakuje, więc spróbuj lać więcej TPN+ albo po prostu dosyp do niego KH2PO4. U mnie szwagrowa wersja TPN+ działała dobrze, ale ja mam 2ppm PO4 w wodzie kranowej.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Zbyszek17 » So 21 lut, 2009

spider72
[center][/center]
Amoeba, witaj w klubie zwalczających fobię wysokiego poziomu fosforu. Zdaje się, że przez lata akwaryści zapomnieli, że PO4 to makroelement,
[center][/center]Amoeba
[center][/center]
Widze ze spider72 nadal promuje EI, ktora dla wielu osob moze wydawac sie kontrowersyjna ze wzgledu na "stare przeswiadczenie" ze PO4 ***ZAWSZE*** powoduje glony.
[center][/center]Czytam Wasze wypowiedzi i napewno wielu przyszłych ryzykantów i zwolenników tej metody czytając ma pewien niedosyt. Ja ze swojej strony jestem wręcz zawiedziony. Normalną rzeczą jest na forum że każdy akwarysta stara się wypromować swój baniak i pokazać go z jak najlepszej strony. Normalny ludzki odruch - mamy coś fajnego, chwalimy się. Śledzę dokładnie forum i może się mylę ale akwa spider72widziałem raz od prawie roku, a przecież jeżeli są takie zadowalajace efekty, niesamowite przyrosty roślin itd. to dlaczego nie eksponujesz tego w częstych aktualizacjach. [center][/center]Amoeba
[center][/center]
Przyklad z mojego akwarium:
CO2-30
K okolo 15
NO3 – teraz okolo 15
PO4 – teraz okolo 1
Ca 35
Mg 6
Fe – maksymalnie 0.25 (wyliczone z dawek nawozow/wymiany wody)
[center][/center]Jak na zwolennika wszechmocnej metody EI cienko stosujesz dozowanie makro. W Twioch wcześniejszych postach nie pamiętam że kiedykolwiek proponowałeś komuś choćby na średnim poziomie azot i fosfor. W Twoich poradach dominuje zawsze NO3 na poziomie 5 - 10 ppm, a nawet 3 - 6ppm, PO4 prawie zawsze 0,1 - 0,2ppm. Z potasem też nie szalałeś / 10 - 30ppm /. I jak to się ma do metody EI. [center][/center]Amoeba
[center][/center]
Od kiedy zaczalem stosowac EI moze najwieksze zmartwienie to utrzymanie kompozycji, bo niestety niektore, szybko rosnace rosliny chca „wyskoczyc” z akwarium i juz mnie zaczynaja denerwowac cotygodniowe przycinki.
[center][/center]Jeżeli mnie pamięć nie myli to też nie widziałem Twojego zbiornika / kiedyś pokazywałeś roślinki i prosiłeś o poradę / Każdy kto miałby takie "zmartwienie" z "wyskakującymi"roślinami z akwa napewno nie dopuścił by do niepokazania owego cuda. Napewno każdy kto czyta o jakiejkolwiek metodzie chciałby mieć rozeznanie w obrazie rzeczywistym a nie tylko pusty tekst. [center][/center]Nie piszę tego z chęci "dowalenia" komuś, ale jeżeli dyskusje na forum idą na takim poziomie to do czegoś zobowiązuje.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Amoeba » N 22 lut, 2009

Oj, bardzo sie ciesze ze dyskusja ma powodzenie, ale po kolei.

Bartek napisał(a):Nie zgadzam się jednak do tego iż nadmiar Mg jest nieszkodliwy.

Moze zle sie wyrazilem w moim poscie. Mialem na mysli ze z postow ktore czytalem wynika iz
podanie kilku dodatkowych mg/l Mg do podmienianej wody zamiast drobnych dawek dziennych, nie ma
negatywnego wplywu, a wg. niektorych pomaga. Nadmiar, np. K<<Mg, to juz inna sprawa, podobno nadmiar Mg
ma negatywny wplyw na przyswajanie K, ale takich nadmiarow nie testowalem.

spider72 napisał(a):(Tom Barr trzymał w swoich doświadczeniach stosunek NO3 : PO4 1:1 bez inwazji glonów)

Abstrachujac na momencik od glonow.
Nie zaszedlem tak daleko z PO4, ale z moich wstepnych (trzeba by ten eksperyment powtorzyc kilka razy aby miec pewnosc)
obserwacji wynika ze PO4 na poziomie 3-4mg/l przy NO3 okolo 10-15mg/l wplynelo na wzrost Ceratopteris Siliquosa w nastepujacy sposob:
- przyspieszenie wzrostu (zarowno wysokosc rosliny jak i wielkosc lisci)
- pierwsze liscie zaczynaja sie duzo wyzej, okolo 15-20cm od gruntu

Przy PO4 na poziomie 0.5 a NO3 okolo 20
- wolniejszy wzrost (zarowno wysokosc rosliny jak i wielkosc lisci)
- pierwsze liscie zaczynaja sie duzo nizej, okolo 10cm od gruntu, liscie sa drobniejsze

Osobiscie bardziej podoba mi sie efekt z nizszym PO4, ale niestety problem w obserwacjach moich (i zapewne takze innych osob)
jest taki za na ogol obserwojemy rosliny w tym samym akwarium, a poniewaz portafia one zmagazynowac spore ilosci nawozow
kazdy "test" ma inny punkt poczatkowy (rozna kondycja roslin i ilosc zmagazynowanych skladnikow odzywczych).

Zbyszek17 napisał(a):Nie piszę tego z chęci "dowalenia" komuś, ale jeżeli dyskusje na forum idą na takim poziomie to do czegoś zobowiązuje.

Zbyszek17 napisał(a):Jak na zwolennika wszechmocnej metody EI cienko stosujesz dozowanie makro.

Tak, tak nie chcesz mi "dowalic", jednak wyczuwam nutke "zlosliwosci" ;o)
Zauwaz prosze ze nie reklamuje EI jako metody "wszechmocnej", mowie jedynie ze to moim zdaniem bardzo prosta metoda ktora moze zaoszczedzic
wielu klopotow z glonami poczatkujacym akwarystom.

Masz racje, jesli przesledzisz moje zeszloroczne posty zobaczysz wiele pytan, wolan o pomoc i dyskusji o wlasciwym poziomie PO4 0.1-0.2.
NO3 tez nie za duzo itp itd. Z moimi roslinami wiecznie bylo cos nie tak, a glonki dawaly rade calkiem calkiem.
W pewnym momencie juz prawie sie poddalem, bo nikt nie potrafil mi pomoc.

W listopadzie zresetowalem wiec zbiornik i zaczalem stosowac metode EI, czy jak kto woli - "duzo wszystkiego".
(Notka: Nie zaczyna sie od duzych ilosci mikro od 1go dnia po starcie zbionika)
Na poczatku podawalem nawet 1mg/l PO4 na dzien, ktory to znikal momentalnie (prawdobodobnie ze wzgledu na rozwoj bakteri),
z czasem zaczalem podawac mniej (bakterie juz sie chyba uspokoily) a poziom tak jak wspomnialem wzrosl do okolo 3mg/l.

Zbyszek17 napisał(a):Jeżeli mnie pamięć nie myli to też nie widziałem Twojego zbiornika

Tak, wiedzialem ze do tego dojdzie ;o)
Tutaj jestem chyba w takiej samej sutuacji jak "spider72", ktory "popraw mnie prosze jesli sie myle;o)" na razie skupia sie na chodowaniu zdrowych roslin.
Moja kompozycja to na razie "grzadki" i nie umywa sie do prawdziwych, moim zdaniem, dziel sztuki ktore mozna ogladac na tym forum.

Coz, teraz nie mam wyjscia ;o), wszystkich specow od kompozycji prosze o wyrozumialosc ;o)
Oto kilka zdjec.

Dzien pierwszy, 30ppm NO3 (w kranowce mam duzo NO3)
K kolo 15
bez mikro
http://picasaweb.google.com/lh/photo/xj ... directlink

dzien 3
podaje 1ppm PO4 na dzien
bez mikro
http://picasaweb.google.com/lh/photo/15 ... directlink


dzien 10
nadal 1ppm PO4 na dzien
bez mikro
http://picasaweb.google.com/lh/photo/-E ... directlink


dzien 22
od tygodnia podaje jakies 5ml TMG na 200L na dzien
muzialbym sprawdzic dawkowanie PO4 w moich zapisakach
ale nadal co najmniej 0.5ppm na dzien
fotografia ramirezka, ale widac takze podloze z samego przodu akwarium - glonow na podlozu brak ;o)

http://picasaweb.google.com/lh/photo/8r ... directlink

dzien22
Ceratopteris Siliquosa bombluje
http://picasaweb.google.com/lh/photo/Nv ... directlink


dzien22
Przod - Limnophila Aromatica
srodek - Ceratopteris Siliquosa
tyl/prawo - czerwona roslinka, nie znam nazwy
http://picasaweb.google.com/lh/photo/Ws ... directlink

dzien30
Nadal 1ppm PO4 na dzien
Tutaj juz Ceratopteris Siliquosa niestety zaczyna przyslaniac L. Aromatice.
Ta wlasnie roslina no i oczywiscie 2 rodzaje hygrofili zaczynaja wymykac mi sie spod kontroli. Hygrofili sie pozbede i zastapie je jakimis wolno rosnacymy roslinami, ale
Ceratopteris Siliquosa bardzo mi sie podoba i wolalbym ja zatrzymac. Pewnie ja przesadze aby nie zabierala swiatla L. Aromatice.
http://picasaweb.google.com/lh/photo/AX ... directlink
Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył(a): So 22 mar, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » N 22 lut, 2009

Przez ten miesiąc od startu w dalszym ciągu ustawiłeś 15ppm K i 30ppmNO3?
Ile było podmian w międzyczasie?
Kondycja bez zarzutu, a to się bardziej liczy.

Ta czerwona to Ammania senegalensis
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Amoeba » N 22 lut, 2009

Wlasnie zerknalem na notatki:
Pierwsze 2 tyg bez podmiany.
GH spadlo z 17 do 10
KH spadlo z 7 do 4
NO3 utrzymywalo sie kolo 40

Tego sie spodziewalem, bo podloze to wypalana glinka, ktora mimo ze wstepnie namoczona nadal lekko zmiekczala wode.

Po 2 tyg pierwsza podmiana.
Podmiany 50% tygodniowo (i poczatek podawania mikro)
Podmieniana woda Ca~35, Mg~8, K~15
Dozowanie NO3 jedynie przy podmianach, z kranowki ktora ma 50ppm - mieszanie 4:1 RO:KRAN). RO nie usuwa calego NO3, wiec teoretycznie powinno to dawac jakies (4x5+1x50)/5=14ppm w podmienianej wodzie.

Po 4 tygodniach
Ca - 35-40
Mg - 8
K - okolo 15
NO3 - 20-30

Srednia dawka PO4 przez te 4 tygodnie to 0.8ppm na dzien.

Dzieki za identyfikacje rosliny. Zaraz to sobie zapisze ;o)
Ostatnio zmieniony N 22 lut, 2009 przez Amoeba, łącznie zmieniany 3 razy
Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył(a): So 22 mar, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » N 22 lut, 2009

Sorry, jednak Amania gracilis :wink:
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Amoeba » N 22 lut, 2009

Poprawilem poprzedniego posta po sprawdzeniu notatek.
Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył(a): So 22 mar, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kansol » N 22 lut, 2009

Amoeba co to za podłoże :?:
Kansol
Stały bywalec
 
Posty: 315
Dołączył(a): Wt 21 wrz, 2004
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » N 22 lut, 2009

Zbyszek17 napisał(a): Śledzę dokładnie forum i może się mylę ale akwa spider72 widziałem raz od prawie roku, a przecież jeżeli są takie zadowalajace efekty, niesamowite przyrosty roślin itd. to dlaczego nie eksponujesz tego w częstych aktualizacjach.


Zbyszku, ja swoje akwarium, prowadzę dla własnej (i żony) przyjemności, a nie na pokaz, dlatego nie założyłem watku z moim zbiornikiem. Nikogo na siłe nie nakłaniam na metodę EI, twierdzę jedynie, że jest ona prosta i nie wymaga ciągłego testowania wody. Również upieram się, że fosfor należy trzymać wyzej, bo z jakiegoś powodu jest on nazywany makroelementem. Dwa zdjęcia swojego akwarium pokazałem tylko dlatego, aby pokazać, że deficyt fosforu może powodować kłopoty, a wysokie poziomy nawozów nie powodują plagi glonów.
Trochę lepsze zdjęcie niz poprzednie mojego akwa z zeszłego tygodnia, jak ktoś ciekawy:
Obrazek

mih Kansol napisał(a):Amoeba co to za podłoże

Wygląda na akadame.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Amoeba » N 22 lut, 2009

Tak, akadama do drzewek bonsai.
Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył(a): So 22 mar, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Zbyszek17 » N 22 lut, 2009

Amoeba[center][/center]
Oj, bardzo sie ciesze ze dyskusja ma powodzenie,
[center][/center]A ma napewno i przecież o to chodzi bo tylko w ten sposób dojdziemy do odpowiednich wniosków i nabywanie wiedzy której brakuje całe życie.[center][/center]
Tak, tak nie chcesz mi "dowalic", jednak wyczuwam nutke "zlosliwosci"
[center][/center]Nie jestem złośliwy, może chciałem Cię sprawdzić :lol: [center][/center]Amebcia mam do Ciebie pytanie - czy podłoże które użyłeś to tylko wymieniona akadama czy jeszcze coś? I pytanie drugie - znasz może dokładny skład w/w podłoża / pytam z racji tego że niedługo wystartuję z nowym zbiornikiem /[center][/center]spider72 Myśmy już swoje poglądy wymienili, cóż jedynie mogę powiedzieć że wszystkie dyskusje napewno nie poszły na marne i choćby paru forumowiczów na tym skorzystało to już sukces. Tak na marginesie widzę że dużo czytasz fachowej literatury i mam prośbę, w miarę możliwości podawaj na forum tłumaczone teksty, napewno wielu forumowiczów będzie Ci za to wdzięczna.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Amoeba » N 22 lut, 2009

Akadama to po prostu glinka do drzewek bonsai. Wydobywana w Japoni i pewnie z tego powodu T. Amano kiedys ja stosowal.
Ma zdolnosci wymiany kationow dlatego tez wiaze/magazynuje K+, Ca+, Mg+ itd ktore sa dostepne dla korzeni roslin. Moze sie takze przydac przy problemach z filtrem, bo wiaze NH4+. Dodatkowo kilka garsci torfu w celu ulatwienia korzeniom wymiany H+ na kationy zwiazane w akadamie.
Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył(a): So 22 mar, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Pn 23 lut, 2009

Bartek napisał(a):
spider72 napisał(a):stosunek trzymania proporcji NO3 : PO4 10:1, gdyż z jego doświadczeń wynika, że rośliny słodkowodne przy braku ograniczeń ze strony innych czynników pobierają to makro w stosunku 6:1, podczas gdy Redfield prowadził badania na morskich organizmach roślinnych.

W nawozach makro stosuje się własnie 10NO3 : 1PO4 a w TNP+ nawet 13 : 1 Ale ma to związek z bilansowaniem azotu i fosforu pochodzącego z pożywnienia dla ryb i krewetek. Gdzie azotu do fosforu jest mniej niż 6:1


Ja tak w kwestii formalnej co do TPN+. W nawozie tym N : P wynosi 13.5 : 1, a NO3 : PO4 wynosi około 9.8 : 1 ,tylko że nawóz ten posiada jeszcze sporo azotu w postaci NH4. Gdyby przeliczyć równoważny azot z NH4 na NO3 to stosunek NO3 : PO4 w TPN+ wynosił by 19.7 : 1 czyli dość mało fosforu.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Netu » Pn 23 lut, 2009

spider72 napisał(a):Ja tak w kwestii formalnej co do TPN+. W nawozie tym N : P wynosi 13.5 : 1, a NO3 : PO4 wynosi około 9.8 : 1 ,tylko że nawóz ten posiada jeszcze sporo azotu w postaci NH4. Gdyby przeliczyć równoważny azot z NH4 na NO3 to stosunek NO3 : PO4 w TPN+ wynosił by 19.7 : 1 czyli dość mało fosforu.


NO3 : PO4 = 9.8 ? a nie 6.17 / 0.32 = 19.28 ?

chyba, że to moje 6.17 to już razem z NH4 ? nie jestem pewien ponieważ dostałem tą informację na forum :) nie potrafię przeliczać z N na NO3 ;) jakby był ktoś tak uprzejmy i tutaj to opisał :) jeszcze mam takie równanie NO3 - 6,17ppm - (31:7)X1,34X(260:250) ppm ale co te liczby oznaczają to już nie mam pojęcia ;)
Avatar użytkownika
Netu
Poznaje temat
 
Posty: 98
Dołączył(a): Wt 04 lis, 2008
Lokalizacja: Bytom
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Behemoth » Pn 23 lut, 2009

Witam! A ja mam pytanko do kolegi Spaydera i Amoeby,bo nie chce już zakładać nowego wątku ,a mianowicie ,czy ta metoda nawożenia jest dobra na pozbycie się glonów?
Mam Akwa ok 5 miechów na ASII+ i Nawozy PA i od początku nękają mnie nitki i krasnorosty.
Próbowałem już nawozić różnymi sposobami i bylo lepiej lub gorzej ale zawsze glony są.
Z własnych doświedczeń wiem że limitowanie wzrostu roślin poprzez ograniczanie jakiegoś składnika ,było gorszym posunięciem niż dodanie nawet dużej dawki (chodzi mi o macro).
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Behemoth
Zainteresowany tematem
 
Posty: 236
Dołączył(a): Pn 13 paź, 2003
Lokalizacja: Łódz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Wt 24 lut, 2009

Netu napisał(a):
spider72 napisał(a):Ja tak w kwestii formalnej co do TPN+. W nawozie tym N : P wynosi 13.5 : 1, a NO3 : PO4 wynosi około 9.8 : 1 ,tylko że nawóz ten posiada jeszcze sporo azotu w postaci NH4. Gdyby przeliczyć równoważny azot z NH4 na NO3 to stosunek NO3 : PO4 w TPN+ wynosił by 19.7 : 1 czyli dość mało fosforu.


NO3 : PO4 = 9.8 ? a nie 6.17 / 0.32 = 19.28 ?

chyba, że to moje 6.17 to już razem z NH4 ? nie jestem pewien ponieważ dostałem tą informację na forum :) nie potrafię przeliczać z N na NO3 ;) jakby był ktoś tak uprzejmy i tutaj to opisał :) jeszcze mam takie równanie NO3 - 6,17ppm - (31:7)X1,34X(260:250) ppm ale co te liczby oznaczają to już nie mam pojęcia ;)


Skład procentowy TPN+ podany przez firmę Tropica:
TPN+
N 1.34%
P 0.10%
K 1.03%
Mg 0.39%
S 0.91%
B 0.004%
Cu 0.006%
Fe 0.07%
Mn 0.04%
Mo 0.002%
Zn 0.002%

Jak widać:
zawartość N wynosi 1.34% co daje nam stężenie 13400mg/l
zawartość P wynosi 0.10% co daje nam stężenie 1000mg/l
stosunek N : P = 13400 : 1000 => N : P = 13.4 : 1

masa molowa cząsteczki PO4 wynosi: 31 + 4 x 16 = 95
zawartość procentowa fosforu w tej czasteczce wynosi P% = 31/95 x 100% = 32.6%
czyli chcąc obliczyć masę PO4 zawierającą 1000mg/l czystego fosforu musimy uwzględnić stosunek procentowy tego pierwiastka w tej cząsteczce, co daje nam:

P = 1000mg/l => PO4 = 1000/32.6% = 3067mg/l, czyli aby uzyskać 1000mg/l czystego fosforu, musielibyśmy użyć w roztworze 3067mg/l PO4

Jako źródła azotu, firma Tropica używa azotanu amonu NH4NO3, gdzie połowa azotu zawarta jest w kationach amonowych, a druga połowa w anionach azotanowych. Powinniśmy zatem obliczyć masy cząsteczkowe dla NH4 i NO3 dające nam ilość czystego azotu, jak to zrobiliśmy dla PO4, ale interesuje nas stosunek NO3 : PO4 w tym nawozie, więc możemy od razu przeliczyć ilość równoważnego azotu z TPN+ na NO3, pomijając konwersję z NH4 na NO3, co oszczędzi nam czasu i da dokładniejszy wynik, ze względu na mniejszą ilość zaokrągleń.

masa molowa czasteczki NO3 wynosi: 14 + 3 x 16 = 62
zawartość procentowa azotu w tej cząsteczce wynosi N% = 14/62 x 100% = 22.5%
czyli chcąc obliczyć masę NO3 zawierającą 13400mg/l czystego azotu musimy uwzględnić stosunek procentowy tego pierwiastka w tej cząsteczce, co daje nam:

N = 13400mg/l => NO3 = 13400/22.5% = 59556mg/l, czyli aby uzyskać 13400mg/l czystego azotu, musielibyśmy użyć w roztworze 59556mg/l NO3

Przyrównując teraz ilości NO3 i PO4 do czystych ilości tych pierwiastków w nawozie otrzymamy:

NO3 : PO4 = 59556 : 3067 => NO3 : PO4 = 19.4 : 1, więc stosunki pomiędzy azotem i fosforem w TPN+ wynoszą:
N : P = 13.4 : 1, albo w przeliczeniu na NO3 : PO4 = 19.4 : 1 AMEN, prościej już nie potrafię wytłumaczyć.

PS: Mała różnica, w poprzednim poście w stosunku NO3 : PO4 wynika z zaokrągleń, bo przeliczałem NH4 na równoważną ilość NO3 pod względem ilości czystego azotu, wynik w tym poście jest bardziej dokładny.

Edit:
behemot napisał(a):...czy ta metoda nawożenia jest dobra na pozbycie się glonów?

Każda metoda jest dobra na pozbycie się glonów, jeżeli nie limituje ona żadnego ze składników potrzebnego do wzrostu, nawet ta podana na butelce przez producenta nawozu. Producent nigdy nie wie w jakim zbiorniku jego nawóz będzie stosowany (ile będzie światła, roślin szybko czy wolno rosnących, oraz ile tych roślin będzie), więc podaje wartości dozowania dla jakiegoś akwarium, które uznał za przeciętne. Jednak, każdy producent podaje, że jest to dawka wyjściowa i należy każdorazowo dostosować ją w górę lub w dól dla naszego zbiornika. Jeżeli dany nawóz nie przynosi u Ciebie zamierzonych efektów, to zmierz testem co masz w wodzie, czy poziom np. NO3 jest za duży, czy za mały i jakiej wody używasz do podmian, i jaką masz obsadę. Jeżeli myślisz, po objawach niedoborów, że czegoś brakuje, to zacznij lać więcej nawozu, tylko najpierw upewnij się, że masz odpowiedni poziom CO2 w wodzie. Pisłem to już na innym forum, więc zacytuję:

spider72 napisał(a):Moja metoda na glony i niedobory jest taka:
1. odpowidnio wysoki poziom CO2 uzależniony od intensywności oświetlenia (w większości przypadków 25-35mg/l)
2. po ustabilizowaniu się CO2 zapewnienie odpowiedniej ilości makroelementów
3. monitorowanie i skorygowanie (najczęściej zwiększenie) dozowania CO2, spowodowane jest to przyspieszającym tempem fotosyntezy, jako odpowiedź roślin na polepszenie się warunków. Ten krok jest bardzo ważny i często ignorowany przez akwarystów, którzy często myślą, że raz ustawiony poziom CO2 jest na wieki. Jeżeli teraz nie zwiększymy CO2, to znowu zaczynamy limitować najważniejsze makro, albo jak mawia Diki supermakro.
4. teraz sprawdzamy poziom poboru makro i korygujemy jego dozowanie (nie zapominając o PO4) oraz zaczynamy podawać mikro.
5. znowu sprawdzamy poziom CO2 i "dodajemy gazu" - patrz pkt.3
6. ostatecznie ustalamy poziomy poboru przez rośliny makro i mikroelementów i korygujemy ich dozowanie
7. znowu sprawdzamy poziom CO2 i "gazu" - patrz pkt.3
8. mówimy glonom i niedoborom pa pa
9. zwiększyła się masa zielona na skutek dobrych warunków więc co sprawdzamy? tak, tak poziom CO2 i "gazu" - patrz pkt.3
10. wyrzucamy wszystkie testy do pomiarów wody, bo wiemy już ile czego "zjada" nasz zbiornik, a one i tak tylko kłamią mącąc nam w głowie i zatrzymujemy jeden i jedynie ważny test, tak, tak ciągły test CO2 i dajemy "gazu" - patrz pkt.3
11. podziwiamy i tniemy rzeżuche lub inne badyle co tydzień lub dwa i na alledrogo.
edit:12. i jeszcze bym zapomniał o najważniejszym: sprawdzamy na bieżąco odczyt z testu CO2 i dodajemy gazu - patrz pkt.3


Jak widać, nie jest to nic nowego i Diki oraz inni, wałkują to od, prawdopodbnie, zarania tego forum. Ja tylko dodaję, szwagrze - sypnijcie jeszcze łopatę KH2PO4 do tej mikstury, bo to przecież też makro, oraz lepiej wszystkiego za dużo niz za mało, do czasu, aż nie osiągniemy dawki śmiertelnej, oczywiście :wink: , ale od czego jest podmiana wody :cool: .

Edit: taaa... jeszcze jeden edit.
Tak dla zobrazowania, odnośnie nawozów firmowych, ja używałem TPN+ przez długi czas, jednak z przepisu szwagra z dodatkowym potasem, a nie oryginalny produkt, gdzie producent podaje dozowanie 5ml/50 litrów na tydzień. Moje akwarium, jak się rozkręciło, to podawałem tygodniową dawkę producenta dziennie, przez 6 dni w tygodniu.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez daroo » Wt 24 lut, 2009

Mimo, że żywo jestem zainteresowany takim sposobem nawożenia to chyba się zgubiłem ;) Do którego etapu odnoszą się ilości nawozów o których mowa? przed czy po podmianie?
załóżmy, że np. chcemy mieć w baniaku 15ppm NO3, 1ppm PO4, i 20 ppm K. Czy tak przygotowac trzeba wodę do podmian (stężenie na podmienianą wodę) czy dajemy taką dawkę na baniak? czy też dążymy do takiego poziomu przed podmianą w związku z czym podajemy więcej? rozumiem, że N i P są uzależnione również od obsady baniaka, więc poziom "startowy" też nie jest bez znaczenia.
Proszę o rozwikłanie mi tej kwestii ;)
daroo
Poznaje temat
 
Posty: 66
Dołączył(a): Śr 21 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Netu » Śr 25 lut, 2009

więc np. przy fosforze wystarczy podzielić masy molowe: 95/31 = 3.0645 i pomnożyć to przez 1000mg/l i wyjdzie 3064 mg/l ;)

jeśli teraz byś nie zaokrąglił tego udziału do 32.6% tylko by się zostawiło 0.32631578 to wyjdzie 3064 mg/l :)

więc sie zgadza !:) teraz kumam :D Dziękuje ! :)))
Ostatnio zmieniony Śr 25 lut, 2009 przez Netu, łącznie zmieniany 2 razy
Avatar użytkownika
Netu
Poznaje temat
 
Posty: 98
Dołączył(a): Wt 04 lis, 2008
Lokalizacja: Bytom
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Amoeba » Śr 25 lut, 2009

W EI nie chodzi o to aby zagwarantowac pewien poziom substancji, raczej dopuszczalny zakres.

np.
Przecietny pobor NO3 to 1-4ppm/dzien.
Zalozmy ze twoje rosliny pobraja 1ppm/dzien, ale ty dla pewnosci podajesz 2ppm/dzien.
(na obietosc zbiornika).
Jesli twoje rosliny pobieraja 1ppm/dzien to na koniec tygodnia w zbiorniku bedziesz mial
7x(2-1)=7ppm

Potem podmienisz 50% wody (czyli z 7ppm zrobi cie sie 3.5ppm)
na koniec nastepnego tygodnia bedziesz mial
3.5 + 7x(2-1)=10.5ppm
itd. itd. az dojdziesz do 14ppm

Zakladajac ze rosliny z jakiegos powodu przestaly, lub prawie przestaly, pobierac NO3 (np.brak innych mikro/makro) maksymalne stezenie to 2ppm *7dni *2 (bo podmieniasz 50%/tydz) = 28ppm.

Czyli stezenie w twoim zbiorniku powoinno byc pomiedzy 14 a 28ppm.

Ja mam kranie 15ppm NO3 wiec do podmienianej wody dodaje 1ppm PO4 i 15ppm K,
a potem juz w dziennych, mniejszych dawkach.

Jesli w kranie nie masz wysokiego makro lub mikro to po prostu mozesz podawac regularne dzienne dawki.

Mozna tez zakladana tygodniowa dawke rozlozyc na 5 dni, a dzien 6 i 7 bez nawozenia (dzien 1 podmiana wody i 1sza dawka). Takie dozowanie jest bardziej popularne.
Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył(a): So 22 mar, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Czy bac sie potasu

Postprzez Amoeba » Śr 25 lut, 2009

Bartku, pewnie widziales juz produkty Seachem.

Proponwane przez nich parametry podmienianej wody to
K - 40-80ppm :wink:
Ca - 16-32ppm
Mg - 5-10ppm

Dzienne dawki K sa natomiast dosc male. Brzmi znajomo...? :mrgreen:

http://www.seachem.com/Products/product ... brium.html
Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył(a): So 22 mar, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron