Estimative Index (EI) Toma Barr'a - tłumaczenia.

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez michu:/ » So 09 paź, 2010

Witam,

To znowu ja :)

Jak wysoki poziom co2 może wpływać na rybki. Wczoraj robiłem dużą podmianę wody i rybki zaczęły dużo żwawiej się poruszać, podpływały po pokarm itp. Dzisiaj rano również było dobrze. Ale jak włączyła się butla co2 i ph spadło do poziomu poniżej 6.8 to znowu zrobiły się bardziej ospałe. Otoski siedzą na szybach i nie reaguja specjalnie na bodźce, nawet jak je dotknąc to nie odpływają. PH wg testu spadło do 6.5. Więc nasycenie co2 wg kalkulatora jest ogromne.

Czy to mogą być objawy zatrucia co2? Może jednak za bardzo się skupiłem na podkręcaniu butli. Chociaż w wielu postach piszecie, że przyducha ryb jest oznaką przedawkowania co2.

Nie wiem co to może być. Będę wdzięczny za pomoc, bo nie chcę katować zwierzątek.

edit: Mam sporo bąblujących roślinek, więc poziom tlenu może byc dobry i dlatego nie dochodzi do przyduchy? a do zatrucia z uwagi na zbyt dużą obecnośc co2?
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » So 09 paź, 2010

michu:/, CO2 w Twoim zbiorniku rzeczywiście nie brakuje ale póki nie ma przyduchy to jego poziom jest niegroźny dla ryb , stawiałbym na zbyt duży skok ph i wywołany tym szok u ryb. Sprawdź poziom Ph rano przed włączeniem gazu i może ustaw gaz tak , żeby różnica spadków nie była większa niż 1 Ph.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » So 09 paź, 2010

Robercie,

Siara napisał(a):żeby różnica spadków nie była większa niż 1 Ph.


W sumie masz rację, skoro mam mocno rozkręcony zawór to dość szybko zmienia się PH. Tylko w drugą stronę, po dużej zmianie wody też jest skok a ryby mają się zdecydowanie lepiej.

Chyba jednak trochę przykręcę zawór. Jak mam tak jak w obecnej chwii, to PH w szczycie dnia jest około 6.8. Wychodzi, że co2 i tak mam pod dostakiem a będzie mniejszy stres dla ryb.

Myślę, że jeżeli PH zarówno w środku jak i na końcu dnia świetlnego, jest nie wyższe niż rano przed zapaleniem światła to rośliny mają cały czas do dyspozycji potrzebny im gaz.

PS. Rośliny najbliżej dyfuzora zaczynają bąblować szybciej niż z tyłu akwarium, ale ogólnie całe akwarium bąbluje więc chyba jest ok.

PS2. Chyba za bardzo wziąłem sobie do serca ten poziom co2. W końcu mam 50 litrów a nie 500 :)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » N 10 paź, 2010

michu:/ napisał(a):Myślę, że jeżeli PH zarówno w środku jak i na końcu dnia świetlnego, jest nie wyższe niż rano przed zapaleniem światła to rośliny mają cały czas do dyspozycji potrzebny im gaz.

Ph w ciągu dnia musi spaść inaczej wystąpią braki CO2 , chyba że piszesz o Ph przed zapaleniem światła ale z już od 2h dozowanym CO2 wtedy stały poziom w ciągu dnia jest jak najbardzie ok :)
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » N 10 paź, 2010

Robercie,

Tak właśnie staram się ustawić. W ciągu dnia ma PH spadać, ale staram się aby był to powolny spadek. Trzeba pamiętać, że u mnie po nocy przy PH 7 i KH 11-16 (taki rozrzut bo nie ufam temu testowi za bardzo) i tak mam sporo co2 w zbiorniku. Ale butla załącza się 1,5 h przed zapaleniem swiatła i to trochę już ph obniża.

Dzisiaj udaje mi sie utrzymywać 6.8. Czyli spadek od rana jest o 0.2 a traz wydaje sie być stabilne 6.8. Roślinki w całym zbiorniku bąblują. Więc myślę, że na razie tak zostaje. Teraz muszę jeszcze pilnować, bo mam szybki przyrost roślin.
Będę proces ustawiania co2 robił zawsze w weekend, ze względu na szybki przyrost roślin. Co tydzień leciutkie rozkręcanie butli.

PS. Dzisiaj ryby zachowują się normalnie. A we wczorajszym poście się pomyliłem bo zszedłem z PH aż do 6.2
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » N 10 paź, 2010

michu:/ napisał(a):Co tydzień leciutkie rozkręcanie butli.

zostaw 6,8 na dwa trzy tygodnie , przy takim Ph nie masz większych problemów chyba więc teraz daj się roślinom dostosować i wtedy podejmij decyzje o ewentualnym zwiększeniu dozowania. Cieszy fakt , że znalazłeś źródło zachowania rybek , pewnie niewiele brakowało do przyduchy i pamiętaj Otoski to delikatne ryby.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » N 10 paź, 2010

Dzięki,

Dzisiaj rybki mają się znacznie lepiej. Faktycznie otoski najciężej to zniosły. 3 straciłem w sumie w ciągu paru dni. Dokupię więc kilka sztuk, żeby mialy towarzystwo - w końcu to ryby stadne :)

Posłucham Twojej rady i zostawię zaworek w tej samej pozycji na 2 tygodnie. Ale będę monitorował PH. Nie sądziłem, że można mieć takie przyrosty roślin :) Cieszy to, ale w moim małym zbiorniczku nie mam już gdzie wsadzać uciętych pędów :)

Co do moich nitek, to przestałem się tym przejmować. Widać, że mikro nie ma z tym wiele wspólnego. Wczoraj podałem wieczorem dawkę na dzisiaj i nic glony sie nie zwiększyły. Myślę, że stopniowo zginą.

PS: Przy ph 6.8 wszystkie roślinki wyglądały jak choinki z bombkami :)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Pt 15 paź, 2010

Witam,

Robercie,

Dzisiaj robiłem cotygodniwą podmianę wody i czyszczenie dna. Po całym tygodniu miałem na żwirku w 3 miejscach lekki kożuszek. Zebrałem ręką i wąchałem, ale poza zapachem "błotnym" nie było niemiłej woni? Więc to chyba nie sinice. Do tego raz na tydzień wyciągam troszkę takich malutkich krzaczków z podłoża - pewnie krasnorosty.

Wydaje mi, się, że to wina dna bo akwarium ma około roku, a dno odmulać zacząłem od około 3 tygodni temu więc jest pewnie bałaganu troszkę :)

Trzymam PH na poziomie 6.8. Rybki mają się dobrze, Otoski również. Dzisiaj była przycinka. Na początku cieszyłem się, że mi rośliny rosną, ale sprzątanie cotygodniowe akwarium zaczyna byc ciężką pracą :) (stąd też pomysł na większy zbiormik)

Nitki zawsze się pokazują głównie na szybach i starszych liściach po drugiej dawce mikro w ciągu tygodnia. Ale spokojnie raz na tydzień je usuwam i obserwuję uważnie.

Tutaj pytanie. Nawozy dozuję tak: makro rano sobota, mikro po zgaszeniu sobota. Makro rano poniedziałek, i mikro tego samego dnia po zgaszeniu światła. To dlatego, że gdzieś wyczytałem, że mikro powinno się dawać po zgaszeniu światła. Ale pewnie to nie ma znaczenia?

I jeszcze jedno. Jak Ty dbasz o prawidłowy poziom co2 w dzień podmiany wody? Bo w moim przypadku w sobotę rano jest na pewno zdecydowanie mniej co2 niż w inne dni. Ale wymyśliłem, żeby w sobotę podawać gaz 2.5 H przed zapaleniem lamp. Dobry pomysł?
Ostatnio zmieniony So 16 paź, 2010 przez michu:/, łącznie zmieniany 1 raz
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Pt 15 paź, 2010

michu:/ napisał(a):Wydaje mi, się, że to wina dna bo akwarium ma około roku, a dno odmulać zacząłem od około 3 tygodni temu

w sumie poprzednio miałem biogrunt przykryty żwirkiem i jakoś specjalnie nigdy nie odmulałem dna. Takie wzruszanie podłoża owocuje uwalnianiem do kolumny wody różnych pierwiastków oraz DOC co jak wiesz może mieć wpływ na wzrost glonów. Wskazana jest przy takim zabiegu duża podmiana wody i nie odmulaj dna częściej jak raz na 3 miesiące , chyba że rzeczywiście zaistnieje taka potrzeba.
michu:/ napisał(a):Ale pewnie to nie ma znaczenia?

ze względu na chelaty w micro ma , powinno się dozować wieczorem macro jak wygodnie ale tak żeby nie podawać w jednym czasie fosforu i micro.
Ja podmiany robię wieczorem lub po południu i nie zwracam w tym momencie uwagi na poziom CO2 i jak do tej pory nigdy nie miałem z tego tytułu problemów. Mogą się one pojawić ale tylko w nieustabilizowanych zbiornikach lub takich, które są na krawędzi jeśli chodzi o poziom CO2 co widocznie u mnie nie ma miejsca.
Pomysł z wcześniejszym puszczeniem gazu jak najbardziej ok.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » N 17 paź, 2010

Witam,

Wracając do ogólnej dyskusji o EI. Czy myślał, ktoś kiedyś o tym, jaki jest minimalny/nieprzekraczalny poziom światła (podajmy proszę W/L ale wody netto/) aby rosły rośliny?

Bo w wielu źródłach często mówi się o raczej wysokich poziomach a nie niskich. Zdaje się, że 0.5 W/L powinno być wystarczające dla wielu roślin. Pytanie tylko, czy limitując rośliny takim światłem, nie zawężamy sobie katalogu roślin do kilku niewymagających gatunków? CO z roślinami, wybarwiającymi się na czerwono i roślinami trawnikowymi?

"Przeleciałem", jeszcz raz cały temat ale pod kątem oświetlenia i nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie. (Jeżeli była to przepraszam ale mi umknęła)

PS: Z innej, beczki, jakie warunki do wzrostu lubi duży Heniek, bo mi niespecjalnie przyrasta w porównaniu do reszty roślin. A chyba to też jest szybkorosnący gatunek?
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ulvhedin » Pn 18 paź, 2010

Michu mi heniek szalał przy 0,4 w/l był super do momentu nitek które go porastały nie mogłem wyczesać z niego wszystkiego więc wyrzuciłem nitki razem z heniem :lol: teraz niedawno dostałem henia na wymianę i jakoś nie specjalnie rośnie ale pewnie nie zdążył się zaaklimatyzować :)
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Śr 20 paź, 2010

Witam,

Siara,

Mam jednak obawy, że ta plecha, która się pojawia na dnie to mogą jednak byc sinice. Nie wiem jak to rozpoznać po zapachu. Jak rozgniotę w palcach to zapach jest taki "błotny" cały żwir tak pachnie. Jakiego rodzaju zapach mają sinice?

No jeżeli to one, to jak z tym walczyć przy EI?
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ulvhedin » Śr 20 paź, 2010

Cuchną a czy błotem to nie pamiętam, ale zapach czuć odrazu, ja je tylko zbierałem wężykiem do napowitrzania i czułem tan zapach, ja bym go nazwał bardziej jak zatęchła ziemia.

Co prawda pytanie nie do mnie ale też to przerabiałem.
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Śr 20 paź, 2010

Dzięki,

Zapach w gruncie rzeczy taki troche przytęchły, ale faktycznie nie jest jakiś przykry - może kwestia gustu.

Ulvhedin napisał(a):pytanie nie do mnie


Ale dziekuję, za odpowiedź :)

Teraz pytanie jak sobie poradzić z tym fantem. Ściągnąłem ten "syf" razem z żwirkiem. Ile się dało z roślinek, na szczęście nie ma dużo roślin zainfekowanych.

Nie wiem czy od razu sięgać po drastyczne środki czy po prostu mechanicznie usuwać.

Nie wiem w sumie jaki mam poziom azotu. Daję zgodnie z kalkulatorem, ale może faktycznie być go za mało. Rośliny rosną bardzo szybko. Może jednak kupię wkrótce test :)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Śr 20 paź, 2010

Michał wrócę do pytania o światło , za minimalny przyjmuje się poziom 0,3W/l ale to takie uproszczenie , pewne gatunki będą rosły przy 0,2.
Sinice po prostu śmierdzą i jest to dosyć intensywna woń. Podniesienie poziomu azotu lub zaciemnienie powinno rozwiązać problem. Ile N na tydzień podajesz ?? Może jesteś w stanie załączyć zdjęcie glona?
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Śr 20 paź, 2010

Witam,

Siara napisał(a):Ile N na tydzień podajesz


Więc tak. Z kalkulatora Spidera wychodzi, że daję 6,87 na dawkę czyli 20,6 na tydzień

Co do zapachu, to nie jest to smród. Czuć takie zapachy nad wodami - w Polsce :) taka stęchlizna, błoto itp. Ale poczytałem przed chwilą wątki o identyfikacji glonów i po wyglądzie by pasowało na sinice

PS: jak tu załączyc zdjęcie bo nie nie wiem czy muszę najpierw skopiować do np. picasa a potem dać linka czy jest inny sposób :idea:

Chętnie załączę jak wróci ...bo pewnie wróci.
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Śr 20 paź, 2010

PS: jak tu załączyc zdjęcie

opis jest jako pierwszy przyklejony post w każdym katalogu.
michu:/ napisał(a):Ale poczytałem przed chwilą wątki o identyfikacji glonów i po wyglądzie by pasowało na sinice

to już wiesz gdzie szukać przyczyn :) , filtr , cyrkulacja.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Śr 20 paź, 2010

Tak,

Ale wiedza i praktyka to nie to samo.

Robercie, a co myślisz o moim podawaniu azotu?

Siara napisał(a):to już wiesz gdzie szukać przyczyn , filtr , cyrkulacja


Filtr, teoretycznie już dojrzał, sugerujesz, że powinienem wyczyścić gabki?

Z cyrkulacją nie wiem, ale może być trochę racji, że jest gorsza przy dnie. Stąd te moje krzaczki i teraz plecha. Pytanie co tutaj wymyślić?
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Śr 20 paź, 2010

Azot 20mg/l na tydzień jest jak najbardziej ok , do filtra tylko zajrzyj czy tam nie ma przyczyny. Jak będzie dużo brudu to wypłucz wkłady w wodzie z akwarium (mała podmiana przy okazji się zrobi). Już nie pamiętam jak masz ustawioną cyrkulację , ale o ile możesz to spróbuj ją zwiększyć przy dnie właśnie.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Cz 21 paź, 2010

Siara napisał(a):nie pamiętam jak masz ustawioną cyrkulację


Mam tak. Wylot filtra około 4 cm pod taflą, na bocznej ściance skierowany na ściankę przeciwległą " Taki modelowy układ"

W Piątek będę robił podmianę wody, więc wyczyszczę gąbki. W sumie od startu filtr nie był czyszczony - 4 tydzień.

PS: Robert, będę zakładał nowe akwarium 112L. Zamiast dyfuzora ze spiekiem, chcę zamontować reaktor narurowy - dostałem fajna ofertę na takie coś od Sery. Jak oceniasz takie urządzenie pod kątem dystrybucji co2 w konfrontacji ze zwykłym dyfuzorem ze spiekiem?
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron