Estimative Index (EI) Toma Barr'a - tłumaczenia.

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez BartekMysza » Śr 29 wrz, 2010

BartekMysza napisał/a:
-Fe - 0
tu jest też duże prawdopodobieństwo przekłamania testów

Możliwe , możliwe.Ale jak stosowałem nawóz żelazowy jakiejś firmy to odziwo test Fe go wykrył.Choć może być że ta forma Fe w CSM+B może być nie wykrywalna.
Pozdro
BartekMysza
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Toruń okolice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Cz 30 wrz, 2010

Witam,

Znowu po podaniu mikro nitki sie trochę nasiliły. Czy dobrym pomysłem będzie rezygnacja z 1 dawki mikro? A w przyszłym tygodniu podawać połowę z planu ?

Wczoraj dosadziłem sporo roślinek i dzisiaj rano rozkręciłem za mocno co2. Skutek taki, że rybki dychały przy powierzchni. Wyłowiłem je i są w wiadrze. Jutro wsadzę je z powrotem.

Uzyskałem PH między 6.2 a 6.5 przy kh 11. Co daje grubo ponad 50 ppm co2 :shock:

Wiem, że w akwarium nie mam innych czynników zakwaszających bo normalnie bez podawania co2 miałem ph około 8.5.

I tu pojawia się pytanie, czy wystarczy jak będę starał się uzyskac nie więcej niż 6.8 PH? Czyli w teście kropelkowym zooleka na PH będę miał kolor zielokawo - żółty? Bo dzisiaj rybki strasznie dostały w kość.

No i dodatkowe pytanie, czy otoski wytrzymują duże stany co2? Bo chciałem kilka zakupć.

Pozdrawiam

Michał
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Pt 01 paź, 2010

Witam,

Mam jeszcze jeden temat. Dzisiaj ryby sa jakies wystraszone i stoją w jednym miejscu przy dnie. Czy przy poziomach nawożenia EI może dojść do zatrucia obsady?

Chyba, że jest to związane ze zmianą filtra. W poniedziałek podmieniłem filtr, z tym, że ze starego wycisnąłem tyle brudów w gąbce ile sie dało do nowego. Ale może nadal nie mam jeszcze pełnej filtracji bilogicznej.
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Pt 01 paź, 2010

BartekMysza napisał(a): EI jest prosta metodą nawożenia-BZDURA

rozumiem Twoje rozgoryczenie ale nie wiń metody tylko spróbuj ją zrozumieć.
Może jednak zamiast liczyć zacznij nawozić tak jak pisałem a liczeniem czy masz Fe 0,2 czy 0,6 zajmiesz się za dwa miesiące jak nabierzesz trochę wprawy.
BartekMysza napisał(a):Ostatnio zrobiłem testy :
-NO3 10mg/l
-PO4 4-6 mg/l
-Fe - 0

Twoje zdjęcia niestety nie są za dobrej jakości ale bladość liści Hydrokotyle wskazuje na braki Fe , tutaj >>> http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=57 w pierwszym poście masz kalkulator Zulixa może on pomoże w wyliczeniach.
Możesz również skorzystać z tego kalkulatora http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php . Jak nie liczę dawkowanie microelementów , które podałem w poprzednim poście jest wystarczające dla Twojego zbiornika.

BartekMysza napisał(a): Wyeliminuje całkiem fosfor (może to fosfor jest wynowajcą problemów zobaczymy ) no i z MgSO4 też całkiem zrezygnuje ,
wyczytałem że jeżeli moja woda ma twardość większą niż pięć stopni to nie potrzebne jest dodawania mgso4 .

Bartku twarda woda może mieć Gh prawie w 100% pochodzące z soli wapnia , więc jak do tego się ma 5 stopni i brak potrzeby dodawania Mg? Co do fosforu to jego braki mogą spowodować kłopoty ale nie poziom 4 ppm.

BartekMysza napisał(a): Jest wogóle jakiś nawóz mikro który ma zupełnie inny skład niż CSM+B ?

jako nawóz micro z powodzeniem możesz stosować Planta Gainer Classic , Intermag.
Reasumując moja propozycja jest taka , macro z Twojego pierwszego postu 3x100ml micro jw , tak nawozisz przez miesiąc chowając do szuflady testy i kalkulator.
michu:/ napisał(a):I tu pojawia się pytanie, czy wystarczy jak będę starał się uzyskac nie więcej niż 6.8 PH?

wystarczy , zachowując odpowiednią cyrkulacje
michu:/ napisał(a):Czy przy poziomach nawożenia EI może dojść do zatrucia obsady?

nie , chyba że je przekroczysz 3-5 razy , zależy o jakich poziomach piszesz.
michu:/ napisał(a):Dzisiaj ryby sa jakies wystraszone i stoją w jednym miejscu przy dnie.

mogą być zestresowane zbyt dużą skokową zmianą parametrów wody.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Pt 01 paź, 2010

Dziękuję

Robercie, czy mógłbyś się ustosunkowac jeszcze do mojego posta odnośnie "wysypu" zielonych nitek po podaniu mikro? Nadmieniam że podaję 2x na tydzień po 10 ml

roztwór( 25 ml intermagu w 500 ml wody destylowanej)

Dzisiaj trochę zwątpiłem i nie podałem zalecanej dawki. Nie wiem czy dobrze myślę, ale czy mikro nie mógłbym podawać mniej ? Chociaż przy moim mizernym doświadczeniu pewnie nie zauważę niedoborów mikro.

BTW: Co to może być, że na niektórych sadzonkach Carymbosy młode liście skręcają się w rurki, tak, że spodnia blaszka zawija sie do góry?
Nadmieniam, że po przejściu na EI zjawizko to prawie całkiem zanikło ale na jednym krzaczku znowu się zrobiło :)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Pt 01 paź, 2010

michu:/ napisał(a):Robercie, czy mógłbyś się ustosunkowac jeszcze do mojego posta odnośnie "wysypu" zielonych nitek po podaniu mikro? Nadmieniam że podaję 2x na tydzień po 10 ml
roztwór( 25 ml intermagu w 500 ml wody destylowanej)

2x10 to za mało :)
tak na poważnie może być ale możesz też podawać 3x10ml i będzie ok. Ostatnio dużo zmian zaszło w Twoim akwarium , teraz zostaw wszystko tak jak jest i sobie obserwuj przez 2 tygodnie podając mikro jw.
michu:/ napisał(a):BTW: Co to może być, że na niektórych sadzonkach Carymbosy młode liście skręcają się w rurki, tak, że spodnia blaszka zawija sie do góry?

zawijanie liści do góry często wskazuje na wysoki poziom Mg , sprawdź ile wlewasz + to co masz w wodzie do podmian.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Pt 01 paź, 2010

Własnie o to chodzi, że zgodnie z Twoją wczesniejszą sugestią nie podaje w ogóle Mg :)

Bo mam w kranówce min 24 a max 125 wg. wodociągów.

Faktycznie sie pomyliłem, podaję 3x po 10 ml.

Powinienem zatem uzbroić sie w cierpliwość?

Ale wpuszczenie paru otosków i młodych kosiarek celem zjedzenia trochę moich niteczek zielonych i krasnorostowych to nie będzie zły pomysł?

Siara napisał(a):Ostatnio dużo zmian zaszło w Twoim akwarium , teraz zostaw wszystko tak jak jest i sobie obserwuj przez 2 tygodnie podając mikro jw.


Tak zaszło :) W końcu dosadziłem roślin - rotala indica, polysperma, sessiflora, 2 kryptocoryny, i sagitarie subulaty z przodu, tak więc mam na pewno 60% zbiornika po dnie obsadzone. Niestety niteczki pokazują się na prawie wszystkich roślinach. - Ale ponieważ to akwarium do nauki postaram się być cierpliwym :)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Pt 01 paź, 2010

michu:/ napisał(a):Ale wpuszczenie paru otosków i młodych kosiarek celem zjedzenia trochę moich niteczek zielonych i krasnorostowych to nie będzie zły pomysł?

będzie, ponieważ kosiarki to duże ryby i nie nadaj się do takich małych zbiorników , otoski to co innego i te jak najbardziej możesz mieć tylko pamiętaj , że otosek to rybka stadna i zakup min. 5 szt.
Powinienem zatem uzbroić sie w cierpliwość?
...............................
postaram się być cierpliwym

:lol:
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » So 02 paź, 2010

Otoski kupiłem

Chciałem 8 ale mięli tylko 5 :) - rachunek sie zgadza

Mam jeszcze takie, pytanie, czy te nitki zielone powinienem codziennie zbierać, czy wystarczy tylko w dzień zmiany wody?

Bo jednak każde czyszczenie akwarium w jakimś stopniu wzrusza podłoże a to kolejna przyczyna glonowania :)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » So 02 paź, 2010

michu:/ napisał(a):Mam jeszcze takie, pytanie, czy te nitki zielone powinienem codziennie zbierać, czy wystarczy tylko w dzień zmiany wody?

zbieraj przed podmianą
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » So 02 paź, 2010

Ok,

Podmiana zrobiona. Gdzieś przeczytałem posta Spidera72, że dobrze jest zrobić podmianę w sobotę wieczorem, tak, żeby od rana w niedzielę mieć już dobry poziom co2. (brak silnego skoku jego poziomu w niedzielę)

Tak też staram się czynić.

W gruncie, rzeczy mam wrażenie, że krasnorosty prawie odpuściły. Nie widzę ich specjalnie. Czy to możliwe, że przy nowym filtrze, porządnym dwukrotnym odmuleniu i lepszym poziomem co2 tak szybko się uporać z tym dziadostwem? (no i trochę zarażonych liści do śmietnika). Bo odkąd mam nowy filtr, mam wrażenie, że rozpuszczalność co2 jest znacznie lepsza i przy trochę więcej niż zwykle rozkręconym zaworze udało mi się w końcu doprowadzić przedwczoraj do przyduchy rybek (wyrzuty sumienia).

Wydaje mi się, że ten sposób ustawienia dyfuzora i filtra faktycznie dobrze działa :)

Czy glonojady sa wrażliwe na wysokie stęzenia co2? Bo mój przed śmiercią był bardzo ospały. Potrafił spędzić cały dzień i noc w jednym miejscu na szybie, w ogóle nie ruszając gębą.

Pytanie czy zatrucie co2 u ryb widać tylko w ten sposób, że dyszą przy powierzchni czy mogą być na dnie, niemrawe itp.?
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez BartekMysza » N 03 paź, 2010

Bartku twarda woda może mieć Gh prawie w 100% pochodzące z soli wapnia , więc jak do tego się ma 5 stopni i brak potrzeby dodawania Mg? Co do fosforu to jego braki mogą spowodować kłopoty ale nie poziom 4 ppm.
A ja mam takie wrażenie że czegos nie jest za mało tylko za dużo. I dlatego bede podawal samo KNO3 , moim zdaniem stosunek NO3 do PO4 jest nieprawidłowy ,za mało jest NO3 a za dużo PO4 i to blokuje rozwój roślin.
Reasumując moja propozycja jest taka , macro z Twojego pierwszego postu 3x100ml micro jw , tak nawozisz przez miesiąc chowając do szuflady testy i kalkulator.

No nawoziłem tak i miałem ciągle wysypy glonów.

rozumiem Twoje rozgoryczenie ale nie wiń metody tylko spróbuj ją zrozumieć.

Rozumiem doskonale metode i jej założenia , ale metoda nie jest prosta i to mogę otwarcie powiedzieć.
To jak chcesz w końcu żebym nawoził ?
Makro samo KNO3 bez PO4 i Mg .
Mikro 20 ml + Fe z Planta Gainer.
BartekMysza
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Toruń okolice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » N 03 paź, 2010

Bartku moja propozycja nawożenia Twojego akwarium:
CSM+B = 2 łyżeczki (do herbaty) wymieszane w 200 ml wody
dawkowanie 2x25ml
macro :
10 łyżeczek KNO3
3 łyżeczki KH2PO4
wymieszane z 800 ml wody, dawkowanie 3x50ml
MgSO4*7H2O - 5-7 łyżeczek wsypane do akwarium po podmianie lub 22 łyżeczki dodane do mixu macro
Nawożenie konsekwentnie przez 2-3 tygodnie, spodziewając się w początkowej fazie zwiększonego wzrostu glonów.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez BartekMysza » N 03 paź, 2010

Bartku moja propozycja nawożenia Twojego akwarium:
CSM+B = 2 łyżeczki (do herbaty) wymieszane w 200 ml wody
dawkowanie 2x25ml
macro :
10 łyżeczek KNO3
3 łyżeczki KH2PO4
wymieszane z 800 ml wody, dawkowanie 3x50ml
MgSO4*7H2O - 5-7 łyżeczek wsypane do akwarium po podmianie lub 22 łyżeczki dodane do mixu macro


Nawoże tak bez przerw od paru tygodni tak naprawde.Proporcje tutaj zawarte są te same
3 razy KH2PO4/1 raz KNO3
1 raz KH2PO4/8 razy MgSO4x7 H20
To samo jak w tym tłumaczeniu.
Poniedziałek – 1/16 łyżeczki CSM+B*
Wtorek - [3/16 łyżeczki KNO3] + [1/16 łyżeczki KH2PO4] + [1/2 łyżeczki MgSO4x7H2O]
Środa - 1/16 łyżeczki CSM+B*
Czwartek - [3/16 łyżeczki KNO3] + [1/16 łyżeczki KH2PO4] + [1/2 łyżeczki MgSO4x7H2O]

Proporcje te które napisałeś są prawie takie same jak w tym tłumaczeniu i w ten sposób nawoże od paru tygodniu tak naprawde. I coś jest nie tak , bo roślin już prawie wogóle nie mam. Wszystko ginie. Skoro te proporcje są nieodpowiednie to coś trzeba zmienić.
CSM+B = 2 łyżeczki (do herbaty) wymieszane w 200 ml wody
dawkowanie 2x25ml

No i tak właśnie dozuje jak napisałeś od paru tygodni i daje to fatalne efekty. Co prawde mam CSM rozpuszczone w większej ilości wody ale jednorazowa dawka daje mi tyle co te 25 ml roztworu wymieszane z 200 ml wody .Otrzymuje te same stężenie.
A druga sprawa że w EI wszystko się robi na oko i dawki mogą być przybliżone :-)
Tak mówi ta metoda.U mnie pomyłki w dawkowaniu wynosiły może 20 % czyli niewiele.
EI jest może i dobre ale w bardzo dobrze ustabilizowanym akwarium gdzie glonów jest bardzo niewiele i przegrały rywalizacje o pokarm z roślinami. Tak może i to EI by się sprawdziło.Większe dawki i nadmiary w takim akwarium pochłoneły by rośliny a nie glony.
OGÓLNIE EI TO DROGA I TRUDNA METODA NAWOŻENIA KTÓRA WAM NIE PRZYNIESIE ŻADNYCH SUKCESÓW W HODOWLI ROŚLIN .STOSUJĄC EI UTONIECIE W NAMNAŻAJĄCYCH SIĘ PROBLEMACH.
EI TO NIE ŻADNA SUPER METODA KTÓRA SPRAWI CUDA W WASZYM AKWARIUM.
Ja jestem tego przykładem.Odradzam stanowczo stosowania tej metody ,przeczytajcie moje posty zanim popełnicie ten błąd co ja popełniłem.
Nadmiar nawozów w akwarium powoduje ogromny rozrost glonów . U mnie tak było no i niestety jeszcze przez jakiś czas będzie.
POZDRAWIAM WSZYSTKICH I JESZCZE RAZ USTRZEGAM PRZED ,,CUDOWNĄ ,, METODĄ EI .
BartekMysza
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Toruń okolice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » N 03 paź, 2010

EI TO NIE ŻADNA SUPER METODA KTÓRA SPRAWI CUDA W WASZYM AKWARIUM.

nikt z nas na forum nigdy nie napisał , że jest to jakaś "CUDOWNA" metoda , po prostu jest to jedna z metod nawożenia , którą nawozi bardzo wielu akwarystów tak samo jak metodą z limitowaniem wzrostu. I tak w jednej jak i w drugiej metodzie są akwaryści , którym nie wychodzi.
Życzę więc powodzenia w nawożeniu innym systemem i mam nadzieję , że niedługo będziesz mógł się cieszyć pięknym podwodnym ogrodem.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » N 03 paź, 2010

Witam,

Ja jestem akwarystycznym noob'em. Zaczynałem EI w akwarium zaatakowanym przez krasnorosty. Kondycja wielu roslin była niezbyt dobra bo nie były prawie w ogóle nawożone. Do tego popełniłem wszystkie możliwe błędy. Gwłtownie zmieniłem oświetlenie z 0,5 na prawie 1w/l i zacząłem podawać co2 jeden tydzień w ogóle bez nawożenia. Skutek taki, że krasnorosty wystąpiły prawie na każdym listku. W końcu poddałem się i wyrzuciłem jedną czerwoną roślinę całą sadzonkę, bo była najmocniej zaatakowana. Usunąłem tyle ile sie dało liści i zaatakowanych roślin, poprzycinałem te , które można było i zrobiło się bardzo mało roślin. Zakupiłem sporą wiązkę roślinek szybkorosnących z przecinki od innego akwarysty. W moim sklepie też dostałem baaardzo ładną wiązankę dużego heńka i zrobiło się, że mam zarośnięte dobre 60% akwarium. Za parę złotych :)

Od dwóch tygodni stosuję EI. Mimo strachu, staram się nic nie zmieniać w nawożeniu i obserwuję poprawę. Mam całkiem sporo liści niezaatakowanych w ogóle przez glony. Krasnorosty jakby odpuszczały. Mam trochę zielonych delikatnych nitek.
Ale myślę, że stosując EI rośliny w końcu pokonają glony rosnąc zdrowo.

Co do tego czy EI jest cudowną metodą powiem tyle. Czytając posty w tym temacie i wielu innych dochodze do takiego wniosku. Każda dobra metoda nawożenia cechuje się, tym że nie limituje wzrostu roślin. Tylko w innych metodach trzeba mieć większe doświadczenie, żeby tak skomponowac nawożenie, by roślinem nie zabrako niczego a jednocześnie aby dać tyle ile konsumują. Trzeba je umiec dobrze obserwować i znać objawy niedoborów. W EI zakłada się prostszą wersję. Pozwalamy na powstanie nadmiarów, by roślinom nie zabrako na pewno, a te nadmiary wylewamy potem z 50% podmianą wody. (Oczywiście w uproszczeniu).

A teraz powiem coś ciekawego. Cały czas Panowie w moim sklepie akwarystycznym, mówią, że w takim małym zbiorniku jak mój trudno zachować równowagę bo zbyt szybko zmieniają się warunki itp. Do tego mówili, że z twarda wodą mogę mieć sporo kłopotów a do tego moje PH ponad 8. Czytałem w tym temacie sporo rzeczy odnośnie parametrów wody i dystrybucji co2. Wydaje mi się, że twarda woda nie jest taka zła. Ma sporo minerałów Ca i Mg. A Ph moge zbijać za pomocą co2. A twarda woda pozwala mi wtłoczyc więcej co2 przy PH 6.8 niż w akwariach z miękką wodą. Do tego wydaje mi się, że dużo ludzi ma kłopoty z EI właśnie w dużych zbiornikach z uwagi na problemy z cyrkulacją co2. W takiej mojej kałuży mój filterek dokładnie opłukuje cały zbiornik co widze po falujących wszędzie listkach. A w dużym zbiorniku nie jest już tak, łatwo i podejrzewam spore straty co2 w procesie cyrkulacji (kontakt z dużą powiezczną tafli wody ). Tak więc niektórzy mogą myśleć, że mają dużo co2 a w rzeczywistości nie mają go tak wiele. A jak ktoś napisał jest to supermakro :)

Przepraszam, trochę się rozpisałem ale tyle chciałem od siebie przekazać
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Cz 07 paź, 2010

michu:/ napisał(a):Tak więc niektórzy mogą myśleć, że mają dużo co2 a w rzeczywistości nie mają go tak wiele. A jak ktoś napisał jest to supermakro :smile:


Ot i źródło większości problemów w EI :smile: .
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Cz 07 paź, 2010

Witam

Pozwolę sobie zamieścić moje dzisiejsze spostrzeżenie.

Mikro intermagu dodałem we wtorek po zgaszeniu świała. Była to druga dawka po podmianie wody. Generalnie po pierwszej dawce czyli w poniedziałek po pracy nie zaobserwowałem zwiększonej ilości zielonych nitek. Wczoraj, czyli dzień drugiej dawki mikro zaobserwowałem zwiększoną ilość nitek, głównie na szybach. Nic nie usuwałem.
Dzisiaj rano podałem trzecią w tym tygodniu dawkę makro. Po powrocie z pracy widzę więcej nitek na szybach i trochę więcej na liściach. (Więcej liści miało nitki).

Podkusiło mnie i sprawdziłem PH wody. I zgodnie z przypuszczeniem było ono wyższe niż w poprzednie dni. PH wynosiło 6.9. Z reguły o tej godzinie mam między 6.5-a 6.7.
(Test zooleka kropelkowy , ale podobno te do ph, kh i gh zooleka są w miarę dobre).

Proszę mnie poprawić, jeżeli źle myślę, ale z uwagi na obecność nawozów rośliny sporo zużyły co2. Poziom okazał się niestabilny w ciągu dnia i może to powodować problemy z "moimi" nitkami. Nadmieniam, że w akwarium nie mam raczej innych czynników zakwaszających istotnie wodę. Rośliny rosną szybko.

Z reguły było tak, że na koniec dnia ph było niższe po południu niz rano. A dzisiaj było takie samo. Ponadto mam dosyć wyskoie KH. Dzisiaj mierzone to 16. Ale nie wiem czy coś jest z testem bo GH też mam 16. Generalnie podkręciłem butlę (nie mam licznika bąbelków) więc obserwuję chmurkę gazu :) I ciekawe czy ta teoria jest słuszna, mimo że wg kalkulatora co2 powinienem mieć dziś po południu około 60 ppm co2.

Zwalczę pokusę i podam jutro normalnie trzecią dawkę mikro. Ponieważ gości mam w sobotę, jutro i tak zrobię wieczorem podmianę 50% bo w sobotę nie dam rady :)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Cz 07 paź, 2010

michu:/, nitki się pokazują ponieważ jeszcze nie masz ustabilizowanego zbiornika , u siebie mogę przeskoczyć z dawkowaniem micro o 50-100% i nic się nie dzieje, ale zbiornik jest stabilny. Tygodniowy brak nawożenia również mu nie szkodzi (oświetlenie 0,7 w/l HQI) co przy zbiorniku nieustabilizowanym i roślinach bez zapasów prawie zawsze owocuje glonami. . Konsekwentnie dozuj wg planu i czekaj aż zbiornik będzie jak skała :)
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Cz 07 paź, 2010

Siara napisał(a):czekaj aż zbiornik będzie jak skała


Dzięki,

Potrzebowałem wsparcia :)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron