Estimative Index (EI) Toma Barr'a - tłumaczenia.

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez fisher » Cz 21 paź, 2010

michu:/ napisał(a):PS: Robert, będę zakładał nowe akwarium 112L. Zamiast dyfuzora ze spiekiem, chcę zamontować reaktor narurowy - dostałem fajna ofertę na takie coś od Sery. Jak oceniasz takie urządzenie pod kątem dystrybucji co2 w konfrontacji ze zwykłym dyfuzorem ze spiekiem?


Pytanie nie do mnie ale odpowiem.
Na konkurencyjnym forum w temacie: "Termoreaktor CO2" była dyskusja na temat reaktora Sery.

Oczywiście nie ma co porównywać spieku z reaktorem zewnętrznym. Jakikolwiek zewnętrzny reaktor będzie lepiej rozpuszczał gaz niż spiek.
fisher
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 03 sie, 2009
Lokalizacja: Wieliczka
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ulvhedin » Cz 21 paź, 2010

Mnie kupiony się rozpadł po kilku miesiącach :lol: co prawda nie był z Sery.

Podłączyłem całkiem niedawno ten, który sam składałem i jest rewelka. Teraz nawet trawnik bąbluje :smile: reaktor osłabia 'cyrkulację'. Mam nadzieję, że tylko to jest problemem u mnie :???:
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Pt 22 paź, 2010

Ulvhedin napisał(a):reaktor osłabia 'cyrkulację'


Zgadzam się. Ale ten sery to jakiś wynalazek - że niby aktywny bo ma jakiś tam wirnik itp. Mi się podoba takie urządzenie bo dzięki niemu będę miał mniej przewodów i kabli w akwarium a więcej miejsca na rośliny :)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez fisher » Pt 22 paź, 2010

Ulvhedin napisał(a):reaktor osłabia 'cyrkulację'

michu:/ napisał(a):Zgadzam się. Ale ten sery to jakiś wynalazek - że niby aktywny bo ma jakiś tam wirnik itp.


Nie ma siły, każdy reaktor osłabi cyrkulację. Osobiście wątpię w skuteczność reaktora Sery. Ale jeśli się na niego zdecydujesz to zmierz przepływ przed i po zamontowaniu. Może się komuś przyda taka informacja.
fisher
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 03 sie, 2009
Lokalizacja: Wieliczka
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Pt 22 paź, 2010

fisher napisał(a):wątpię w skuteczność reaktora Sery


Rozumiem, że chodzi o cyrkulację a nie rozpuszczalność?
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez fisher » Pt 22 paź, 2010

michu:/ napisał(a):
fisher napisał(a):wątpię w skuteczność reaktora Sery

Rozumiem, że chodzi o cyrkulację a nie rozpuszczalność?

Tak, choć tego reaktora nie miałem w ręce więc moja opinia jest mocno nieobiektywna.
Jeśli już się zdecydujesz to koniecznie zrecenzuj produkt.
fisher
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 03 sie, 2009
Lokalizacja: Wieliczka
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez fisher » Pt 22 paź, 2010

Chciałem zacząć z EI. Mam zbiornik który startuję na sucho ok 4 tygodni (zbiornik na amazoni II) - zdjęcie poniżej.
Czy z nawożeniem mogę zacząć zaraz po zalaniu wodą? O czym musiałbym dodatkowo pamiętać?
Wiem, że muszę zapewnić dużo co2. Butla i reaktor zew. już czekają.
Ale jak postępować ze światłem?. Obecnie świecę 12h, czy po zalaniu zmniejszyć długość świecenia. Jeśli tak to do jakiej wartości
Jeśli nawozić od początku to czy na pełnych dawkach mikro/makro?
Czy po zalaniu postępować w sprawie podmian wody tak jak ze świeżą amazonią?

Prawy tył dosadzę jeszcze jakimś zielskiem.

Będę zalewał wodą z innego akwarium. Filtr kubełkowy od kilku tygodni szczepi się w drugim zbiorniku więc start biologiczny powinien być ułatwiony.

Obrazek
fisher
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 03 sie, 2009
Lokalizacja: Wieliczka
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ulvhedin » Pt 22 paź, 2010

Jak kupowałem nie znalazłem innego, pewnie jakby włożyć cyrkulator do tego robionego to wyjdzie na to samo :razz:
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Pt 22 paź, 2010

Witam,

Minął kolejny tydzień z EI. Zbornik jest już mocno zagęszczony. Wszystkie roślinki ładnie rosną. Myślę, że tylko rotala indica mogłaby lepiej wyglądać. Sinice zdjąłem dzisiaj przed podmianą chyba wszystkie, pozdejmowałem z roślin, bardziej zainfekowane usunąłem.

Zgodnie z radą kolegi Siary, wyczyściłem filtr (w sumie te pierwsze gąbki). Faktycznie było tam sporo rozkładających się części roślin. Po tym podmiana wody 50% i ... zobaczymy. Jestem dobrej myśli.
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Wt 26 paź, 2010

Witam

Chyba jednak nie obejdę się bez Waszej pomocy. Nie wiem czy to coś co mam w akwarium to sinice ale zakładam najgorsze, że tak.

Obecnie sytuacja jest taka, że rośliny rosną. Sinice występują głównie na żwirku, ale niestety i na roślinach. Głównie na Limnophila Sessiflora. Jednak mam wrażenie, że zmieniają kolor. Są jakby brązowe. Ale jak zdejmę je z liści to dalej jest to plecha. Pod tym brązowym ciemnozielona. Na moczarce sa na obrzeżach liści i niestety moczarka zaczyna tracić liście dolne.

Prosiłbym o rady jak tutaj sobie poradzić.

PS: Specjalnie nie piszę w dziale glony, z uwagi na stosowanie przeze mnie metody EI. Być może będzie to dla kogoś pomocne. Jeżeli nie to proszę o przeniesienie.

PS2. Na jakim serwerze najlepiej umieścić zdjęcia, tak, żeby można było je było z zlinkować zgodnie z instrukcją?
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez fisher » Wt 26 paź, 2010

michu:/ napisał(a):PS2. Na jakim serwerze najlepiej umieścić zdjęcia, tak, żeby można było je było z zlinkować zgodnie z instrukcją?

Możesz na http://imageshack.us/
fisher
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 03 sie, 2009
Lokalizacja: Wieliczka
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Wt 26 paź, 2010

Witam,

Zdjęcia poglądowe.

Może to coś pomoże, w sensie gęstości roślin i położenia filtra i dyfuzora.

Obrazek
Obrazek
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Śr 27 paź, 2010

Witam,

Pozwolę sobie na kolejnego posta. Sinice dalej odradzają się, głównie na podłożu. Zastanawiam się też nad moim żwirkiem. W gruncie rzeczy nie mam pojęcia skąd pochodzi. Mam go od 3 lat. Może tu leży jakaś przyczyna? Oczywiście w zeszłym roku przy restarcie został dobrze wypłukany.

Nie wiem czy powinienem już zastosować zaciemnienie? Jeżeli tak to na ile i jak zacząć po tym okresie świecić światło i nawozić?
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez diki » Pt 29 paź, 2010

Nie rób zaciemnienia - krzaki ucierpią. Lepiej postaraj się o erytromycynę. Kuracja erytro była już nie raz opisywana na forum.
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Pt 29 paź, 2010

diki napisał(a):postaraj się o erytromycynę



Ale czy ta kuracja nie zabije mi bakterii w filtrze?

Diki, moje akwarium to w sumie eksperyment. Chciałbym poradzić sobie w sposób "naturalny". Doprowadzić zbiornik do "równowagi" itp. Przy okazji uczę się tu cierpliwości :)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Cz 04 lis, 2010

Witam,

Kończy mi się gaz w butli. Czy w dniu "bez co2" mogę po prostu nie włączać światła?

:)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Zbyszek17 » Cz 04 lis, 2010

michu:/ napisał(a):Kończy mi się gaz w butli. Czy w dniu "bez co2" mogę po prostu nie włączać światła?
nie przesadzaj ,nic się nie stanie i nic nie ucierpi z tego powodu.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez BartekMysza » Pt 12 lis, 2010

Cześć Wam . michu:/ po paru ładnych tygodniach postanowiłem zajrzeć na to forum znów ,nadal stosuje EI i już przerobiłem chyba wszystkie możliwe kombinacje z tą metodą i moje zdanie jest takie że EI jest może dobra ale nie na każde akwarium . Na moje nie jest i na twoje (prześledziłem twoje posty i borykasz się z tymi samymi problemami co ja , glony na piasku na roślinach itd. )też nie moim zdaniem .Ja przez pierwszy miesiąc używałem EI wedle podanych ,,przepisów na tym forum ale efekty były mizerne. Po czasie ktoś podsónoł pomysł że to może cyrkulacja wody nie ta. No to kupiłem dwa filtry . Ale okazało się jeszcze nie to . Poziom CO2 u mnie też jest stały.Uważam ze EI nie sprawdza się w każdym akwarium. U mnie od razu jak zaczołem stosować EI zaczeły masowo rosnąć glony a roślina ginąć.W tej chwili mam tylko dwa gatunki roślin reszta wymarła ,EI wyhodowało glony które dosłownie zjadły inne rośliny . Nie szukaj problemu w piasku typie nawożenia ,cyrkulacji , rozpuszczalności CO2 .Ja to wszystko przerabiałem i dzięki EI zraziłem się do hodowania roślin .Stosuje EI od paru miesięcy i przerobiłem wszystkie możliwe kombinacje a glon jak rósł na piasku i zjadał rośliny tak rośnie nadal.Planuje się przeżucić na kamienie i rośliny wywalić albo kupić jakiś dobry nawóz na przykład z lini Planta Gainer. Ostatnia myśl jak pozostaje odnośnie EI , to oddać próbkę wody z kranu do analizy .Może jakiegoś pierwiastka jest za dużo parukrotnie co powoduje rozrost glonów.
To tyle co chciałem rzec. EI NIE JEST ŻADNA CUDOWNĄ METODĄ ,NIESTETY MUSIAŁEM SAM DO TEGO DOJŚĆ .
Pozdrawiam
BartekMysza
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Toruń okolice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Sekatorus » Pt 12 lis, 2010

Bartku, sam także borykam się z krasnorostami, ale ja dopiero zaczynam EI i nie dość że nic mi nie zginęło, to rośliny mają się porównywalnie lub lepiej w stosunku do stanu z poprzednich metod nawożenia. Będąc w Twojej sytuacji, po tylu miesiącach walki i niepowodzeń, już dawno zaniósłbym próbkę wody do labu i zlecił analizę. Z tego co się orientuje, nie jest to drogie, ale wtedy widziałbyś dokładnie na czym stoisz. Z własnych obserwacji mogę powiedzieć, że duży nadmiar któregoś pierwiastka potrafi zablokować wzrost i przysporzyć masę problemów. Osobiście mam łatwiej, bo moja kranówka prawie nic nie zawiera i co dodam, to i mam. Ale w Twoim przypadku goniłbym do labu albo stosował tylko wodę z RO.

Powodzenia życzę!
Avatar użytkownika
Sekatorus
Poznaje temat
 
Posty: 124
Dołączył(a): So 11 kwi, 2009
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez fisher » Pt 12 lis, 2010

BartekMysza napisał(a):To tyle co chciałem rzec. EI NIE JEST ŻADNA CUDOWNĄ METODĄ ,NIESTETY MUSIAŁEM SAM DO TEGO DOJŚĆ

Używanie EI nie jest tu chyba obowiązkowe, pomimo, że na forum bardzo dużo ludzi korzysta z tej techniki nawożenia.

Tak naprawdę nie wiemy czy sypiesz odpowiednie ilości wszystkich składników, czy dajesz wystarczająco CO2 (mi też kiedyś wydawało się, że podaję dużo CO2 - ale po kilku miesiącach zamonotowałem reaktor zewnętrzny i stwierdzam, że "duża ilość CO2" to pojęcie względne :-)). EI to nie jest złoty środek na każdy problem, jeśli miałeś nieustabilizowany zbiornik z małą obsadą roślinną a rośliny były w kiepskim stanie to nie spodziewaj się, że EI zrobi Ci z takiego akwarium holendra.

Odczuwam w Twoich wypowiedziach żal, że to przez forum wpakowałeś się w kłopoty z glonami. Ale tak jak pisałem na początku tak naprawdę nikt nie widział Twojego akwarium, więc nie wiemy tak naprawdę po której stronie leży problem.
fisher
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 03 sie, 2009
Lokalizacja: Wieliczka
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron