Kalkulator EI

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez spider72 » N 02 sty, 2011

Pakulek
W artykule jest napisane, że na poczatku stosowano w EI, K2SO4 jako dodatkowe źródło potasu, jednak później zorientowano się, że ilość zawarta w KNO3 jest wystarczająca, dlatego zrezygnowano z niego, aby uprościć procedurę nawożenia. Jednak można go stosować, chociaż nie polepszy to wcale kondycji roślin, choć również też im nie zaszkodzi.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Pakulek » Cz 06 sty, 2011

spieder Jesli chodzi o metodę EI to jesteś jak dla mnie przodownikiem :)

W temacie, gdzie opisujesz metodę EI ( tłumaczenie ) w miejscu gdzie wyliczasz skład nawozu na 80litrów podałeś, że należy dać 2 i 1/4 łyżeczki KNO3.

W kalkulatorze na 100litrów podajesz w tabeli - 5 łyżeczek.

W opisie masz MgSO4 2,5x więcej niż KNO3
W kalkulatorze MgSO4 1.5x więcej niż KNO3



Gdzie jest błąd? Po prostu już zgłupiałem :(

I różnica tego, że tam jest na 600ml a tu na 500 nie zrobi aż takiej róznicy. w kalkulatorze jest prawie 2 x wiecej tego składnika :)
Pakulek
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz 07 lip, 2005
Lokalizacja: Stargard
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Cz 06 sty, 2011

Ale mieszaniny z kalkulatora, która jest bardziej stężona, dajesz mniej, bo 20ml na dawkę, a bardziej rozcieńczonej mieszaniny z przykładu dajesz 50ml na dawkę, co daje podobną dawkę składników.
Ostatnio zmieniony Pt 07 sty, 2011 przez spider72, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Pakulek » Pt 07 sty, 2011

A tego to nie wiedziałem. Czyli kalkulator jest na 100litrów i podawanie 20ml a nie 50ml? Bo już się gubię :)

Ale to i tak nie zmienia faktu, że coś stosunek obydwu czynników jest zły.
Stosunek poszczególnych związków wobec siebie ma być taki sam niezależnie od stężeń. Jesli zwiększamy stężenia to wielkość wszystkich składników zwiększamy równo.

Sprawdź stosunek MgSO4 do KNO3 w obydwu opisach.

80 litrów ( 50ml dawka)
[3/16 łyżeczki KNO3] x 12 = 2 i ¼ łyżeczki KNO3
[1/2 łyżeczki MgSO4x7H2O] x 12 = 6 łyżeczek MgSO4x7H2O

kalkulator 100 litrów ( 20ml dawka)
KNO3 5 łyżeczek
MgSO4x7H2O 6.8 łyżeczki

I wytłumacz mi jak to jest, że w opisie metody MgSO4x7H2 jest 2,7 raza więcej niż KN03
a w kalkulatorze 1,4 ????

Druga sprawa.
Skoro w opisie metody jest podany skład dla 80 litrów ( po 50ml) a w kalkulatorze 100 litrów ( po 20ml) to dlaczego np. MgSO4x7H2O jest prawie tyle samo w obydwu przepisach.

Skoro w kalkulatorze jest nie dość większy zbiornik to i stężenie powinno być 2 razy większe ( 20mł dawka a nie 50ml). Więc samo MgSO4 powinno być co najmniej 2x więcej.

Spider, daj mi jeden dobry przepis na zrobienie nawozu dla 180l netto to się odczepię. Od jutra chcę rozpocząć metodę - składniki już mam :)
Z góry dziękuję :)



Jeszcze jedno. W temacie gdzie tłumaczyłeś metodę EI przeczytałem, że nie mozna podawać jednocześnie Mikro i Makro. A tu mamy dodać od razu mikro do całego nawozu.

Nie ma z tym problemu?
Pakulek
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz 07 lip, 2005
Lokalizacja: Stargard
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Pt 07 sty, 2011

Pakulek napisał(a):A tego to nie wiedziałem. Czyli kalkulator jest na 100litrów i podawanie 20ml a nie 50ml? Bo już się gubię :)


Kalkulator jest na każdą pojemność akwarium, jaką sobie tam wpiszesz, po prostu musiałem w niego coś wpisać, więc wpisałem jakieś przykładowe akwarium i dozowanie.

Pakulek napisał(a):Ale to i tak nie zmienia faktu, że coś stosunek obydwu czynników jest zły.
Stosunek poszczególnych związków wobec siebie ma być taki sam niezależnie od stężeń. Jesli zwiększamy stężenia to wielkość wszystkich składników zwiększamy równo.

Sprawdź stosunek MgSO4 do KNO3 w obydwu opisach.

80 litrów ( 50ml dawka)
[3/16 łyżeczki KNO3] x 12 = 2 i ¼ łyżeczki KNO3
[1/2 łyżeczki MgSO4x7H2O] x 12 = 6 łyżeczek MgSO4x7H2O

kalkulator 100 litrów ( 20ml dawka)
KNO3 5 łyżeczek
MgSO4x7H2O 6.8 łyżeczki

I wytłumacz mi jak to jest, że w opisie metody MgSO4x7H2 jest 2,7 raza więcej niż KN03
a w kalkulatorze 1,4 ????


A jaki stosunek tych składników jest dobry :?: :smile:

Dawkowanie magnezu zależy od tego ile go masz w wodzie z kranu czy mineralizatora, w niektórych przypadkach nie trzeba go w ogóle dozować z makro. EI nie jest o stosunkach składników czy ściśle określonej procedurze, polega na takim ich dobraniu i dozowaniu, aby nie powodowało to ich braku (niedoborów) dla roślin. EI podaje maksymalne pobory tych składników, co nie znaczy, że wszystkie z nich, musimy w takiej ilości dozować, bo część z nich moze już w systemie być z wody kranowej, pokarmu dla ryb, podłoża itd.
Jeżeli wiemy, ze w wodzie kranowej mamy np. 50ppm NO3, to do makro nie dajemy KNO3, bo robiąc podmianę 50% dodamy na zbiornik 25ppm NO3, co jak wiemy jest ilością więcej niz wystarczającą w większości przypadków. Zamiast KNO3, damy za to K2SO4, bo razem z KNO3 wyrzuciliśmy też źródło potasu, wiec musimy go podać z innego związku.
Tak, ze ilości MgSO4x7H2O podane w artykule i w kalkulatorze to wartości przykładowe, jak nie wiesz którą wartość wziąć, bo nie znasz poziomu Mg w wodzie, to weź wartość większą z artykułu, która zakłada zerową ilość Mg z innych źródeł.

Pakulek napisał(a):Druga sprawa.
Skoro w opisie metody jest podany skład dla 80 litrów ( po 50ml) a w kalkulatorze 100 litrów ( po 20ml) to dlaczego np. MgSO4x7H2O jest prawie tyle samo w obydwu przepisach.

Skoro w kalkulatorze jest nie dość większy zbiornik to i stężenie powinno być 2 razy większe ( 20mł dawka a nie 50ml). Więc samo MgSO4 powinno być co najmniej 2x więcej.


Patrz odpowiedź powyżej, na temat "pierwsza sprawa" :razz: :wink:

Pakulek napisał(a): Spider, daj mi jeden dobry przepis na zrobienie nawozu dla 180l netto to się odczepię. Od jutra chcę rozpocząć metodę - składniki już mam :)
Z góry dziękuję :)


W EI nie ma dobrego lub złego przepisu, bo metoda opisuje zasadę na jakiej powstaje zapotrzebowanie na składniki i podaje przykłady ich zaspokajania dla przykładowych warunków początkowych. Nie ma znaczenia, którego przepisu użyjesz na początku, jeżeli czegoś będzie za mało, to rośliny Ci to pokażą i będziesz mógł skorygować. Jak nie będziesz wiedział czego brakuje, to możesz na ślepo dodać więcej wszystkiego, aby wyeliminować kompleksowo limitujący składnik zamiast go szukać, jeżeli nie masz w tym doświadczenia.

Pakulek napisał(a): Jeszcze jedno. W temacie gdzie tłumaczyłeś metodę EI przeczytałem, że nie mozna podawać jednocześnie Mikro i Makro. A tu mamy dodać od razu mikro do całego nawozu.

Nie ma z tym problemu?


To zależy od chelatów jakie są użyte w mikro i stężenia nawozu jaki się miesza. Do kalulatora wrzuciłem razem mikro i makro, bo nie chciało mi się robić dwóch kalkulatorów, tym bardziej, że do EI wystarczy łyżeczka do herbaty, a kalkulatory są niepotrzebne.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Pn 10 sty, 2011

Fajne narzędzie dla lubiących wykresy i kalkulatory >> http://ei.petalphile.com/
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Drack » Pn 10 sty, 2011

Siara napisał(a):Fajne narzędzie dla lubiących wykresy i kalkulatory >> http://ei.petalphile.com/


Ciekawy wykresik, niezłe.
Avatar użytkownika
Drack
Aktywny użytkownik
 
Posty: 527
Dołączył(a): Pn 15 mar, 2010
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Romano Lindano » Cz 05 maja, 2011

Witam

Dodałem do kalkulatora Spidera możliwość kalkulacji dla związku K2HPO4 (było tylko KH2PO4).

Za zgodą Spidera umieszczam więc zmieniony kalkulator.

Pozdrawiam
Romek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Romano Lindano
Poznaje temat
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pt 30 kwi, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Pn 30 maja, 2011

Hej
W pierwszym poście chciałem wrzucić kalkulator EI w postaci programu jako załącznik, ale forum nie akceptuje większych załączników niż 600 kB, dlatego umieściłem tam link na zewnętrzny serwer, skąd można program ściągnąć.

Dzięki koledze stargie, który program napisał, każdy będzie mógł "zaprojektować" swój nawóz bez konieczności zakupu/ściągania/instalowania arkusza kalkulacyjnego, który do tej pory był niezbędny do obsługi kalkulatora.

Jest to na razie "robocza wersja" i zapewne program wkrótce się zmieni, dlatego wskazane są uwagi i sugestie użytkowników na temat jego konfiguracji i działania, aby można je było zaimplementować i żeby program był jak najbardziej funkcjonalny i przyjazny użytkownikowi.

Program może również zawierać błędy, dlatego proszę o ich zgłaszanie w razie zauważenia.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Pn 30 maja, 2011

Link do kalkulatora EI w postaci programu dostępny teraz w pierwszym poście na dole, nie trzeba już biegać po obcych forach :)
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tmaciak » Wt 31 maja, 2011

spider72 napisał(a):program był jak najbardziej funkcjonalny i przyjazny użytkownikowi


Ja używam Twojego "oryginalnego" kalkulatora jako kalkulatora stężeń a dozuję pojedyncze sole, większość do podmiany ale fosfor i 3 rodzaje mikro w ciągu tygodnia. Więc w dodatku do kalkulatora mam arkusz ze zbiornikami z wpisanymi ilościami nawozów do podania i podsumowaniem tygodniowych dawek.

Z aktualnego GUI wnioskuję, że planujecie coś takiego dodać, ciekaw jestem jak będzie wyglądało wsparcie dla takich schematów dozowania, a używa ich chyba sporo osób.
tmaciak
Znający temat
 
Posty: 1268
Dołączył(a): So 19 gru, 2009
Lokalizacja: Józefów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Wt 31 maja, 2011

Szczerze mówiąc, to nie za bardzo jarzę o co Ci chodzi, bo ja sam nie używam takich karkołomnych trików, ale jak bardziej zobrazujesz, to pewnie da się zrobić :).

W programie będzie opcja zdefiniowania kilku zbiorników, jak również będą inne kalkulatory i przeliczniki, na razie są nie aktywne, widoczne w bocznym menu.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Romano Lindano » Wt 31 maja, 2011

Znowu brakuje K2HPO4.
Po wpisaniu zbiornika 60 l i podmiany 10% pojedyńcza dawka 20ml daje dobre wyniki. Po zmianie z 1 na 2 dawki ilość dozowanych nawozów wg. kalkulatora wzrasta około 10-cio krotnie.

Poza tym bardzo mi się podoba, chociaż dla kogoś, kto jest nieobeznany z tematem może być na początku trudno.

Pozdrawiam
Romek
Romano Lindano
Poznaje temat
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pt 30 kwi, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez macek.g » Wt 31 maja, 2011

Rowniez mi sie podoba,byc moze dla poczatkujacych przydalby sie szerszy opis :wink:
macek.g
Stały bywalec
 
Posty: 438
Dołączył(a): Śr 06 lip, 2005
Lokalizacja: UK
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Wt 31 maja, 2011

Hej Romano Lindano
Dzięki za znalezienie błędu, w arkuszu występuje chyba taki sam. Zobaczymy, co się da z tym zrobić :).

Jak pisałem, to na razie pierwszy testowy wypust kalkulatora i będzie on rozbudowany/zmodyfikowany, tylko muszę się zastanowić, czy K2HPO4 nie wrzucić do innych kalkulatorów, a w EI zostawić po prostu najprostsze sole, których się zazwyczaj używa - zobaczymy.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Wt 31 maja, 2011

Romano Lindano napisał(a):Po wpisaniu zbiornika 60 l i podmiany 10% pojedyńcza dawka 20ml daje dobre wyniki. Po zmianie z 1 na 2 dawki ilość dozowanych nawozów wg. kalkulatora wzrasta około 10-cio krotnie.


Sprawdziłem to jeszcze raz i nie jest to błąd, po prostu takie duże wartości się ustalą z powodu zbyt małej podmiany wody. Przy jednej dawce, dozowanie prawie równa się zużycie, dlatego nie występuje kumulacja, przy zwiększeniu do 2 dawek ilość niezużytych nawozów zaczyna się szybko kumulować.

Na wykresie poniżej masz kumulację w zależności od zużycia przy tym przypadku wykreśloną na podstawie innego kalkulatora.

Obrazek
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tmaciak » Wt 31 maja, 2011

spider72 napisał(a):Szczerze mówiąc, to nie za bardzo jarzę o co Ci chodzi, bo ja sam nie używam takich karkołomnych trików, ale jak bardziej zobrazujesz, to pewnie da się zrobić :).


Bo ja EI nie używam, tylko dobieranych dawek, aczkolwiek znowu mi się dobrały na poziomach EIowych, chyba za cienki jestem na umiarkowane nawożenie :)

Podeślę Ci na PW zrzut z mojego arkusza, zobaczysz o co mi chodzi.
tmaciak
Znający temat
 
Posty: 1268
Dołączył(a): So 19 gru, 2009
Lokalizacja: Józefów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Romano Lindano » Wt 31 maja, 2011

Spider72

Rzeczywiście tak wychodzi. Przy podmianach 10% (1/10) może dojść do 10-cio krotnej kumulacji. Za zamieszanie przepraszam.

Romek
Romano Lindano
Poznaje temat
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pt 30 kwi, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Wt 31 maja, 2011

Nie ma sprawy, lepiej 3x sprawdzić :)
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez stargie » Pt 03 cze, 2011

Witam
Dostępna jest wersja 1.0.0.5 programu pod adresem:
http://www.mediafire.com/file/bfcirr413 ... .0.0.5.zip

Zmiany w programie:
Zmiany i poprawki:
- Poprawione wyliczanie MgSO4
- Poprawione wylicznie CSM+B
- Poprawione błędy w wyliczeniach chelatów
- Zmienione wykresy z dziennych na tygodniowe + zmienione formuły wyliczeń
- Wartości ujemne nie będą wpisywane w pola wartości stężeń docelowych i stosowanych
- Poprawione odświeżanie wartości stężeń w przypadku zmiany wartości stosowanego Mikro
- Domyślne wartości dla aktualnych stężeń w zbiorniku ustawione na wartość 0
- Zmiana w sposobie działania panelu Stan. Podawane informacje wyświetlane są na podstawie średnich stężeń w zbiorniku zamiast stężeń aktualnych. Umożliwi to ustalenie czy średnie podawane stężenia nawozów mieszczą się w normie.
stargie
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn 30 maja, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron