Kalkulator EI

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Kalkulator EI

Postprzez spider72 » So 21 mar, 2009

Poniżej do ściągnięcia kalkulator EI, służacy do obliczania składu nawozu i jego dozowania.
Kalkulator uwzględnia wielkość zbiornika i tygodniowych podmian wody, zawartość składników odżywczych dla roślin w wodzie wodociągowej oraz tygodniowy pobór nawozów w stosunku do poboru NO3. Kalkulator nie uwzględnia wzrostu NO3 będącego skutkiem zarybienia zbiornika (bo niby jak?), ale wartość ta bedzie automatycznie ujęta w tygodniowym zużyciu tego składnika, który mierzymy na początku i końcu tygodnia, aby ustalić stopień jego poboru.

Kalkulator jest ustawiony na akwarium 100 litrów, nawożone metodą EI, przy założeniu, że mamy znikome ilości Fe, PO4 i NO3 w wodzie kranowej, a tygodniowy pobór NO3 wynosi 10mg/l na tydzień.

Tabela 1.
Pojemność zbiornika: wpisujemy ilość wody w obiegu (objętośc netto zbiornika)
Podmiana wody na tydzień: podajemy ilość podmienianej wody w zbiorniku w procentach, metoda EI działa najlepiej z 50% podmianą wody, jednak można stosować mniejsze, zaleca się jednak co najmniej 30%.

Tabela 2.
Tutaj wpisujemy składniki naszego nawozu w gramach oraz objętość sporządzanej miesznki w ml. Arkusz automatycznie przelicza je na ilości płaskich łyżeczek do herbaty lub mililitry suchego proszku, jeżeli nie dysponujemy dokładną wagą.
Z boku dla odniesienia, podane są zawartosci składników w popularnych nawozach PMDD+P i TPN+ firmy Tropica. Jezeli przepiszemy te wartosci do składu, to zrobimy, któryś z tych nawozów i kalkulator obliczy ich dawkowanie przy zadanych parametrach.

Tabela 3.
Tutaj nie wpisujemy żadnych danych, mozemy natomiast zobaczyć ilosci pierwiastków makro pochodzące ze związków które użyliśmy, oraz zawartosci procentowe tych składników w użytych solach. Z boku dla porównania, podany jest skład części makro nawozu TPN+.

Tabela 4.
Tutaj wpisujemy skład procentowy użytego nawozu mikroelementowego (domyślnie wpisany skład nawozu "Mikro" firmy Intermag). Wystarczy wpisać zawartości mikroelementów w danym nawozie w procentach (najczęściej podawane na butelkch przez producentów), a arkusz przeliczy je na mg/l i mg/miesznkę oraz ich procentową zawartość w sporządzonym mixie.
Z boku dla porównania składy mikro nawozów PMDD i TPN (dawne TMG).

Tabela 5.
Jednorazowa dawka nawozu: podajemy w ml jednorazową dawkę nawozu, który sporządziliśmy
Dawek na tydzień: podajemy ile takich dawek jak wyżej podajemy w tygodniu.
Pobór NO3 na tydzień: wpisujemy tygodniowy pobór NO3 w mg/l, wartośc ta moze być bardzo zróżnicowana i głównie zależy od ilości masy zielonej w zbiorniku i natężenia światła. Jezeli zaczynamy dozowanie i nie znamy jeszcze tej wartości, to bezpiecznie jest wpisać moim zdaniem 10mg/l NO3, przy tygodniowym dozowaniu nawozu w ilości NO3/tydzień 20-25mg/l.
Aby ustalić tygodniowy pobór NO3 możemy zmierzyć jego poziom po podmianie wody, ale przed pierwszą dawką nawozów, a potem tuż przed podmianą. Z kalkulatora wiemy ile podaliśmy tego składnika na tydzień, więc łatwo policzymy jego zużycie, np:
odczyt NO3 po podmianie: 10mg/l
odczyt NO3 przed podmianą: 25mg/l
w tygodniu podaliśmy: 20mg/l (patrz Tabela 6, dawka NO3 na tydzień)

czyli tygodniowe zużycie NO3 wyniosło: 10+20-25=5mg/l

W miarę, jak zbiornik będzie dojrzewał i zarastał, pobór NO3 moze się radykalnie zmienic.

Po wpisaniu poboru NO3, arkusz automatycznie pokaże przybliżone zużycia tygodniowe innych składników, dla wielu wartosci te bedą dyskusyjne :razz:

Tabela 6
Pokazuje ilosci składników na dawkę i na tydzień naszego mixu, obliczoną na podstawie danych wprowadzonych w Tabeli 5.
W tej tabeli podajemy również ilości składników odżywczych znajdujących się w wodzie kranowej o ile takimi danymi dysponujemy.

Tabela 7
W wierszu "Wartości startowe" (Tydzień 1), podajemy parametry wody w zbiorniku przed stosowaniem nawożenia (o ile je znamy), a arkusz pokaże nam jak będą się zmieniać ich poziomy na skutek nawożenia przy zadanym dozowaniu i zużyciu NO3.

Tabela 8
Pokazane sa tutaj poziomy składników, które ustalą się po kilku tygodniach regularnego dozowania i podmian wody, oraz ich zalecane zakresy.

Autor zezwala na kopiowanie i używanie załączonego kalkulatora dla celów niekomercyjnych. Użycie go w celach komercyjnych wymaga pisemnej zgody autora.

Uwaga wersja Beta, komórki z formułami są niezabezpieczone i łatwo je skasować przez pomyłkę przy wpisywaniu danych. Wypełniaj tylko żółte pola.

=========================================================

Kalkulator EI w postaci programu do ściągnięcia pod linkiem http://www.mediafire.com/file/y1n2z2142 ... ulator.zip
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony Pn 30 maja, 2011 przez spider72, łącznie zmieniany 4 razy
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez devoratus » N 22 mar, 2009

Wielkie dzięki :)
devoratus
Zainteresowany tematem
 
Posty: 170
Dołączył(a): Śr 18 lip, 2007
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Gucio_55 » Pn 23 mar, 2009

Świetna rzecz ;)
Brakuje mi jeszcze chelatu Fe i byłoby super.
Gucio_55
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): N 15 mar, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Pn 23 mar, 2009

Gucio_55 napisał(a):Świetna rzecz ;)
Brakuje mi jeszcze chelatu Fe i byłoby super.


Skupiłem się na kompletnej mieszance chelatów, żeby nie komplikować sprawy. Samo zelazo nie wystarczy przecież. Jeżeli chcesz zobaczyć ile żelaza doda Twój chelat, to wpisz w tabeli 4 zawartość żelaza w tym chelacie, a w tabeli 2 w pozycji mikro wpisz ile mililtrów dodajesz do mieszanki w wypadku chelatu płynnego, albo ilość gramów dodanych do nawozu jeżeli to chelat proszkowy. W tabeli 4 zostanie wyświetlona zawartość procentowa żelaza w sporządzonym nawozie (kolumna 5), a w innych tabelach zobaczysz jakie stężenia uzyskasz w zbiorniku dozując ta mieszankę.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez diki » Śr 08 kwi, 2009

Pozwoliłem sobie temat przykleić.
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez paweln » Wt 15 wrz, 2009

1. Czy w tabeli 2 wpisujemy ilość wody łącznie z nawozem czy samej wody.
Kupiłem MIKRO http://www.akwanawozy.sklepna5.pl/towar ... lynny.html
Po formułach widzę że chyba chodzi o docelową objętość wyprodukowanego nawozu, ale chciałem się upewnić.

2. Ponieważ nie dysponuję wagą chciałem potwierdzić ile ml to jest 1g KH2PO4. Z tego arkusza wychodzi 1.8ml, zaś w innym wątku znalazłem 1,05 (http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=7399). Gdzie jest błąd?
paweln
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr 25 mar, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Wt 15 wrz, 2009

ad1: Jest to końcowa ilość nawozu, czyli np. do 475ml wody nalezy dodać 25ml "Mikro" Intermagu.

ad2: W kalkulatorze był błąd, już go porawiłem 1g KH2PO4 = 1.05ml KH2PO4, ale jak byś dał więcej to nic by się nie stało, ja daję wiecej fosforanów niż jest w kalkulatorze.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez paweln » Wt 15 wrz, 2009

Dzięki za poprawkę. Też w międzyczasie wygooglałem tą wartość i poprawiłem sobie.
Moim zdaniem jeszcze coś nie tak z przelicznikiem MgSO4 oraz K2SO4 z [g] na [ml]. KNO3 jest poprawnie.
Pozostałych nie używam i już nie sprawdzam.
paweln
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr 25 mar, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Wt 15 wrz, 2009

Dla MgSO4x7H2O i K2SO4 są uzyte przeliczniki jak w watku, który podałeś wcześniej:

K2SO4 10g = 6,75 ml
MgSO4*7H2O 10g = 11,25 ml
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez paweln » Wt 15 wrz, 2009

spider72 napisał(a):Dla MgSO4x7H2O i K2SO4 są uzyte przeliczniki jak w watku, który podałeś wcześniej:

K2SO4 10g = 6,75 ml
MgSO4*7H2O 10g = 11,25 ml


MgSO4*7H2O jest ok - sorki zamieszałem - sprawdziłem w innym źródle.
Ale nie zgadza mi się K2SO4. Znalazłem dwa źródła gdzie przelicznik jest y = 5.7x czyli
K2SO4 10g = 5,7 ml
np.: http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php i mam jeszcze jakiegoś excela zdartego z netu gdzie jest tak jak piszę.
Sprawdź to jeszcze proszę gdzie możesz.
paweln
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr 25 mar, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Śr 16 wrz, 2009

Gęstość objętościowa różnych substancji sypkich zależy od ich formy (pył, kryształki itp.) oraz stopnia ich zagęszczenia i z tąd różne ich wielkości można znaleźć w necie.
Kiedyś miałem K2SO4 w formie dość sporych kryształków, a ostatnim razem gdy kupiłem z innego źródła wygląda jak proszek.
Jeżeli wsypiesz ciało stało w formie większych kryształków, to w objętości będzie więcej powietrza między nimi i aby uzyskać rządaną wagę musisz wsypać większą objętość.
Jeżeli użyjesz formy proszku, to ilości powietrza uwięziona miedzy cząsteczkami będzie dużo mniejsza, więc mniejsza objętość wystarczy, by osiągnąć tą samą masę.
Innym czynnikiem jest stopień zagęszczenia. Nasyp luźno do szklanki cukru, np. 3/4 szklanki, zaznacz poziom i uderz kilkukrotnie szklanką o stół, byle nie za mocno. Zobaczysz, że objętość w szklance zajmowana przez cukier się zmniejszyła, a przecież masa jest ciągle taka sama, więc cięzar objętościowy również się zmienił.

Myślę, że w przypadku K2SO4 nie ma za duzego znaczenia, jaki przelicznik użyjemy, bo nadmiar potasu na ogół nie powoduje problemów, a jego niedobór nam nie grozi jeżeli stosujemy odpowiednie dawki KNO3.
Ja od jakiegoś czasu w ogóle nie używam K2SO4 w makro do EI i nie widzę żadnej różnicy.
Tak że nie zawracał bym sobie zbytnio głowy przelicznikiem K2SO4, bo nie powinien on stanowić problemów w żadnym przypadku, ale dobrze, że poruszyłeś temat.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez paweln » Śr 16 wrz, 2009

Co racja to racja. Zbytnio faktycznie nie będę się tym przejmował, zwłaszcza że różnice w docelowym stężeniu wciąż mieszczą się w granicach stężeń zalecanych.
Ale przynajmniej będą mieć kolejni na uwadze te zależności gdyby nie posiadali wagi tak jak jak.
paweln
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr 25 mar, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kalkulator EI

Postprzez KnUYE[c] » Śr 30 wrz, 2009

spider72 napisał(a):Poniżej do ściągnięcia kalkulator EI,.
Przepraszam, ale nie widzę url-a do ściągnięcia kalkulatora. Możecie mnie oświecić?
KnUYE[c]
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz 11 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Śr 30 wrz, 2009

Trzeba kliknąć Pobierz koło spinacza na dole posta, musisz byc zalogowany, zeby było go widać.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez KnUYE[c] » Śr 30 wrz, 2009

spider72 napisał(a):Trzeba kliknąć Pobierz koło spinacza na dole posta, musisz byc zalogowany, zeby było go widać.
Piękne dzięki.
PS. Odpisałem Ci na PW na innym forum (PiECIA);-)
KnUYE[c]
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz 11 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ulvhedin » Pn 18 paź, 2010

Spider72 pytanie banalne i że się tak głupio zapytam :???: w kalkulatorze w tabeli wymieszaj podajesz micro Intermagu, no ok. micro podaję osobno wychodzi mi 46,3ml na 500ml wody, też go podawać po 20ml 2 razy w tygodniu na 185l netto??
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Pn 18 paź, 2010

Ulvhedin napisał(a): 46,3ml na 500ml wody, też go podawać po 20ml 2 razy w tygodniu na 185l netto??

Mirek napiszę za Maćka 20mlx3 lub 30mlx2 :) co da poziom ok 0,4ppm Fe przy 20mlx2 wychodzi bardzo marnie jak dla mnie.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ulvhedin » Pn 18 paź, 2010

Jasne, możesz Ty odpowiedzieć za niego. Ważne że nie pozostaję bez echa :cool: Ok. Nie czekałem na odpowiedź i rano zapodałem 20 ml. ale następna dawka będzie 30 ml :smile: Dzięki za odpowiedź :mrgreen:
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez fisher » Cz 04 lis, 2010

Cześć,

Chciałem dopytać odnośnie kalkulatora.

O ile dobrze zrozumiałem to przy kalkulowaniu składu nawozu powinienem tak manipulować ilością soli (tabela 2) aby przy odpowiednim dawkowaniu (tabela 3) wyszły mi pożądane stężenia nawozów w wodzie?

Nie rozumiem w jaki sposób mam dawkowac micro. Z tego co wiem powinienem go sporządzić osobno, natomiast czytając tabelę 2 mam wrażenie, że mam zmieszać makro razem mikro.

Zbiornik to ok 25l netto, zakładane podmiany 50%.
Z tego co obliczyłem to roztwór makro 250ml zawierać będzie
KNO3 - 14g
KH2PO4 - 1,9g
MgSO4x7H2O - 20g
K2SO4 - 10g

Dawkowanie 3xtydzień po 5ml. Czy wygląda to logicznie?

Nie wiem tylko jak rozrobić i ile dawkować mikro intermagu. Będę szczerze wdzięczny za pomoc.

Parametry moje kranówki http://www.mpwik.krakow.pl/_files/komun ... 102010.pdf (stacja uzdatniania Raba)

P.s. Poglądowe zdjęcie obsadzenia zbiornika. Zbiornik zalany 1,5tyg temu. Do tej pory nawożony obficie CO2 - mieszany w reaktorze, oraz K i Mg.
Na początek chciałbym wystartować z mniejszą dawką, powiedzmy 50% nawozu. Po tygodniu spróbować wskoczyć na pełne obroty.


Obrazek
fisher
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 03 sie, 2009
Lokalizacja: Wieliczka
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Cz 04 lis, 2010

Dawkowanie 3xtydzień po 5ml. Czy wygląda to logicznie?

tak , ale bez K2SO4 , poziom 50mg/l potasu nie jest konieczny a może popalić stożki jak będzie za mało CO2.
fisher napisał(a):Nie wiem tylko jak rozrobić i ile dawkować mikro intermagu.

25ml + 475 dawkowanie 12-15 ml na tydzień.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron