Pomiar poziomu CO2 i jego dystrybucja w zbiorniku.

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez polakko 78 » Pt 23 kwi, 2010

..zapomniałem napisać ważnej rzeczy. :oops: przed trzema miesiącami wodę do podmian zakwaszałem aquacidem. wlewałem o ph-6 a po dniu wracało do 7.5.(co2 podawałem z aerozolu z dyfuzorem filtusa) wtedy myślałem, że kamień podnosi ph, więc go wyjąłem. pozostał tylko korzeń, lecz nie pamiętam jaki on jest.

dzisiaj ponownie wykonałem testy obchodząc się z próbówką jak z jajeczkiem :lol:
....ph-7.5.co2 podawane 24h/dobę. jeszcze no2 wzrosło do 0.2mg/l(może to przez zmniejszenie filtracji przez noc). Dzisiaj Filtr wrócił do maksymalnej prędkości a ja nie wiem co dalej robić?
roślinki rosną. ostatnio posadziłem limnofilję aromaticę .przyjęła się i rośnie ładnie zabarwiona. tak samo ludwigia repens. może jedynie do połowy wysokości zbiornika ludwigia ma zielone liście, na których trafiają się dziury i czasem zgubi jeden lub dwa liście. na korzeniu przyczepiłem dwa gatunki mchu(nazwy niestety nie mam) właśnie dla tego chciałem wzmocnić oświetlenie i trochę obniżyć ph. Kumpel załatwił mi statecznik i planowałem zakup power glo(było by wtedy ponad 1w/l) :grin:

potrzebuję porady, w jakim kierunku powinienem działać?czy doszukiwać się dla czego nie mogę zmniejszyć ph,czy dorzucić power glo?
pozdrawiam
polakko 78
Aktywny użytkownik
 
Posty: 564
Dołączył(a): N 04 kwi, 2010
Lokalizacja: Pilaszków/OżarówMaz.
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Markky21 » Pt 23 kwi, 2010

Bez stabilnego co2 dodawanie oświetlenia to samobójstwo, tak przynajmniej się dzieje przy EI. Wiem to z własnego doświadczenia :wink:. Upewnij się, czy masz właściwy poziom CO2 w baniaku, bo 1W na litr to spora moc. Jeżeli się mylę to niech mnie ktoś poprawi :smile:
Avatar użytkownika
Markky21
Zainteresowany tematem
 
Posty: 154
Dołączył(a): Pt 07 lis, 2008
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez polakko 78 » Pt 23 kwi, 2010

Marky21 zgodzę się z Tobą w zupełności dla tego skupiłem się na tym co2. Może ktoś ma doświadczenie z bibrownią BIOCo2 JBL-a. Z instrukcji wyczytałem, że na baniaczek 50l, do butli z "zacierem" wsypujemy 2 łyżeczki bakterii. Może odkręcić butle z tym zacierem(jest taka możliwość) i dosypać jeszcze jedną łyżeczkę bakterii dla zwiększenia mocy bimbrowni :?: :grin: .
polakko 78
Aktywny użytkownik
 
Posty: 564
Dołączył(a): N 04 kwi, 2010
Lokalizacja: Pilaszków/OżarówMaz.
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Green-Project » Pt 23 kwi, 2010

a ja się zastanawiam nad tym:
co2 może nie obniża ph bo nie rozpuszcza się dobrze?
Np dajac przez kostkę taką samą iloś gazu rozpuści się dużo mniej, niż za pomoca reaktrora - i tu może leży problem?
Green-Project
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Wt 30 mar, 2010
Lokalizacja: Białytstok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Pt 23 kwi, 2010

polakko 78 napisał(a):Kumpel załatwił mi statecznik i planowałem zakup power glo(było by wtedy ponad 1w/l)

a w jakim celu chcesz podnosić światło na 1W :?: , przy takiej mocy żadne bio bimbrownie nie dadzą rady, tylko butla wysokociśnieniowa. Co do poziomu CO2, jak zapewnisz dobrą cyrkulację i te małe bąbelki będą rozprowadzane po zbiorniku, to Ph wcale nie musi dużo spaść a CO2 będzie dostępne dla roślin. Przeczytaj dokładnie artykuł. Wolne CO2 jest nawet lepsze, ponieważ roślinom łatwiej jest przyswoić węgiel w tej postaci.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez polakko 78 » Pt 23 kwi, 2010

dziękuje za wsparcie :mrgreen: jeśli chodzi o oświetlenie to faktycznie na chwilę obecną porywanie się na głęboką wodę tratwą :oops: Teraz biorę się za dokładne przestudiowanie całego artykułu. Odnośnie rozprowadzania co2, to może zakupić drabinkę Nutrafin-u?( odłożona kasa na świetlówkę nie może się zmarnować :mrgreen: )
Forumowicze co możecie doradzić na temat tej bimbrowni, czy dodawać tą "łopatę"bakterii?
jeszcze raz serdeczne podziękowania i pozdro for All!
polakko 78
Aktywny użytkownik
 
Posty: 564
Dołączył(a): N 04 kwi, 2010
Lokalizacja: Pilaszków/OżarówMaz.
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez robal_ag » Pt 23 kwi, 2010

Green-Project napisał(a):a ja się zastanawiam nad tym:
co2 może nie obniża ph bo nie rozpuszcza się dobrze?
Np dajac przez kostkę taką samą iloś gazu rozpuści się dużo mniej, niż za pomoca reaktrora - i tu może leży problem?


Tez tak mysle. Myslalem ze kolega wyczyta to z mojego posta. Szczegolnie bedzie to mialo miejsce przy zmniejszonym przeplywie. Bimbrownia i filtr wewnetrzny moga sobie nie radzic nawet w tak malych zbiornikach. Kupno EasyCarbo moglo by poprawic sytuacje.
Avatar użytkownika
robal_ag
Stały bywalec
 
Posty: 358
Dołączył(a): Cz 25 gru, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » N 19 wrz, 2010

Witam

Widzę, że ten temat był poruszany dość dawno, ale wniosę pewien problem.

Otóż mam akwarium 60x30x30. Butlę wysokociśnieniową co2. Woda jest dosyć twarda.

Wg. testów zooleka i parametrów wody w kranie mam KH 11.
Dzisiaj uzyskałem PH 6.8 o godzinie 16 ej. Butla zaczyna chodzić 1h przed zapaleniem światła i wyłącza się godzinę przed zgaszeniem Czyli o 17 ej. Filtr jest ustawiony z lewej strony i puszcza strumień lekko w dół wzdłuż dłuższej szyby. (Tak wymyśliłem, żeby była lepsza cyrkulacja).
Rośliny zaczynają bomblowac dosłownie kwadrans od złączenia światła. Ryby czuły się chyba w miarę normalnie ale glonojad stał sie zupełnie apatyczny. Przykleił sie do szyby i nawet nie ruszał "buzią".
Nadmieniam, że do czasu gdy nie miałem butli PH to było wg. tego samego testu zawsze powyżej 8. Dziś rano zmieniałem 50%wody więc pewnie ryby zaskoczyły 2 zmiany PH wciągu dnia.

Ponieważ mierzyłem PH wody zanim posiadałem butlę, nawet po okresie tygodna od wymiany PH zawsze było takie jak w kranówie czyli powyżej 8. Zatem pewnie nie mam zbyt silnych innych czynników zkwaszających oprócz co2.

Zaczynam z metodą nawożenia EI i nie chcę mieć za mało co2 ale z drugiej strony nie mozna chyba szaleć ? wg tabeli mam około 50ppm co2 :?: Czy powinienem skręcić zawór (nie mam licznika bąbelków- jeszcze)? Może w tak małym akwarium dystrybucja co2 i jego ilość jest dużo łatwiejsza a ja zasunąłem od razu za dużo gazu na raz?

Z góry dziękuję za komentarze

Pozdrawiam

Michał
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Alchemik » N 28 lis, 2010

Witam
Czy robiąc roztwór dla 3 ml muszę dać 6 kropel czynnika ?
Mam w jednym akwarium indykator JBL gdzie leje 1.5ml i 3 krople i indykator DIY gdzie musze nalać min 3 ml aby było coś widać. Dodałem do takiej ilości wody 6 kropel czynnika. Indykatory są w tym samym akwarium zaraz obok siebie. Niestety wskazują dwa inne wyniki. DIY pokazuje zielono-żółty a JBL zielony. Czym to może być spowodowane ?
Avatar użytkownika
Alchemik
Zainteresowany tematem
 
Posty: 213
Dołączył(a): Śr 04 sty, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez radx » Cz 27 sty, 2011

Mam pytanie w związku z odczynnikiem do stałego pomiaru CO2. Co może się stać jeśli czynnik wypłynąłby z "testera" do akwarium? Czy mogą zatruć się zwierzęta w akwarium?

Pozdrawiam
radx
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Śr 05 sty, 2011
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Alchemik » Pt 28 sty, 2011

Bez przesady. Mnie zdarzyło sie to kilka razy i nic sie nie stało.
Avatar użytkownika
Alchemik
Zainteresowany tematem
 
Posty: 213
Dołączył(a): Śr 04 sty, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 4pietro4 » N 30 sty, 2011

Witam i bardzo proszę bardziej doświadczonych kolegów o opinię.
Pomierzyłem dzisiaj KH i GH i zdziwiły mnie podwyższone wartości. GH 18 , KH 17
Kiedy ostatnio z miesiąc temu mierzyłem w akwarium miałem GH=14 , KH=10 i nigdy więcej nie miałem !
Co mam podejrzewać :

1. zwiększone dawkowanie CO2 po przejściu na system odcinania na noc elektrozaworem,
2. nawożenie mikro i makro
3. dwa kilo ładnych kamieni ze sklepu nie dla idiotów z których kilka tygodni temu porobiłem tarasy
( takie ni to łupki nie piaskowce - pan sprzedawca przysięgał że nie zawierają wapnia ani nie podnoszą twardości wody )

Co koledzy radzą bo te parametry trochę już mnie drażnią.
( Mierzyłem też kranówkę dzisiaj i wyszło KH=8 , GH=11 )
Pozostałe parametry które mam możliwość zmierzyć :
NO3=20
PO4=3
Akwarium 112litrów dość mocno zarośnięte.

Może te kamienie jakoś da się sprawdzić ?
Jeśli CO2 byłby odpowiedzialny za wzrost TWW to odstawić próbkę wody na kilka godzin i potem zmierzyć ?
Sam już nie wiem ...
Bardzo proszę o sugestie i z góry dzięki.
4pietro4
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): N 04 maja, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Swordfish » N 30 sty, 2011

Wywal kamienie z akwa i po problemie.
Możesz dla siebie jeszcze polać je octem i zobaczyć czy się pienią. A dodatkowo wsadź te kamienie do wody ( jakieś wiadro, miska) wcześniej sprawdź KH i GH, po jakimś czasie sprawdź jeszcze raz i będziesz na 100 % wiedział, że to wina kamieni.
Swordfish
Poznaje temat
 
Posty: 97
Dołączył(a): So 14 mar, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 4pietro4 » N 30 sty, 2011

Tak zrobię.
Jeśli po kilku dniach moczenia się kamieni w wodzie jej twardość pójdzie do góry to znaczy że niestety kupiłem g**** i kamienie na śmieci.
Lepiej się będzie chyba nad Rabę przejechać i ładnych granitowych otoczaków nazbierać.
Czyli CO2 ani nawozy raczej nie mogły podbić tak twardości ?
Pozdr

Jestem w trakcie przycinki i podmiany więc zaraz będzie "próba octowa" na losowo wybranych kamykach :twisted: .
Trochę mi żal tak je wywalić od razu bo ładne są , no i tarasy diabli wezmą ... :cry:
Ocet lać na mokre kamienie czy je wysusyć ?
Przypomniałem sobie też , że kilkanaście dni temu sypnąłem do akwarium 2 łyżeczki MgSO4.
To nie może mieć wpływu na wynik testu TwW ?
4pietro4
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): N 04 maja, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » So 02 kwi, 2011

Witam,

Zastanawiam się nad prawidłowym poziomem co2 w nowym zbiorniku 112L z substratem jonowymiennym. Jako że start jest na EI od pierwszego dnia (50% EI przez pierwsze 2 tygodnie + sporo fosforu z uwagi na podłoże) to daję bardzo dużo co2. Nie mam rybek ani innych zwierząt, więc mam problem z obliczeniem poziomu.

Test na PH po 3-4 godzinach podawania co2 wyniósł 6.0. Rano przed włączeniem gazu PH w akwarium miałem 7.0. Normalnie w kranie mam ponad 8 więc jest to zasługa ASII. Z uwagi na to, że to podłoże zbija KH, a ja w kranie mam między 11-16 (błąd pomiaru) to nie wierzę, w zależność PH i KH.
Ale.
Jak próbkę o PH 6.0 wstrząsałem przez 20sec to ph wzrosło o 1 punkt, czyli do siedmiu.

Wychodzi mi (zakładam że podłoże zbiło mi KH nie więcej niż do 8. (Chyba, że to złe założenie). ALe przy KH 8 i PH 6 było co2 240, a w próbce po wstrząsaniu PH 7.0 było 24. To w akwarium mam 240-24 = 216 mg/l co2? Nie mam rybek na szczęście do potwierdzenia tego.

Jak w takim razie ustawić co2, żeby za 2 tygodnie móc wpuścić zwierzęta? :)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » So 02 kwi, 2011

Jeżeli po odgazowaniu wody ze zbiornika (wstrząsaniu) pH wzrasta o 1 to masz około 30ppm CO2 w wodzie.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » So 02 kwi, 2011

spider72 napisał(a):Jeżeli po odgazowaniu wody ze zbiornika (wstrząsaniu) pH wzrasta o 1 to masz około 30ppm CO2 w wodzie.


Z czego wynika ta zależność?
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » So 02 kwi, 2011

Szczerze mówiąc to nie pamiętam. Widziałem kiedyś na jakimś zachodnim forum jak ktoś to wyliczył, ale z głowy to Ci nie podam. Na pewno jest to związane z ilością tworzonego kwasu węglowego przy rozpuszczaniu CO2 w wodzie i jego wplywu na pH, ale matematycznej zależności Ci nie podam.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » So 02 kwi, 2011

Ja taki niedoszły matematyk jestem i dlatego o to pytam.

Gazu jest tyle i cyrkulacja tak miesza wodę, że mam tzw. szampan w akwarium. Mimio, że wg. tego co piszesz mam co2 30ppm to nie wpuściłbym rybek.

Ciekawy jestem natomiast ile Ty miałeś w rzeczywistości co2 w swoim akwarium z ph około 5,6 o ile dobrze pamiętam. Bo przy 150 u to rybki by raczej zeszły :)

Światła mam nie za dużo bo 48w na 112 litrów brutto. Zastanawiam się, czy przy dobrym ruchu wody to wystarczy na EI. Nie chcę źle zacząć tego zbiornika.
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » So 02 kwi, 2011

Myślę, że gazu masz więcej niż 30ppm, bo przez samo wstrząsanie raczej nie odgazowałeś całkowicie wody. Aby ją odgazować, powinieneś zostawić ją na 24 godz. w temperaturze pokojowej w płaskim naczyniu i wtedy zmierzyć jej pH http://www.associatedcontent.com/articl ... tml?cat=53

pH Drop Method
Step 1
Collect a water sample from your tank.

Step 2
Measure the pH of the sample using an aquarium test kit.

Step 3
Let the sample sit at room temperature uncovered for 24 to 48 hours.

Step 4
Measure the pH again using the test kit.

Step 5
Calculate the drop in pH level. A 1° drop in pH will equal an ideal 30 ppm of CO2.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron