Pomiar poziomu CO2 i jego dystrybucja w zbiorniku.

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez adrianolkusz » Pt 16 paź, 2009

spider72 napisał(a):Wlać do indykatora przygotowany roztwór zabarwiając testem pH (3-4 krople na 5ml indykatora) i gotowe.


a nie 1,5ml? tak jest w instrukcji
Avatar użytkownika
adrianolkusz
Zainteresowany tematem
 
Posty: 229
Dołączył(a): Pn 10 kwi, 2006
Lokalizacja: Olkusz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez toXic » Pt 16 paź, 2009

adrianolkusz napisał(a):
spider72 napisał(a):Wlać do indykatora przygotowany roztwór zabarwiając testem pH (3-4 krople na 5ml indykatora) i gotowe.


a nie 1,5ml? tak jest w instrukcji


Daj 3 krople na 1,5 ml bo wiecej Ci sie nie zmiesci do indykatora jezeli uzywasz JBLa.
toXic
Zainteresowany tematem
 
Posty: 191
Dołączył(a): Śr 22 kwi, 2009
Lokalizacja: Gniezno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adrianolkusz » N 15 lis, 2009

Stosuję od tygpodnia stały test CO2 JBL. I zastanawiam się co się stanie jeżeli przeholuję z dwutlenkiem węgla? Czy będzie to miało jakiś negatywny wpływ na akwarium oprócz wpływu na zwierzęta. Interesuje mnie bardziej ewentualny negatywny wpływ na rosliny.
Avatar użytkownika
adrianolkusz
Zainteresowany tematem
 
Posty: 229
Dołączył(a): Pn 10 kwi, 2006
Lokalizacja: Olkusz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Pn 16 lis, 2009

Roślinom nic nie będzie, raczej będą zadowolone, pewnie i 100ppm CO2 im nie zaszkodzi.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adrianolkusz » Pn 16 lis, 2009

no dobrze, a czy zbyt niskie pH nie będzie miało wpływu na rośliny? Przy niskim KH żeby mieć odpowiedni poziom CO2 to chyba pH sporo zejdzie w dół :?:
Avatar użytkownika
adrianolkusz
Zainteresowany tematem
 
Posty: 229
Dołączył(a): Pn 10 kwi, 2006
Lokalizacja: Olkusz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Pn 16 lis, 2009

Niskie pH może być problemem dla niektórych roslin, zwłaszcza poniżej 6pH i niskiej ilości potasu w wodzie. Ja mam w zbiorniku średnio pH w granicach 6.2-6.4, ale czasami spada mi do 5.9 (mam twardość 2dKH) i nic się nie dzieje.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kaczorr » Pt 27 lis, 2009

czy Spider lub ktokolwiek mi pomoże?? :?: :cry:
posiadam w chacie ro, wg testu woda z niego to 0 lub 1 kh. Zamarzyło mi się zrobić wodę wzorcową do indykatora czyli 4kh z przepisu, pozycja 3. Czyli 1000ml ro i 1,20g sody oczyszczonej.Niestety wagi precyzyjnej niet - wskazania do 2gram :evil: .
Tak więc zrobiłem, dodałem słabe 2 gramy czyli niby 1,20g, dolałem ten roztwór w ilości 50ml i gotowe.
Badam roztwór wzorcowy i wychodzi za każdym razem 8-9kh!!! - dlaczego??!! Czy ilość dodanej sody ma tak wielkie znaczenie!?? :roll:
Do finalnego roztworu zacząłem dodawać czyste Ro - kh zaczęło spadać, ale musiałem dolać jakieś 300,może 400ml.
Czy tak też można robić wodę 4kh - i dlaczego tak jest u mnie.???
Ile taka woda może stać...czy zawsze przy pomiarze będzie miała 4kh
...jeszcze co do testu...kilka kropnięć,kolejne i kolor robi się zielonkawy,następna kropla i jest kolor żółty - które wskazanie kh jest najbardziej wiarygodne.. - zmiana z niebieskiego na zielonkawy, czy kolor żółty???
..muszę jeszcze trochę powalczyć - dodać minimalne ilość wody aby po 4 kroplach był kolor żółty - czy tak powinno być - 4 krople i piękna żółć testu?? - jednak chyba nie zarobię na test tak dolewając wody i ją badając co chwilę :mad:


co może być przyczyną tego co opisałem - czy to rzeczywiście zła ilość sody???,czy jedyna opcja to szukanie wagi bardziej precyzyjnej???

za info bedę bardzo wdzięczny i pozdrawiam wszystkich :smile:
kaczorr
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Śr 26 kwi, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adrianolkusz » Pt 27 lis, 2009

kaczorr ja zrobiłem sobie wodę 4dKH i też na początku nie wyszło 4 dKH ale dolewałem czystego RO do skutku. Jak już test pokazuje ci 4-5dKH to spokojnie można tego używać.
Avatar użytkownika
adrianolkusz
Zainteresowany tematem
 
Posty: 229
Dołączył(a): Pn 10 kwi, 2006
Lokalizacja: Olkusz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kaczorr » Śr 02 gru, 2009

ok...woda 4kh i 3 krople z zakupionego testu jbl-a
dawkowanie co2 1 bąbel na sekundę i kolor w indykatorze od 2 dni żółty :roll: :sad:
...przedtem zanim nie posiadałem indykatora zapodawałem 1 lub 1,5 bąbla na sekundę i niby wszystko było ok w aqwa 240l - jak to rozumieć
kh w aqwa - 9-10, woda wg testu ph zooleka pobieżnego(mniej dokładny) - ciemno zielona,według dokłądniejszego - ciemno niebieska.
...jeżeli byłoby na full co2 to przy takim kh woda przy teście zooleka(bardziej dokładny) - powinna mieć barwę ciemnozieloną :roll:
...tak więc sam już nie wiem jak ma się wiarygodność ciągłego pomiaru co2 - skoro wg indykatora powinienem dawać kupę mniej co2 - 1 bąbel na 2 lub 3 sekundy :sad: :roll:
a wg testów i zachowania ryb w dzień można jeszcze co2 spokojnie władować
kaczorr
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Śr 26 kwi, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Śr 02 gru, 2009

Bezwadność wskazań stałego testu jest dość duza dlatego może pokazywać taki wynik, zwłaszcza jak dozujesz CO2 24godz/dobę. Jak ryby zachowują się normalnie, to zwiększ dozowanie. Ten test JBL-a to od testu CO2 czy test pH? Poza tym nie widomo, czy wyszła Ci woda 4dKH w indykatorze. Podejdź do apteki, żeby Ci dokładnie zważyli ilość NaHCO3.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kaczorr » Śr 02 gru, 2009

test od testu co2 zakropiony - ten co był w zestawie :wink:
dozowanie co2 9 godzin na dobę od 10 do 19
kaczorr
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Śr 26 kwi, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Śr 02 gru, 2009

Jak odczynnik jest od testu CO2, to powinien być ok.
Patrz na ryby i rośliny, a potem na test. Zwiększaj dozowanie CO2 po trochę co 24 godz. i patrz na ryby. Jak zaczną pływać przy powierzchni, to wtedy trochę zmniejsz dozowanie. Jak rośliny zaczną bąblować po 2-3 godz. od zapalenia światła, to CO2 też jest ok.
U mnie test wisi, bo wisi, ale wkładu w nim nie zmieniałem od tygodni, wolę patrzeć na rośliny, bo test jest zawsze żółty. Przy utrzymywaniu większych stężeń CO2 lepiej jest zrobić wodę o twardosci 5dKH.
Inna historia, że NaHCO3 może mieć różną wagę w zależności od wilgotności, jeżeli jest wilgotny przy ważeniu, to woda będzie miała mniej niż 4dKH.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez jaro » Wt 05 sty, 2010

Od miesięcy obserwuję tę część forum. Dokonałem zakupu testu stałego JBL, zamontowałem go ale napełniłem go wodą z akwa zgodnie z instrukcja i działa. Wreszcie Ph ustabilizowało się na poziomie z 7,8 na 6,6. Wielka radość nastąpiła, gdyż po 22 latach zajmowania się akwarium postrzegam siebie jako relikt/aż wstyd :oops: / Podkręcam CO2 aż zaobserwuję u ryb niedobory O2. O bąbelkowaniu roślin nie będę pisał bo właśnie zaopatrzyłem się w AKWAN macro i Mikro-elementowy/z akwanawozy/ i zaczynam dozować /nieudolnie/
Tyle lat w nieświadomości!
jaro
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): N 05 paź, 2003
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Linf » Pn 22 lut, 2010

Dyfuzor ze spieku ceramicznego czy ma znaczenie na jakiej wysokości go przymocuję do szyby :?: Spotkałem się z różnymi opiniami jedni na górze 3 cm od tafli a drudzy na samym dole.Chciałbym poznać wasze opinie na ten temat.
P.S. Ja właśnie eksperymentuje z umieszczeniem dyfuzora.
P.S.2. Mam nadzieję,że w dobrym temacie piszę.
Linf
Zainteresowany tematem
 
Posty: 152
Dołączył(a): N 04 paź, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez zubrzyna » Pn 22 lut, 2010

Im niżej (bliżej dna) tym lepiej .
Po pierwsze , "wyższy słup wody" więc ciśnienie potrzebne do "wyparcia" większe , co za tym idzie bąble , które się zdołają wydostać ze spieku są bardziej ściśnięte (mają mniejszą objętość choć zwierają więcej gazu w objętości ) .
Po drugie mają dłuższą drogę do powierzchni więc więcej gazu zdąży się rozpuścić nim dotrą do powierzchni i "wyskoczą " ponad wodę-jeśli załapią się po drodze na strumień ,który je uniesie i porwie w głąb akwarium tym lepiej.
Avatar użytkownika
zubrzyna
Stały bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): N 20 maja, 2007
Lokalizacja: z przyszłości
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Zbyszek17 » Pn 22 lut, 2010

Linf napisał(a):Dyfuzor ze spieku ceramicznego czy ma znaczenie na jakiej wysokości go przymocuję do szyby
jak najniżej dna, najlepiej pod wylotem wody z filtra wtedy nurt wody porywa nierozpuszczone pęcherzyki CO2 i ponownie wtłacza je do wody.[center][/center]P.S - głupio wyszło bo zubrzyna już praktycznie to napisał co ja , ale nasze posty dzieli tylko 1 minuta :wink:
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Markky21 » N 04 kwi, 2010

A nie jest lepiej dać wężyk do wylotu filtra, albo jak ja to mam w aquelu wężyk jest podłączony do komory z wirnikiem. Wychodzą z filtra bardzo małe pęcherzyki CO2 i docierają do każdego miejsca w akwarium???

Zawsze mnie to zastanawiało, czy lepiej jest rozpuścić CO2 przy jak najmniejszej ruchu wody, przecież ruch wody wytrąca z cieczy HC02. Tak np dzieje sie w butelkach z woda gazowana.
Avatar użytkownika
Markky21
Zainteresowany tematem
 
Posty: 154
Dołączył(a): Pt 07 lis, 2008
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Green-Project » N 04 kwi, 2010

mój test też jest żółty - już 3 dzień czemu?
Green-Project
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Wt 30 mar, 2010
Lokalizacja: Białytstok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Zbyszek17 » N 04 kwi, 2010

Markky21 spsobów na rozpuszczanie lepsze czy gorsze jest mnóstwo, ale ostatnie odpowiedzi padły po zadaniu pytania przez kolegę o konkretny dyfuzor, w tym przypadku spiek ceramiczny :wink:
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marek Franke » Pn 05 kwi, 2010

Ja uważam że dyfuzor musi być umieszczony jak najniżej zaraz przy dnie a gdy lecą z niego małe bąbelki które porywa strumień wody wylatujący z filtra to już jest zadanie wykonane w 100%.
Marek Franke
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr 11 sie, 2004
Lokalizacja: Łaziska Górne
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości