Pomiar poziomu CO2 i jego dystrybucja w zbiorniku.

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez ZANDAR » Pn 06 lut, 2012

Do indykatora dajesz 1,5ml wody o KH 4 i do tego 4 krople odczynnika :wink: Mam JBL, Eheima,UP-a i wszystkie mają taki sam sposób w instrukcji.
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Wt 07 lut, 2012

Witam
CO2 rozpuszczam w filtrze narurowym. Gaz rozpuszcza się całkowicie (przy innym dyfuzorze były z tym problemy) w ilości 3-4 bąble/s. Jakież było moje zdziwienie jak zbadałem pH i wyszło 7,0-7,2, przy kH-10, a chciałbym niżej. Nawet przy bimbrowni i rozpuszczaniu w filtrze wewn. miałem kiedyś 6,8 :roll: Woda przecież ta sama.
Gaz idzie teraz z dyfuzora do deszczownicy skierowanej pod kątem 45st w dół wzdłuż tylnej szyby. Dodatkowo dla lepszej dystrybucji pracuje wewn. FAN-2. Oczywiście mogę zwiększyć ilość podawanego CO2, ale trochę mnie to dziwi, bo wydaje mi się że podaję dużo w porównaniu do prowadzonego zbiornika kilka lat temu, a CO2 niższe.
Zastanawiam się też, o ile mogło wzrosnąć pH, a co za tym idzie zużycie i spadek CO2, gdy zwiększyłem dawki makro i mikro :?:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Wt 08 maja, 2012

Witam

Od kilku miesięcy mam test JBL ( ten nowszy z pięcioma kolorami na skali ) wg. niego mam ~ 30 ppm CO2/litr

Dziś zrobiłem test ile mam CO2 w akwarium pomiarem ph wody w akwarium i wody akwariowej "odstanej" w szklanym naczyniu przez 24h. Wyszło następująco
woda z akwarium ph 6
woda z akwarium ( odstana 24h ) ph 8 :shock:
woda z kranu ( takiej używam do podmian ) ph 7
woda z kranu ( odstana 24 h ) ph 7
Test na ph firmy Sera
Teraz mam pytanie : Co powoduje taki wzrost ph ( do 8 ) gdy woda akwariowa się "odstoi" ( m.in. odparuje CO2 z niej ) czy tylko CO2 wpływa na tą zmianę , czy nawożenie solami może tak zmieniać ( podwyższać ) ph względem kranówy :?:
kh ~ 3
gh ~ 5-6

CO2 podaję z butli 6 kg ( ~ 3 bąble/sekundę ) za pomocą Sera Flore 500 i dyfuzora ze strzykawki z drewnem lipowym
Nawożę K2SO4 , MgSO4*7H2O , KNO3 , KH2PO4 + mikro Planta Gainer Classic i Planta Gainer Ferro+ , dodatkowo EC pełna dawka
Oświetlenie 1W/litr

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Wt 08 maja, 2012

Po pierwsze nie wierzę już w mierzenie co2 na bąble, takie rzeczy może sobie robić ADA gdzie wiedzą że ich liczniki są miarodajne.
Po drugie kostka co2 jest dobra i nie powinieneś mieć problemów jeśli ą regularnie wymieniasz, bo potrafi się tak rozwarstwić że albo traci swoje walory i duże bąble lecą albo po prostu zarasta glonem.
Po 3 jak duży jest zbiornik?
i po 4 co ile wymieniasz wodę 4KH w tym indykatorze? (powinieneś raz w tygodniu)
A po ostatnie primo ultimo powinieneś patrzeć na rybki jak mają przyduchę to minimalnie zmniejszasz i zostawiasz.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Śr 09 maja, 2012

adeptmarine napisał(a):Po pierwsze nie wierzę już w mierzenie co2 na bąble, takie rzeczy może sobie robić ADA gdzie wiedzą że ich liczniki są miarodajne.
Po drugie kostka co2 jest dobra i nie powinieneś mieć problemów jeśli ą regularnie wymieniasz, bo potrafi się tak rozwarstwić że albo traci swoje walory i duże bąble lecą albo po prostu zarasta glonem.
Po 3 jak duży jest zbiornik?
i po 4 co ile wymieniasz wodę 4KH w tym indykatorze? (powinieneś raz w tygodniu)
A po ostatnie primo ultimo powinieneś patrzeć na rybki jak mają przyduchę to minimalnie zmniejszasz i zostawiasz.



I. Tego nie rozumiem ... :roll: ... wiem , że liczniki bąbelków różnią się jedne od drugich , jedne będą mieć np. dużo większe bąble od drugich. Ja mam licznik JBL który daje na prawdę spore bąbelki
Ale tu nie o to chodziło tylko o to co spowodowało wzrost ph do 8 gdy kranówa ma 7 , w akwarium mam ph 6 , kranówa ph 7 , a odstana przez 24 godziny woda z akwarium ma ph 8

II. Kostka lipowa u mnie to tylko taki "dopalacz" , za główną dystrybucję CO2 odpowiada reaktor Sera Flore 500 na wężu wylotowym filtra zew.

III. Zbiornik to Juwel Rio 140 ( wody netto przyjmuję , że jest ~ 100 litrów ( wszystkie nawozy itp. dozuję właśnie na 100 litrów ) , oświetlenie to 106 Wat , 2x18W (T8) i 2x35W (T5)

IV. Woda wymieniana raz w tygodniu 40-50% ( tj. 40 do 50 litrów )
Jeżeli chodzi o test na CO2 który mam to do niego nie dolewa się żadnej wody ( jak w większości tego typu testów , jak wspomniałem jest to nowy typ testu CO2 od JBL ) , w tym teście dodajemy 35 kropli odczynnika ( mamy go dwie 10ml buteleczki w zestawie ) i nic więcej , nie dodajemy żadnej wody itp. , reszta identycznie jak w przypadku "starszego" testu z tym , że skalę mamy 5 kolorową ( ciemny niebieski 3 ppm CO2 , jasny niebieski coś a'la turkusowy 8 ppm CO2 , wyblakły zielony 12 ppm CO2 , zielony 20 ppm CO2 , żółtozielony 50 ppm CO2 ) u mnie kolor to coś pomiędzy 20 a 50 ppm CO2 , przypuszczam że jest to koło 30 ppm

"Ostatnie primo ultimo". Co do rybek to widzę , że aż proszą o zmniejszenie poziomu CO2 :wink:
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Śr 09 maja, 2012

RobertB napisał(a):jak w większości tego typu testów , jak wspomniałem jest to nowy typ testu CO2 od JBL

Co mówi producent na temat tych 35 kropel na ile to starcza?, bo sądzę że JBL nie zrobił nowego typu indykatora żeby dłużej wytrzymał tylko żeby częściej dokupować owe odczynniki.
A powiedz mi jeszcze sprawdzałeś wodę odstaną na kh?
Coś mi się wydaję że jest to normalne zjawisko, że woda odstana zwiększy swoje pH niż ta w kranie z ciekawości sprawdzę u siebie.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Śr 09 maja, 2012

adeptmarine napisał(a):
RobertB napisał(a):jak w większości tego typu testów , jak wspomniałem jest to nowy typ testu CO2 od JBL

Co mówi producent na temat tych 35 kropel na ile to starcza?, bo sądzę że JBL nie zrobił nowego typu indykatora żeby dłużej wytrzymał tylko żeby częściej dokupować owe odczynniki.
A powiedz mi jeszcze sprawdzałeś wodę odstaną na kh?
Coś mi się wydaję że jest to normalne zjawisko, że woda odstana zwiększy swoje pH niż ta w kranie z ciekawości sprawdzę u siebie.


Test na Kh mi się niedawno skończył ( ale dokupię za niedługo )
Co do zmiany ph to ciekawi mnie to , że woda akwariowa odstana zmienia swoje ph , a odstana kranówa nie zmienia tj. cały czas jest ph7
Co do testu mam dwie buteleczki ( jak wspomniałem 10 ml każda ) , po ~ 2-3 tygodniach czyszczę wszystko i zalewam właśnie świeżymi 35 kroplami , dokładnie nie powiem ile już razy napełniałem tymi 35 kroplami ( ale ok 4-5 razy ) i jeszcze myślę , że na 1-2 razy starczy , czyli 1 buteleczka wystarczy na ok. 6-7 napełnień ( a mamy dwie w zestawie )
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez zulix » Cz 10 maja, 2012

Sprawdź odstaną wodę kranową. Z racji ciśnienia jest tam rozpuszczona znacznie większa ilość CO2 a więc pH 7 wobec 8 i 6 wody z akwarium jest możliwe.
zulix
Poznaje temat
 
Posty: 71
Dołączył(a): So 11 paź, 2008
Lokalizacja: Rzeszów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Cz 10 maja, 2012

zulix napisał(a):Sprawdź odstaną wodę kranową.

RobertB napisał(a):, a odstana kranówa nie zmienia tj. cały czas jest ph7

Już to zrobił...
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Cz 10 maja, 2012

Wczoraj jeszcze raz z ciekawości nalałem wody kranowej i akwariowej do naczyń , woda postała 24h
Dziś pomierzyłem ph tych próbek i wyniki identyczne z tym , że teraz woda kranowa ( odstana ) miała ph 7.5 , więc przypuszczam , że jednak jakieś CO2 mamy w kranowicie , raz troszkę więcej raz troszkę mniej
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron