Pomiar poziomu CO2 i jego dystrybucja w zbiorniku.

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez michu:/ » So 02 kwi, 2011

Zastanawiam się jeszcze jakie objawy można przypisać nadmiarowi co2 w akwarium.

U mnie jak juz było np ph 6.5 przy kh 11 a przy wstrząsaniu miałem róznicę ponad 2 punkty, to niektóre rybki podpływały do góry łapać tlen, ale ogólnie to rybki jakieś wystraszone i niezbyt aktywne były. Jaką granicę dla zwierząt przyjąc prawidłową a jednocześnie móc stosować EI. Szczególnie, że światło u mnie nie jest zbyt mocne.
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez macek.g » So 02 kwi, 2011

Hehe zeby spider nie byl taki osamotniony :lol: to powiem Ci michu,ze sam obecnie mam pH w godzinach popludniowo-wieczornych 5.7-5.8 natomiast kH-3-4,na mierniku ktory posiadam,ktory rowniez odczytuje mi zawartosc CO2,oczywiscie zaleznosc pH-kH mialem chyba wczoraj 175ppm CO2 :lol: :lol:

Co ryby na to...normalnie sobie plywaja,chyba sie juz przyzwyczaily,a mam neony,rasbory,otoski,krewetki,vernerii.
macek.g
Stały bywalec
 
Posty: 438
Dołączył(a): Śr 06 lip, 2005
Lokalizacja: UK
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » So 02 kwi, 2011

Tak piszę, bo jednak nie można męczyc zwierząt. A ja mam wrażenie, że przez albo co2 albo może zbyt duże stężenie azotu jakieś takie wystraszone są. CHyba, że w dzień tak sie zachowują a w nocy szaleją :)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RoksiSK » So 02 kwi, 2011

Michu jak ryby nie czują się zbyt dobrze, to przykręć CO2 - nie ma sensu je męczyć :wink:
RoksiSK
Poznaje temat
 
Posty: 51
Dołączył(a): Pt 29 maja, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » So 02 kwi, 2011

To ile ryby mogą znieść CO2 zależy chyba głównie od ilości tlenu w wodzie.
Kiedyś widziałem cytat artykułu jakiegoś brytyjczyka (postaram się go odnoaleźć), który testował wytrzymałość ryb na CO2. Z tego co pamiętam to nawet paletki znosiły do 50ppm CO2, a rekordzistkami były czarne molinezje, które znosiły nawet do 200ppm o ile dobrze pamiętam.
Jeżeli jest dużo roślin, które dobrze rosną i wydzielają dużo tlenu, to prawdopodobnie można dozować dużo więcej CO2 bez zbytniego stresowania ryb. Tlen i CO2 konkurują o wiązanie z hemoglobiną we krwi i tak długo jak stężenie tlenu będzie odpowidnio wyższe od stężenia CO2 w wodzie, to hemoglobina będzie w stanie związać odpowidnią ilość tlenu. Tak na zdrowy rozsądek, to ryby, mniej aktywne powinny znosić większe stężenia Co2, bo mają mniejsze zapotrzebowanie na tlen.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Pethro » So 02 kwi, 2011

spider72 napisał(a):Tak na zdrowy rozsądek, to ryby, mniej aktywne powinny znosić większe stężenia Co2, bo mają mniejsze zapotrzebowanie na tlen.
ryby mniej aktywne przykładowo palety a ryby bardziej aktywne przykład- molinezje ? :lol:

Prędzej można założyć że ryby pochodzące z bagnistych małych eutroficznych zbiorników będą wytrzymalsze niż ryby występujące w wodzie płynącej / lub zbiornikach oligotroficznych ...
Avatar użytkownika
Pethro
Stały bywalec
 
Posty: 323
Dołączył(a): So 27 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » So 02 kwi, 2011

Zapotrzebowanie na tlen ze względu na ruch a przystosowanie środowiskowe to różne rzeczy, dlatego tolerancja między gatunkami będą rózne. Jednak w obrębie danego gatunku ruch będzie miał wpływ na zużycie tlenu i na jego zapotrzebowanie.

Przy okazji znalazłem ten fragment o którym mówiłem:

http://www.thekrib.com/Plants/CO2/co2-level.html

Might find this interesting: (from `Nature and Aquarium', a book by Berti
Gesting [plant guru of `Practical Fishkeeping Magazine' and owner of
BioPlast UK)])

`We know today that a sufficient CO2 supply is essential for a
natural and healthy biotope - but what is a sufficient quantity of
CO2? The occasional suggestion that CO2 levels of more than 20 mg/L
could be dangerous to fish (a statement possibly adopted from trout
farming) is completely wrong as far as our aquarium with tropical fish
and plants is concerned. Neon tetras, Angels, and Discus, for instance,
show absolutely no signs of discomfort even at 100 mg of CO2 per litre.
Black Mollies still feel very comfortable at 500mg/L, and Guppies breed
happily at 800 mg/L. (This incidentally, proves also that the "old
wive's tale" about Black Mollies being brackish fish and needing a
spoonful of salt in the water should have gone out together with
burning witches at the stake).

It is, of course, important that such exteremly high levels of CO2 are
introduced gradually over 2-3 days to make it easier for the fish to
adapt. The recommended CO2 contents, natural and sufficient for all
plants and at the same time completely safe for all fish should be
35-45 mg/litre.'


Tylko poziomy o których mówiłem, są dużo wyższe niż mi się zapamiętało i gupiki są lepsze od molinezji.

- neonki, skalary i dyskowce, bez znaków dyskomfortu przy stężeniu 100ppm CO2
- czarna molinezja czuje się komfortowo przy stężeniu 500ppm CO2
- gupiki rozmnażają się szczęśliwie przy 800ppm CO2.

Nie wiem przy jakich warunkach te pomiary i jak były prowadzone, dlatego nie radzę takich stężeń próbować, jednak takie zakresy mogą tłumaczyć dlaczego w wielu zbiornikach można mieć dużo wyższe stężenia CO2 bez wpływu na kondyncję ryb.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tmaciak » N 03 kwi, 2011

spider72 napisał(a):To ile ryby mogą znieść CO2 zależy chyba głównie od ilości tlenu w wodzie.


michu:/ napisał(a):Jak w takim razie ustawić co2, żeby za 2 tygodnie móc wpuścić zwierzęta?


Michał, to się mi znakomicie potwierdziło. W zeszłym roku jak startowałem zbiorniki to miałem bardzo duże problemy z porannymi przyduchami co mnie sporo ograniczało jeśli chodzi o dozowanie CO2, ale miałem też problem z bąblowaniem roślin mimo przyzwoitych wzrostów. Teraz, po restarcie, jak nie mam problemu z bąblowaniem roślin, to pakuję CO2 ile wlezie i zero problemu... oczywiście pomaga też skimmer, który delikatnie napowietrza wodę.

Indykatory po nocy mam niebieskie i wczesnym popołudniem robią się jasno-zielono-limonkowe (napełnione kranówą o KH ~7).
tmaciak
Znający temat
 
Posty: 1268
Dołączył(a): So 19 gru, 2009
Lokalizacja: Józefów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » N 03 kwi, 2011

Kurczę, chyba wypróbuję najtańszą wersję skimmera z wyciętym wężem. Bo dziś już widać lekki film na powierzchni. Pod tym gromadzą się bąbelki nierozpuszczonego co2 i wygląda to nieładnie a przy okazji pewnie utrudnia wymiane gazową.
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » N 03 kwi, 2011

Spider,

Zostawiłem dzisiaj próbkę na oknie na parę godzin. PH wzrosło do ponad 8. Nieco mnie to dziwi. Bo to poziom kranu, a teoretycznie substrat ma jakies w sobie inne czynniki zakwaszające wodę. Chyba, że one też się mogą ulotnić. Ale wtedy poziom co2 byłby nie do zmierzenia.
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » N 03 kwi, 2011

Z wody mogą ulatniać się tylko gazy, jak Co2 czy tlen, kwasy się raczej nie ulotnią. Jeżeli zależność jest liniowa, to powinieneś mieć około 60ppm CO2 w wodzie.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Godar » N 03 kwi, 2011

Michu:
Kurczę, chyba wypróbuję najtańszą wersję skimmera z wyciętym wężem.
Ja tez wojowałem z filmem bakteryjnym na różne sposoby , czasem wystarcza napowietrzanie , czasem dopiero skimmer ( jak masz rzęsę to od razy skimmer :smile: ) i powiem tylko tyle że skimmer Eheim jest jak dla mnie rewelacyjny ...
żadnych patentów , żadnych gierek ... czysty sport :wink: ...
Godar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 800
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2008
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tmaciak » N 03 kwi, 2011

Godar napisał(a):Kurczę, chyba wypróbuję najtańszą wersję skimmera z wyciętym wężem.


Skimmer z wyciętego węża jest skuteczny, ale w otwartym akwarium jest o tyle irytujący, że jak tylko obniży się poziom wody to zaczyna głośno chlupotać. Co prawda dość często uzupełniam odparowaną wodą, czyli co dwa dni, ale jak go miałem to często dolewałem codziennie, bo jak pracowałem wieczorem w pomieszczeniu w którym stoi akwarium to mnie przysłowiowa cholera brała...

Jeśli chodzi o rozwiązania "komercyjne" :) to kierowałem się tą recenzją: http://www.aquascaping.pl/index.php?urlID=49 i jak na razie mogę potwierdzić, że skimmer Fluvala zachowuje się jak opisano, czyli bardzo dobrze. Jak widać po moich akwariach, aż tak strasznie nie rzuca się w oczy w zbiorniku.

EDIT: O, Zbyszek mnie ubiegł :)
tmaciak
Znający temat
 
Posty: 1268
Dołączył(a): So 19 gru, 2009
Lokalizacja: Józefów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Godar » Pn 04 kwi, 2011

tmaciak napisał(a):Skimmer z wyciętego węża jest skuteczny, ale w otwartym akwarium jest o tyle irytujący, że jak tylko obniży się poziom wody to zaczyna głośno chlupotać. Co prawda dość często uzupełniam odparowaną wodą, czyli co dwa dni, ale jak go miałem to często dolewałem codziennie, bo jak pracowałem wieczorem w pomieszczeniu w którym stoi akwarium to mnie przysłowiowa cholera brała...

Podobnie działają chińskie pseudo skimery do kaskad , totalna pomyłka...
Ja tylko cytowałem kolegę Michu i wiem , że czasem ustrojstwa DIY są ok , ale w przypadku skimmmera ... dla mnie Eheim to świętość... kalał go nie będę :smile: ...
Godar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 800
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2008
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Wt 05 kwi, 2011

tmaciak napisał(a):Skimmer z wyciętego węża jest skuteczny, ale w otwartym akwarium jest o tyle irytujący, że jak tylko obniży się poziom wody to zaczyna głośno chlupotać.


to znaczy jak należy umieścić wylewkę? Wąż może byc pod wodą ale blisko tafli czy musi wystawać lekko na powierzchnię?
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tmaciak » Wt 05 kwi, 2011

michu:/ napisał(a):to znaczy jak należy umieścić wylewkę? Wąż może byc pod wodą ale blisko tafli czy musi wystawać lekko na powierzchnię?


Powinien wystawać lekko na powierzchnię, tak ok. 5mm (widać to na zdjęciach z tutoriala z sieci).
tmaciak
Znający temat
 
Posty: 1268
Dołączył(a): So 19 gru, 2009
Lokalizacja: Józefów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez szol » Cz 25 sie, 2011

Jeżeli rozlało mi się trochę płynu przy zakładaniu testera to ma to jakieś znaczenie? Muszę zalać od nowa?
Na jakieś zasadzie to w ogóle działa. Przecież niezależnie od ilości co2 w wodzie w końcu test się nim zapełni. Czy może gaz przenika z powrotem do wody w przypadku mniejszej jego ilości w akwarium?
szol
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz 25 sie, 2011
Lokalizacja: Rzeszów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez guruking » Pt 28 paź, 2011

Witam, mam w akwarium wodę 21kh
zmieszałem 1ml wody z akwarium i 5ml wody destylowanej i mam 6ml wody 4kh.

Czy tak można robić czy trzeba się bawić w przepis spidera?
Avatar użytkownika
guruking
Poznaje temat
 
Posty: 148
Dołączył(a): Pt 18 lut, 2005
Lokalizacja: Gostyń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Plejstocen » Pt 28 paź, 2011

Dodaj 4 ml destylowanej i będzie OK.
Użyj wody z kranu(o ile też ma 21KH), nie z akwarium.
Avatar użytkownika
Plejstocen
Stały bywalec
 
Posty: 413
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2003
Lokalizacja: ŚL
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ziulko » N 05 lut, 2012

Witam mam pytanko czy ktoś z was używa może permanentnego testu CO2 ze szklanym indykatorem?? Nabyłem zestaw do CO2 i w gratisie dostałem szklany indykator z odczynnikiem ale bez instrukcji itp. Może ktoś ma instrukcję do tego produktu??
ziulko
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): N 10 paź, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron