Estimative Index (EI), dozowanie suchych soli.

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez michal322 » So 28 sty, 2012

dostałem już przesyłkę i w ulotce załączonej jest wszystko dokładnie opisane

teraz już nie mam żadnych pytań :grin:

wreszcie mam dawki odpowiednio dobrane :mrgreen:

jeszcze brakuje mi k2so4
michal322
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 25 sty, 2012
Lokalizacja: wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Pn 30 kwi, 2012

Dobra teraz ja zadam pytanie
Niedawno z racji wymiarów zbiornika ( głównie chodzi o długość tj. 80 cm ) zastosowałem dodatkowe oświetlenie T 35W 74 cm ( jest 2x18WT8-59cm + 2x35WT5-74 cm ) czyli łącznie 106W na +/- 100 litrów netto = ~ 1W/litr ... przed zmianą miałem 4x18WT8 co dawało ~ 0.7W/litr i nie miałem żadnych problemów w prowadzeniu zbiornika , prócz właśnie niedoświetlonych boków ( który ma prawie 5 lat ) i był limitowany przede wszystkim PO4 , roślinki rosły bez zarzutów , glonów "prawie" nie widziałem ( prócz delikatnego zielonego pyłu na szybach po kilkunastu dniach od poprzedniego "skrobania" ) , dozowałem K2S04 , KH2PO4 i mikro w postaci Planta Gainer Classic i Ferro + Aqua Art'u ( dawki wg. producenta ) CO2 idzie z butli 6kg. przez reaktor Sera Flore 500 i ( bardzo "delikatnie" ) dyfuzor "drewno lipowe w strzykawce :roll: , test JBL na CO2 wskazuje ~ 30 ppm CO2 ( ryby i krewetki raczej wiele więcej nie zniosą :roll: ) , filtracja Eheim 2224 i JBL e901 ( wiec chyba dosyć dobry ruch wody jak na ~ 100 litrów netto i metodę EI )
Teraz mam pytanie co do kalkulatora EI , jest tam taka tabelka w której mamy pobór składników w ml/l na tydzień wg. mnie wszystko mniej więcej by się zgadzało ale po zaznaczeniu "wartości domyślne" ustawia pobór K jako 1.49 mg/tydzień :shock: i Mg jako 0.30 mg/tydzień :shock: , NO3 - 10 mg/tydzień , PO4 1.5 mg/tydzień , Fe 0.23 mg/tydzień ( to jeszcze jestem w stanie zrozumieć )

Mam pytanie ile jest w stanie zbiornik o moich parametrach ( światło 1W/litr i CO2 myślę , ze jest na maksa ) zużyć K i Mg ?
Chce przejść ( wypróbować metodę EI ) , w tej chwili mam problemy głównie z popalonymi stożkami wzrostu ( wg. mnie nadmiary ??? :?: ) , poskręcanymi liśćmi i masakrycznym pyłem na szybach który pojawia się w kilka dni po "skrobaniu" ( jedyna roślina która rośnie jak "szalona" to glosia )
Parametry mojej kranówy
Ca - 24,6 mg/l
Mg - 3,02 mg/l
K - 2,34 mg/l
Fe - 0,1 mg/l
NO3 - 2 do 4 mg/l
PO4 - śladowe ilości
Siarczany - 28 mg/l
Tw. ogólna - 4-5° dH
CaCO3 - 90 mg/l
( dane otrzymałem z wodociągów )
Parametry jakie aktualnie mam w zbiorniku
NO3 ~ 5
PO4 ~ 0.6 [ ~ 0.25 ppm dziennie roślinki (i niestety glony) go pobierają ]
Kh ~ 3
Gh ~ 5-6
Ph ~ 6
CO2 ~ 30 ppm

K2SO4 15 ppm K do podmiany , KH2PO4 tak aby mieć ~ 0.5/0.6 ppm , NO3 tylko po podmianie z racji małej ilości tego związku w kranówie ( cały czas trzymam NO3 na poziomie ~ 5 ppm , dodaję KNO3 tylko do podmiany , później wartość ta caly czas jest ~ 5 ppm NO3 , wszystkie testy JBL ) , MgSO47H2O-3 ppm do podmiany + Planta Gainer Classic ( podmiana ) i Ferro + ( dziennie ) wg. producenta
Jak co mam mikro "Intermagu" więc można by nim nawozić :wink:
Proszę o jakiekolwiek wskazówki , od czego zacząć zabawę w EI , ile czego dodać na tydzień przy takim świetle i stężeniu CO2 , rozpocznę od połowy zaproponowanej dawki :wink:
Wiem , że przeczytanie tego postu troszkę zajęło , ale będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi , najbardziej interesowało by mnie ile potasu i magnezu są w stanie zjeść roślinki przy ~ 1W/litr z dobrą dystrybucją CO2 * chodzi mi o to czy K będzie na poziomie 10/15 ppm / tydzień i Mg ~ 4/6 ppm / tydzień , czy jednak będzie to poziom który "proponuje" mi kalkulator EI jako wartości domyślne

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Wt 01 maja, 2012

Ile dajesz NO3 na tydzień licząc na cały zbiornik?
Te ~5 ppm NO3, które wskazują Ci testy tak naprawdę może być "0" :!: :idea:
Jeśli masz braki makro, to przy pełnych dawkach Planta Gainer Classic i Ferro naprawdę prosisz się o kłopoty.
Jeśli przy mniejszym świetle miałeś OK, to możesz też na razie wrócić do tego stanu, no ale zacznijmy od dawek makro :wink:
Ostatnio zmieniony Wt 01 maja, 2012 przez Grzegorz Pelczar, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Wt 01 maja, 2012

NO3 dodaję tylko do podmiany bo właśnie po podmianie test wskazuje mi mniej więcej tyle ile wskazuje kranówa tj. ~ 2-3 ppm , później przez cały tydzień utrzymuje się na poziomie ~ 5 ppm ( wg. testu JBL'a , tak jak reszta testów )
Rośliny fosforu łykają ~ 0.25 ppm na dzień , ale niesamowicie zaczęło palić mi stożki u m.in. proserpinaca palustris ( który od dawna rósł u mnie bez problemów ) , blyxa też jakoś zbrązowiała , alternanthera reineckii praktycznie spalona , bacopa caroliniana rośnie w miarę , rotala rutindofolia rośnie i za chwilę się "pali" , jedynie glosia i umbrosum rosną bez najmniejszego problemu
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Wt 01 maja, 2012

Jeszcze raz zadam to samo pytanie :wink: Ile dajesz tego NO3?
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Wt 01 maja, 2012

3-4 ppm do podmiany ( jeżeli nie dodam KNO3 to test wskaże 2-3 ppm , tyle co kranówa ) , później już KNO3 nie dodaję i test wskazuje ciągle ~ 5 ppm
Podmiany 40% co tydzień
Test ten sprawdzałem na kranowicie i wskazuje właśnie 2-3 ppm ( tyle też wodociągi podają ) , na wodzie destylowanej wskazuje 0

Aha ... zapomniałem o poskręcanych liściach alternanthery i ludwigii ... i co się dzieje z tą Blyxą ?
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Wt 01 maja, 2012

RobertB napisał(a):3-4 ppm do podmiany ( jeżeli nie dodam KNO3 to test wskaże 2-3 ppm , tyle co kranówa ) , później już KNO3 nie dodaję i test wskazuje ciągle ~ 5 ppm
Podmiany 40% co tydzień
Test ten sprawdzałem na kranowicie i wskazuje właśnie 2-3 ppm ( tyle też wodociągi podają ) , na wodzie destylowanej wskazuje 0

4ppm to prawie nic przy takim świetle :!: (rozumiem że to na cały zbiornik). Oczywiście zależy to jeszcze od obsady jaką masz. Masz miękką wodę, a nie mam w tym doświadczenia, moje gH-15.
Jednak średnia ze zbiorników jakie znam to 15 ppm na całe akwa na tydzień, sam daję 20 ppm przy świetle góra 0,72/l.
Zrobiłbym tak:
-obniżył dawki mikro
- zwiększył NO3 na razie do 14 ppm na tydzień (podzielone 3 dawki albo lepiej codziennie po 2 ppm)
- K na razie do 10 ppm (pamiętaj, że wpada z różnych źródeł)
- PO4 chyba wystarczy, choć trzeba będzie kontrolować po zwiększeniu N.
Niestety tak nam testy mieszają w głowach :roll:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Wt 01 maja, 2012

OK
Czyli spróbuję z NO3 dodam 3 razy w tygodniu po 5 ppm i będę obserwował
Obsada to 10xBystrzyk Amandy i 6xRazbora Klinowa ( pozostałość , mają kilka lat ) + 5xOtosek i kilkadziesiąt krewetek RC ... cały czas myślałem , że NO3 jest właśnie z tej obsady i zbiornika ( który jakby nie było ma prawie 5 lat ) ale spróbuję podwyższyć NO3 :wink:

Dzięki

PS>

Wg. mnie problemy stwarza mikro ( wg. mnie nadmiar któregoś z nich ) ale co ciekawe przy mniejszym świetle i tej samej dawce tych nadmiarów nie było ( chociaż nie wiem do końca czy to nadmiary ) ... zapomniałem jeszcze dodać , że występują na alternanthera , blyxa , ludwigia i prosperpinaca krótkie ( 1-2 mm ) glony nitkowate
Ostatnio zmieniony Wt 01 maja, 2012 przez RobertB, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Wt 01 maja, 2012

Na pewno masz nadmiary mikro (i/lub braki makro). Nitkami to potwierdzasz.
Co do światła to jeśli mam problemy z nawożeniem, zauważam, że ten sam gatunek który jest schowany w "cieniu" nie ma problemów ze skręconymi stożkami (ma mniejsze zapotrzebowanie na brakujący składnik) w przeciwieństwie do tego który jest w pełnym świetle :idea:
Działaj :smile:

Obsada to 10xBystrzyk Amandy i 6xRazbora Klinowa ( pozostałość , mają kilka lat ) + 5xOtosek i kilkadziesiąt krewetek RC ... cały czas myślałem , że NO3 jest właśnie z tej obsady i zbiornika ( który jakby nie było ma prawie 5 lat ) ale spróbuję podwyższyć NO3 :wink:

Też miałem ten sam problem. Wydawało mi się że przy 150 szt. kąsaczowatych azotu nie zabraknie, a jednak brakło
Ostatnio zmieniony Wt 01 maja, 2012 przez Grzegorz Pelczar, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Wt 01 maja, 2012

Tak jak piszesz , roślinki z popalonymi stożkami są w "najmocniejszym świetle"

Jeszcze jedno jakby były problemy z makro to glosia by rosła jak szalona ?
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Wt 01 maja, 2012

RobertB napisał(a):Tak jak piszesz , roślinki z popalonymi stożkami są w "najmocniejszym świetle"

Jeszcze jedno jakby były problemy z makro to glosia by rosła jak szalona ?

Nie mam tej rośliny, ale zauważam, że część roślin radzi sobie u mnie bardzo dobrze przy niskich dawkach NO3, ale inne wtedy stają, część też nie lubi wysokiego poziomu NO3 i wtedy jest problem to wszystko zrównoważyć.
Glosia może pozyskiwać wydajniej NO3 z podłoża, a inne nie?!
Mam taka roślinę trawnikową jak Marsilea, która przy skrajnych brakach NO3 i "postoju" innych roślin, rośnie super.
PS. Kończmy, bo zobaczymy niedługo wschód słońca :lol:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Wt 01 maja, 2012

OK jutro ( a raczej dziś ) dodaję KNO3 i zobaczymy :wink:

Dzięki Wielkie :wink:

Pozdrawiam

5 ppm KNO3 dodane , test wskazał ~ 10 ppm ( więc myślę , że mniej więcej wskazuje dobrze ) , podniosłem również PO4 do 1 ppm ( przed podaniem było to 0.4 ppm )
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Wt 01 maja, 2012

RobertB napisał(a):
5 ppm KNO3 dodane , test wskazał ~ 10 ppm ( więc myślę , że mniej więcej wskazuje dobrze ) , podniosłem również PO4 do 1 ppm ( przed podaniem było to 0.4 ppm )

Jak widzisz trzeba wciąć poprawkę na test, to nie jest wynik laboratoryjny (dokładny).
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Wt 01 maja, 2012

Glony ( zielenice ) uderzyły z podwójną siłą :cry:
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Śr 02 maja, 2012

Glony to też rośliny. Często tak jest, że właśnie pierwsze ruszają glony, ale w końcu rośliny wyprzedzą glony jeśli będą miały dobre warunki.
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Śr 02 maja, 2012

OK zobaczymy :wink:

Zastanawiam się czy do podmianki ( piątkowej ) nie dodać mikro "intermagu" ( przynajmniej będę widział ile dałem Fe ) , po drugie jedzie do mnie test na Fe JBL'a( będzie jakiś tam pogląd ile mam Fe w akwarium , jeżeli w ogóle można chociaż troszeczkę takiemu testowi wierzyć :roll: ) kupiłem też EC , do tej pory stosowałem "Carbo" Aqua Art'u ale nie zauważyłem jakichkolwiek właściwości antyglonowych
Zastanawiam się właśnie czy dać np. połowę dawki Planta Gainer Classic do podmiany czy spróbować z "Intermagiem" np. dać 3 x 0.2 ppm Fe / tydzień
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Śr 02 maja, 2012

RobertB,

Podanie 0.6 mg/l Fe to spora dawka. Czemu to miałoby służyć? Szczególnie, że piszesz o glonach.

Nawożąc na poziomach EI to 0.5 mg/l Fe to praktycznie maksymalna/wystarczająca wartość.

Co do jakości testów na Fe się nie wypowiadam bo nie stosowałem, bacz jednak by ich wyniki nie nakręciły spirali ciągłych zmian i testowania :)
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Śr 02 maja, 2012

Dokładnie z tym 0.6 ppm przesadziłem :roll:
Tylko nie wiem czy nie spróbować z "Intermagiem" zamiast Planta Gainer Classic i Ferro+ ( przynajmniej będę widział ile daję Fe )
Myślę , że 3 x 0.1/0.15 ppm Fe / tydzień będzie ok

Albo inaczej np. połowa dawki Planta Gainer Classic do podmiany a druga połowa podzielona na dzienne dawki ( z Ferro+ na razie zrezygnuję ) np. 5 ml do podmiany później dziennie 1 ml
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Śr 02 maja, 2012

Zmierzyłem testem JBL Fe i wskazało ~ 0.8 ppm :shock: ( wiem , że do końca nie ma mu co wierzyć ale ... ) ... jutro podmianka
Po podwyższeniu azotu rośliny dużo lepiej już wyglądają , czy jest możliwe żeby niedobory N ( albo utrzymywanie poziomu N na granicy niedoborów ) blokowały/kumulowały by Fe ?
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Cz 03 maja, 2012

RobertB napisał(a):Zmierzyłem testem JBL Fe i wskazało ~ 0.8 ppm :shock: ( wiem , że do końca nie ma mu co wierzyć ale ... ) ... jutro podmianka
Po podwyższeniu azotu rośliny dużo lepiej już wyglądają , czy jest możliwe żeby niedobory N ( albo utrzymywanie poziomu N na granicy niedoborów ) blokowały/kumulowały by Fe ?

Jak najbardziej, azot to podstawowe makro, przy brakach makro i nadmiarach mikro, tak się zawsze kończy.
Zrób podmiankę bez mikro na razie, makro oczywiście podaj, będzie dobrze, tylko cierpliwości :wink:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron