Estimative Index (EI), dozowanie suchych soli.

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez RobertB » Cz 03 maja, 2012

Tak też zrobię :wink:

Teraz będę trzymał takie poziomy
Azot ~ 10 ppm
Fosfor ~ 1 ppm ( po zwiększeniu NO3 ubywa go ~ 0.3 ppm na dobę )
Potas ( jako K2S04 ) minimalnie zmniejszę ( bo będę go więcej dodawał z KNO3 )
Na razie jedna podmianka bez mikro , później zacznę od połowy dawki Planta Gainer Classic bez Ferro+
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Cz 10 maja, 2012

Po tygodniu rośliny nieco ruszyły , stożków już nie pali , test JBL na Fe wskazuje teraz 0,2 ppm Fe ale ... no właśnie wzrost jest bardzo wolny w przeciwieństwie do długich poskręcanych nitek i pyłu na szybach , mikro nie podaję praktycznie w ogóle , myślę żeby zacząć podawać mikro np. od połowy dawki Planta Gainer Classic i połowy Ferro+ ? Z drugiej strony czy nie dodam jeszcze "oliwy do ognia" glonom ( w szczególności nitkom ) , a może to właśnie teraz przez braki mikro ?
Przez tydzień podałem
17 ppm N z KNO3
1.8 ppm PO4 z KH2PO4
17 ppm K (7 ppm z K2SO4 + 10 ppm z KNO3 )
2 ppm Mg z MgSO4*7H2O
minimalna ilość Planta Gainer Classic ( 20% zalecanej dawki do podmiany i co drugi dzień jedno naciśnięcie pompki )
Dziennie 200% dawka EC ( 8 ml/100litrów )
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Cz 10 maja, 2012

RobertB napisał(a): test JBL na Fe wskazuje teraz 0,2 ppm Fe ale


jeśli mogę coś podpowiedzieć to olej testy na fe...szkoda tylko Twoich pieniędzy...zawsze pokazują źle i tylko wprowadzają zamieszanie zamiast dać rzetelną odpowiedz...wynika to z bardzo małej trwałości chelatu... przyjmij zasadę że podajesz 0.2ppm a jeżeli rośliny zaczynają bieleć podnosisz stopniowo np o 0.05ppm na 2 tygodnie obserwując zbiornik...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Cz 10 maja, 2012

To ile dodam Fe w zalecanej dawce Planta Gainer Classic i Ferro+ ?
Może spróbuję z mikro intermagu ( przynajmniej będę wiedział ile daję Fe )
Rozumiem dawać 0.2 ppm Fe na tydzień ?
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Cz 10 maja, 2012

moim zdaniem jeżeli dajesz pełne dawki Planta Gainer Classic i ferro to dajesz masakryczne ilości fe...nie wiem ile prawdy jest w tym co kiedyś pisano o tych nawozach ale trzymając się tego podajesz jakiś 1ppm! fe na tydzień...wiemy natomiast na pewno że 1ml ferro+ podnosi poziom żelaza o ok 0.1ppm w 40l wody...co do Planta Gainer Classic to podobno pełna dawka podniesie poziom fe o 0.5ppm ale podkreślam że są to dane zasłyszane i nie wiem czy prawdziwe...pewne jest natomiast to że nawozy są bardzo mocne a dawki sugerowane wysokie...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kuper » Pt 11 maja, 2012

Czy to co piszesz o Planta Gainer Classic
2pac01 napisał(a):co do Planta Gainer Classic to podobno pełna dawka podniesie poziom fe o 0.5ppm

to chodzi o poziom wczesniej wspomnianego 40l akwarium czy chodzi o inna wielkosc?
Avatar użytkownika
Kuper
Aktywny użytkownik
 
Posty: 521
Dołączył(a): Pn 29 maja, 2006
Lokalizacja: Bytów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 11 maja, 2012

chodzi o dawkę podaną na opakowaniu na 40l...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Pt 11 maja, 2012

Na moim Planta Gainer Classic pisze 1ml na każde 4 litry podmienianej wody , czyli jak dam 10 ml na 40 litrów podmienianej wody dam ~ 0.5 ppm Fe ? :shock:
Ok ale wg. mnie dam 0.5 ppm Fe na podmienianą wodę co na całe akwarium wyjdzie ~ 0.2 ppm Fe , jeżeli się mylę to niech mnie ktoś poprawi :roll:
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 11 maja, 2012

dokładnie tak jak piszesz
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Pt 11 maja, 2012

Więc , dać pełną dawkę Planta Gainer Classic do podmiany ? ( zaraz robię podmiankę )
Będzie to 0.2 ppm Fe , a może lepiej dziś dać 50% a później dziennie po 10% dawce ( na tydzień też będzie 0.2 ppm Fe )
Wyglądało by to tak :
podmiana 40 litrów
dziś 5 ml Planta Gainer Classic i każdego kolejnego dnia po 1 ml
+ oczywiście wszystkie makro
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 11 maja, 2012

jeżeli nie podajesz innego źródła fe to ja bym zalecaną dawkę rozbił na 6 razy i dawkował codziennie po zgaszeniu światła...możesz też podać tak jak napisałeś...jak wolisz ale pamiętaj aby podawać mikro po ciemku...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RobertB » Pt 11 maja, 2012

2pac01 napisał(a):jeżeli nie podajesz innego źródła fe to ja bym zalecaną dawkę rozbił na 6 razy i dawkował codziennie po zgaszeniu światła...możesz też podać tak jak napisałeś...jak wolisz ale pamiętaj aby podawać mikro po ciemku...


Mikro od zawsze leję po zgaszeniu światła a fosfor rano , reszta makro różnie ale najczęsciej po południu :wink:
Avatar użytkownika
RobertB
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): N 04 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez chodysvr6 » So 22 wrz, 2012

Prosze o sprawdzenie czy dobrze wyliczyłem stęzenie soli.

Akwarium 160 litrów netto około 110-120 litrów w kalkulator wpisałem 110. Podmiana wody 50%
oswietlenie 2x39 . narazie 1x39
Pdłoze prosoil

Nie bedzie to holernder aczkolwiek roslinne.

KNo3 - 50g do 600ml przy dawkowaniu 10ml x3 da 13.93 [mg/l]
Kh2Po4- 3g do 600ml przy dawkowaniu 10ml x3 da 0,95
K2so4-50g do 600ml przy dawkowaniu 10ml x3 da 19,38 (razem z potasem z KNO3)
mgso4x7h2o - 60g do 600ml przy dawkowaniu 10ml x3 da 2,70
Mikro intermagu 100ml do 600ml przy dawkowaniu 3x 1ml da 0.07 mg/l Fe (na początek)


Dobrze? :wink:
Avatar użytkownika
chodysvr6
Zainteresowany tematem
 
Posty: 226
Dołączył(a): So 23 kwi, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » So 22 wrz, 2012

Podpowiem że u siebie wróciłem do mikro plus w dawce 2ml na 300l wody(ok 0,15ppm) tzn że podaję go strzykawką zaraz po podmianie...tak jest lepiej a i chelat ponoc trwalszy...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez zawi » Cz 27 wrz, 2012

Witam,

Czy ktoś mógł by mi powiedzieć czy dobrze wyliczyłem stężenia roztworów i dawki tygodniowe.

Akwarium 160 litrów netto w kalkulator wpisałem 140. Oświetlenie 2x39W+1x30W. Podłoze Aqua substrat II+.

A więc tak:
KNO3 75g na 500ml, dawka 30ml/tydz. co daje 19,7ppm NO3 i 12,4ppm K.

KH2PO4 20g na 500ml, dawka 15ml/tydz. co daje 3ppm PO4 i 1.2ppm K.

MGSO4 bezwodne 120g/500ml, dawka 18ml/tydz. co daje 6.2ppm Mg

K2SO4 130g/500ml, dawka 18ml/tydz. co daje 14.9ppm K.

Łącznie: 19,7ppm NO3, 28,5ppm K, 3ppm PO4, 6,2ppm Mg.

Dawkowane na trzy razy.

Do tego mikro intermagu. Jaki zrobić roztwór najlepiej?
zawi
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): Wt 11 sty, 2011
Lokalizacja: Bytom
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Johny » So 29 wrz, 2012

Cześć wam.
Przeniosłem się ze standardowo nawożonego zbiornika 80l do 45l - 60x25x30.
Światło mam 2x24W t5 (965 i sylvania aquastar 10000K)

Chciałem spróbować sił z EI, pobrałem Excelowy kalkulator, szybko namieszałem 45g KNO3, 5g KH2PO4, 85g MgSO4.

Zgodnie z sugestią przyjąłem dawkowanie makro 3 razy w tygodniu po 6ml .
Po podaniu do akwarium jednorazowej dawki jak poniżej (która powinna starczyć na 2 dni) mam po 8h świecenia niemierzalny NO3. Sprawdziłem działanie testu i zrobiłem roztwór testowy z 10ppm i wskazanie było prawie idealne.

[ppm]
NO3 7,36
K 4,64
PO4 0,93
Mg 2,24

Czy to możliwe żeby te dawki były wciąż za małe? Są dwukrotnie większe niż dawki T.B. w testach przy 1,3-1,6W/l a u mnie tylko 1,05W/l.

Dodam, że mam w akwarium 15 neonów, 15 white pearl oraz krewete filtrującą.
Dwutlenek bezstratnie rozpuszczony w tempie minimalnie większym niż 1bąbelek/s a akwarium jest dość gęsto obsadzone.

Edit:
Kolejne pytanie to ilość MgSO4.
Przy podanych wartościach kalkulator* posta sugeruje mieszanie od 63-126g.
Inny kalkulator ( http://calc.petalphile.com/ ) sugeruje takie same dawki KNO3 oraz KH2PO4 ale każe to mieszać ze 190g MgSO4.
Jak lepiej?

* - kalkulator z instrukcją
http://www.sendspace.pl/file/5ecb5ab3216dde2dbda58ff - kalkulator
http://www.sendspace.pl/file/408e19429a9554cdd13efcd - instrukcja
Johny
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 30 lip, 2006
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » So 29 wrz, 2012

Johny,

W gruncie rzeczy nie możesz traktować przepisu dosłownie. Każdy powinien dopasować stężenia do swoich potrzeb.

Najlepiej rozmieszać sole osobno i dozowac tak, by tygodniowo uzyskać założone stężenie. Można stosować przykładowe stężenia podane w artykule o EI.

Jak na 45 litrów i EI to masz sporo światła.

Z Mg warto się najpier upwenić ile jest go w kranie. Nie ma sensu dodawać go dodatkowo gdy w kranie jest go pod dostatkiem.

Dodatkowo rozmieszanie każdej soli osobno daje taką korzyść, że gdy chcesz "dopasować" jeden skladnik to możesz to zrobić , nie ruszając innego.

PS: Jeżeli podajesz 20 ppm NO3 tygodniowo, to nie martwiłbym się, że testy w akwarium go nie wychwytują. Ich dokładność nie jest zbyt duża.

Edit. Policzyłem Twoje stężenia w kalkulatorze Spidera. Dawki tygodniowe masz NO3 22, PO4 2,79. Mg 6.57. Warto więc sprawdzić, ile Mg masz w kranie. Bo jeżeli w kranie jest to 6,5 ppm nie zaszkodzi dodać, ale jeżeli jest w kranie b. mało to 10 ppm mg uznaje się za nielimitujący.
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Johny » So 29 wrz, 2012

Przede wszystkim dzięki za szybką odpowiedź i cenne uwagi.

michu:/ napisał(a):PS: Jeżeli podajesz 20 ppm NO3 tygodniowo, to nie martwiłbym się, że testy w akwarium go nie wychwytują. Ich dokładność nie jest zbyt duża.


Jak zauważyłeś mam sporo światła i raczej obawiam się że czegoś braknie niż że przedawkuję.

michu:/ napisał(a):Edit. Policzyłem Twoje stężenia w kalkulatorze Spidera. Dawki tygodniowe masz NO3 22, PO4 2,79. Mg 6.57. Warto więc sprawdzić, ile Mg masz w kranie. Bo jeżeli w kranie jest to 6,5 ppm nie zaszkodzi dodać, ale jeżeli jest w kranie b. mało to 10 ppm mg uznaje się za nielimitujący.



W starym baniaku mikro uzupełniałem symfonia, gdzie magnez już był, ale lałem kranówkę a teraz mieszam 1:1 z RO.
Myślę że na razie zostawię jak jest, może i filtracja po starym baniaku jest dojrzała ale i tak zaczęło się od nitek. Nie chcę za dużo mieszać w nawozach na samym początku. Chciałbym po prostu określi sensowny punkt startowy i trzymać się tego przez pierwsze parę tygodni. Jak zacznę mieszać, to w międzyczasie przybędzie mi samej masy roślinnej i nie wyciągnę żadnych sensownych wniosków.
Johny
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 30 lip, 2006
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » N 30 wrz, 2012

Johny,

Zwróć uwagę na jedna ważną rzecz. Przy EI możesz limitować rośliny jedynie światłem. Przy Twoim litrażu bezpiecznym poziomem światła byłaby jedna świetlówka 24w. Masz wówczas kompromis pomiędzy doświetleniem baniaka a bezpieczeństwem jego prowadzenia.

Piszesz o nitkach. Jeżeli dłuższy czas nie będziesz dawał rady ich opanować proponowałbym zmniejszyć światełko.

No i pilnuj poziomu co2.

PS ja mam u siebie 96 w/112L i uważam, że 20 ppm NO3 to i tak za dużo. Wystarczyć powinno 15 ppm. Ale to juz musisz sobie wypracować.

PS2: Z RO trzeba uważać, by nie zabrakło Ca i Mg. Zakładam, że mineralizujesz RO?
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Johny » Wt 02 paź, 2012

Cześć

Dzięki za odpowiedź.

michu:/ napisał(a):Zwróć uwagę na jedna ważną rzecz. Przy EI możesz limitować rośliny jedynie światłem. Przy Twoim litrażu bezpiecznym poziomem światła byłaby jedna świetlówka 24w. Masz wówczas kompromis pomiędzy doświetleniem baniaka a bezpieczeństwem jego prowadzenia.
Piszesz o nitkach. Jeżeli dłuższy czas nie będziesz dawał rady ich opanować proponowałbym zmniejszyć światełko.

No i pilnuj poziomu co2.


Co do nitek, wydaje mi się, że są efektem wrzucenia do nowego zbiornika roślin w słabej kondycji ze starego zaniedbanego akwarium. Wszystkie odżyły, usunąłem uszkodzone liście i wydaje mi się że jest poprawa, nowe listki są zdrowe i dobrze wybarwione. No i obsada jest sporo większa.

CO2 trzymam wysoko, w teście odczynnik z woda z KH4 ma kolor zielono-żółty, wiekszość roślin intensywnie bąbelkuje.

michu:/ napisał(a):PS2: Z RO trzeba uważać, by nie zabrakło Ca i Mg. Zakładam, że mineralizujesz RO?


Mineralizuję wodę z RO, ale jest to najprostszy liniowy mineralizator kupiony w pospiechu po zauważeniu, że moja pani popija sobie wodę prosto z RO. Nie znam składu wody na wyjściu, poza tym, że ma KH-2, PH-6.4 i GH poniżej 4.

Wydaje mi się, że nie powinno być niedoborów wapnia biorąc pod uwagę wodę, którą mieszam z osmotyczną:

http://pwik.gliwice.pl/index.php?option ... ew&id=1428

Magnez podaję razem z NPK 6,3ppm/tydzień.
Johny
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 30 lip, 2006
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron