Estimative Index (EI), dozowanie suchych soli.

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez Grzegorz Pelczar » Śr 24 paź, 2012

Metoda EI zakłada, że azot pobierany jest w max dawce 20 ppm/tydzień. Czy ktoś obserwował u siebie braki azotu przy takiej dawce. Czy dawaliście większe dawki :?:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Śr 24 paź, 2012

Metoda EI zakłada, że azot pobierany jest w max dawce 20 ppm/tydzień.

28ppm to max dawka no3 w EI jak pamiętam...kiedyś dawałem 25ppm ale mijało się to z celem...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » So 27 paź, 2012

2pac01 napisał(a):
Metoda EI zakłada, że azot pobierany jest w max dawce 20 ppm/tydzień.

28ppm to max dawka no3 w EI jak pamiętam...kiedyś dawałem 25ppm ale mijało się to z celem...

Jednak 20 ppm okazało się mało, przy gęsto zarośniętym zbiorniku przez szybkorosnące rośliny. :wink:
Dodatkowe 5 ppm okazało się strzałem w dziesiątkę. Nowe liście są większe, stare nie żółkną i jest ogólnie szybszy wzrost. Musze reagować cały czas zmienną dawką makro z uwagi na dość dynamiczny wzrost roślin.
NO3 nie mierzę, ale PO4 zmierzone testem SERY jest 1,5. W moim nawozie makro jest NO3:PO4 jak 1:0,15. gdyby założyć że ta proporcja jest zachowana również w akwarium, to NO3 mam ok. 10 ppm. Oczywiście to tylko teoria.
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » So 27 paź, 2012

GP napisał(a):Metoda EI zakłada, że azot pobierany jest w max dawce 20 ppm/tydzień. Czy ktoś obserwował u siebie braki azotu przy takiej dawce. Czy dawaliście większe dawki :?:

Zwiększam u siebie stopniowo dawki NO3, PO4 oraz K. Jak na razie NO3=15mg/l to jednak za mało przy gęsto zarośniętym zbiorniku. Max moim zdaniem to 20-25mg/l
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez von Klamke » Pn 29 paź, 2012

Barr gdzieś pisał u siebie na forum, że maksymalna dobowa konsumpcja NO3 to 3 ppm - i to przy kosmicznych warunkach - CO2 jak na Wenus, swiatło jak na Merkurym.
von Klamke
Poznaje temat
 
Posty: 106
Dołączył(a): Cz 27 maja, 2010
Lokalizacja: Toruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez wkamil » Pn 29 paź, 2012

Ale jak on to stwierdzil? Niezaleznie od masy roslinnej w tym samym baniaku max 3 ppm?
wkamil
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz 13 wrz, 2012
Lokalizacja: Sieradz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez von Klamke » Wt 30 paź, 2012

wkamil napisał(a):Niezaleznie od masy roslinnej


[ironia mode] Tak. Niezależnie. Mhm. [/ironia mode]

Niestety nie mam już dostępu do tego postu (część płatna). Zapewne chodziło o mocno zarośnięty zbiornik, obsadzony łodygowcami.
von Klamke
Poznaje temat
 
Posty: 106
Dołączył(a): Cz 27 maja, 2010
Lokalizacja: Toruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Krzysztof S. » So 03 lis, 2012

wkamil napisał(a):Ale jak on to stwierdzil? Niezaleznie od masy roslinnej w tym samym baniaku max 3 ppm?

Niektórzy użytkownicy UKAPS potrafią stosować dawki 3xEI.

Pamiętajcie, że zasada jest taka, że NADMIAR NAWOZÓW NIE POWODUJE GLONÓW. Nie ma co się więc bać przenawożenia. Rady starych wyjadaczy EI są raczej takie, że zaczynamy od pełnego EI a przy dużym świetle, gdy są jakieś problemy, można jeszcze dolać nawozów. Dopiero jak wszystko ładnie rośnie, można próbować obniżać stężenia.


U mnie coś się dzieje z P04 i tygodniowo leję ponad 10ppm... I wciąż mało. A rośliny coraz lepiej rosną.
Krzysztof S.
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył(a): N 26 sie, 2012
Lokalizacja: Szczecin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » So 03 lis, 2012

poczekamy...zobaczymy...na dłuższą metę chyba to się nie uda...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Krzysztof S. » So 03 lis, 2012

2pac01 napisał(a):poczekamy...zobaczymy...na dłuższą metę chyba to się nie uda...

Jasne. Już powoli akwarium nasyca się P04. Ale od 10 dni leję 3x więcej niż powinienem i ten fosfor gdzieś znika. Może to Aquatic Nautre Pro Soil, a może jest też tak, że rośliny były przez miesiąć wygłodniałe przy moim dużym świetle (1w/l) i brakach forforu. W każdym razie nie mam problemów z glonami przy tak dużym dawkowaniu (oprócz okrzemków i GSA, które były wcześniej i które powoli ustępują)

Metoda EI zakłada, że azot pobierany jest w max dawce 20 ppm/tydzień.

Nie jestem pewny, ale te obliczenia robione były w dłuższym okresie czasu, gdy rośliny były już nasycone. Rośliny magazynują pożywienie, więc jeśli były wcześniej bardzo wygłodniałe, to może przez jakiś czas potrafią pobierać znacznie więcej zasobów niż te 20ppm NO3 / 3ppm PO4

P.S. Jak uda mi się w końcu ustabilizować zbiornik i znajdę gdzieś aparat, to podzielę się moim doświadczeniem z EI.
Krzysztof S.
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył(a): N 26 sie, 2012
Lokalizacja: Szczecin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez wkamil » So 03 lis, 2012

A jak długo podajesz tyle fosforu na pro soilu?
wkamil
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz 13 wrz, 2012
Lokalizacja: Sieradz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Krzysztof S. » N 04 lis, 2012

wkamil napisał(a):A jak długo podajesz tyle fosforu na pro soilu?

Zajrzałem do swojego dziennika i dziś jest 15 dzień. I dopiero dziś udało mi się uzyskać 2ppm w teście Sery. Najpierw wlewałem Easy-Life Fosfo 5-15ml na dzień, a od 5 dni nawóz zrobiony z soli. Właśnie zsumowałem wszystkie moje DODATKOWE dawki w ciągu 2 tygodni i wyszło mi 30ppm / 2 tygodnie. A do tego około 4-6ppm na tydzień w EI... Co daje razem około 20ppm na tydzień!
Sam tego nie rozumiem. W każdym razie wiem już, dlaczego miałem problemy w pierwszych dwóch miesiącach podczas startu akwarium, choć nawoziłem według zaleceń. Miałem za mało P04, a N03 rósł mi do 40ppm, choć go nie podawałem. Wchłanianie azotu było blokowane przez chroniczne niedobory fosforu. A ponieważ naczytałem się w pierwszym miesiącu na polskich forach, że powinienem uważać na fosfor, to bałem się dolewać dodatkowe porcje. Mam nadzieję, że się to niedługo ustabilizuje i będę mógł podawać swój roztwór według EI z zaleceń Jamce'a z UKAPS (7ppm P04/tydzień)
Krzysztof S.
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył(a): N 26 sie, 2012
Lokalizacja: Szczecin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez AdamA » N 04 lis, 2012

Teoretyczna zasada działania pełnego EI, czyli z założeniem zjadania maks dawek przy maks.świetle i gęsto obsadzonym zbiorniku jest zrozumiała i powiedzmy zasadna, ale stosowanie takiego systemu dla zbiorników z częściowo jedynie spełnionym zapleczem mija się z celem i jest przyczyną problemów często "niezrozumiałych".

Niestety a może i stety nie ma żadnej reguły nawożenia, bo żywy podwodny świat wymaga obserwacji z dozą doświadczenia.

Metodę EI rozumiem jako dostosowaną do swoich potrzeb i warunków z uwzględnieniem niewielkiego nadmiaru, nie zaś jak postrzegana jest powszechnie polewaniem, bez względu na warunki, maksymalnych (doświadczalnie zbadanych przy skrajnie wysokich parametrach) zjadanych :-) dawek.

Mnie zaś dla odmiany fascynuje skrajnie niskie nawożenie jak to ma miejsce w systemie ADA.
Obecnie u siebie utrzymuję dawki bardzo niewielkie poza potasem, którego przy kranowej średnio twardej wodzie leję > 20ppmów na tydzień.
AdamA
Stały bywalec
 
Posty: 312
Dołączył(a): Pn 16 maja, 2011
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Krzysztof S. » N 04 lis, 2012

Teoretyczna zasada działania pełnego EI, czyli z założeniem zjadania maks dawek przy maks.świetle i gęsto obsadzonym zbiorniku jest zrozumiała i powiedzmy zasadna, ale stosowanie takiego systemu dla zbiorników z częściowo jedynie spełnionym zapleczem mija się z celem i jest przyczyną problemów często "niezrozumiałych".

Jakich problemów? Jeśli masz odpowiednie światło do podawanego CO2, oraz robisz 50% podmiany wody tygodniowo, dowiedziono na wielu zbiornikach, że rośliny dobrze rosną a glony nie są problemem.

Niestety a może i stety nie ma żadnej reguły nawożenia, bo żywy podwodny świat wymaga obserwacji z dozą doświadczenia.

To jest nieprawda. Świat można opisać za pomocą reguł: robią to nauki. Hodowla roślin wodnych nie jest tu wyjątkiem. Chodzi tylko o to, aby znaleźć właściwe reguły oparte o poprawne związki przyczynowo-skutkowe.

Metodę EI rozumiem jako dostosowaną do swoich potrzeb i warunków z uwzględnieniem niewielkiego nadmiaru,

To źle ją rozumiesz. Nie polega ona na mierzeniu wszystkiego i podawaniu trochę więcej nawozów, niż zalecają inne metody. Estimative Index to metoda regularnego nawożenia bez potrzeby patrzenia na stan nawozów w akwarium. Należy monitorować jedynie światło, CO2, oraz robić podmiany. Nadmiary nawozów nie są problemem dla roślin - problemem są jedynie braki, które skutkują zahamowaniem wzrostu roślin, czego następstwem są glony.

EI to w gruncie rzeczy nie tylko metoda nawożenia, lecz całe zaplecze dotyczące biologii roślin akwariowych i genezy glonów.

Mnie zaś dla odmiany fascynuje skrajnie niskie nawożenie jak to ma miejsce w systemie ADA. Obecnie u siebie utrzymuję dawki bardzo niewielkie poza potasem, którego przy kranowej średnio twardej wodzie leję > 20ppmów na tydzień.

To się może dobrze sprawdzić przy słabym świetle 0,5-0,6w/l (chyba standardy ADA). Jednak przy mocniejszym świetle <0,7w/l w świetlówkach T5 z dobrymi odbłyśnikami, jest to "jazda po bandzie". Bo metabolizm roślin jest mocno rozkręcony i każdy brak nawozów skutkuje glonami.
Krzysztof S.
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył(a): N 26 sie, 2012
Lokalizacja: Szczecin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez AdamA » N 04 lis, 2012

krzysztofsaja napisał(a):
Teoretyczna zasada działania pełnego EI, czyli z założeniem zjadania maks dawek przy maks.świetle i gęsto obsadzonym zbiorniku jest zrozumiała i powiedzmy zasadna, ale stosowanie takiego systemu dla zbiorników z częściowo jedynie spełnionym zapleczem mija się z celem i jest przyczyną problemów często "niezrozumiałych".

krzysztofsaja napisał(a):Jakich problemów? Jeśli masz odpowiednie światło do podawanego CO2, oraz robisz 50% podmiany wody tygodniowo, dowiedziono na wielu zbiornikach, że rośliny dobrze rosną a glony nie są problemem.


no tylko jakie to światło, z reguły przesadne, karykaturalne i spójrzmy jaki gaz i jakie problemy się pojawiają, gdy zachwiana zostaje cyrkulacja, z reguły też mega :-)

Niestety a może i stety nie ma żadnej reguły nawożenia, bo żywy podwodny świat wymaga obserwacji z dozą doświadczenia.

krzysztofsaja napisał(a):To jest nieprawda. Świat można opisać za pomocą reguł: robią to nauki. Hodowla roślin wodnych nie jest tu wyjątkiem. Chodzi tylko o to, aby znaleźć właściwe reguły oparte o poprawne związki przyczynowo-skutkowe.


Przepraszam ale dla mnie życie jest czymś poza naukowym :-) i mimo iż jakoś nauka się stara za nim nadążyć to nie sposób go opisać.
Natomiast napewno można stworzyć optymalne warunki dla wzrostu roślin znajdując równowagę między wszystkimi składowymi akwarium.

krzysztofsaja napisał(a):
Metodę EI rozumiem jako dostosowaną do swoich potrzeb i warunków z uwzględnieniem niewielkiego nadmiaru,

krzysztofsaja napisał(a): Index to metoda regularnego nawożenia bez potrzeby patrzenia na stan nawozów w akwarium.


No tak :-) to zdanie jest kwintesencją tej metody i jeśli moje niezrozumienie jest "błędne" to przy nim pozostanę, bowiem nie potrzebuję mieć w szkle mega stężeń, nadążając za nimi z b.dużym gazem i dbając o odpowiednio duże światło, by uniknąć glonów.
Jeśli to jest EI, to tak z mojego punktu widzenia wygląda i bliżej jej do pędzenia roślin, której nawet w Tropice i innych plantacjach się nie stosuje.


Mnie zaś dla odmiany fascynuje skrajnie niskie nawożenie jak to ma miejsce w systemie ADA. Obecnie u siebie utrzymuję dawki bardzo niewielkie poza potasem, którego przy kranowej średnio twardej wodzie leję > 20ppmów na tydzień.

krzysztofsaja napisał(a):To się może dobrze sprawdzić przy słabym świetle 0,5-0,6w/l (chyba standardy ADA). Jednak przy mocniejszym świetle <0,7w/l w świetlówkach T5 z dobrymi odbłyśnikami, jest to "jazda po bandzie". Bo metabolizm roślin jest mocno rozkręcony i każdy brak nawozów skutkuje glonami.


Z tymi watami na litr to raczej umownie ale jeśli już przytoczyliśmy to 0,6W/l to już spore światło, a większość roślin będzie dobrze rosła przy 0,4-0,5W/l przy czym dobrze znaczy zdrowo, a nie szybko.
AdamA
Stały bywalec
 
Posty: 312
Dołączył(a): Pn 16 maja, 2011
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez krisp » Wt 08 sty, 2013

Witam, mam wielką prośbę. Mam zbiornik pełen roślin i jak stosuję tą metodę to wystepują wiotkie łodygi roslin
sessiflora poprostu miękka jak sznurek

czy coś jest nie tak z moim systemem nawożenia ?
podmiane chce stosowac tylko w max 30 %

i tak jest w obu zbiornikach

:( poddaje się ... :/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
krisp
Poznaje temat
 
Posty: 63
Dołączył(a): Cz 22 lis, 2012
Lokalizacja: katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Estimative Index (EI), dozowanie suchych soli.

Postprzez Raffy » Pn 01 wrz, 2014

A co, jeśli stosuję 100% dawkę EI podaną w artykule, a na starszych liściach Hygrophil wyskakują dziury i odpadają? Uzupełniać dodatkowo potas? Niby starcza to co z KNO3, ale w baniaku mam m.in. Najasa roraimę i indicę, Ludwigie itp. które rosną jak wściekłe i Hygrophile jakby się 'cofały'. Może dorzucić profilaktycznie 10ppm potasu do podmian?

ps. z Co2 jest OK, nakombinowałem się z tym ze hej. Cyrkulacja jest odpowiednia, mała pralka. Właśnie niedaleko Hygrophil mieli się Co2, a tej co innego nie pasi.
Avatar użytkownika
Raffy
Poznaje temat
 
Posty: 118
Dołączył(a): N 19 paź, 2003
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Estimative Index (EI), dozowanie suchych soli.

Postprzez Grzegorz Pelczar » Pn 01 wrz, 2014

Sam dawkuję dodawkowo potas z Planta Gainer Classic oraz K2CO3 i K2SO4. Łącznie 30 ppm K.
Jeśli dawkujesz potas tylko z KNO3, to masz tylko 12,6 ppm K, przy 20 ppm NO3.
Natomiast EI zakłada 30 ppm K, więc sporo brakuje. :idea:
Z drugiej strony rozumiem Cię, bo treść artykułu jest nieprecyzyjna, bo mówi o 30 ppm K, a później, że dawkując NO3 z KNO3, dawka potasu jest wystarczająca.
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Estimative Index (EI), dozowanie suchych soli.

Postprzez Raffy » Pn 01 wrz, 2014

Grzegorz Pelczar napisał(a):Sam dawkuję dodawkowo potas z Planta Gainer Classic oraz K2CO3 i K2SO4. Łącznie 30 ppm K.
Jeśli dawkujesz potas tylko z KNO3, to masz tylko 12,6 ppm K, przy 20 ppm NO3.
Natomiast EI zakłada 30 ppm K, więc sporo brakuje. :idea:
Z drugiej strony rozumiem Cię, bo treść artykułu jest nieprecyzyjna, bo mówi o 30 ppm K, a później, że dawkując NO3 z KNO3, dawka potasu jest wystarczająca.



Dokładnie w ten sposób :) Też mi się wydawało, że potasu będzie za mało z KNO3... zależy też od obsady flory, z tego co wiem Hygrophile lubią sporo potasu.

Z ciekawości, stosujesz EI i jako mikro wykorzystujesz Classica? Skąd wiesz ile tam może być potasu, skoro łącznie podajesz 30ppm? Z tego powodu odszedłem od nawozów markowych ;)

Czyli na logikę uzupełniać potasu razem z makro, tak żeby było ok 20-30ppm w sumie, tygodniowo?
Avatar użytkownika
Raffy
Poznaje temat
 
Posty: 118
Dołączył(a): N 19 paź, 2003
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Estimative Index (EI), dozowanie suchych soli.

Postprzez Grzegorz Pelczar » Śr 10 wrz, 2014

Raffy napisał(a):Czyli na logikę uzupełniać potasu razem z makro, tak żeby było ok 20-30ppm w sumie, tygodniowo?

Tak.
Daję 25 ppm K tygodniowo, a reszta z Planta Gainer Classic.
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron