Kalibracja testów na NO3 i PO4.

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez Lozin » N 31 mar, 2013

3bit napisał(a):Może problem tkwi w tym że masz inne sole :lol: inne niż wszyscy i stąd ta różnica w ocenie.
Jesteś pierwszą osoba której sposób jak i same roztwory nie odpowiadają twoim testom i oczekiwaniu. :roll:

Mnie najbardziej ciekawi to że testy SERY po kalibracji w/g sposobu który podał adeptmarine pokazywały prawidłowe wartości co raczej nie jest zbiegiem okoliczności.


Proszę Cie, inne sole? Nie będę pisał skąd mam sole bo to nie miejsce na reklamy ale bardzo dużo ludzi używa tych samych soli co ja.
Jeśli uważasz że to zbieg okoliczności ze kalibracja testu SERY wyszła idealnie no to nie wiem co mam ci odpisać.
Ktoś tu się deklarował że zrobi też kalibrację testu SERY, to rozwiało by wątpliwości a dlaczego w/g Twojego sposobu wychodzą bzdury, nie wiem nie jestem chemikiem. Ale chętnie się dowiem.

P.S. A tak swoją drogą to najchętniej wyrzucił bym testy do kosza bo nie pierwszy raz mnie zawiodły ale niestety nie potrafię czytać z roślin a w mojej prośbie o pomoc w nawożeniu tylko Ty chciałeś mi pomóc i kazałeś robić testy więc je robię, nie moja wina ze takie a nie inne wyniki pokazują.
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » N 31 mar, 2013

Przepraszam ale o co chodzi? Bo nie bardzo mogę się wczytać w to co napisaliście?
Mam zrobić Wam kalibrację testu Sery na NO3?
Czy o co kaman?
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Lozin » N 31 mar, 2013

adeptmarine napisał(a):Przepraszam ale o co chodzi? Bo nie bardzo mogę się wczytać w to co napisaliście?
Mam zrobić Wam kalibrację testu Sery na NO3?
Czy o co kaman?

Mnie o nic ja tylko staram się zrozumieć dlaczego kolega 3bit, upiera się że jego sposób kalibracji jest ok a Twój jest do bani a poprawne wyniki SERY to chyba przypadek.
Ale jeśli by Ci się chciało to możesz zrobić :-)
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ulvhedin » Pn 01 kwi, 2013

Ja tez za bardzo nie trybie o co chodzi, u mnie test sery na No3 przy kalibracji wskazywał (dla stężenia 10ppm) raz ok. 35ppm a drugi raz 50ppm, kalibrację wykonałem w odstępie czasowym 1 tygodnia. Natomiast test na Po4 wskazywał za każdym razem prawidłowo. Teraz korzystam z Tropicala i jestem happy, wskazania No3 dwukrotnie poprawne.
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Pn 01 kwi, 2013

Po prawdzie, to bardzo często wystarczy poprosić dowolną kobietę w celu oceny koloru próbki. Pomijając kwestię zaburzeń wynikających z lekkiego daltonizmu, który jest cechą genetycznie sprzężoną z płcią (kobiety mogą go przenosić, ale nie cierpieć na zaburzenia), który jest częstszy, niż się wydaję, to kobiety mają po prostu lepszą percepcje barw (odcieni). Druga sprawa, że testy są najdokładniejsze w przedziale 20-40ppm, bo taki poziom historycznie był uznawany za typowy w akwarium.

Ciekawostka: mam taką zaprzyjaźnioną firmę oponiarską (wymiana, naprawa, przechowywanie opon). Panowie, którzy ją prowadzą dawno temu doszli do wniosku, że prowadząc na jesieni zapisy na wymianę opon na konkretną godzinę nie ma sensu pytać dzwoniących kobiet o numer rejestracyjny, bo większość go nie pamięta, a do tego nie daj boże zacznie szukać dokumentów w torebce, a wtedy jak wiadomo pół godziny z gowy. Pytają więc o markę, model i kolor. Pokazywali mi listę przykładowych kolorów podawanych przez kobiety - np. "niebieski, ale taki złamany gołębią szarością", "cynamon" czy "róż pompejański" - odcienie, które z naszego punktu widzenia nie dość, że nie istnieją, to jeszcze są nikomu do niczego nie potrzebne :P
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 3bit » Wt 02 kwi, 2013

Lozin napisał(a):
adeptmarine napisał(a):Przepraszam ale o co chodzi? Bo nie bardzo mogę się wczytać w to co napisaliście?
Mam zrobić Wam kalibrację testu Sery na NO3?
Czy o co kaman?

Mnie o nic ja tylko staram się zrozumieć dlaczego kolega 3bit, upiera się że jego sposób kalibracji jest ok a Twój jest do bani a poprawne wyniki SERY to chyba przypadek.
Ale jeśli by Ci się chciało to możesz zrobić :-)

To nie tak kolego.
Do bani, uważam test Sery na NO3.
Co do kalibracji to nie mówię że mój jest najlepszy sposób,to kolega swój wywyższa.
Chyba że wróżka wywróżyła mu te proporcje,wówczas mógłbym zrozumieć takie zachowanie.
Uważam, że zrobił to kalkulator ,może nawet taki sam jak używam .
Czy lepszy od tego którego używam, nie mnie oceniać i na tym zaprzestańmy spory.
3bit
Poznaje temat
 
Posty: 148
Dołączył(a): N 13 maja, 2012
Lokalizacja: ...
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Kalibracja testów na NO3 i PO4.

Postprzez rafal194 » Wt 23 kwi, 2013

Sposób na zrobienie 1.0, 2.0, 3.0, 4.0 i 5.0 ppm'owe roztwory PO4 :

Dodaj 1.433 g KH2PO4 do 1 L wody DI/RO .To da 1000 ppm'owy roztwór PO4 . Tak naprawdę 1000.09 ppm'owy roztwór)

Dodaj 1 mL 1000 ppm'owego roztworu do 9 mL wody DI/RO . To da 10 mL 100 ppm'owego roztworu PO4 .

Dodaj 2 mL z 100 ppm'owego roztworu do 18 mL wody DI/RO .To da 20 mL 10 ppm'owego roztworu PO4.

By zrobić roztwór 1.0 ppm'owy PO4 :
Dodaj 1 mL 10 ppm'owego roztoru do 9 mL wody DI/RO. To da 10 mL 1.0 ppm'owego roztworu PO4.

By zrobić 2.0 ppm'pwy roztwór PO4:
Dodaj 2 mL 10 ppm'owego roztworu do 8 mL wody DI/RO. To daje 10 mL 2.0 ppm'owego roztworu PO4.

By zrobić roztwór 3.0 ppm'owy PO4:
Dodaj 3 mL z 10 ppm'owego roztworu do 7 mL wody DI/RO. To da 10 mL 3.0 ppm'owego roztworu PO4.

By zrobić 4.0 ppm'owy roztwór PO4:
Dodaj 4 mL z 10 ppm'owego roztworu do 6 mLwody DI/RO. To da 10 mL 4.0 ppm''owego roztworu PO4.

By zrobić 5.0 ppm'owy roztwór PO4:
Dodaj 5 mL z 10 ppm'owego roztworu do 5 mL wody DI/RO . To da 10 mL5.0 ppm'owego roztworu PO4.



Czyli żeby zrobić roztwór np.0,4ppm Po4

Muszę dodać 0,4 mL z 10 ppm'owego roztworu do 9,6 mL wody DI/RO . To da 10 mL0,4 ppm'owego roztworu PO4.

I tak dalej czy dobrze myślę.
Zrobiłem kalibrację tym sposobem i wyszło że.
Roztwór 0,4 test pokazuje ,08
Roztwór 0,8 test pokazuje 1,6
Ale już rozrabiając roztwór 1ppm test pokazał ok 1,5
rafal194
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt 11 sty, 2013
Lokalizacja: mazowieckie
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron