test na potas

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez Aruba69 » N 27 sty, 2013

zrobiłem kalibrację dla 25 mg/l i jest OK. potem zrobiłem kalibrację po rozcieńczeniu 50 mg/l o 100 % , wyszło 25 mg/l.
problem w tym, że przed wymianą 50 % w akwa miałem 50 mg/l i po wymianie miałem ...50 mg//l. Wysiadam, nie wiem co sie dzieje. :-(
RO uzdatniam turkusowym mineralizatorem.
Aruba69
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): N 17 kwi, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Maniek_82 » N 27 sty, 2013

Myślę, ze to czy to jest 25, czy 50 mg, nie ma żadnego znaczenia. Wżne jest tylko określenie, czy ten potas jest czy go nie ma.
Maniek_82
Zainteresowany tematem
 
Posty: 157
Dołączył(a): N 27 mar, 2011
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bolek_007 » Pn 28 sty, 2013

Aruba69 napisał(a):zrobiłem kalibrację dla 25 mg/l i jest OK. potem zrobiłem kalibrację po rozcieńczeniu 50 mg/l o 100 % , wyszło 25 mg/l.
problem w tym, że przed wymianą 50 % w akwa miałem 50 mg/l i po wymianie miałem ...50 mg//l. Wysiadam, nie wiem co sie dzieje. :-(
RO uzdatniam turkusowym mineralizatorem.

Spróbuj zrobić od razu większe rozcieńczenie. Stężenie 25 ppm jest na granicy skali testu. Jeżeli masz ponad 50 ppm to możesz sprawdzić np 10 krotne rozcieńczenie wodą bez potasu. Sam właśnie zakupiłem test i zaczynam zabawę.
bolek_007
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt 22 sty, 2013
Lokalizacja: Gdansk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZielonyAmator » Wt 05 mar, 2013

I jak wrażenia z używania tego testu?
ZielonyAmator
Poznaje temat
 
Posty: 130
Dołączył(a): Pt 07 paź, 2011
Lokalizacja: GW
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Wt 05 mar, 2013

Jak dla mnie to hit sezonu. Test kalibrowałem i pokazuję idealnie. Po zmniejszeniu potasu we wszystkich akwariach poprzez dodanie większej ilości Mg poprawa znaczna HC.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jurgiel » Wt 05 mar, 2013

adeptmarine napisał(a):Jak dla mnie to hit sezonu. Test kalibrowałem i pokazuję idealnie. Po zmniejszeniu potasu we wszystkich akwariach poprzez dodanie większej ilości Mg poprawa znaczna HC.
adeptmarine możesz coś więcej na ten temat powiedzieć? jakie parametry Ca, K, Mg miałeś a jakie masz teraz? i nie wiem czy dobrze rozumiem skrót HC, czy chodzi o hemianthusa callitrichoides czyli małego heńka?
Jurgiel
Poznaje temat
 
Posty: 90
Dołączył(a): Śr 22 cze, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Wt 19 mar, 2013

Tak to mały heniek. Ile miałem Mg nie wiem, ale wiem że K było ponad 50ppm. Przy NO3 nawet na poziomie 30ppm to proszenie się o kłopoty.
Ca też nie wiem, w kranówce jest go bardzo dużo a mało Mg...
EDIT: odstawiłem podawanie Mg w tygodniu poza ARSN- wynik HC znowu żółknie...i zaczyna mnie wk....

Doszedłem co jest odczynnikiem w tym teście na potas. Mianowicie jest to czterofenyloboran sodu, mając ten odczynnik i zeskanowaną instrukcję można sobie tanim kosztem oznaczać samemu K+ :]
Ważnym testem jest w moim przypadku test na NH4, mianowicie mocznik dodaję do akwa więc test może mi przekłamywać ale na pewno nie daję go więcej niż 5ppm więc teoretycznie mogę go pominąć.

Teraz tylko go znaleźć :] skrót STPB.
Dajcie znać jak znajdziecie go gdzieś do kupienia...

PS: takie spostrzeżenia co do testowania wyżej wymienionym testem. Od razu róbcie test na "powyżej 25ppm" ;)
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » Wt 19 mar, 2013

Adeptmarine, szacowałeś już na bazie testów ile Ci schodzi K w tygodniu ? Czy test aż tak dokładny nie jest i dajmy na to kolory ma co 10 mg/l ? A wiadomo, że tyle w tygodniu ziele nie połknie.
Ostatnio zmieniony Wt 19 mar, 2013 przez thors, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Wt 19 mar, 2013

To nie jest kolor to jest zmętnienie, jak nie widzisz kropki to odczytujesz ze skali ile jest ppm K. Nie ale może to dobry pomysł jednie muszę znaleźć test na NH4 że zmniejszyć błąd pomiaru.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez eshaton » Wt 19 mar, 2013

Adeptmarine, pisałeś że zmniejszasz poziom potasu stosując ARSN i efekty są pozytywne.
Teraz piszesz że masz ponad 50ppm potasu. To jak to jest z tym potasem?
Czy ARSN podajesz wg instrukcji w dawkach dziennych czy jednorazowo na cały tydzień?

Ps. Tutaj jest coś takiego http://www.chemik.aip.pl/51.html Sodu czterofenyloboran C24H20BNa .
eshaton
Poznaje temat
 
Posty: 106
Dołączył(a): Pn 03 sty, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Wt 19 mar, 2013

Tak zgadza się, podaję 10ml dziennie oryginalnego przepisu więc moje zaskoczenie tak wysokim potasem też było duże.
Fakt faktem że podaję ten nawóz już długo i co jeszcze zmieniło się w moim baniaku? Woda kranowa, dodawana przy podmianach. Kochane wodociągi zjechały twardościami dosyć mocno w kranie mam 6KH i 12GH gdzie wcześniej było GH 18-20. Sądzę po roślinach że zmniejszyli Mg co by powodowało przyblokowanie K i jego kumulację. Inaczej nie jestem w stanie sobie tego wytłumaczyć.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bolek_007 » Pt 22 mar, 2013

Również jestem zadowolony z działania testu. Kalibracja wypadła ok.
Czym koledzy oznaczają magnez u siebie?

@adeptmarine - problem w tym, że ten odczynnik słono kosztuje (10g ponad 330 pln w MERCK) i nie ma pewności czy to tylko jedna substancja jest w tym prochu. Poza tym pomysł kuszący :)
bolek_007
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt 22 sty, 2013
Lokalizacja: Gdansk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Pt 22 mar, 2013

Znalazłem 10g za 22zł bodajże ale już nie mają na stanie. Może będzie później? Oby.
Mg tylko po roślinach i spadku K po jego podaniu.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez eshaton » Pt 22 mar, 2013

A ten odczynnik co podawałem to nie jest ten który nas interesuje 11zl?
http://www.chemik.aip.pl/51.html Sodu czterofenyloboran C24H20BNa .
eshaton
Poznaje temat
 
Posty: 106
Dołączył(a): Pn 03 sty, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Pt 22 mar, 2013

Tak to ten sam, nie mają go już na stanie pomyliłem 20 zł za 11 zł :]
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » So 30 mar, 2013

Tygodniowo moje baniaki pochłaniają kolejno:
162L netto 4x39W, pro soil + amaonia new + mała ilość fuji sand:
12ppm K z czego 1ppm dziennie dodaję do akwa .

120L netto 5x24W pro soil około 8L+ w większości fuji sand
15ppm K z czego 1ppm dziennie dodaję do akwa .


Dodam że, zacząłem dawać większe dawki Mg niż tylko z ARSN około 2ppm dziennie do każdego baniaka, przez co pobieranie potasu może być zwiększone. Wcześniej miałem kumulacje mimo podawania małych ilości potasu.
W baniaku mniejszym pogestemon ładnie zieloniutki.
W większym przesłonięty chyba zbyt mocno mchami, rozrasta się na boki ale jego kolor nie jest do końca taki jak w mniejszym baniaku.
Do obu baniaków po podmianie dodałem potasu tak by było go około 20ppm w sumie oraz 5 ppm Mg.

A tutaj dla kolegi Krzysztofa od EI co by nie mówił że mało dajemy do swoich baniek dziennie:
Do większego baniaka podaję :
Ca 0.40
K 1,09
Mg 2.13
N 0.91
NO3 4.01
PO4 0.69

Do mniejszego ale z większym światłem:
PO4 0,93
Ca 0.54
K 1.46
Mg 2.18
N 1.23
NO3 5.42

W obydwu przypadkach CO2 na poziomie 25ppm.

Wszystkie wyliczenia są na pojemności netto więc nie adekwatne to rzeczywistych ale jakoś nie chce mi się nigdy liczyć ile jest podłoża i skał w akwariach.

Planuje zaprzestać podawać dodatkowy magnez w tym tygodniu, żeby zobaczyć różnicę.
UWAGI:
Osoby podające mikro inne niż profito mogą pzy stosowaniu ARSN a dokładnie mocznika w nim zawartego mieć objawy braków Fe spowodowane brakiem niklu jeśli takowego nie ma w wodzie kranowej oraz problemy z wiązaniem N w wyżej wymienionej postaci. Czyli NH2 może się kumulować- jest to tylko czysta teoria niczym nie potwierdzona, niech wypowiedzą się Ci któy stosują inne mikro.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » N 31 mar, 2013

Adeptmarine, szkoda, że nie ma emotikonki z klaskaniem :) Dobra robota.
Czyli mam rozumień, że miałeś 20 mg/l w obu na start. W większym baniaku dodałeś 7,6 mg/l w ciągu tygodnia czyli 27,6 mg/l razem i po tygodniu zarejestrowałeś 16mg/l ? Czyli zjadło 12 mg/l ?
Ku ścisłości podaj jeszcze jakie starałeś się trzymać stężenia.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » N 31 mar, 2013

Dokładnie tak jak piszesz, zjadło 12 i 15 ppm K. Nie zastanawiałem się ile trzymać w baniaku wcześniej, chciałem najpierw zobaczyć ile pochłaniają. Myślę żeby trzymać potasu tak około 15 -20ppm.
BTW w mojej kranówce jest 3 ppmy potasu.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » N 31 mar, 2013

Chodzi mi o stężenia reszty makro i mikro.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » N 31 mar, 2013

Oryginalna receptura ARSN w ilości 10 kliknięc ~15ml + 10g KH2PO4 rozrabiany w 500ml i podawany w ilości 8ml do każdego z baniaków. Mikro w ilości 15ml co drugą noc do obu baniaków. ~25-30 ppm CO2 podawanego non stop.
Mg na razie odstawiam tylko tyle co z makro i mikro.
Faktem jest że obydwa baniaki mają dużo światła i bardzo dużo roślin. Może w 120L jest ich mniej ale dużo światła powoduje dużą konsumpcję.
(wszystkie stężenia podawane dziennie wypisałem we wcześniejszym pośie)
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron