test na potas

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Re: test na potas

Postprzez marcecrisco » Pt 10 sty, 2014

ciekawe. Może na dobrych firmowych( np ADA), gdzie jest go wysoko nie pali bo jest zrównoważony Na. U mnie przy GH 9 Pali stożki dużego Heńka przy 25-30 ppm K.
Może u Ciebie nie Pali bo masz w kranie odpowiednio dużo Na
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez Marcin Bielak » So 11 sty, 2014

Ja też mam głownie problemy z Dildipisem i Rotalą Indicą przy wyższych stężeniach K.
A reszta roślin rośnie nieźle. Nie jestem w stanie tego wytłumaczyć. Dlatego też chcę zobaczyć czy w moich zbiornikach Na ma jakieś znaczenie.
Chłopaki tu nie chodzi o to czy Wam wierzę czy nie wierzę, ale nasze zbiorniki są tak różne że, nie dojdziemy tak naprawdę do ładu z tym wszystkim bez fotometrów. Zaraz ktoś napisze że, to nie jest już akwarystyka. Może i tak ale ja lubię wiedzieć i interesuje mnie to co jest grane w mojej bańce. Jak mi się to znudzi to przejdę na gotowe systemy nawożenia i tylko będę podziwiał i ciął.
Ale fajnie jest z Wami sobie tu popisać i wymieniać się doświadczeniami bo zawsze coś w tej głowie zostaje. Czasem podświadomie się coś pamieta i jak spotkasz się z czymś podobnym w swojej bańce to sobie nagle uświadamiasz że, osoba która o tym pisała mogła mieć rację.

Odnośnie tego co kolega wyżej napisał. Też jestem tego zdania że, tam jest równoważnik Na albo jeszcze innego pierwiastku który powoduje że, K nie staje się toksyczny dla części roślin ale to tylko nasze przypuszczenia.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez adams750 » So 11 sty, 2014

Marcin to nie tylko ty masz problem z roralami, u mnie jest podobnie. Didiplis jakoś w miarę trzyma się nie jest taki podatny ale czasem także mam z nim problemy. Co do fotometrów to może i jest dokładny ale ma swoją cenę, choć patrząc z perspektywy czasu kupując testy kropelkowe w końcu wychodzi to samo. W kranie nie mam dużo Na gdyż tylko 4ppm a mieszając wodę wpada do szkła tylko 2ppm, tylko ile rzeczywiście jest go w aqua?? i jaki ma wpływ na potas.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez Marcin Bielak » So 11 sty, 2014

Dlatego zamierzam podać jednorazowo 10 ppm Na i obserwować. A następnie na każdy 1ppm K danego do baniaka dawać około 1,2ppm Na by było go zawsze troche więcej.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez thomas.bham » So 11 sty, 2014

Jesli moge sie wtrącić. Wg waszych obseracji wynika ze niektóre rosliny preferuja inne wartosci pierwiastkow od drugich. A czy nie jest tak czasami ze poprostu rozne rosliny maja rozne potrzeby. W końcu nie wszedzie rosnie jeden gatunej rosliny. Nawet w jednym korycie rzeki czy na bagnie sa skupiska roznych roslin i moze glownym powodem dla ktorego konkretna roslina rosnie w konkretnym miejscu sprzyjającym dla niej warunkach. Tam gdzie jest wysoki K sa potasolubne rosliny a gdzie jest go mniej jeszcze inne.
Akwarysci upychaja w swoich zbiornikach rosliny nawet z tego samego biototypu ale z najrozniejszych obszarow gdzie te rosliny wystepuja i potem zastanawiaja sie czemu jedna rosnie przy K=30ppm a inne nie.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez Marcin Bielak » N 12 sty, 2014

Ale My sobie z tego zdajemy sprawę że, są z różnych partii świata ale szukamy złotego środka.
Tzw. "Świętego Graala akwarystów" ;)
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez plutonow » N 12 sty, 2014

thomas.bham napisał(a):Jesli moge sie wtrącić. Wg waszych obseracji wynika ze niektóre rosliny preferuja inne wartosci pierwiastkow od drugich. A czy nie jest tak czasami ze poprostu rozne rosliny maja rozne potrzeby. W końcu nie wszedzie rosnie jeden gatunej rosliny.

Moje 3 grosze, nie do końca tak jest jak już wcześniej GP napisał na przykładzie P. erectusa jedni mają w akwarium 30ppm potasu i jest ok ja nie mogłem dozować więcej jak 12ppm bo paliło stożki, Macek miał grubo powyżej przy mineralizatorze Seachem i nic się nie działo a mikro dozował jezeli dobrze pamiętam około 6ppm Fe Zbyszek jak mówi nie szaleje z nawożeniem a kondycja wyśmienita różne podejścia różne nawożenie kondycja roślin do pozazdroszczenia, samo kH, Gh, Na to nie wszystko będę śledził dyskusję i uwagi Marcina odnośnie Na, pozdrawiam.
Avatar użytkownika
plutonow
Aktywny użytkownik
 
Posty: 514
Dołączył(a): N 02 kwi, 2006
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez Grzegorz Pelczar » N 12 sty, 2014

plutonow napisał(a):Moje 3 grosze, nie do końca tak jest jak już wcześniej GP napisał na przykładzie P. erectusa jedni mają w akwarium 30ppm potasu i jest ok ja nie mogłem dozować więcej jak 12ppm bo paliło stożki

Ja dozuję 30 ppm K, więc mogę mieć nawet 60 ppm K. :!: Przy mniejszej dawce potasu po prostu jest zatrzymanie wzrostu. Myślę, że to wynika ze składu mojej wody kranowej, o czym wiele razy pisałem. :idea: Używam wyłącznie wody kranowej, a ta zawiera dużo potasu.
Łącznie z Planta Gainer Classic jakim nawożę, mogę mieć ok. 20 ppm Mg w akwarium. Część akwarystów twierdzi, że poziom magnezu nie ma wpływu na ilość dozowanego potasu, ale ja jestem innego zdania. Muszę dawać taką dawkę potasu i koniec, ale potrafię zrozumieć też innych którzy bronią się przed większymi dawkami potasu :wink:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez thors » N 12 sty, 2014

GP napisał(a):Ja dozuję 30 ppm K, więc mogę mieć nawet 60 ppm K. :!: Przy mniejszej dawce potasu po prostu jest zatrzymanie wzrostu. Myślę, że to wynika ze składu mojej wody kranowej, o czym wiele razy pisałem. :idea: Używam wyłącznie wody kranowej, a ta zawiera dużo potasu.
Łącznie z Planta Gainer Classic jakim nawożę, mogę mieć ok. 20 ppm Mg w akwarium. Część akwarystów twierdzi, że poziom magnezu nie ma wpływu na ilość dozowanego potasu, ale ja jestem innego zdania. Muszę dawać taką dawkę potasu i koniec, ale potrafię zrozumieć też innych którzy bronią się przed większymi dawkami potasu :wink:

Się chyba GP rypnąłeś :)
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez Grzegorz Pelczar » N 12 sty, 2014

Dzięki thors .:wink: Oczywiście kranówka zawiera sporo magnezu, a nie potasu. :D
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez thomas.bham » So 02 sie, 2014

Witam, nie chciałem zakładać nowego wątku.
Pomóżcie mi rozgryźć test na K z Zooleka.

Kiedy robię test dla "normalnych" stężeń to wychodzi odrobinę poniżej 25ppm
kiedy natomiast wykonam badanie dla "wysokich" stężeń wychodzi mi 6 (pomnożone przez 5 wg instrukcji) co oznacza ze może być nawet 125ppm

jak dla nie rozbieżność ogromna....
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez Marcin Bielak » So 02 sie, 2014

Tak jak mówisz.
Przy potasie nie potrzebne jest trzymanie dokładnej wartości jak przy innych pierwiastkach.
Rozbieżność bierze się, z metody kolorometrycznej organoleptycznej. Nasz wzrok jest mylny i nie da rady dokładnie określić tego stężenia gołym okiem. Jeśli masz rzeczywiście 5 przy wysokim stężeniu to po prostu zrób podmianę i zmierz jeszcze raz, u mnie spada mniej więcej przy 50% podmianie o około 1/3. Przestałem się, przejmować potasem bo to nie on powoduje problemy...przynajmniej nie u mnie.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez thomas.bham » So 02 sie, 2014

Marcin Bielak napisał(a):Tak jak mówisz.
Przy potasie nie potrzebne jest trzymanie dokładnej wartości jak przy innych pierwiastkach.
Rozbieżność bierze się, z metody kolorometrycznej organoleptycznej. Nasz wzrok jest mylny i nie da rady dokładnie określić tego stężenia gołym okiem. Jeśli masz rzeczywiście 5 przy wysokim stężeniu to po prostu zrób podmianę i zmierz jeszcze raz, u mnie spada mniej więcej przy 50% podmianie o około 1/3. Przestałem się, przejmować potasem bo to nie on powoduje problemy...przynajmniej nie u mnie.



Znasz Marcin moja sytuacje (dlugo nie wytrwales :P ), i miałem nadzieje ze test K w jakimś stopniu rozwikła mój problem. Jednak Taka niedokładność tak naprawdę zmyla jeszcze bardziej.
Mówisz ze potas nie przeszkadza jak jest go za dużo tak?
Zmierzę jeszcze raz po podmianie.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez Marcin Bielak » So 02 sie, 2014

Ogólnie od kilku miesięcy zacząłem lać potas w formie KCL dlatego też, nie mogę stwierdzić jednoznacznie, że potas nie szkodzi w danych warunkach.
U mnie na pewno nie szkodzi w tej formie.
Bierz test na potas na zasadzie. "Trzymam potas na poziomie 25ppm" i patrzę czy jest różnica między 25 a 125ppm.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez thomas.bham » So 02 sie, 2014

Marcin Bielak napisał(a):Ogólnie od kilku miesięcy zacząłem lać potas w formie KCL dlatego też, nie mogę stwierdzić jednoznacznie, że potas nie szkodzi w danych warunkach.
U mnie na pewno nie szkodzi w tej formie.
Bierz test na potas na zasadzie. "Trzymam potas na poziomie 25ppm" i patrzę czy jest różnica między 25 a 125ppm.


czy lalem duzo czy malo roznicy jakies wielkiej nie bylo, teraz daje duzo mg juz podaje 2 tygodnie ale takze poprawy nie widze,
zaczalem sie zastanawiac czy nie wyprubuje na chwile metode EI i nie zwzajac na fakt ze mam sporo P i N w kranie i tak podam.
Z jakiegos powodu rosliny maja chloroze a blyxa nie rosnie........
daje sobie czas do poznej jesieni, jak nie rozgryze to bedzie malawi
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez Marcin Bielak » So 02 sie, 2014

Wydaje mi się, że sekret tkwi w kilku formach azotu w zbiorniku, szczególnie przy mnogiej ilości różnych gatunków z różnych biotopów.
I w większości nawozów markowych jest ich kilka. Nawet w śladowych ilościach potrafią zdziałać cuda w zbiorniku.
Nie poddawaj się. Mieszkasz w UK więc stać Cię na markowe nawozy. Przeżuć się na nie na jakiś czas by przestać ciągle wszystko rozkminiać bo to prowadzi w ślepy punkt i męczy psychicznie ;)
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez thomas.bham » N 03 sie, 2014

no sprawdziem, w badaniu na "normalny" pozniom potasu wyszko jakies 16-17ppm K.
Apropo Azotu napewno masz racje ze rozne jego formy podane roslinie sa dla niej lepsze ale wiem ze sa zbiorniki ladnie rosnace podajac tylko azotany, u mnie musi byc cos innego.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: test na potas

Postprzez Marcin Bielak » N 03 sie, 2014

Powiem Ci co ja robię jak mam dosyć, i nie wiem co aktualnie zrobić.
Robię podmianę, sprawdzam KH i GH i koryguje tylko twardości i daję zbiornikowi kilka dni i obserwuję.
Dopiero jak rośliny albo glony lub sinice dają kolejne oznaki to modyfikuję nawożenie.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron