Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez Ulvhedin » So 07 lut, 2015

Przepraszam, że w temacie Tomka, ale mam u siebie podobne objawy i napad rezygnacji.

A czy możliwym jest np. nadmiar magnezu, przez co blokuje inne pierwiastki?

Skąd pytanie, z założenia testy nadają się do .... jednak skoro leżą to sprawdzam, suma Mg+Ca = 100 (1 kropla na 5 ml x 100), Ca wskazuje 40 (2 krople na 5 ml x 20), po odjęciu wychodzi że zawartość Mg = 60.

Po podaniu micro pyli. Azot 15 ppm, fosfor stale 1 ppm, sinice atakują.
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez mayaca » So 07 lut, 2015

Ulvhedin napisał(a):Przepraszam, że w temacie Tomka, ale mam u siebie podobne objawy i napad rezygnacji.

A czy możliwym jest np. nadmiar magnezu, przez co blokuje inne pierwiastki?

Skąd pytanie, z założenia testy nadają się do .... jednak skoro leżą to sprawdzam, suma Mg+Ca = 100 (1 kropla na 5 ml x 100), Ca wskazuje 40 (2 krople na 5 ml x 20), po odjęciu wychodzi że zawartość Mg = 60.

Po podaniu micro pyli. Azot 15 ppm, fosfor stale 1 ppm, sinice atakują.


Jak najbardziej, nadmiary magnezu zdarzają się nader często . Magnez jest antagonistą wielu składników , miedzy innymi wapnia, fosforu, manganu, żelaza, cynku
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez Zbyszek17 » So 07 lut, 2015

Ulvhedin napisał(a):Skąd pytanie, z założenia testy nadają się do .... jednak skoro leżą to sprawdzam, suma Mg+Ca = 100 (1 kropla na 5 ml x 100), Ca wskazuje 40 (2 krople na 5 ml x 20), po odjęciu wychodzi że zawartość Mg = 60.

Wg. mnie wyniki które wskazały testy są faktycznie do tego co stwierdziłeś, czyli do d...
Teraz trzeba sobie zadać pytanie skąd takie poziomy mogły się wziąć. 90% wód kranowych używanych przez kolegów do podmian to są wody o małej zawartości magnezu i ten stosunek oscyluje w granicach 1:6-10 względem wapnia. U Ciebie taki wynik wskazuje na bardzo błędny wynik testów lub lanie do zbiornika magnezu bez opamiętania. Wnioski musisz wyciągnąć sam :wink:
Prawdą jest to co napisał mayaca, że magnez jest antagonistą w/w składowych nawożenia, ale to się dzieje w zasadzie z winy samych właścicieli zbiorników.
Teraz jedynym wyjściem jest zniwelowanie tych parametrów, przez przynajmniej dwie podmiany ok. 70% i zacząć nawożenie wg. założonego schematu. Proponuję zacząć małymi dawkami począwszy od azotu na poziomie 5ppm, fosfor 0,5-0,6ppm i małych dawek / śladowe ilości / mikro.

Przepraszam Tomku za wpisy w Twoim temacie.
Raz nie zawsze :wink:
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez Ulvhedin » So 07 lut, 2015

Dzięki za te odpowiedzi :)

Jestem aktualnie (wczoraj) po takiej dosyć dużej podmianie, oscylującej nawet na granicy 80%.

Za Tomka trzymam kciuki.
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez thomas.bham » N 15 lut, 2015

Witam,
Zrobiłem kolejna podmianę 50%.
Podałem 6g magnezu oraz 2,4g KCl co daje na caly zbiornik Mg=3ppm i K=6ppm
Dodatkowo uzdatniłem wodę ro (50l) wapnem (7g) do poziomu 40ppm.

Wszystko po staremu.
Na 10 szczytów stellatusa które wsadziłem po przycince jedynie trzem przetrwał stożek i rosną dalej.
Pozostałe rozleciały się od góry. Co mnie zdziwiło to pomimo tego wszystkie szczyty bardzo ładnie zdołały się ukorzenić.

Przeanalizowałem ostatnie miesiące pod względem tego co udało się zmienić na lepsze i doszedłem do wniosku ze tylko 2 rzeczy które na stale sie polepszyły, mianowicie zdecydowanie mniejszy wykwit czarnego glonu (chyba jakieś formy krasnych) oraz zanik nowych ognisk zielonych glonów które wcześniej okrywały niemal cala jave fern. Obecnie pomimo ze java rośnie zaraz przy tafli wody a jej kondycja nie jest idealna jest zupełnie wolna od glonów.
Pozostałe zmiany sa chwilo czasem cos nieco lepiej a później nieco gorzej, mam wrażenie ze tak w kolko.

Pozdrawiam

2015-02-15 19.43.38.jpg


2015-02-15 19.43.49.jpg


2015-02-15 19.43.57.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez Zbyszek17 » Pn 16 lut, 2015

Tomku, jedno powinno cieszyć że najgorszy wróg / glon / idzie powoli w zapomnienie
Co do reszty to nadal trzeba próbować i może zrób taki manewr i nie podawaj dodatkowo magnezu, a potas zmniejsz o 50%
Jeszcze jest do wyjaśnienia mikro, ale powiem szczerze że nie wiem sam co Ci doradzić, jedno że nie używałem nigdy w/w mikro, drugie to obawa czy po zwiększeniu dawki ogólny stan zbiornika nie pogorszy się. Jedno jest pewne, musisz działać i z tego wynika że niskie dawki nie wyszły na dobre więc idź w drugą stronę, ale z umiarem :wink: nic na hura.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez mayaca » Pn 16 lut, 2015

Witaj tomek .
Moim skromnym zdaniem,to ilości magnezu, które podajesz są za duże . Przy 6 ppm potasu jego ilość nie powinna być większa niż 1, 5 ppm. Liście roślin wykazują wyraźną chlorozę. Ja nie podawałbym magnezu .Jakkolwiek trudno diagnozować co jest powodem chlorozy, ja stawiałbym na żelazo, jego wyrazy niedobór. Nie jest istotne ,że testy mogą wykazywać jego obecność na znacznym poziomie, lecz to czy jego przyswajanie nie jest blokowane przez obecność magnezu . Ja swa uwagę skupiłbym na znacznym ograniczeniu dawek, lub całkowitym zaniechaniu dawkowania magnezu. Przy czym starałbym się utrzymać dość wysoki poziom NO3. Chwilowe posty w tej formie są bez szkody dla roślin,magnez dobrze magazynuje się w tkankach roślin .
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez thomas.bham » Pn 16 lut, 2015

Mayaca, temat magnezu przewija się sie w moim zawiłych temacie wielokrotnie.
Od momentu urzywania filtra ro zacząłem uzdatniac wode tak zeby uzyskac proporcje 4:1 z Ca. Od jakiego czasu do jednej podmiany temu nie dodawalem Magnezu wcale uzdatniajac wode ro jedynie wapnem przez co woda do podmian miala proporcje około 10:1.
Niespełna 2 tygodnie temu kondycja roslin pogorszyła sie i Zbyszek zaproponował podniesienie Mg i K lub jednego z nich.
Zdecydowałem się wówczas na Mg bez widocznej poprawy.
Co do No3 od momentu kiedy Zbyszek podjął sie pomóc wyprowadzić mój zbiorkim z tego haosu założenie było żeby spróbować zejść z azotem.
Od zawsze mialem go conajmniej na pozniomie 20ppm. Tyle właśnie ma moja woda kranowa do tego znikoma konsumpcja w moim zbiorniku.
Pzejscie na podmiany 50/50 z Ro sprawiło ze podnieniana woda ma teraz 10ppm a putigen we filtrze ma wychwycac nadmiary .
I tak teraz staram sie utrzymywac azot na poziomie 5ppm zwykle podając dodatkowo okolo 3ppm na tydzień.

Zbyszku, zjade z K o połowę, tego jeszcze nie próbowaliśmy.
Może żeby przyspieszyć zejście z poziomem K to przy nastepnej podmianie nie podam go wcale?.
Ostatnio zmieniony Pn 16 lut, 2015 przez thomas.bham, łącznie zmieniany 1 raz
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez blob » Pn 16 lut, 2015

A badałeś poziom No3 i PO4? Sam kombinuje ostatnio z RO i zauważyłem, że im bardziej obniżam NO3 (przy Ca 33, Mg 8, K 15) tym lepiej wyglądają szczyty u Rotala indica. Obniżaniem potasu niczego nie osiągnąłem.
blob
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): So 03 maja, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez thomas.bham » Pn 16 lut, 2015

blob napisał(a):A badałeś poziom No3 i PO4? Sam kombinuje ostatnio z RO i zauważyłem, że im bardziej obniżam NO3 (przy Ca 33, Mg 8, K 15) tym lepiej wyglądają szczyty u Rotala indica. Obniżaniem potasu niczego nie osiągnąłem.

No3 staram sie utrzymywac na poziomie 5ppm natomiast po4 caly czas utrzymuje mi sie wysoko na poziomie 0.5-1ppm. Szerokie widełki bo testy do czytelnych nie należą :-(
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez blob » Pn 16 lut, 2015

A ja się przyznam, że chciałbym zbić NO3 do zera i zacząć podawać w dawkach dziennych niezbędne minimum. PO4 mam pewnie mniej niż 0,5, dramatu raczej nie będzie. Leje czyste RO plus mineralizator więc na 99% wiem co mam w wodzie do podmian. Najgorzej mi wychodzi zbijanie NO3, może kapsułki ferki coś oddają spod żwiru? Po ostatnich kilku podmianach zauważyłem, że im bardziej "postna" woda w akwarium tym lepiej wszystko wygląda.
blob
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): So 03 maja, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez thomas.bham » Pn 16 lut, 2015

Ja wczesniej przed przeprowadzka miałem w kranie wode mega miękką bo max Gh=2 i wszystko roslo znakomicie, zero glona. Miewalem problemy ale na wlasne życzenie bo wtedy lalem wszystko wiadrami zgodnie z metoda EI i nie przyjmowalem do świadomości ze moge powodować nadmiary skutkujace blokadą.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez mayaca » Pn 16 lut, 2015

thomas.bham napisał(a):Mayaca, temat magnezu przewija się sie w moim zawiłych temacie wielokrotnie.
Od momentu urzywania filtra ro zacząłem uzdatniac wode tak zeby uzyskac proporcje 4:1 z Ca. Od jakiego czasu do jednej podmiany temu nie dodawalem Magnezu wcale uzdatniajac wode ro jedynie wapnem przez co woda do podmian miala proporcje około 10:1.
Niespełna 2 tygodnie temu kondycja roslin pogorszyła sie i Zbyszek zaproponował podniesienie Mg i K lub jednego z nich.
Zdecydowałem się wówczas na Mg bez widocznej poprawy.
Co do No3 od momentu kiedy Zbyszek podjął sie pomóc wyprowadzić mój zbiorkim z tego haosu założenie było żeby spróbować zejść z azotem.
Od zawsze mialem go conajmniej na pozniomie 20ppm. Tyle właśnie ma moja woda kranowa do tego znikoma konsumpcja w moim zbiorniku.
Pzejscie na podmiany 50/50 z Ro sprawiło ze podnieniana woda ma teraz 10ppm a putigen we filtrze ma wychwycac nadmiary .
I tak teraz staram sie utrzymywac azot na poziomie 5ppm zwykle podając dodatkowo okolo 3ppm na tydzień.

Zbyszku, zjade z K o połowę, tego jeszcze nie próbowaliśmy.
Może żeby przyspieszyć zejście z poziomem K to przy nastepnej podmianie nie podam go wcale?.


To tylko moje sugestie. Nie oznacza to jednak ,że musza być trafne . Ja w każdym razie zrobiłbym własne tak . Co do potasu to zgadzam się z opinia Zbyszka. Jakoś umknął mi ten temat . Dodam tylko,że po odstąpieniu od takiego dawkowania K, odstawiłbym także nawożenie Ca.
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez thomas.bham » Pn 02 mar, 2015

Witam,
Kolejna podmiana, zeszłym tygodniu na próbę wsadziłem w bardziej oświetlone miejsce roślinę której nazwy nigdy nie mogę zapamiętać, ja nazywam ja kapustą:-) zobaczyć jak będzie sobie radzić. Roślina ogólnie rośnie bardzo powoli ale najgorsze jest to ze jej starsze liście coraz bardzie pokryte sa glonem.

Do podmiany jak zawsze Ca i nic poza tym.
Nie podalem tym razem K, bedzie wpadl razem z no3.
No3 podaje dziennie 0.5ppm (0.3ppm K)

Od dzisiaj zaczynam używać nowe mikro, niestety nie wiem gdzie mogę znaleźć zaproponowane przez Zbyszka mikra w UK, przy wizycie z w Polsce spróbuje sie z któreś z nich zaopatrzyc.

A to zdjecia

20150301_145541.jpg


20150301_145659.jpg


20150301_145707.jpg


20150301_145721.jpg


20150301_145727.jpg


20150301_212207.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez Ulvhedin » Pn 02 mar, 2015

Kapusta to lobelia cardinalis
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez thomas.bham » Wt 03 mar, 2015

Ulvhedin napisał(a):Kapusta to lobelia cardinalis


Dzieki, ten post będzie mi przynajmniej przypominać o prawdziwej nazwie tej rosliny ;-)
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez thomas.bham » Cz 19 mar, 2015

Witam kolejna podmiana za mną.
Przy poprzedniej podmianie nie podawałem potasu jedynie wpadał razem z azotem.
Dzienna dawka była No3=0.5ppm i K=0.3ppm

W pierwszych kilku dniach myślałem ze w końcu jakiś postęp bo nie przypaliło stellatusa, ale niestety kilka dni później małe rozczarowanie bo jednak przypaliło stożki chociaż nie tak bardzo jak wcześniej.
Pojawiło się trochę zielenicy kolonialnej na szybie i pojedynczych nitek, stawiam ze winowajca jest nowe mikro którego podawałem nieco więcej jak do tej pory (0.18ppm fe).
Od tej podmiany planuje podawać polowe, ale widać ewidentnie ze mikro nie wchodzi.
Jedna pozytywna zmiana to lobelia cardinalis która bardzo ładnie nabrała koloru i przyzwoicie rośnie a co najważniejsze nie przybywa na jej starszych liściach glonów.
Tym razem po podmianie podałem jednorazowo 2ppm K resztę planuje podawać jak poprzednio o ile ktoś nie podpowie inaczej.
Zaobserwowałem również nieznaczny wzrost azotanów w zbiorniku co jest chyba oznaka nasycenia się już purigen’a wiec podejrzewam ze przy następnej podmianie będzie wymiana.

pozdrawiam
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez serw1s » Cz 19 mar, 2015

Wrzuciłbyś jakieś fotki nowe.
Coś jest może nie tak z fosforem/potasem, że Ci rośliny tego azotu nie wciągają?
serw1s
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): Pn 22 sie, 2011
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez Zbyszek17 » Cz 19 mar, 2015

Tomku, każdy szczegół który jest na plus rośliny cieszy.
Trzymaj się tego systemu dalej, a jeżeli chcesz cokolwiek zmieniać to rób to bardzo przemyślanie i małymi dawkami. Druga sprawa to zawsze zmieniaj lub koryguj tylko jedną składową nawożenia. Czasami jest to wskazane bo reakcję roślin zauważysz i sam ocenisz czy to jest na plus czy minus.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pomoc o wyprowadzenie mojego zbiornika na prostą

Postprzez thomas.bham » Pt 20 mar, 2015

serw1s napisał(a):Wrzuciłbyś jakieś fotki nowe.
Coś jest może nie tak z fosforem/potasem, że Ci rośliny tego azotu nie wciągają?


Mówisz i masz:-)
2015-03-19 21.01.32.jpg


2015-03-19 21.02.03-1.jpg



Fosforu niestety zmierzyć nie mam jak bo skończył mi sie test ale niedługo sprawie sobie nowy.
Co do azotu, to nigdy nie znikało go za wiele, a do tego sporo wpadało go z woda kranowa, i jak obecnie woda do podmian ma go 10ppm. Stad purigen we filtrze żeby zredukować go do minimum i podawanie go w kontrolowany sposób w symbolicznych dawkach dziennych.
Pomiar po 2 tygodniach pokazał miedzy 5-10ppm.

Zbyszek17 napisał(a):Tomku, każdy szczegół który jest na plus rośliny cieszy.
Trzymaj się tego systemu dalej, a jeżeli chcesz cokolwiek zmieniać to rób to bardzo przemyślanie i małymi dawkami. Druga sprawa to zawsze zmieniaj lub koryguj tylko jedną składową nawożenia. Czasami jest to wskazane bo reakcję roślin zauważysz i sam ocenisz czy to jest na plus czy minus.


Probuje Zbyszku, chociaż jestem sceptyczny...
Na chwile obecna ciekawi mnie co się stanie schodząc z K do minimum i zakładam ze zauważę w końcu "książkowe" oznaki niedoboru w formie małych dziurek chociaż wiem ze oznaki mogą przybrać tez inne formy i wtedy już tego nie zauważę, ale liczę na Twoja i innych forumowiczów spostrzegawczość.

Fakt jest ze lobelia cardinalis naprawdę ładnie sie wybarwiła co bardzo cieszy, ale jest to roślina raczej wolno rosnąca co sugeruje ze tym szybciej rosnącym roślinom jak np. wiecznie nie zadowolonemu p.stellatusowi czegoś do prawidłowego wzrostu brakuje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron