nawożenie NH4NO3

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

nawożenie NH4NO3

Postprzez grzegorz.mar » Śr 05 lut, 2014

witam.
Skusiłem się wypróbować jak zareagują roślny na NH4. Po codziennym podawaniu 0.5 ppm przez tydzień roślinki ładnie odpowiedziały. wywłócznik poszedł w górę i zwiększył objętość. Rotala tak samo. Generalnie każda roślina wg obserwacji lubi NH4. zastanawiam się nad wycofaniem KNO3 i pozostaniu na NH4.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
grzegorz.mar
Zainteresowany tematem
 
Posty: 184
Dołączył(a): So 26 lut, 2011
Lokalizacja: śląsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: nawożenie NH4NO3

Postprzez adams750 » Śr 05 lut, 2014

Także używam NH4 tylko z kwaśnego węglanu amonu, nie podaję do go dużo ale widać po roślinach że lubią ten związek. Nie ma się co dziwić bo przy pobieraniu NH4 nie potrzebują dużo energii by pobrać ten związek. Trzeba tylko podawać go z rozsądkiem gdyż w większym stężeniu może zaszkodzić rybom. Najwięcej podawałem go 10ppm po podmianie ale to mija się z celem gdyż rośliny nie pobiorą go w takiej ilości, więc zacząłem podawać go w dawkach dziennych.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: nawożenie NH4NO3

Postprzez grzegorz.mar » Śr 05 lut, 2014

ja podaje codziennie 0.5 a ty?

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
grzegorz.mar
Zainteresowany tematem
 
Posty: 184
Dołączył(a): So 26 lut, 2011
Lokalizacja: śląsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: nawożenie NH4NO3

Postprzez adams750 » Śr 05 lut, 2014

Delikatnie mniej a może nawet i taką samą ilość nie wyliczam dokładnie gdyż uważam że to nie jest apteka :mrgreen: Co do wycofania KNO3 bym zastanowił się nad tym ponieważ masz dwa pierwiastki które podajesz z jednego związku. Gdzieś czytałem że K jest lepiej wchłaniany z soli KNO3 niż jak był by podawany z K2SO4.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: nawożenie NH4NO3

Postprzez grzegorz.mar » Cz 06 lut, 2014

Widze że robię dużo błędów jak pisze z komórki. Właśnie kupiłem i zainstalowałem swiftkey zobaczymy :-)

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
grzegorz.mar
Zainteresowany tematem
 
Posty: 184
Dołączył(a): So 26 lut, 2011
Lokalizacja: śląsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: nawożenie NH4NO3

Postprzez Ulvhedin » N 09 lut, 2014

Tomku, tutaj czytałeś żółty nalot na obrzeżach liści

a konkretnie taki cytat:

Skoro nikt nie odpisuje to walczę sam:

Przytoczę może dwa cytaty z tematów dość starych ale może to jest przyczyna:

http://www.holenderskie.p...pic.php?p=65370
http://www.holenderskie.p...5e90b59a29bebc2

kekon7 napisał/a:
Problemy ze skręcaniem się i deformacją młodych liści spowodowane są nadmiarem potasu, który z kolei blokuje Ca i Mg. W moim zbiorniku potwierdziło się to już 2-krotnie zawsze, gdy poziom potasu przekraczał 20 ppm. Najbardziej na nadmiar potasu reaguje u mnie Umbrosum. Alternatery Reineckii zareagowały później ale i tak wyglądały koszmarnie - liście wyglądały jak przypalone kawałki boczku na patelni. Zmniejszenie potasu do max. 10 ppm poprawiło sytuację. Dodawanie KNO3 jest dość ryzykowne ze względu na to, że na każde 10 ppm NO3 przypada ok. 6 ppm K. Jeśli nie robi się dużych podmian (50%) to potas bardzo szybko się kumuluje. Dodatkowe podawanie K2SO4 jeszcze bardziej pogarsza sytuację.
Lepiej go więc dodawać z KNO3 tylko do podmienianej wody a NO3 dozować z Ca(NO3)2 - saletry wapniowej codziennie (na każde 10 ppm NO3 przypada tylko 2 ppm Ca). Dając K tylko do podmian ma się pewność, że poziom K nigdy nie przekroczy takiej wartości, jaką się podaje do podmienianej wody. W przypadku Ca(NO3)2. Kumulacja wapnia nie będzie problemem, a nawet jeśli nastąpi to można to wykryć testem na GH i dać przy podmianie po prostu bardziej miękką wodę.

Głównie są to popalone stożki wzrostu u Henia i Didiplis diandra. Poza tym u Heteranthery liście są zdeformowane

Ten problem to nic innego jak nadmiar K i N wywołujący niedobór Ca. Przy miękkiej wodzie wysokie poziomy NO3 i K bardzo skutecznie blokują dostęp wapnia dla rośliny - przećwiczyłem to już kilka razy. Kłopoty zaczynają się już przy NO3 = 5 i K = 10 przy GH ok. 5. Przeglądałem dziesiątki różnych zbiorników i parametry ich wody i wniosek mam taki, że przy twardej i bardzo twardej wodzie (GH conajmniej 15) nie ma problemu z paleniem stożków przy wysokich poziomach K i NO3. Przy miekkiej - jest ok ale jak NO3 jest poniżej 5 ppm; przy niskim NO3 nie ma też tak silnego wpływu zawartość K.

Przede wszystkim jeśli używasz KNO3 powinieneś definitywnie odstawić K2SO4 bo wystarczająco dużo K masz własnie z KNO3. Teraz musisz zrobić dużą podmianę (czyli z 50%) i absolutnie nie podawać żadnego NO3 i K przez następne dni. Chodzi o maksymalne wygłodzenie roślin. Dopiero jak NO3 spadnie do zera wtedy możesz zacząć podawać KNO3 ale nie za dużo - max. 2..3 ppm dziennie. Przez pierwsze dni od ponownego rozpoczęcia podawania NO3 jego poziom może stale wynosić 0 ale (bo rośliny będą totalnie wygłodniałe) ale problem spalonych stożków zacznie zanikać. Na cały "proces" potrzeba ok. 2 tygodni i tu niestety potrzeba dużo cierpliwości.




EDIT: Kurcze źle podałem wcześniej, poprawiłem teraz, pisał to Kekon7 ;)
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: nawożenie NH4NO3

Postprzez Sekatorus » N 11 sty, 2015

Od ponad tygodnia eksperymentalnie podaje (NH4)2CO3 do akwarium no i OK, wszystko fajnie, roslinki wydają się to lubić, ale pojawiaja się sinice, malutkie slady sinic w stożkach rotali i tylko tam. Ponadto przypalone stozki aromatiki, co mi się wcześniej nie przytrafilo.

Ktoś może to potwierdzić? Jakieś inne obserwacje?
Avatar użytkownika
Sekatorus
Poznaje temat
 
Posty: 124
Dołączył(a): So 11 kwi, 2009
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: nawożenie NH4NO3

Postprzez Sekatorus » Wt 13 sty, 2015

Dodaje zdjęcie sinic. Ogólnie nie mam problemów z glonami w ogole. Jedyne co mi się pojawia, to właśnie to po podaniu NH4.

sinica.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony Śr 14 sty, 2015 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: Proszę używać opcji "wstaw w tekst"
Avatar użytkownika
Sekatorus
Poznaje temat
 
Posty: 124
Dołączył(a): So 11 kwi, 2009
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: nawożenie NH4NO3

Postprzez grzegorz.mar » Wt 13 sty, 2015

ja podaję około 0.5ppm codziennie przez 4dni, przerwa 3dni i znowu

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
grzegorz.mar
Zainteresowany tematem
 
Posty: 184
Dołączył(a): So 26 lut, 2011
Lokalizacja: śląsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron