Przedobrzenie Nawożenia ?

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez Marcin Bielak » N 06 kwi, 2014

CSM+B stosujesz jak każde mikro, w zależności od zapotrzebowania zbiornika oraz jego stabilności biologicznej. Możesz użyć kalkulatora i trzymać się dawek Fe. viewtopic.php?f=1&t=34269&p=188639&hilit=kalkulatory#p188639
Wszystko jest względne, zależy w jakim stanie jest akurat teraz Twoje akwarium. Jak ktoś ci powie wlej tyle i tyle to możesz sobie napytać biedy. Powiedz coś więcej o akwarium a najlepiej napisz cały swój wątek, ze zdjęciami obecnego stanu akwarium itp.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez Widmo80 » Śr 09 kwi, 2014

Czekam właśnie na testy wody no3 + po4 no i to micro właśnie . nigdy nie robiłem jeszcze testów :) Jak mi to przyjdzie to będę mógł napisać o parametrach wody ( ile czego mam ) no i o samym micro , jego składzie, ile w nim fe itd.
Po4 dodaje dziennie koło 2ppm , inaczej rosliny nie bomblują , a od czasu dodawania po4 mi wyładniały :)
Widmo80
Poznaje temat
 
Posty: 60
Dołączył(a): Pn 01 kwi, 2013
Lokalizacja: Piława górna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez Widmo80 » N 20 kwi, 2014

Przyszły mi testy po4 i no3 , oraz nawóz micro CSM+B .

Co się okazało - poziomy po4 i no3 miałem niemierzalne - kolory testów były skrajnie maksymalne .
Podejrzewam że stęzenia i tak były dużo większe niz max w testach .
Dzięki Slipknot za podpowiedź .
Duuuża podmiana wody , do podmiany po raz pierwszy użyłem deszczówki , takiej z beczki z rynny i dodałem owe micro ( 12.5 g rozrobiłem w 500 ml wody ) 30ml .
Efekt - :shock: :D :o :shock: po tygodniu wszystko odżyło jak nigdy dotąd :shock: zieloniutkie , oblepione młodymi listkami , zaczęło wszystko ładnie rosnąć . nawet nitki się porozpuszczały i znikają :shock:

Po raz pierwszy od roku , od początku mojej przygody z akwarium roślinnym , w końcu zaczyna to wyglądać to tak jak chciałem .
Jak sam nie mogłem sie przekonać do testów , tak teraz mogę je polecić - bez nich to było jak chodzenie po labiryncie we mgle .

Wnioski - nadmiar nawozu szkodzi . Rośliny są brzydkie , nie rosną i ogólnie kupa z glonami .
Widmo80
Poznaje temat
 
Posty: 60
Dołączył(a): Pn 01 kwi, 2013
Lokalizacja: Piława górna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez ZANDAR » Pn 21 kwi, 2014

Widmo80 napisał(a): Wnioski - nadmiar nawozu szkodzi . Rośliny są brzydkie , nie rosną i ogólnie kupa z glonami .

To nie nadmiar szkodzi tylko brak jakiegoś czynnika do wzrostu :wink: Może być to światło, co2, przepływ wody, mikro, makro itp.
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez Widmo80 » Pn 21 kwi, 2014

Możliwe że jest tak jak piszesz - jednak u mnie nie wiem co pomogło tak naprawde -

micro którego wcześniej nie lałem ,

deszczówka ( lepsze dla roslin ph i twardość , czy jeszcze coś )

racjonalne makro ( no3 - 20 , po4 -2, mg- 10 ,k2so4- 30 ) wcześniej był kosmos

co2 -było i jest wysoko

Miło się teraz patrzy na akwa - w końcu soczysta zieleń :D
Widmo80
Poznaje temat
 
Posty: 60
Dołączył(a): Pn 01 kwi, 2013
Lokalizacja: Piława górna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez tomeksup » Wt 22 kwi, 2014

deszczówka ( lepsze dla roslin ph i twardość , czy jeszcze coś )


Przeraża mnie jak ktoś tak pisze. Czy wiesz jaki skład chemiczny ma woda deszczowa ?
tomeksup
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył(a): So 09 mar, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez Widmo80 » Cz 24 kwi, 2014

Nie mam pojęcia , tak jak z kranówą - rośliny z tego co zauważyłem lepiej wyglądają w deszczowej .
Przepraszam jeśli kogoś przestraszyłem.
Widmo80
Poznaje temat
 
Posty: 60
Dołączył(a): Pn 01 kwi, 2013
Lokalizacja: Piława górna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Odp: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez thomas.bham » Cz 24 kwi, 2014

tomeksup napisał(a):
deszczówka ( lepsze dla roslin ph i twardość , czy jeszcze coś )


Przeraża mnie jak ktoś tak pisze. Czy wiesz jaki skład chemiczny ma woda deszczowa ?


Poza zanieczyszczeniami jak smog z pobliskich fabryk czy spalin samochodow nie powinna zawierac nic wiecej.

Większość roslin ladowych i wodnych podlewane sa taka wodą co dziennie od lat i wszystko rosnie bez zarzutów.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez tomeksup » Cz 24 kwi, 2014

Panie mam kiełbasę na sprzedaż. Ma 56% mięsa. Kupujesz ? Przecież ludzie od dawna to jedzą.


To tylko smog, tylko spaliny, tylko józek lejący do kałuży. Nie traktuj zanieczyszczeń jako czynnika polepszającego sytuację. Nikt nie chce się truć ani nie powinien truć innych.
tomeksup
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył(a): So 09 mar, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez thomas.bham » Cz 24 kwi, 2014

Stary ta analogia jest bez sensu.
Woda deszczowa pada wszedzie taka sama. I wszystko na niej rosnie włącznie ze zbożem z którego zrobiona jest mąka z ktorej zrobiony jest twój bochenek chleba ktory zjesz dzisiaj na kolacje. W skladzie nie uwzglwdnili tego co przenica "wciagla" podczas wzrostu. Nadal jednal zboże urosło bez zadnego problemu.
Wracając do tematu mysle ze pomimo jakiejś sadzy i siarczanów rośliny nic sobie tego nie zrobią.
A co z kranowka? Arszenik, rtęć czy fluorek sodu i inne świństwa ci w niej nie przeszkadzają?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez kretos » Pt 25 kwi, 2014

Wydaje mi się, że znacznie więcej zanieczyszczeń będzie w wodzie w rzekach niż w deszczówce. Deszczówka za to będzie miękka i to chyba będzie miało większe znaczenie niż jakiś promil zanieczyszczeń. Oczywiście możemy się trochę sparzyć jeżeli spadnie wyjątkowy syf z nieba;)
kretos
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn 13 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez beny_81 » Pt 25 kwi, 2014

Jadę na deszczówce jakieś 6 miesięcy i nie widzę najmniejszego problemu.
beny_81
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): So 16 mar, 2013
Lokalizacja: UK
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez tomeksup » So 26 kwi, 2014

Oczywiście deszczówka jest wszędzie taka sama, przynajmniej dla obszarów w którym się tworzy. Deszczówka przyjmuje skład chemiczny powietrza nad którym opada. Oczyszcza powietrze z pyłu i jest doskonałym rozpuszczalnikiem np. beznzo(a)pirenu. Mówienie, że wszystko na tym rośnie jest nadużyciem. Często w obszarach zurbanizowanych i silnie uprzemysłowionych podczas opadów tworzy się kwas siarkowy rozpuszczający wiele rzeczy. Na tej wodzie może wiele urośnie, ale środowisko naturalne ma wiele mechanizmów obronnych, których w wycinku środowiska jakim jest akwarium nie ma.

Oczywiście rybom nie zaszkodzi, bowiem siarczany i chlorki są szkodliwe dopiero w wysokich stężeniach, ale czy warto truć nasze ryby skoro zależy nam na ich zdrowiu ?
tomeksup
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył(a): So 09 mar, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez Widmo80 » So 26 kwi, 2014

Nie będe się tutaj upierał że deszczówka jest lepsza , tylko nie wiem co bezpośrednio spowodowało poprawę u mnie - Na kranówie była lipa . Napewno deszcz na mojej "wsi" jest czyściejszy niz np. w Zabrzu.
Poprawa może wynikać też z tego że zacząłem podawać fe z mieszanki csm+b i ograniczyłem bardzo wysokie makro , do kranówy jednak nie powrócę , no może zimą :P
Widmo80
Poznaje temat
 
Posty: 60
Dołączył(a): Pn 01 kwi, 2013
Lokalizacja: Piława górna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez Widmo80 » Wt 22 lip, 2014

Więc tak - zaprzestałem nawożenia czymkolwiek oprócz CO2 , wróciłem do świetlówek i w końcu nie mam glonów innych nalotów i wszystko wygląda zdrowo . :D Nie robię przy akwa absolutnie nic od 2 miesięcy i wygląda fajniej niż z masa nawozów itd :D
Widmo80
Poznaje temat
 
Posty: 60
Dołączył(a): Pn 01 kwi, 2013
Lokalizacja: Piława górna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez Widmo80 » Śr 21 sty, 2015

Małe pytanie - słabo rosną mi rośliny - jest co2 , jest dobre światło , jest nawożenie , ale do rzeczy - czy twardośc wody może miec wpływ na wzrost ?
Dzwoniłem do moich wodociągów i mam 16 gh cokolwiek to znaczy - dużo to , mało ? źle , dobrze ? nie mam pojęcia o tym .
Widmo80
Poznaje temat
 
Posty: 60
Dołączył(a): Pn 01 kwi, 2013
Lokalizacja: Piława górna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez thomas.bham » Śr 21 sty, 2015

Pytasz o fundamentalna rzecz.
Twardość ogólna jest jednym jak nie najwazniejszym parametrem w akwarystyce.
Twoja twardosc mówi ze masz wode twarda co oznacza ze musisz miec sporo wapnia oraz tworzy wiele niewiadomych jak ile masz Mg i K.
Te wszystkie makroelementy powinieneś trzymać mniej więcej w odpowiednich proporcjach miedzy sobą.
Pozostałe poziomy makro elementów powinienes dostosować do powyższych.
Najlepiej więc byłoby poznać co w twojej wodzie krajowej siedzi i wtedy działać.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez Widmo80 » Śr 21 sty, 2015

Mg , K mam na normalnym poziomi bo dolewam rozrobione sole tj mg około 20 ppm , k około 30 ppm. Reszta makro też ok jeśli o to chodzi .
Chodzi mi tylko o tą twardość czy to dobrze czy to źle dla moich roślin mieć 16 GH . Proszę konkretnie o to mi się tu tylko rozchodzi . Miałem HQI , ale glony mnier wykańczały a roślinki ni ch.. nie rosły - wróciłem do najzwyklejszych świetlówek i jest duzo lepiej - jakby odżywa wszystko .
To jak z tą twardością ? Jeśli jest duża to jak ja zbic i jaka byc powinna?
Dziękuje.
Widmo80
Poznaje temat
 
Posty: 60
Dołączył(a): Pn 01 kwi, 2013
Lokalizacja: Piława górna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez Grzegorz Pelczar » Śr 21 sty, 2015

Przy GH 16 możesz z powodzeniem trzymać większość roślin. Problemem jest niewiadoma co do ilości Ca i Mg. Nie znając składu podajesz sporo magnezu, a to może być błąd. Czy dobrze rozumiem, że dajesz 20 ppm Mg tygodniowo?
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przedobrzenie Nawożenia ?

Postprzez piksel123 » Śr 21 sty, 2015

Problem jest na pewno w kumulacji nawożenia.
Wtrącam się,ale K + Mg należy podawać licząc ppm na podmienianą wodę.
Gh 16 a co to za problem?. Wapnia masz na pewno ok 85 do 100mg/l, mniej na pewno lać mikro.
Mg ok.15mg/l ale tylko na wodę podmienianą.K max 15 ppm/l ale tylko ,licząc na podmienianą wodę.
Azotu w szkle nie więcej niż 10mg/l i resztę makro dopasować.
Żelaza 0,2 do 0.4 na całość baniaka na tydzień 2-3 razy w tygodniu po zgaszeniu światła.
Żelazo i mikroelementy dobre.a nie Intermag.
Światło przy tym ok 0,6W/l
CO2 oczywiście na poziomie 20-30 mg/l
Filtacja na poziomie 1500l/ godź. na 200l akwarium.
Tak staram się prowadzić akwa i muszę powiedzieć,że kłopoty to miałem, jak głupio stosowałem nawożenie,a teraz wszystko gra.
Wodę mam 17 gH i wymiany robię 30 % co trzy tygodnie,żadnego pyłu i kropek zero paskudztwa.
Fakt rośliny rosną wolniej Przycinka raz na miesiąc.ale mają dobrą barwę i nic złego się nie dzieje.
Ryby ławicowe w ilości optymalnej do zbiornika,mają się też dobrze,jak źle nawoziłem były często zgony.
Pozdrawiam!.
piksel123
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): So 21 wrz, 2013
Lokalizacja: Wartkowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron