kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez cuki3r » Pt 16 maja, 2014

Witam
Akwarium 325L, bulta co2, test co2 stały jadę na kolorze limonkowym, oświetlenie 4x54W T5, Kh=10, filtracja eheim 2228.
Problem powstał po przeprowadzce, zmieniły się parametry kranówki.

Obecne parametry kranówki (dane z wodociągów):
Ca=90
Mg=8,5
K=1,2
Fe=0,01
NO3=4,25

Wyniki testów zrobione przed podmianą w dniu podmiany (podmiana ok 100L co tydzień):
NO3=10, PO4=0

Nawożę makro solami + mikro easylife
Tygodniowo dozuje:
N-15ppm
P-1,2ppm
K-25ppm (wg rad Dominika zaczynałem od mniejszych dawek ale pojawiały się dziury w roślinach, przy 25ppm jest dużo lepiej, jednak trochę dziur jeszcze jest, planuje zwiększyć do 30ppm na tydzień, tu by się potwierdzało, że twarda woda potrzebuje większych stężeń potasu)
Mg-2ppm

Walczę obecnie z rhizoclonium nitkowate, czuje że problem jest w stosunku NO3 - PO4 ale nie mogę tego ogarnąć.
Jak NO3 potrafię mniej więcej utrzymać na poziomie 10-15ppm, to PO4 jest dla mnie zagadką. Ile bym nie wlał to znika, aż kiedyś przegiąłem i wyszły sinice.Z sinicami sobie poradziłem, ale teraz boję się lać dużo PO4, żeby znowu się z sinicami nie użerać. Przy skromnym dawkowaniu fosforu (1,2ppm tygodniowo) sinice pojawiają się przy podłożu z przodu przy szybie akwarium, głównie w lewym przednim rogu. Filtr zaciąga wodę z tylnego lewego rogu, wpuszcza ją w prawym tylnym deszczownicą w takim sposób, że część wody leci na przednią szybę część na tylną. Mam teorię że nie ma tam dobrej cyrkulacji, i że tam gromadzi się fosfor, z którego korzystają sinice. Ale czy jest możliwe żeby fosfor się kumulował w podłożu ze żwirku? Czy może wytrąca się jakoś przy podawaniu i nie rozpuszcza w wodzie, tylko osiada w podłożu?
cuki3r
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pt 07 mar, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez tomeksup » Pt 16 maja, 2014

1. Jakie masz pH ?
2. Nie bój się fosforu. To nie on powoduje sinice. Dawki na poziomie 3,0mg/l nie są szkodliwe. Po prostu rośliny są na głodzie i one pochłaniają. Podobno rośliny lubią magazynować fosfor w korzeniach.
3. Podobno sinice biorą się ze złego no3:po4 a mianowicie braku no3 przy wysokim po4. Jesteś pewny, że testy są ok ? No3 jaki ? Zooleka ? Zrób roztwory wzorcowe.
4. Zwiększ no3 nawet do 20-30mg/l. Jak przy 30mg/l walną zielenice, to będziesz wiedział, że test jest ok. Jeśli nie to coś nie jest tak jak trzeba.
5. pH wiele by powiedziało.
6. FOsfor nie może gomadzić się "w rogu akwarium". Stężenie w ośrodku jest zawsze rozproszone. Przynajmniej w wodzie, gdzie jest CYRKULACJA wody.
7. Fosfor może się wytrącać przy stosowaniu koagualntów. Jednakże ty ich nie użwasz, bo nawet nie wiesz co jest i ich używanie NIEśWIADOME w akwarium nie wchodzi w grę.
tomeksup
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył(a): So 09 mar, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez cuki3r » So 17 maja, 2014

Dzięki za zainteresowanie:
1. Ph=7.0 (przy kh=10 co daje co2 na poziomie 30). Rozrobiłem wodę kh=4, kolor limonkowy.
2. Wiem, że w teorii sinice lubią zerowy poziom NO3 i fosfor. Właśnie jak lałem 3mg/l / tydzień nabawiłem sie sinic, trzymając NO3 na poziomie 10-15ppm. Chyba, że twarda woda potrzebuje NO3 na wyższym poziomie. Potas musze trymac wysoko inaczej mam ewidentne oznaki jego potasu.
3. Masz rację skalibruje testy na NO3 i PO4, testy mam JBL'a.
4. Tu mogę napisać że zwiększenie NO3 do ok 35 powoduje zielenice.
5. Ph=7.0 czy chodzi ci o wyznaczenie ilosci CO2 czy o cos innego ?
6. Cyrkulacje poprawiłem, doszedł uzywany wewnetrzny filterek.
7. Używam prostego KH2PO4.
cuki3r
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pt 07 mar, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez ZANDAR » N 18 maja, 2014

Jak zwiększysz fosforany to oczywiste, że pojawią się problemy z innymi niedoborami. Ja bym trzymał się na Twoim miejscu NO3 10mg/l, PO4 1mg/l oraz K 15mg/l. Podając większe ilości narobisz sobie szkody. Trzeba idealnie wtedy dopasować oświetlenie, co2 oraz cyrkulację.
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez cuki3r » N 18 maja, 2014

ZANDAR
ale nie mogę trzymać K=15 bo wtedy mam poważne i bardzo dobrze widoczne objawy niedoboru potasu, dobrze jest dopiero przy K=30. Pytanie jest dlaczego wychodzą sinice przy dawkowaniu zaledwie P 1ppm/tydzien i przy N 15 ppm/tydzien. Przecież dawkowanie fosforu jest śmiesznie małe, a NO3 w wodzie jest. Nigdy nie ma spadku NO3 do zera.
Zaczynam się już pomału poddawać przy tej twardej wodzie, przy miękkiej radziłem sobie jadąc w tym samym akwarium dawkując makro minimalnie tj N - ok 7 ppm /tydzien i wszystko śmigało, zero sinic, miska roślin co tydzień. Co takiego jeszcze wymusza twarda woda oprócz wysokiego poziomu potasu? No i co takiego spodobało się sinicom?
cuki3r
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pt 07 mar, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez tomeksup » N 18 maja, 2014

Zaspokoiłeś moją ciekawość. Rzeczywiście dziwna sytuacja. Może testy kłamią.
tomeksup
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył(a): So 09 mar, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez Marcin Bielak » Pn 19 maja, 2014

Skalibruj test na NO3 i PO4 raczej dobrze Ci nie pokazują.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez cuki3r » Śr 21 maja, 2014

Teraz mam 2 problemy, z którymi nie mogę sobie poradzić:
1 problem sinice, które teoretycznie rosną przy niezerowym P i niskim N. Ale u mnie fosforu testem nigdy nie wykryłem i dawkuje go bardzo mało. Do tego NO3 nigdy nie spadło do zera. Wniosek z moich obserwacji - sinice nie potrzebują wykrywalnego PO4 i zerowego NO3. Coś jeszcze im sprzyja? Czyżby wychwytywały fosfor szybciej niż rośliny?
2 problem rhizoclonium nitkowate. Wszyscy piszą, że powstaje w wyniku złego stosunku NO3:PO4. No ale teraz jak go wyprosotwać? Musiałbym podawać fosfor a sinice go chyba lubią? Moje poprzednie eksperymenty na sinicach dowiodły, że ograniczenie PO4 do 0 i podbijanie NO3 nic nie daje, sinice rosną jeszcze szybciej.

Nawożenie tygodniowe:
N - 15ppm
P - 1,2ppm
K - 25ppm -wiem, że sporo ale twarda woda przy dawkowaniu poniżej 20ppm dziury w liściach i inne objawy braku potasu.
Profito 10ml - musiałem wprowadzić gdyż roślinki już potrzebowały mikro lub żelaza, u hygrophili corymbosy żółte nowe liście, po wprowadzeniu profito liście zielone.
Przy takim nawożeniu na koniec tygodnia mam NO3=7,5ppm (już po korekcie) PO4=0ppm.

Propozycja zmiany nawożenia tygodniowego:
N - 20ppm
P - 2ppm
K - 30ppm
Profito 10ml
Teoretycznie, żeby wyprostować stosunek NO3:PO4 trzeba lać fosforu dopóki na koniec tygodnia przed podmianą nie wyjdzie go przynajmniej 0,5p
pm.

Nawożenie rozbijam tak:
sobota podmiana wody - nie nawożę
niedziela - makro
poniedziałek - mikro
wtorek - makro
środa - mikro
czwartek - makro
piątek - nie nawożę

Proszę Was o pomoc w wyprowadzeniu tego baniaka i nawożenia na prostą, gdyż moja skromna wiedza przy tych problemach wysiada i zaczynam myśleć o likwidacji tego zbiornika, czyli nie jest już dobrze. Szczególnie, że z 10 lat na innej wodzie wszystko śmigało raczej bez większych problemów.
cuki3r
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pt 07 mar, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez tomeksup » Cz 22 maja, 2014

Moja wizja i moje zdanie:

Teoretycznie sinice to wynik niezerowego (moim zdaniem po4>2,0mg/l) fosforu i niskiego azotu. Jednakże życie byłoby zbyt piękne aby wszystko rządziło się prostymi regułami. Nie można sprowadzać przyczyn glonów do jednego czynnika. Zawsze jest czynnik dominujący i szereg pomocniczych. Dlaczego u mnie przy zerowym azocie i po4>2,0mg/l nigdy sinic nie było ? No właśnie istnieją czynniki pomocnicze.

Profito 10ml - musiałem wprowadzić gdyż roślinki już potrzebowały mikro lub żelaza, u hygrophili corymbosy żółte nowe liście, po wprowadzeniu profito liście zielone.


Czy brakowało mikro ? Jeżeli żelazo uznamy za mikro a takim jest bez wątpienia jest, to tak. Żółte liście to braki żelaza ale także braki azotu. Możesz się przejechać kiedyś oceniając na podstawie jednego objawu. Lejesz 10ml/tydzień profito ? Wiesz, że producent zaleca 10ml/100l/tydzień ? Może masz niedobory mikro ?



Propozycja zmiany nawożenia tygodniowego:
N - 20ppm
P - 2ppm
K - 30ppm
Profito 10ml
Teoretycznie, żeby wyprostować stosunek NO3:PO4 trzeba lać fosforu dopóki na koniec tygodnia przed podmianą nie wyjdzie go przynajmniej 0,5p
pm.


Ja bym sztywno trzymał się no3:po4 w przedziale 8-16:1.

Dla ciebie obowiązkowa lektura i zaznajomienie się z kalkulatorem i poglądami Budendorfa

http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_eng.htm

Podsumowując, moja propozycja:
1. Trzymanie stosunku no3:po4 pomimo pojawiania sie sinic
2. Racjonalne nawożenie, ale przedtem weryfikacja poprawności nawożenia --> no3, mikro
3. Brak odmulania.
4. Mechaniczne, codzienne usuwanie sinic bez grzebania w podłożu
5. Przyjrzenie się filtrowi i jego wkładom. Może masz coś we filtrze co zżera/uwalnia coś.
6. Zadbanie o pH wody i jej krążenie
7. Cierpliwość.

2 problem rhizoclonium nitkowate.

Moim zdaniem przyczyny mogą być trzy:
1. Nadmiar żelaza, ale wątpliwa przyczyna u ciebie.
2. Miejsca zacienione o słabym przepływie wody
3. Brak lub słaba dystrybucja co2.


Jeszcze co do lania nawozów. Nie wiem co ty wiesz na temat nawożenia i co ty tam lejesz ale mieszasz EI ze zwykłym nawożeniem ?
Albo lejesz w dawkach codziennych albo wybiórczo i robisz duże podmiany. Zdecyduj się.

Rozbij dawkę tyg. makro na dzienne, bo może doprowadzasz do sytuacji takiej, że lejesz makro co dwa dni i pierwszego dnia jest nadmiar makro i wciągają go glony, a kolejnego niedobór -->teoretyzuje. Ogarnij nawożenie i wybierz jedną metodę.


Ps. Gdzie w tym wszystkim SUPER MAKRO - węgiel ?
tomeksup
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył(a): So 09 mar, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez cuki3r » Pt 23 maja, 2014

Dzięki za odzew

Teoretycznie sinice to wynik niezerowego (moim zdaniem po4>2,0mg/l) fosforu i niskiego azotu. Jednakże życie byłoby zbyt piękne aby wszystko rządziło się prostymi regułami. Nie można sprowadzać przyczyn glonów do jednego czynnika. Zawsze jest czynnik dominujący i szereg pomocniczych. Dlaczego u mnie przy zerowym azocie i po4>2,0mg/l nigdy sinic nie było ? No właśnie istnieją czynniki pomocnicze.


Zgadzam się w 100% procentach. Sinice potrafią wykorzystać jakiś czynnik x i nie zawsze się sprawdza to, że występują przy po4>0 i NO3=0. Moim zdaniem u mnie na to trafiam teraz, dodam, że główne ognisko sinic jest przy przedniej szybie.

Czy brakowało mikro ? Jeżeli żelazo uznamy za mikro a takim jest bez wątpienia jest, to tak. Żółte liście to braki żelaza ale także braki azotu. Możesz się przejechać kiedyś oceniając na podstawie jednego objawu. Lejesz 10ml/tydzień profito ? Wiesz, że producent zaleca 10ml/100l/tydzień ? Może masz niedobory mikro ?


Wiem, że producent zaleca większe dawki ale nie chcę przegiąć z mikro ze względu na nitki. Moim zdaniem brakowało mikro, bo z przeglądu notatek nawet korygując błędne wskazania testu NO3 zawsze był przynajmniej na poziomie 5ppm. Chyba, że w twardej wodzie przy 5ppm NO3 mogły się już pojawiać objawy azotu. Ale nie zmieniałem wtedy dawkowania azotu (zgodnie z regułą że zmieniam tylko jeden czynnik żeby wiedzieć co pomogło a co nie), tylko wprowadziłem mikro i zaobserwowałem poprawę.

Ja bym sztywno trzymał się no3:po4 w przedziale 8-16:1.

Dla ciebie obowiązkowa lektura i zaznajomienie się z kalkulatorem i poglądami Budendorfa

http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_eng.htm


To staram się robić cały czas, tylko bałem się lać fosforu ze względu na sinice, ale chyba nie mam wyjścia.

Podsumowując, moja propozycja:
1. Trzymanie stosunku no3:po4 pomimo pojawiania sie sinic
2. Racjonalne nawożenie, ale przedtem weryfikacja poprawności nawożenia --> no3, mikro

Ok, jasne
3. Brak odmulania.

Tu mnie zaciekawiłeś, możesz rozwinąć ?
4. Mechaniczne, codzienne usuwanie sinic bez grzebania w podłożu

Ok, czy mogę zlewać ogniska sinic przy przedniej szybie wodą utlenioną przed podmianą wody, a jak sinice padną to ten fragment dna odmulić ?
5. Przyjrzenie się filtrowi i jego wkładom. Może masz coś we filtrze co zżera/uwalnia coś.

W filtrze tylko gąbka i ceramika eheima. Żadnych pochłaniaczy itd nigdy tego nie używałem.
6. Zadbanie o pH wody i jej krążenie

Jak pisałem dołożyłem filtr wewnętrzny dla poprawy cyrkulacji, ciężko mi zejść do niższego ph przy takim kh, i tak sporo gazuje. W akwarium teraz chodzi zewnętrzny eheim 2228 i wewnętrzny jakiś aquaball jako mieszacz wody.
7. Cierpliwość.

Wskazana jak najbardziej :)

2 problem rhizoclonium nitkowate.
Moim zdaniem przyczyny mogą być trzy:
1. Nadmiar żelaza, ale wątpliwa przyczyna u ciebie.

Też jestem tego zdania bo w kranówie mało i również mało wpada z mikro.
2. Miejsca zacienione o słabym przepływie wody
3. Brak lub słaba dystrybucja co2.

Moim skromnym zdaniem takie nie występują, widać jak nitki falują lekko pod wpływem ruchu wody. Więcej CO2 nie rozpuszczę. Mam reaktor narurowy i pod koniec dnia tworzy się w nim poduszka gazowa. Nie sądzisz że rhizoclonium nitkowate jest spowodowane właśnie złym stosunkiem NO3:PO4 ?

Jeszcze co do lania nawozów. Nie wiem co ty wiesz na temat nawożenia i co ty tam lejesz ale mieszasz EI ze zwykłym nawożeniem ?
Albo lejesz w dawkach codziennych albo wybiórczo i robisz duże podmiany. Zdecyduj się.

Rozbij dawkę tyg. makro na dzienne, bo może doprowadzasz do sytuacji takiej, że lejesz makro co dwa dni i pierwszego dnia jest nadmiar makro i wciągają go glony, a kolejnego niedobór -->teoretyzuje. Ogarnij nawożenie i wybierz jedną metodę.

Ok podzielę, będe nawozić codziennie. Ale dlaczego niektórzy leją makro raz na tydzień i jest dobrze? Czyżby sprawa dojrzałego akwarium? Czy magnez i potas mogę sypać po podmianie wody raz na tydzień a resztę makro/mikro rozbić? Można lać makro razem z mikro? Gdzieś czytałem, że może coś się wytrącać dlatego podzieliłem nawożenie.

Ps. Gdzie w tym wszystkim SUPER MAKRO - węgiel ?

Super makro wpada z butli, pisałem gazuje ile się da.

Reasumując, prostuję stosunek NO3, PO4, nie boję się fosforu a sinice wybieram.
cuki3r
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pt 07 mar, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez tomeksup » So 24 maja, 2014

Nie sądzisz że rhizoclonium nitkowate jest spowodowane właśnie złym stosunkiem NO3:PO4 ?

Większośc glonów to brak poprawnych parametrów wody. Na podst. moich doświadczeń nie mogę się zgodzić, że to no3:po4.

Ok, czy mogę zlewać ogniska sinic przy przedniej szybie wodą utlenioną przed podmianą wody, a jak sinice padną to ten fragment dna odmulić ?


Odradzam odmulanie. Kto wie co uwolnisz do słupa wody.

Ok podzielę, będe nawozić codziennie. Ale dlaczego niektórzy leją makro raz na tydzień i jest dobrze? Czyżby sprawa dojrzałego akwarium? Czy magnez i potas mogę sypać po podmianie wody raz na tydzień a resztę makro/mikro rozbić? Można lać makro razem z mikro? Gdzieś czytałem, że może coś się wytrącać dlatego podzieliłem nawożenie.


Dawkowanie tygodniowe i duże podmiany to główne założenia EI. Ja jestem zwolennikiem dawkowania codziennego. Każde akwarium powinno być zbiegiem czasu dojrzałe.
Jeżeli masz wysokie gh i kh to magnez odpuść.
Nie przedawkuj potasu. Ja wolałbym codziennie. Może gwałtowne skoki stężeń szkodzą roślinom ?
Mikro i makro rozbij. Można lać razem, tzn. makro do akwarium a później mikro. Nie mieszaj wcześniej.
Wiele pierwiastków wytrąca się w akwarium. Wszystko zależy.
tomeksup
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył(a): So 09 mar, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez slavcio89 » N 22 cze, 2014

cuki3r i jak sytuacja poprawiła się? :D
Podzielę się swoim spostrzeżeniem na problem.
Wydaje mi się, że jednym z problemów jest ciągła zmiana nawożenia u Ciebie. Każda zmiana w nawożeniu potrzebuje kilka tygodni do zaobserwowania pozytywnego bądź negatywnego wpływu. Rośliny to nie zwierzęta, którym ile nalejesz to tyle zjedzą. Zapotrzebowanie na substancje są ściśle związane z metabolizmem roślin. Szybki metabolizm, może być wielce problematyczny. Pierwsze tygodnie nawożenia powinny być dobierane mniejszymi dawkami z powolną tendencją wzrostową aby dać roślinom czas spokojnego rozchulania metabolizmu. Testami się nie sugeruj. Ustal sobie niezmienny styl nawożenia przez kilka tygodni (4-6 tygodni i wprowadzaj wtedy kolejne delikatne korekty w nawożeniu o ile problemy się utrzymują) ustabilizuj sytuację i poczekaj na unormowanie się środowiska wodnego.
problemy nie znikają z dnia na dzień nawet kiedy stosujesz wg mnie rewelacyjny preparat algen general stopp, który osobiście mogę polecić na glony nitkowate, które zniknęły w 5-6 tygodniu podawania zalecanej dawki, a kondycja roślin się poprawiła bardzo wyraźnie.
Powodzenia życzę i jeszcze raz nie sugeruj się testami, które tylko utrudnią Ci zrozumienie tego mechanizmu życia i rozwoju roślin w Twoim akwarium.
slavcio89
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pn 08 lip, 2013
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez Tyman » N 13 lip, 2014

Witam
Jaki jest sens podawania tygodniowo :
N-4,5ppm
P-2,0ppm
K-30ppm
Jeśli nawet akwarium bedzie bardzo szybkie (nie wliczam tu udziału biologicznego)
Zostanie po tygodniu :
N-0
P-0,5
K-28
Po tym zaczynają sie problemy z mikro , pyłem na szybach itp.
Ps. To tylko moje zdanie.
Avatar użytkownika
Tyman
Zainteresowany tematem
 
Posty: 282
Dołączył(a): N 09 lis, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Odp: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez slipknot1989 » N 13 lip, 2014

Tyman napisał(a):...
Po tym zaczynają sie problemy z mikro , pyłem na szybach itp.
Ps. To tylko moje zdanie.


Mozesz rozwinąć tą myśl :) chodzi Ci o zerowy azot? :)
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez thors » N 13 lip, 2014

A ja widze, ze to swierze akwa i jeszcze nie ustabilizowane z tego co kolega pisze. Wiec trzymalbym sie sprawdzonych stosunkow, ale dawal polowe mniej. Nie patrzac na testy, bo moga namieszac.
Tyman ty zyjesz ? Myslalem, ze zaginales z Chuckiem Norrisem w 89 we Vietnamie :-)
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Odp: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez Tyman » Pn 14 lip, 2014

slipknot1989 napisał(a):
Tyman napisał(a):...
Po tym zaczynają sie problemy z mikro , pyłem na szybach itp.
Ps. To tylko moje zdanie.


Mozesz rozwinąć tą myśl :) chodzi Ci o zerowy azot? :)

Co tu rozwijać ? Myślę że wszystko widać jak na dłoni ( nielogiczne podejscie do nawożenia )
Avatar użytkownika
Tyman
Zainteresowany tematem
 
Posty: 282
Dołączył(a): N 09 lis, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Odp: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez Ulvhedin » Pn 14 lip, 2014

Tyman napisał(a):
slipknot1989 napisał(a):
Tyman napisał(a):...
Po tym zaczynają sie problemy z mikro , pyłem na szybach itp.
Ps. To tylko moje zdanie.


Mozesz rozwinąć tą myśl :) chodzi Ci o zerowy azot? :)

Co tu rozwijać ? Myślę że wszystko widać jak na dłoni ( nielogiczne podejscie do nawożenia )


Bo brakuje prekursorów, którzy by wprowadzili "młodych" 8)
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez Tyman » Pn 14 lip, 2014

Natury nie da się zapisać , każde akwa jest inne , tu trzeba rozumieć a nie umieć bo to dwie rożne rzeczy !
Jak napisałeś "młodzi" leją i obserwują , ci starsi obserwują po tym leją.
Ps. W skład dorosłego człowieka wchodzi do 70% wody , więc co damy mu 70 kilo wody w tygodniu i 2kg chleba by mógł żyć ?? Będzie żył ale jak długo i jak będzie wyglądał ??
Ostatnio zmieniony Wt 15 lip, 2014 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: Poprawiono błędy ortograficzne.
Avatar użytkownika
Tyman
Zainteresowany tematem
 
Posty: 282
Dołączył(a): N 09 lis, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez marho760816 » Śr 16 lip, 2014

Można jeszcze obserwować jak się leje :)
Avatar użytkownika
marho760816
Zainteresowany tematem
 
Posty: 285
Dołączył(a): N 01 lip, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: kumulacja fosforu w zwykłym żwirku

Postprzez Tyman » Śr 16 lip, 2014

Panie Dominiku tam są jeszcze orty , jak grzebać to raz i dobrze ! :D
Avatar użytkownika
Tyman
Zainteresowany tematem
 
Posty: 282
Dołączył(a): N 09 lis, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron