Źródło azotu

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Źródło azotu

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pn 14 lip, 2014

Drodzy forumowicze,

Od jakiegoś czasu szukam alternatywy dla ogólnie znanych źródeł azotu takich jak saletry czy różne związki amoniaku które z rozlicznych przyczyn nie nadają się do stosowania w moim zbiorniku. Szukam inszej inszości że tak powiem. Czegoś zupełnie nowego. Myślałem o moczniku, nawet w formie ogrodniczej ale nie wiem jak jego stosowanie odbije się na kondycji roślin i zwierzaków (jak przechodzi do amoniaku) a w szczególności na glonach. Może znacie jakieś naturalne źródła azotu dostępne w sprzedaży? Nie mówię o oborniku :P
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Źródło azotu

Postprzez Bartosz Grela » Pn 14 lip, 2014

http://akwaria.manifo.com/akwarium-40-litrow
http://akwaria.manifo.com/akwarium-240-litrow

W swoich HT stosowałem z powodzeniem mocznik. Jest tani i wydajny.
Stopniowo się rozkłada uwalniając jony amonowe (i trochę CO2 ;) ) przez co unikniesz niebezpiecznych pików. Mimo to odradzam nawożenie raz i porządnie na tydzień. Codzienne dawki są bezpieczne.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Źródło azotu

Postprzez Dominik Gąsiorek » Wt 15 lip, 2014

Dzięki Bartku :)
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Źródło azotu

Postprzez Marcin Bielak » Śr 16 lip, 2014

Dominiku, czyżbyś zapomniał jak udzielałeś się w wątku o ARSN?
Tam masz 3 różne formy azotu, saletrę Magnezową i Wapniową oraz wspomniany przec Ciebie mocznik.
Nigdy nie zauważyłem negatywnych skutków stosowania mocznika w akwariach w których było CO2.
Czemu chcesz zastosować inną formę azotu? Rośliny Twoje już nie przyjmują azotu w formie KNO3? :]
Lepsze jest wrogiem dobrego jak to mówią.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Źródło azotu

Postprzez Dominik Gąsiorek » Śr 16 lip, 2014

Kno3 odpada ze względu na potas (podaje go 10 ppm z Planta Gainer Classic i jest to dla mnie dawka maksymalna), saletry wapniowa i magnezowa odpadają ze względu na podnoszenie twardości i rozwalanie mi stosunku ca:mg który u mnie w kranie jest prawie idealny. Co się natomiast tyczy amoniaku to w obecnej wodzie nawet chwilowa niska jego zawartość intensywnie stymuluje sinice. Dlatego właśnie szukam czegoś nowego. Jestem gotowy spróbować nawet z jakimiś odchodami typu humus (naturalny azot pozyskiwany w procesie hodowli dżdżownic).
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Źródło azotu

Postprzez thors » Śr 16 lip, 2014

Jak kh masz nie za niskie to można kwasem azotowym traktować. Bez balastowy środek.
Albo zrobić miksa z azotanu magnezu, azotanu wapnia i azotanu amonu w proporcjach 5/9/7. Wtedy na każde 10 ppm NO3 zapodasz 1 ppm Ca i 0,25 ppm Mg, czyli krzywdy nie będzie, a i dodasz trochę amonu jako słodycza dla krzaków :)
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Źródło azotu

Postprzez Tyman » Śr 16 lip, 2014

Dominik Gąsiorek napisał(a): Jestem gotowy spróbować nawet z jakimiś odchodami typu humus (naturalny azot pozyskiwany w procesie hodowli dżdżownic).

Widać język polski traktowało się lepiej jak chemię organiczną , jak jesteśmy w temacie odchodów to ja proponuje kilka browarków :lol:
Avatar użytkownika
Tyman
Zainteresowany tematem
 
Posty: 282
Dołączył(a): N 09 lis, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron