Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez quest » Cz 11 wrz, 2014

Witam was,

mam 64l akwarium, 2x24w 10h/d, CO2 24h. Do podmian używam wody z RO mieszanej z mineralizatorem z akwanawozy. Cotygodniowa podmiana 25l.


Tak jak wcześniej wspomniałem korzystam z EI, podaję:

MACRO: niedziela, wtorek, czwartek

KNO3 (16,5g w 200ml) - 5ml
KH2PO4 (3g w 200ml) - 2ml
K2SO4 (22,5g w 200ml) - 3ml

MICRO: poniedziałek, środa, piątek

CSM+B (10,3g w 500ml) 2ml

Dodatkowo codziennie płynne CO2. W sobotę nie nawożę, podmiany robię w niedzielę.

Pomimo tego że rośliny rosną, mam straszny problem z opanowaniem, a w zasadzie brakiem panowania nad zielenicami. Zielony pył i "meszek" jest na szybach i starszych liściach roślin. Czy moglibyście ocenić moje nawożenie, co w nim mógłbym poprawić aby wykończyć glon. Czy po podmianie nie powinienem podać większych ilości nawozów ?
quest
Początkujący
 
Posty: 24
Dołączył(a): So 16 lip, 2011
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez marcecrisco » N 14 wrz, 2014

Jakie masz podłoże ?i filtracje.
Jeśli jonowymienne spróbuje dawać więcej po4
Pezwloz te dawki jtoeenpodajesz na ppm wtedy będzie łatwiej doradzic
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez slipknot1989 » Pn 15 wrz, 2014

Ze swoich doświadczeń wiem że pył to za dużo mikro albo zly stosunek NO3/PO4.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez ZANDAR » Śr 17 wrz, 2014

slipknot1989 napisał(a):Ze swoich doświadczeń wiem że pył to za dużo mikro albo zly stosunek NO3/PO4.

Popieram, ale najczęściej to wina mikro zamiast makro :wink:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez thomas.bham » Śr 17 wrz, 2014

Różnica miedzy metoda EI a limitowania jest taka ze w metodzie ei podaje sie wszystko co "powinno" roslinom wystarczyć o dobiera sie do niej parametry jak natężenie swiatla, ruch wody i poziom co2 czyli zupelnie na odwrót jak w metodzie limitowania.
Kiedyś metoda ei działała u mnie bardzo dobrze bo dobralem przypadkowo optymalnie poziom światła,co2, i mialem idealna kranowke.
Obecnie urzymujac te same poziomy nawozów i większość parametrów oprócz kranowki wszystko rośnie do kitu łącznie z wszechobecnym zielonym pyłem i innymi glonami nie zaleznie od ilości i rodzaju mikro.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez ZANDAR » Cz 18 wrz, 2014

thomas.bham napisał(a):Obecnie urzymujac te same poziomy nawozów i większość parametrów oprócz kranowki wszystko rośnie do kitu łącznie z wszechobecnym zielonym pyłem i innymi glonami nie zaleznie od ilości i rodzaju mikro.

Twardszą masz teraz wodę? :)
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez marcecrisco » Pt 19 wrz, 2014

thomas.bham napisał(a):Różnica miedzy metoda EI a limitowania jest taka ze w metodzie ei podaje sie wszystko co "powinno" roslinom wystarczyć o dobiera sie do niej parametry jak natężenie swiatla, ruch wody i poziom co2 czyli zupelnie na odwrót jak w metodzie limitowania.
Kiedyś metoda ei działała u mnie bardzo dobrze bo dobralem przypadkowo optymalnie poziom światła,co2, i mialem idealna kranowke.
Obecnie urzymujac te same poziomy nawozów i większość parametrów oprócz kranowki wszystko rośnie do kitu łącznie z wszechobecnym zielonym pyłem i innymi glonami nie zaleznie od ilości i rodzaju mikro.

Ja po ostatnich próbach z EI, które początkowo wyglądały bardzo zachęcająco zaczynam sie zastanawiać czy problemem u mnie nie było podłoże jonowymienne które chłoneło PO4, i wysokie NO3 w wodzie nie było zbilansowane odpowiednio.. no i wyskakiwały zielenice itp.
Pamiętam jak spider pisał że daje 5-6 ppm PO4 i wszystko dobrze rośnie a miał podłoże jonowymienne. Ta sama sytuacja jest u barra PO4 daje 7-8 ppm a jedzie na amazoni. EI jest fajne ale trzeba brać poprawki do każdego indywidualnego przypadku.
Problem miałem też w filtracji w EI jednak filterek wewnętrzny nie poradzi sobie z nadmiarami DOC, których dużo więcej powstaje jak krzaki rosną jak szalone. Jak zakupie kubełek i wymienie podłoże na bazalt to spróbuje chyba jeszcze raz ciekawe.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez thomas.bham » Pt 19 wrz, 2014

ZANDAR napisał(a):
thomas.bham napisał(a):Obecnie urzymujac te same poziomy nawozów i większość parametrów oprócz kranowki wszystko rośnie do kitu łącznie z wszechobecnym zielonym pyłem i innymi glonami nie zaleznie od ilości i rodzaju mikro.

Twardszą masz teraz wodę? :)

Tak twadsza. Kiedys mialem mega miękką 2Gh teraz 8. Ale to nie najwiekszy problem moja obecna woda ma 20ppm NO3 i aż 1.6ppm Po4 które albo są nie stabilne/zmienne albo jakies nie przysfajalne dla roslin naprawde juz nie wiem...
Do tego kupilem ro i podmieniam 50/50 z kranem i nie wiele to pomoglo...ba blyxa ktora rosła mi jak chwast praktycznie rozpadła sie. Wieczne niedobarwione liscie (bialawe) i różne formy zielenic....
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez marcecrisco » Pt 19 wrz, 2014

thomas.bham napisał(a):
ZANDAR napisał(a):
thomas.bham napisał(a):Obecnie urzymujac te same poziomy nawozów i większość parametrów oprócz kranowki wszystko rośnie do kitu łącznie z wszechobecnym zielonym pyłem i innymi glonami nie zaleznie od ilości i rodzaju mikro.

Twardszą masz teraz wodę? :)

Tak twadsza. Kiedys mialem mega miękką 2Gh teraz 8. Ale to nie najwiekszy problem moja obecna woda ma 20ppm NO3 i aż 1.6ppm Po4 które albo są nie stabilne/zmienne albo jakies nie przysfajalne dla roslin naprawde juz nie wiem...
Do tego kupilem ro i podmieniam 50/50 z kranem i nie wiele to pomoglo...ba blyxa ktora rosła mi jak chwast praktycznie rozpadła sie. Wieczne niedobarwione liscie (bialawe) i różne formy zielenic....


To może lepiej juz 100 RO i mineralizator. Wtedy będzie na sto procent wiadomo co jest w wodzie.
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez ZANDAR » Pt 19 wrz, 2014

thomas.bham napisał(a):Tak twadsza. Kiedys mialem mega miękką 2Gh teraz 8

Ja mam obecnie w kranie GH 22 oraz KH 17. Wszystko rośnie jak należy jak zmniejszyłem podawanie co2 i podaję mniej Mikro.
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez thors » Pt 19 wrz, 2014

Zandar, w tak twardej wodzie to chyba w ogole mikro nie trzeba :-) Sproboj samym Fe i Mn.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez ccineks » Pt 19 wrz, 2014

Pozwoliłem sobie Twoje wyliczenia wrzucic w kalk. i wyszło mi za mało fosforu. JA też nie dawno miałem problem z zielenicami i zwiększenie fosforu pomogło micro nie ruszalem.
ccineks
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 25 paź, 2013
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez thomas.bham » Pt 19 wrz, 2014

Wiesz co zandar w moim problemem to chyba nie twardość tylko po4. Kilku życzliwych kolegow na forum probowalo mi pomóc ale na nic. Stosowalem roznie wartości wszystkich makro elementów oraz mikra w ostatecznie nic lepiej sie nie działo. Jedynie czego nie probowalem to 100ro i mineralizator ale jakoś nie chce mi sie co tydzien zbierac 100 litrów z filtra.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez adams750 » Pt 19 wrz, 2014

Tomasz piszesz że masz teraz ok 8GH i masz problemy?? Ja u siebie mam 9 w szkle i nie mam problemu wystarczy ustawić odpowiednie dawki nawożenia i powinno być ok.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez ZANDAR » So 20 wrz, 2014

thomas.bham napisał(a):Wiesz co zandar w moim problemem to chyba nie twardość tylko po4.

U mnie po4 było na odpowiednim poziomie i zmniejszyłem tylko w/w :) Zapomniałem dodać tylko, że ja sam robię sobie nawóz mikro :oops:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez thomas.bham » N 21 wrz, 2014

Adams w kranie mam 8 problemem jest no3 i po4 duzych ilościach. Teraz mam 4Gh mieszajac z ro, zachowuje zlote proporcje między makro. Obecnie Ca=26, mg= 6 K=30 no3=15 po4 wg testow samo utrzymuje sie na poziomie 2. Podawalem wiecej i mniej potasu i nic wiecej i mniej mg i nic dawalem więcej no3 i nic. Mikra jbl ferropol masakra, easy life profito plus ferro tylko troche lepiej, poczciwy intermag+ w sumie najlepiej...i dupa co jeszcze?
Jutro akurat robie ostatnia podmiane 50/50z ro i przechodzę spowrotem. A jesli za 6 tyg. Nic nie bedzie lepiej przejde na low techa jak nadal bedzie zle to na nowy rok będzie malawi.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez marcecrisco » Śr 24 wrz, 2014

A jak dajesz CO2 ? Na EI dobrze chodzą szkła z miekka woda bo jest bardziej kwasno przy dużej dawce CO2. pytam jak dajesz CO2 bo ostatnio trafilem na bardzo ciekawy art o CO 2
http://www.prirodni-akvarium.cz/en/inde ... d=en_co2ph
Bawilem się kiedyś u mnie w szkle w podobny sposób i doszedlem do tych samych wnioskow. Wysoki i stabilny poziom co2 da się osiągnąć tylko poprzez dużo co2 i duży ruch pow wody. Tom Barr też tak robi
http://www.ukaps.org/forum/threads/dutc ... gal.17797/ trzyma w szkle 50ppm co2 i ryby wcale się nie dusza bo tlenu tez jest duzo przez duży ruch powierzchni wody.
Jakbys doszedł do stabilnego 40ppm co2 w ciągu dni i dalej EI Nie pójdzie to wtedy można myśleć o low techu :)
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez thomas.bham » Cz 25 wrz, 2014

Kiedys za świetności zbiornika podawalem co2 zwyklym spiekiem lub kostka lipowa. Od czasu przeprowadzki dorobilem sie atomizera. Woda z nim byla jak gazowana. Pozniej dolozylem jeszcze za atomizerem reaktor z filtra narurowego wypelnionego biobalami. Co2 załączalo sie 2 godziny przed swiatlem i wyłączalo razem z nim. Od miesiaca co2 podaje 24h.
Marcin Bielak zasugerował nawet czy czasami nie az za duzo tego co2 i zabijam bakterie w filtrze wiec za jego podpowiedzia ustawilem deszczownice tak zeby poruszaly tafle wodu.
Ps.
Parametry wody (oprócz po4) jakie podalem wyzej to woda do podmiany nie w zbiorniku.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez marcecrisco » Cz 25 wrz, 2014

thomas.bham napisał(a):Kiedys za świetności zbiornika podawalem co2 zwyklym spiekiem lub kostka lipowa. Od czasu przeprowadzki dorobilem sie atomizera. Woda z nim byla jak gazowana. Pozniej dolozylem jeszcze za atomizerem reaktor z filtra narurowego wypelnionego biobalami. Co2 załączalo sie 2 godziny przed swiatlem i wyłączalo razem z nim. Od miesiaca co2 podaje 24h.
Marcin Bielak zasugerował nawet czy czasami nie az za duzo tego co2 i zabijam bakterie w filtrze wiec za jego podpowiedzia ustawilem deszczownice tak zeby poruszaly tafle wodu.
Ps.
Parametry wody (oprócz po4) jakie podalem wyzej to woda do podmiany nie w zbiorniku.


Robię ostatnio testy w akwarium, mam wodę też kolo 8-9 KH ca kolo 40 mg kolo 6. Jak dawalem co2 na maksa przy małym ruchu tafli wody przyducha była przy 35 ppm CO2. Wwtedy przy EI tez miałem nitki itp szczególnie wewnątrz kep . teraz zwiekszylem ruch powierzchni tak zw jest naprawdę duży i daje więcej co2. w ciągu dnia mam stabilne 50-60 ppm rybki i krewetki zero przyduchy , nitek brak nawet po zwiększeniu mikro o 400% i podaniu 25 ppm No3 i 5 ppm Po4. Zobaczymy jak pójdzie dalej ale trochę daje to do myslenia . rośliny rosna jak głupie
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez thomas.bham » Cz 25 wrz, 2014

Tylko tak tez nigdy nie mialem problemu z niktami, czasem chyba jak przegne z no3 lub z żelazem to pojawia sie kilka takich pojedynczych krociutkich na najbardzie oswietlonych lisciach.
Moj problem jest taki ze mam wcholere zielonego pyłu do tego taki glon niby to krasnorost ale nie jestem pewien bo nie jest w formie krzaczkow tylko rownomiernie i powolnie pokrywa wegerujace rosliny i skaly.
Widać ewidentnie ze cos brakuje bo jawa fern ma biale końcówki, blyxa sie rozpada p.stellatus ma wolny przyrost i waskie liscie do tego za kazdym razem jak ja utne i wsadze po podmianie od nowa to pali stożek.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron