Białe listki u roślin

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Białe listki u roślin

Postprzez gintur » Śr 24 wrz, 2014

Witam.
Problem dotyczy kilku gatunków roślin .Górne partie roślin takich jak Aromatica,Pogostemon helferii,Micrantherum umbrosum robią się po prostu białe a Staurogyne ma chloroze oraz dziurki bardzo podobne przy braku potasu.Co waszym zdaniem może być powodem takiego „bielactwa”?
Akwarium 180l
Oświetlenie- belka ośw. 4 x 39 W 5h 2x39 + 4h 4x39
Podmiany co tydzień 50l 25 RO + 25 kran
Woda kranowa Ca 85 mg/l Mg 9 mg/l
Nawożenie (solami) tygodniowe
NO3 8
K 9
PO4 1,2
Mg 2
Easy carbo
Profito + Ferro aby uzyskać Fe 0,12
Butla co2
Woda w akwarium kh-6 gh 13
W/w nawożenie jest stosowane już od bardzo dawna.Zawsze na koniec tygodnia robie test NO3.Wyniki są różne,zazwyczaj test pokazuje 0 więc widać ,że NO3 schodzi ale zdarzają się tygodnie kiedy test pokaże zakres 5-10 jakby była blokada.Próbowałem już zwiększyć Profito (Fe) ale powyżej 0,12 mocno pyliły szyby.Od 2 tygodni stosuje Aqua Rebell Essen z dawką najpierw 0.03 Fe na tydz. obecnie 0.06 na tydz.Czy waszym zdanie powinienem dalej zwiększać mikro czy może skupić się na makro –myślę tutaj o potasie,może jego zawartość przy mojej wodzie jest zbyt niska ?
gintur
Stały bywalec
 
Posty: 450
Dołączył(a): Wt 17 kwi, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Białe listki u roślin

Postprzez thors » Śr 24 wrz, 2014

Dokładając K spowodujesz, że rośliny nie będą bieleć tylko staną sie zupełnie białe :) K dajesz na moje oko w sam raz, jeśli te 9 to suma z tego co wpadnie z KNO3 i dodatkowej soli z K. Wpada jeszcze z 1 ppm z Profito. Natomiast przy takim światełku to helferi żeby rosnąć zielone potrzebuje 0,3 ppm minimum. To jest tester żelaza. Więc zostaw dawkę Profito fabrycznie 0,12 i dorzuć z eisen 0,2. I zobaczysz co się będzie działo. Jak dla mnie, a mam podobna wodą to Profito ma ciutkę za mało Mn i żeby nie bielała taka Tripartita i rosła rotala Pink trzeba dorzucić trochę z chelatu Mn, albo kupić inny nawóz. Dziurki to również brak Mo, więc jeśli nie znikną po dłuższym czasie to podbij dawkę profito do 0,2 a eisen na 0,1. Podbij ciutkę PO4, żeby Cie nitki nie zaatakowały. Mg 1 ppm wystarczy.
Pzdr.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Białe listki u roślin

Postprzez gintur » Cz 25 wrz, 2014

Tak ,K-9 to jest suma potasu z wszystkich soli.Obecnie to całkowicie zrezygnowałem z Profito,zastapiłem go Aqua rebell i tylko tym nawozem chce korygować nawożenie.Po Twoich wypowiedziach ,tu i na innym forum ,wnioskuje,że jesteś za podniesieniem mikro a potas zostawić tak jak jest.Przyznam ,że ja również jestem bliżej takiej opcji.Najgorsze jest to ,że przeglądając moje notatki oraz zdjęcia z przed kilku miesięcy widze,że ten problem nie zawsze występował przy niezmiennym nawożeniu bo np.helferii rósł elegancko,jedynie od samego początku mam problem z Aromaticą oraz Blyxą,one zawsze były białawe.Helferii jest białawy na nowych a nie starych listkach co wg zasady raczej wskazuje na braki mikro.
gintur
Stały bywalec
 
Posty: 450
Dołączył(a): Wt 17 kwi, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron