prowadzenie akwarium na bardzo wysokich stężeniach

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Re: prowadzenie akwarium na bardzo wysokich stężeniach

Postprzez Grzegorz Pelczar » Śr 15 paź, 2014

Nie wiem dlaczego przyjęło się, że EI to walenie soli na potęgę bez umiaru :roll: EI zakłada dawki tygodniowe:
20 ppm NO3
3 ppm PO4
30 ppm K
ale przy podmianie 50% na tydzień
To naprawdę nie jest dużo przy szybko rosnących roślinach. Swoje nawożenie dopracowywałem przez wiele lat i nie znając jeszcze teorii EI sam doszedłem do takich dawek :idea:
Ostatnio miałem trochę problemów z nitkami i zahamowaniem wzrostu. Test PO4 pokazywał mierzalne poziomy fosforanów, więc skupiłem się na innych makro i mikro. Teoria mówi, że rośliny są zdolne do wyłapywania każdych, nawet słabo mierzalnych jonów PO4, ale w końcu po wypróbowaniu wszystkiego, zwiększyłem dawkę PO4 z 2 do 3 ppm i to był strzał w dziesiątkę. Teraz się zastanawiam, czy teoria o PO4 jest nieprawdziwa, czy testy są do bani :P Tak samo było z NO3 i K.
Tak oto doszedłem do moich dawek, które są zgodne z teorią EI :D
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: prowadzenie akwarium na bardzo wysokich stężeniach

Postprzez thors » Śr 15 paź, 2014

Grzegorz Pelczar napisał(a):Swoje nawożenie dopracowywałem przez wiele lat i nie znając jeszcze teorii EI sam doszedłem do takich dawek :idea:

Dokładnie
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: prowadzenie akwarium na bardzo wysokich stężeniach

Postprzez Pethro » Pn 20 paź, 2014

Grzegorz Pelczar napisał(a): Test PO4 pokazywał mierzalne poziomy fosforanów, więc skupiłem się na innych makro i mikro. Teoria mówi, że rośliny są zdolne do wyłapywania każdych, nawet słabo mierzalnych jonów PO4,
bo ta teoria jest prawdziwa tylko trzeba dodać jakich roślin ona dotyczy .. "Rośliny akwariowe" to jakiś sztuczny twór gdzie do jednego worka wsadzono rośliny z różnych środowisk błotnych jezior rzek.. równie dobrze mogłeś mieć w akwarium rośliny przystosowane do małych dawek fosforu i w tedy mógłbyś dojść do innych dawek. Jest kluczowy element którego ludzie nie biorą pod uwagę, mamy różne rośliny z różnymi preferencjami pokarmowymi dlatego nie zawsze te same metody sprawdzą się w 2 pozornie takich samych akwariach. Aczkolwiek takie typowe EI sprawdza się u większości dostępnych w handlu.
Avatar użytkownika
Pethro
Stały bywalec
 
Posty: 323
Dołączył(a): So 27 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron