Pobieranie wapnia

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Pobieranie wapnia

Postprzez Mouse » Pt 12 gru, 2014

Witam, mam trochę nie typowe pytanie: czy ktoś z was może wie ile rośliny są w stanie pobrać wapnia z wody? chodzi mi o to czy w moim przypadku (w kranówce Ca 26,6 ppm) nie powinienem zwiększyć ilości wapnia aby roślinom go nie zabrakło? Dodam ze Mg w wodzie mam 3,88ppm, dodatkowo podaję 5ppm magnezu aby utrzymać stosunek Ca:Mg 3:1
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pobieranie wapnia

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 12 gru, 2014

Praktycznie go nie pobierają. Im więcej wapnia tym więcej nawozów trzeba podawać. Szczególnie tych mikroelementowych gdyż ca skutecznie blokuje wchłanianie innych składników. U siebie trzymam stosunek ca:mg 3.5-4:1

A to 5 ppm mg podajesz na cały zbiornik czy na podmienianą wodę? Jeśli na zbiornik to pamiętaj o kumulacji!
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Odp: Pobieranie wapnia

Postprzez onem » Pt 12 gru, 2014

Myślę że nie do końca jest tak że nie pobierja . Ot taki dosc skmplikowany cytat :
- grupa 3 - Pierwiastki pobierane w
formie kationów: potas, sód, wapń,
magnez, mangan (K + , Na +, Ca2+ ,
Mg 2+ , Mn 2+ ). W komórkach roślin
występują albo w formie wolnych
jonów (np.K +), albo są adsorbowane
przez niedyfundujące aniony
organiczne (np. Ca2+ adsorbowany
przez grupy karboksylowe pektyn). W
komórkach pierwiastki grupy 3 pełnią
niespecyficzne funkcje jonowe
(wytwarzanie potencjału
osmotycznego, utrzymywanie
równowagi jonowej), aktywują
enzymy, są koenzymami.

A to że strony.
http://e.sggw.pl/mod/resource/view.php? ... e&id=20367

A tu cytat odnośnie roli wapnia w roślinach lądowych
Rola wapnia w roślinie
reguluje intensywność pobierania
soli mineralnych,
uczestniczy w kiełkowaniu i
wzroście łagiewki pyłkowej,
uczestniczy w budowie ściany
komórkowej i wzroście
elongacyjnym komórek,
aktywacji enzymów,
bilansie kationowo-anionowym i
osmoregulacji,
uczestniczy w wiązaniu N przez
rośliny motylkowe i metabolizmie
azotowym (hamowanie aktywności
rybonukleaz), uodparnia rośliny
na choroby i zapobiega wylęganiu
zbóż,
przekazywaniu sygnałów
środowiskowych.

Wysyłane z mojego HTC Wildfire za pomocą Tapatalk 2
Avatar użytkownika
onem
Poznaje temat
 
Posty: 62
Dołączył(a): Pn 30 mar, 2009
Lokalizacja: Wysoka/Łańcut
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pobieranie wapnia

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 12 gru, 2014

Tyle tylko, że to dotyczy roślin uprawianych na polu gdzie stosunki i zawartość w suchej masie pierwiastków są zupełnie inne. (studiowałem rolnictwo na SGGW :P)
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Odp: Pobieranie wapnia

Postprzez onem » Pt 12 gru, 2014

Cieszę się zatem że znasz temat. Jednak smutno i że piszesz o braku zapotrzebowania na wapń u roślin wodnych, wszak nie różnią się zbytnio budowa od lądowych. A jak będą rosły i wyglądały przy braku wapnia można zobaczyć częściowo w krewtkariach. Idąc dalej w stronę ekstremy można spróbować hodowac na czystym RO wzbogaconym tylko w azot potasu i fosfor , no i garstke mikro.:smile:

Wysyłane z mojego HTC Wildfire za pomocą Tapatalk 2
Avatar użytkownika
onem
Poznaje temat
 
Posty: 62
Dołączył(a): Pn 30 mar, 2009
Lokalizacja: Wysoka/Łańcut
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pobieranie wapnia

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 12 gru, 2014

Są biotopy w których zawartość wapnia wynosi nawet w granicach 1ppm tak więc jego zużycie jest tak niskie, że przez to na potrzeby akwarystyki pomijalne. Inna sprawa to stosunek ca do mg. Oczywiście jego obecność w wodzie akwariowej jest absolutnie obowiązkowa ponieważ uczestniczy w wielu ważnych procesach.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pobieranie wapnia

Postprzez Mouse » Pt 12 gru, 2014

Te 5ppm podaję po podmianie wody 50% aby utrzymać ten stosunek Ca:Mg i potem podaję jeszcze po 3 dniach Mg czyli próbuję nawozić co 3 dni. Nie mam w tym aż tak dużego doświadczenia ale mam wrażenie że od kiedy podaję te swoje 5ppm Mg jest nieco lepiej, obserwuję tlen produkowany przez rośliny (nie jest go nie wiadomo ile) po kilku godzinach po podaniu nawozów. Natomiast na drugi dzień już tego tlenu nie ma więc nie wiem czy proporcje wszystkich nawozów mam dobre tylko za rzadko je podaję?

Natomiast pytałem o wapń bo nie wiedziałem czy całkowita ilość magnezu u mnie w baniaku jest za niska dla wszystkich roślin i muszę podnieść ilość Mg proporcjonalnie z wapniem i potasem aby stosunek był zachowany ale były większe ilości wszystkiego aby nie było braków.

Co do tych biotopów to takie warunki panują chyba tylko w środowisku gdzie jest znikoma ilość roślin (czarne wody), z tego co wiem jest niewiele roślin które rosną dobrze w bardzo miękkiej wodzie.

Powinienem podawać magnez tylko raz w tyg do podmian i potem już tylko makro i mikro bez magnezu? Magnez też nie jest nie wiadomo ile pobierany z wody tak jak wapń?
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pobieranie wapnia

Postprzez Mouse » N 14 gru, 2014

Jakieś sugestie?
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pobieranie wapnia

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pn 15 gru, 2014

Nie dogodzisz wszystkim roślinom. Jedne lubią wodę twardszą a inne bardziej miękką. Pochodzą z różnych biotopów, z różnych stron świata. Podobnie jest z potasem. Wyrównaj stosunek ca:mg i zobacz co rośnie a co nie. Możesz jeszcze spróbować rośliny o gorszej kondycji poczęstować kapsułkami nawozowymi ale jeśli to nie pomoże będziesz musiał zrobić selekcję. Magnez podajesz cały od razu po podmianie i w ilości wyliczonej na podmienioną wodę bo parametry muszą być stałe.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pobieranie wapnia

Postprzez Mouse » Pn 15 gru, 2014

Dzięki za podpowiedź, dzisiaj podałem magnez wiec zobaczę co będzie się działo przez kolejny tydzień. Jedno co mnie jeszcze zastanawia to potas a mianowicie stosunek Ca:Mg:K przykładowo 3:1:2 ale potasu powinno być teoretycznie mniej więcej tyle samo co azotu a jeśli zmniejszę dawkę azotu to musiał bym też zaniżyć potas i pomieszać cały stosunek Ca:Mg?
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pobieranie wapnia

Postprzez Dominik Gąsiorek » Cz 18 gru, 2014

Jeśli chodzi o potas to co akwarysta to inna szkoła. Ogólnie niby nie szkodzi, nawet w dużych ilościach ale ja mając wodę o gh 4 utrzymuję go na poziomie 10-15ppm. Większa ilość powoduje kłopoty.
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pobieranie wapnia

Postprzez Mouse » Cz 18 gru, 2014

Z tego co wiem to powiedzenie że potas w dużych ilościach nie szkodzi wzięło się z tego że ludzie maja twardą wodę w kranach dużo Mg i Ca i dlatego aby był odpowiedni poziom potasu muszą dać go dużo natomiast druga szkoła mówi że przy niskiej twardości duże ilości potasu powodują niedobory Mg i Ca. Dzisiaj zauważyłem coś dziwnego w baniaku, wcześniej dawałem 20 azotu 2 fosforu i 17 potasu teraz postanowiłem że zmniejszę azot i zrobiłem 10 azotu 2 fosforu 17 potasu i o dziwo wyskoczyły mi małe niedobory potasu ... dziwne jak dla mnie. Czyli magnez jest tak samo w małym stopniu pobierany z wody jak wapń?
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pobieranie wapnia

Postprzez mayaca » Śr 24 gru, 2014

Mouse napisał(a):Z tego co wiem to powiedzenie że potas w dużych ilościach nie szkodzi wzięło się z tego że ludzie maja twardą wodę w kranach dużo Mg i Ca i dlatego aby był odpowiedni poziom potasu muszą dać go dużo natomiast druga szkoła mówi że przy niskiej twardości duże ilości potasu powodują niedobory Mg i Ca. Dzisiaj zauważyłem coś dziwnego w baniaku, wcześniej dawałem 20 azotu 2 fosforu i 17 potasu teraz postanowiłem że zmniejszę azot i zrobiłem 10 azotu 2 fosforu 17 potasu i o dziwo wyskoczyły mi małe niedobory potasu ... dziwne jak dla mnie. Czyli magnez jest tak samo w małym stopniu pobierany z wody jak wapń?


Magnez to główny antagonista wapnia .Trzeba o tym pamiętać nawożąc solami . W wodach miękkich gdzie ilości wapnia są znikome , może czasami w obecności magnezu dochodzić do blokady wapnia i co za tym idzie -chlorozy azotowej . W twardszych z kolei może nastąpić sytuacja odwrotna . Poza tym magnez blokuje skutecznie wchłanianie fosforu, stad problemy ze wzrostem roślin mimo podawania tego pierwiastka . Należy ustalić indywidualny sposób nawożenia . Nie jest to łatwe , ani szybkie .
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Pobieranie wapnia

Postprzez Mouse » Cz 25 gru, 2014

Wielkie dzięki za sugestie. Na razie sobie odpuszczę magnez i zobaczymy co rośliny pokarzą bo rośliny rosną fajnie tylko w raz z nimi "wata"
Avatar użytkownika
Mouse
Poznaje temat
 
Posty: 82
Dołączył(a): So 11 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron