Mg(NO3)2*6H2O Azotan magnezu uwodniony

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Mg(NO3)2*6H2O Azotan magnezu uwodniony

Postprzez serw1s » N 18 sty, 2015

Stosował ktoś może z powodzeniem lub bez?

Będę zaczynał z tym przygodę i jestem ciekawy Waszych doświadczeń.
Z początku włączę go solo do nawożenia, później będę kombinował z NH4 i azotanem wapnia.
serw1s
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): Pn 22 sie, 2011
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Mg(NO3)2*6H2O Azotan magnezu uwodniony

Postprzez Zbyszek17 » N 18 sty, 2015

serw1s napisał(a):Stosował ktoś może z powodzeniem lub bez?

Będę zaczynał z tym przygodę i jestem ciekawy Waszych doświadczeń.
    serw1s, to nie jest żadna rewelacja, uwodniony azotan magnezu, po prostu źródło azotu i magnezu w jednym / 48,4% NO3 i 9,4% Mg /. Jak dopasujesz sobie dawki odpowiadające Twojemu założonemu nawożeniu to dlaczego nie :wink: W innym przypadku lepiej stosować oddzielnie te dwa specyfiki
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Mg(NO3)2*6H2O Azotan magnezu uwodniony

Postprzez serw1s » N 18 sty, 2015

Co masz na myśli oddzielnie? z KNO3 muszę zrezygnować bo kumulacja potasu nie zna granic:). Mangez i tak leje z każdą podmianą, więc czemu by nie razem z NO3.
serw1s
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): Pn 22 sie, 2011
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Mg(NO3)2*6H2O Azotan magnezu uwodniony

Postprzez Zbyszek17 » N 18 sty, 2015

serw1s napisał(a):Co masz na myśli oddzielnie? z KNO3 muszę zrezygnować bo kumulacja potasu nie zna granic:).
    Z tego wynika że dozujesz wysokie dawki KNO3, lub masz dodatkowo potas w wodzie do podmian. Jeżeli jedynym źródłem potasu jest to co z KNO3 i nie podajesz dodatkowo z innych źródeł to nie powinieneś mieć kumulacji.
    Mangez i tak leje z każdą podmianą, więc czemu by nie razem z NO3.
Pisząc oddzielnie miałem na myśli właśnie azot z KNO3 + magnez. Jeżeli jednak taka opcja Ci nie pasuje to oczywiście możesz stosować azotan magnezu jak najbardziej. Sam kiedyś go stosowałem, najwyżej będziesz robił tylko korektę magnezu o ile tak potrzeba wystąpi.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Mg(NO3)2*6H2O Azotan magnezu uwodniony

Postprzez serw1s » N 18 sty, 2015

Podaje jeszcze z KH2PO4, ale tam śladowe ilości potasu wpadają.

Tak właśnie też pomyślałem. Zbijam podmianami i azotem - ten potas, ale on prawie ani drgnie, zachowuje się podobnie do fosforu, który jakby "wyłaził z podziemia". 4 podmiany po 50% i z 25ppm zostało 20ppm wg testów. W kranie jest zerowy lub prawie zerowy. Testów użyłem pomocniczo, po tym jak zauważyłem nagłe zatrzymanie wzrostu u roślin. Używałem KNO3 15-20ppm/tydzień i przed podmianą azot zerowy (akwarium z paletkami) .

Zbyszku, łączyłeś KNO3/Mgno3 lub używałeś zamiennie/razem z NH4NO3?
serw1s
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): Pn 22 sie, 2011
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Mg(NO3)2*6H2O Azotan magnezu uwodniony

Postprzez Zbyszek17 » N 18 sty, 2015

Moja sugestia jest taka abyś zaprzestał po pierwsze testowania potasu, bo z tego co wielokrotnie słyszałem/czytałem wyniki wychodzą bzdurne. Po drugie, czemu pakujesz tyle azotu mając w zbiorniku palety.
    Jeżeli chodzi o łączenie wymienionych przez Ciebie form azotu to można jak najbardziej, lecz w Twoim przypadku jest to do głębokiego przemyślenia. Ja osobiście stosowałem, przynajmniej doświadczalnie, wszystkie te formy azotu, amoniaku, mocznika i powiem Ci że tu trzeba bardzo uważać z dozowaniem i w żadnym wypadku nie sugerować się wynikami testów, bo wpadniesz w pułapkę. Testy nigdy nie wykażą Ci azotu podanego w formie amonowej/amidowej.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Mg(NO3)2*6H2O Azotan magnezu uwodniony

Postprzez serw1s » N 18 sty, 2015

Wiem, że amonu testy nie pokażą. Testy używam tylko to potwierdzenia swojej tezy, którą stawiam po odczytaniu z roślin. Zanim sole wdrożę, próbuję jesCze Seachem Nitrogen, zawiera no3 i nh4. Więc mogę podać mniej dzięki nh4 i tym samym, nie zwiększając zbytnio potasu. Odstawiłem chwilowo także intermag, bo z niego też potas wpadał.

Wszystko oczywiście stopniowo, nie naraz, aby się nie pogubić.

Potas zmierzyłem z ciekawości, bo stożki zaczęły karłowacieć, wzrost na niektórych roślinach się zatrzymał, na niektórych spowolnił. Limnophila zaczęła zrzucać dolne liście, pojawiły się nitki i pył na szybie.

Woda w akwa była dosyć miękka, bo ~7o niemieckich. Nie mając dostępu jeszcze do nowych soli, zacząłem walczyć podmianami i lekko zatwardzać wodę. Teraz trzymam ok. 11o, obserwuję i czekam na sole. W okresie zimowym zmieniła mi się także kranówka, z 26ppm azotu zeszło na 8ppm, twadrość z prawie 300 na 199. Teraz patrzę, na mpwik i znowu znaczące zmiany..
serw1s
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): Pn 22 sie, 2011
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Mg(NO3)2*6H2O Azotan magnezu uwodniony

Postprzez serw1s » Wt 20 sty, 2015

Pojawiły się pierwsze zmiany po podaniu w sobote 2,5ppm, niedziela 2,5ppm pn 5ppm i dzisiaj 5ppm Seachem Nitrogen. Dziwna rzecz, niezgodna z krążącymi opiniami, bo rośliny zaczęły się wybarwiać. Limnofila ar albo pogostemon (nie rozróżniam)z jasno różowych liśći, zrobiły się ciemno różowe. Rotala rotundiofila zawsze była zielona, nie mogłem jej wybarwić - zaróżowiła się i dostała bardziej okrągłych listków. Staurogyne repens - można by rzec, że wystrzeliło, bo wcześnij wzrostem przypominało anubiasa:). Rotala Macrandra wypuszcza ciemniejsze nowe listki. Co do glonów to jeszcze za wcześnie by coś konkretnego powiedzieć.
serw1s
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): Pn 22 sie, 2011
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron