Początkujący zaawansowany potrzebuje rad :)

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Początkujący zaawansowany potrzebuje rad :)

Postprzez matts123 » Wt 19 maja, 2015

Witam Was serdecznie drodzy forumowicze.
Czytam forum od jakiegoś czasu i postanowiłem ( w związku z problemami w akwarium :( ) zainwestować w testy kropelkowe jbl i ponownie zakup soli. Akwarium po wieloletniej przerwie założyłem gdzieś około 2 lat temu. Za dawnych czasów kupowało się multimineral z tropicala i wrzucało gwoździe do akwarium i roślinki szły, ale w obecnych czasach jestem zafascynowany aquascape'ingiem i chciałem wziąść się za trudniejsze wyzwania.
W ubiegłym roku pierwszy raz kupiłem sole (chelat Fe, mikro mix jakiś, potas i azot z tego co pamiętam) i nawet mi to szło, aż chelat Fe spleśniał i wywaliłem wszystko do kosza. Ostatnio zrobiłem reset i akwarium pożarły glony (może mieć wpływ na to, że 2 lata temu była chyba inna woda w kranie, bo remontowali wodociągi i nie było problemu z żadnym glonem). Niestety zostałem zmuszony do zmiany miejsca zamieszkania i będą przenosiny akwarium i chciałem od początku życia baniaka nauczyć się jak go okiełznać:P
Posiadam butlę z co2, 100W światła na +/- 100l wody (w tym/przyszłym roku planuję zamianę akwarium na przeszło 200) i chciałbym przez te najbliższe parę miesięcy doszlifować skile przed założeniem docelowego zbiornika.
Jeśli chodzi o podłoże to planuję tylko keramzyt pod zwykły żwirek. Jeśli to możliwe chciał bym tylko dolewać wodę, która odparuje. Roślinki to glossostigme, małego henia, kryptokoryne wendi, jakiś mech i to na pewno nie będzie koniec. Rybki to powiedzmy 80 neonek, jakieś kiryski, może jakaś krewecia :)
Taki jest plan i teraz mam parę pytań, mianowicie:
-jakie powinienem kupić sole mając taką kranówkę - http://pwik.olkusz.pl/ftp/laboratorium/OlkuszSUW.pdf
-czy stosując sole bez regularnych podmianek (tylko dolewki - akwarium otwarte) dam radę utrzymać akwarium w formie?
Na tą chwilę to tyle, ale nie zawaham się jeszcze dopytywać:)

Z góry dziękuję za Wasze bezcenne rady i pozdrawiam :mrgreen:
matts123
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn 09 wrz, 2013
Lokalizacja: Olkusz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Początkujący zaawansowany potrzebuje rad :)

Postprzez JaromirRK » Wt 19 maja, 2015

Są tu na pewno mądrzejsi ode mnie ale wydaje mi się, że bez podmian regularnych sypanie soli jest yyyyyy... niemożliwe? No chyba, że byłbyś w stanie określać na bierząco poziom i zapotrzebowanie na konkretny pierwiastek.
Poza tym, że wraz z wodą (czy to kranówką czy uzdatnioną RO) dostarczasz wapń z magnezem w mniej lub bardziej odpowiednich proporcjach to podstawowym celem dużych podmian jest zapobieganie kumulacji pozostałych związków chemicznych (nawozów) które podajesz.
Może lepiej spróbować z czymś w deseń Low-Tech np na ziemi ogrodowej lub innym żyznym podłożu? Odpadłyby Ci nawozy i częste podmiany (przynajmniej z założenia).
JaromirRK
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt 06 mar, 2015
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Początkujący zaawansowany potrzebuje rad :)

Postprzez matts123 » Wt 19 maja, 2015

Bawiłem się w ziemie ogrodowe, kulki nawozowe, pałeczki i roślinki chorowały.
Dla tego pytałem jakie sole kupić, żeby uzupełniać wszystko, co potrzebne (o ile to możliwe). Jeśli jest to niemożliwe to 20% podmianki mogły by wejść w grę.
Dzięki za odp:)
matts123
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn 09 wrz, 2013
Lokalizacja: Olkusz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron