Brak korzeni, kruchość łodyg, żółknięcie liści i chloroza.

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Brak korzeni, kruchość łodyg, żółknięcie liści i chloroza.

Postprzez Kuper » Wt 10 lis, 2015

Witam, proszę o pomoc, nie mam już pomysłów czego może brakować.

W tym momencie mam tylko 4 rośliny które jakoś w miarę rosną i rotalę która zostawiłem ale która raczej kompletnie nie rośnie i nie nadaje się do czegokolwiek. Raz tylko wypuściła na dole małą łodygę która rosła dwa lub trzy dni i znów się rozpuściła.
Rośliny nie posiadają tak jak w przypadku rotali korzeni lub posiadają je bardzo małe (Bacopa).
Pogostemon helferii nie rośnie ale też nie gnije. Generalnie najgorzej jest z najdelikatniejszymi roślinami. Co posadze nową cabombe lub wspomnianą rotale to one nie puszczają korzeni i po jakimś czasie się rozpuszczają, robiąc się czarne i łodyga zaczyna gnić i łamać się pod wpływem nurtu wody.

Moja akwarium to 112l oświetlenie 0.65w/l (dosyć stare t5ki)
Woda to RO uzdatniana mineralizatorem pomarańczowym (Ca 34 ppm, Mg 12 ppm, Na 1 ppm. Twardość ogólna GH = 8, węglanowa KH=4)

CO2 z butli 15ppm
No3 10-15 ppm leje na oko żeby zawsze tyle było, co jakiś czas sprawdzam i zawsze się zgadza.
PO4 leje 1.5ppm na koniec tygodnia nigdy nie mniej niż 0.5ppm
Potasu leje 10-12ppm raz na tydzień.
Mikro mam Easy Life Profito i bardzo sporadycznie go leje. W sumie to nie wiem czemu ale te problemy co mam miałem także jak robiłem podmiany na samej wodzie z kranu i tam jak dodałem 3-5 kropel raz na dzień to rośliny pokrywały się tak jakby brunatnicą, można to było łatwo ściągnąć a poza tym szyby szybciej pyliły.
A teraz na wodzie 100% RO tak myślę że jak na kranówie mikro nic nie pomagało to i teraz nie pomoże a poza tym jestem takiej zasady że najpierw trzeba ogarnąć makro a wtedy dopiero brać się za mikro i tu jest właśnie problem bo myślę że nawet z makro sobie teraz poradzić nie mogę.
Aha jeszcze podłoże, w sumie chyba nie ma co pisać bo to bazalt i podkład 3-4 letni Sera Floredepot (pewnie już nie spełnia zadania)

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś byłby mi w stanie pomóc na podstawie tego co napisałem i tych zdjęć które dodałem.

DSC_0382.jpg
DSC_0383.jpg
DSC_0388.jpg
DSC_0384.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Kuper
Aktywny użytkownik
 
Posty: 521
Dołączył(a): Pn 29 maja, 2006
Lokalizacja: Bytów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Brak korzeni, kruchość łodyg, żółknięcie liści i chloroz

Postprzez Kuper » Pt 13 lis, 2015

To forum jeszcze żyje?
Avatar użytkownika
Kuper
Aktywny użytkownik
 
Posty: 521
Dołączył(a): Pn 29 maja, 2006
Lokalizacja: Bytów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Brak korzeni, kruchość łodyg, żółknięcie liści i chloroz

Postprzez Kuper » Śr 09 gru, 2015

Czy ktoś zna jakieś fora na których da jeszcze dostać odpowiedz na takie problemy z roślinami?
Avatar użytkownika
Kuper
Aktywny użytkownik
 
Posty: 521
Dołączył(a): Pn 29 maja, 2006
Lokalizacja: Bytów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Brak korzeni, kruchość łodyg, żółknięcie liści i chloroz

Postprzez thors » N 13 gru, 2015

Chora zwartka mówi wyraźnie, że problemem nie jest brak tylko nadmiar. Dlaczego? Bo braki zwartce nie szkodzą, gdyż ciągnie z gruntu, ale nadmiar już tak. Może problem tkwi w Twojej miksturze, którą rozrobiłeś, bo to co piszesz wydaje się spełniać warunki do jakiegoś wzrostu roślin. Różowienie wierzchołków i czarnienie łodygi na środku łodygi mogą świadczyć o przesadzeniu z potasem zwłaszcza przy braku żelaza. Proponowałbym Ci przeliczyć jeszcze raz co ile podajesz i co ile rozrobiłeś, zrobić 3 podmiany po 75% wodą kranową i zacząć nawozić "od początku" w dawkach symbolicznych, bo chore rośliny prawie nic nie pobierają z wody.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Brak korzeni, kruchość łodyg, żółknięcie liści i chloroz

Postprzez Kuper » N 20 gru, 2015

Problem w tym że ja przez długi czas dawałem małe ilości potasu, a dopiero teraz zacząłem dawać go dużo (18ppm)
Moja mieszanina soli K2SO4 wygląda tak:
45g w 500ml wody RO czyli dając 40-50 ml takiego potasu daje ok 18-20ppm od 2 dwóch tygodni.

Podaję go właśnie teraz więcej bo widziałem że np u rotali nie ma w ogóle korzeni a z tego co wiem to najczęściej za brak korzeni odpowiada brak potasu.

Niby bacopa rośnie i pięknie puszcza tlen ale rotala stoi dalej i raz na jakiś czasem wypuści 2-3 małe zdrowe odnóża, potem staje ze wzrostem i robią się kropki jak przy chlorozie. Po zdjęciu widać także jak wygląda nowy liść od anubiasa, jest żółty a stare liście mają tylko zielona żyłki a reszta liścia jest jasna.

DSC_0414.jpg


Poza tym anubias dostał jakiś dziwnych, malutkich korzonków, wydaje mi się że to nie są typowe korzenie.

Jedynym plusem jest to że ta roślina (jakaś żabienica) zaczęła rosnąć i nie gnije.

DSC_0418.jpg


Akwarium wygląda jak wygląda, duży nie ład bo próbuje jednak coś te rośliny podciągnąć do wzrostu a dno też zarosło całkowicie mchem, mech jest po prostu wszędzie.

W akwarium jest prawie że dramat, nie powiem że straciłem już motywacje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Kuper
Aktywny użytkownik
 
Posty: 521
Dołączył(a): Pn 29 maja, 2006
Lokalizacja: Bytów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Brak korzeni, kruchość łodyg, żółknięcie liści i chloroza.

Postprzez drZymek » Wt 08 mar, 2016

Objawy typowe dla niedoboru Fe i/lub Mg (niedobór jednego blokuje przyswajanie drugiego)- tak mówi wujek Google



Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar użytkownika
drZymek
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): Pt 19 kwi, 2013
Lokalizacja: Chełm
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Brak korzeni, kruchość łodyg, żółknięcie liści i chloroz

Postprzez Kuper » Śr 09 mar, 2016

Zrobiłem restart, nie mogłem sobie z tym wszystkim poradzić ale także z powodu tego że brak motywacji doprowadził do zaniedbania ogólnego i przez to do porastania wszystkiego przez mech wolno pływający po całym akwarium co doprowadziło do "przyklejania" się mchu do całego żwiru.

Po czasie myślę że te problemy z roślinami wynikały z tego że woda była 100% RO i mineralizator z niskim poziomem KH a wysoką ilością lanego potasu, co po w cholerę czasu przypomniało mi że przy niskich twardościach leje się mało potasu lub potas wystarczy z KNO3 i to mi zablokowało jakiś pierwiastek makro. Brnąłem z tym wysokim potasem coraz bardziej myśląc że rozpuszczanie to wina braków potasu. Człowiek głupi całe życie. Teraz po restarcie leje kranówkę ale podłoże na razie chłonie węglany i z 8kh zjeżdża na 3-4 KH. Skoków PH nie ma więc myślę że KH=4
Avatar użytkownika
Kuper
Aktywny użytkownik
 
Posty: 521
Dołączył(a): Pn 29 maja, 2006
Lokalizacja: Bytów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Brak korzeni, kruchość łodyg, żółknięcie liści i chloroz

Postprzez thors » So 12 mar, 2016

No to wychodzi na to, że pytasz się, a nie słuchasz rad :) .
Za dużo K. K zablokowało Mg. Mg jest, ale go nie zjada i kółko się zamyka. Sprawę można lekko przyspieszyć z wyprowadzaniem na prostą dodając Na, które "przystopuje" K. Taka rada od wujka thors'a :)
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości