Symfonia Złota - pełny skład

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez rocky » Wt 01 sie, 2006

Wtam!
postanowiłem odswieżyć troszkę wątek.Od 2 mieś.nawożę SZ zbiornik ok.160 l netto,oświetlenie 180W ,CO2 z butli wysokociśnieniowej ok.2 bąbli na sek.Symfonię przygotowałem jw + łyżeczka od herbaty chelatu Fe forte.Oddzielnie podaję K2SO4 i dodaję jeszcze jedną piątą dawki przeliczeniowej MgSO4.Zacząłem od 5 ml roztworu SZ na 50 l/tydzien dakowane dziennie ,ale szybko zwiększyłem ponad dwukrotnie.Obecnie mam 100%,wręcz książkowe niedobory manganu,że nie wspomnę o makro,głównie azotu.Chelat Mn już zakupiłem,ale widze że przede mną sporo pracy nad zbilansowaniem makro.Może na początek zmniejszę światło do 120W?
Czy w temacie Symfonii macie jakieś swieże obserwacje?
A przy okazji choć nieco off topic:czy ktos stosuje makro od andkoni z (link)?
rocky
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): N 31 lip, 2005
Lokalizacja: starogard gd
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Wt 01 sie, 2006

Gdybyś sie nie przyznał do niedoborów Mn to sam bym Ci to wypomniał czytając opis Twojej mieszanki ;) Sam wzbogacam(ale skromnie) SZ żelazem plus właśnie mangan, bo na dłuższą mete nie da się czystą Symfonią.
Radze podawać Symfonie kilka godzin przed zapaleniem się światła, gdy woda w akwarium ma jak najniższe pH. Gdyż EDTA (jedyny chelat w SZ) jest stabilny do pH 6,5.
Myśle że dokładanie dodatkowego magnezu nie ma wiekszego sensu, gdyż w Symfonii jest tego wystarczająco.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez rocky » Śr 02 sie, 2006

Bartek napisał(a):Radze podawać Symfonie kilka godzin przed zapaleniem się światła, gdy woda w akwarium ma jak najniższe pH. Gdyż EDTA (jedyny chelat w SZ) jest stabilny do pH 6,5.
Myśle że dokładanie dodatkowego magnezu nie ma wiekszego sensu, gdyż w Symfonii jest tego wystarczająco.


Tak właśnie robię :lol:
Co do magnezu to sam się zastanawiam,dzięki że zwróciłeś na to uwagę.Po głębokiej lekturze forum zaczynam sie zastanawiać czy nie zaburzam w ten sposób stosunku Ca/Mg? Wodę mieszam RO z kranówą 3:2, kranówka twarda GH16, KH12. W akwa utrzymuje sie GH10-11 i KH6. Zanim zacząłem dodawać symfonię miałem straszne niedobory Mg.Wnioskuję stąd, że w kranie ten stosunek mam mocno przesunięty na korzyść Ca, choć póki nie zmierzę nie mogę mieć pewności :roll:
rocky
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): N 31 lip, 2005
Lokalizacja: starogard gd
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Śr 02 sie, 2006

rocky napisał(a): W akwa utrzymuje sie GH10-11 i KH6. Zanim zacząłem dodawać symfonię miałem straszne niedobory Mg.Wnioskuję stąd, że w kranie ten stosunek mam mocno przesunięty na korzyść Ca, choć póki nie zmierzę nie mogę mieć pewności
Koniecznie zmierz, bo też sugerowałem się wypowiedziami na forum, że jest przeważnie nadmiar Ca do Mg i dodawałem Mg do Symfoni, ale po zbadaniu wody otworzyłem oczy :roll:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cjb » Śr 02 sie, 2006

Witam!
Bartek napisał(a):Mógłbym zestawić również Planta Gainer Classic, ale nie znamy jeszcze ilości Mg w tym nawozie.

Kiedy można się spodziewać tego zestawienia?
cjb
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): Wt 10 lut, 2004
Lokalizacja: Świdnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Śr 02 sie, 2006

Dla przykładu EDTA jest stabilne w pH poniżej 6,5, DTPA jest stabile poniżej pH 7,0 a HEEDTA jest stabilne poniżej ph 8,0. Chelat EDDHMA jest stabilny w zakresie pH 4,0 - 9,5
Tu znalezione.
http://www.holenderskie.pl/art.php?go=49

Natomiast na opakowaniu Symfonii jest jak byk:
...zestaw mikroelementów w postaci trwałych chelatów działających w szerokim zakresie pH (3,5 - 9,0)
...Związkiem chelatującym jest pochodna amonowa EDTA

:roll:

EDIT:
Już mam odp ;)
Mikroelementy w SZ chelatowane są pochodną amonowa EDTA (nie jest to EDTA stosowane w podobnych nawozach, gdzie trwałość chelatu kończy sie przy pH 6). Dzięki niemu trwałość chelatu zachowana jest w przestrzeni pH od 3 do 9.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Karo* » Wt 05 wrz, 2006

Witam!!!
Przeczytałam cały wątek i powiem szczerze mam mętlik w głowie. Mam kilka pytań odnośnie tego nawozu.
Czy Symfonię złota można połączyć z K2SO4 razem ? jeśli tak to w jakich najlepiej proporcjach? i czym odmierzyć tak małą dawkę?
Karo*
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): N 27 sie, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Wt 05 wrz, 2006

Karo* napisał(a):Witam!!!
Przeczytałam cały wątek i powiem szczerze mam mętlik w głowie. Mam kilka pytań odnośnie tego nawozu.
Czy Symfonię złota można połączyć z K2SO4 razem ? jeśli tak to w jakich najlepiej proporcjach? i czym odmierzyć tak małą dawkę?

Czytasz bardzo wybiórczo. Nie tylko ten temat. Zobacz to http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=216
To zagadnienie było już wałkowane wielokrotnie.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Karo* » Wt 05 wrz, 2006

No dobrze rozrobiłam Symfonię osobno ale dalej nie wiem co z K2SO4. Wyczytałam tutaj że trzeba podać 1/3 łyżeczki przy każdej podmianie wody. Ale tak normalnie do wody wsypać? :roll: Jeśli nie to jak to podawać ?
Karo*
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): N 27 sie, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez WojtekB » Wt 05 wrz, 2006

Karo* napisał(a):No dobrze rozrobiłam Symfonię osobno ale dalej nie wiem co z K2SO4. Wyczytałam tutaj że trzeba podać 1/3 łyżeczki przy każdej podmianie wody. Ale tak normalnie do wody wsypać? :roll: Jeśli nie to jak to podawać ?

Najlepiej rozpuścić w jakimś naczyniu, następnie wlać do akwarium w sposób, który pozwoli na jak najszybsze rozprowadzenie po akwarium. Zbyt duże stężenie jakiegokolwiek nawozu może zaszkodzić roślinkom.
Ja wlewam nawozy do wlotu filtra zewnętrznego, ale zależy mi tylko na filtracji mechanicznej. Taki sposób podawania może zaszkodzić bakteriom.
WojtekB
Poznaje temat
 
Posty: 81
Dołączył(a): Pn 06 paź, 2003
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Vellamo » Cz 19 paź, 2006

Ja mam bardzo twardą kranówkę ok 27 st.niem. Mój zbiornik ma 100 l oświetla go tani marketowy halogen 100 watowy. Zbiornik służy do podchowu małych pyszczaków ale kiedyś zachciałem mieć jakieś roślinki to kupiłem ten halogen za 15 złotych i mam. W moich większych baniakach wszysto jest niszczone więc chociaż w podchowalniku :) Ale do sprawy do tej 100litrówki daję raz na tydzień 10ml symfoni (przepis-łyżka stołowa symfonii w proszku na 0,5 wody destylowanej) i nic więcej. Roślinki tak bąblują, że zrezygnowałem tam z napowietrzania chociaż jest b.dużo małych rybek. Co tydzień muszę tam kosić roślinki 5 cm nad dnem a po tygodniu znowu mam ich tyle, że wychądzą na powierzchnie. CO2 to tylko zwykła bimbrownia w 0,5 litrowej buteleczce po fancie zakończonej wężykiem i wykłą kostką napowietrzającą. Mam zwykłe roślinki (Ludwigie,Heteranthere,Pellie,Nadwódkę szerokolistną, Kryptokorynę chyba Wendetta) mimo to baniak robi wrażenie na widzach a młode pysie nie mają okazji do bójek :)
Vellamo
Poznaje temat
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz 19 paź, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez rocky » So 04 lis, 2006

Po pół roku nawożenia Symfonią potwierdza mi sie to co pisał Marcin Baranowski na początku wątku.Widoczne objawy niedoboru Molibdenu i Boru :? .Na poczatku myślałem że to tylko Mangan, ale dodaję chelat od dłuższego czasu.Z cynkiem tez nie mam problemu ,może dzięki glinie w podłożu.Powyzsze niedobory najbardziej ujawniają się na anubiasach.Zrobiłem eksperyment i przełożyłem kępę anubiasa z innego akwa low tech do głównego zbiornika(1W/litr+CO2).Niedobory pojawiły się juz po tygodniu! :shock: Bor planuję dodawać w postaci kw.bornego ale na molibden nie mam pomysłu.Znacie moze jakiś związek,chelat molibdenu ,gdzie można go dostać? :roll:
rocky
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): N 31 lip, 2005
Lokalizacja: starogard gd
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez REGUS » So 04 lis, 2006

Dostępny jest Molibdenit chelatowany z firmy Inermag. Płynny w litrowej butelce.
Avatar użytkownika
REGUS
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 26 paź, 2003
Lokalizacja: Bodzentyn
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » So 04 lis, 2006

rocky napisał(a):Po pół roku nawożenia Symfonią potwierdza mi sie to co pisał Marcin Baranowski na początku wątku.Widoczne objawy niedoboru Molibdenu i Boru Confused .Na poczatku myślałem że to tylko Mangan, ale dodaję chelat od dłuższego czasu.Z cynkiem tez nie mam problemu ,może dzięki glinie w podłożu.Powyzsze niedobory najbardziej ujawniają się na anubiasach.Zrobiłem eksperyment i przełożyłem kępę anubiasa z innego akwa low tech do głównego zbiornika(1W/litr+CO2).Niedobory pojawiły się juz po tygodniu! Shocked

Witam
Możesz opisać objawy tych niedoborów. Chodzi mi o bor :wink:
Pozdrawiam
Grzegorz
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez rocky » So 04 lis, 2006

Na starszych liściach pojawiają się 1-2mm nekrozy,gęsto oprócz żylek.Ciekawostką jest to ,że występują tylko w miejscach najmocniej oświetlonych-np gdy liść anubiasa jest do połowy zacieniony przez inny liść powyżej,to nekrozy pojawiają się tylko na oswietlonej części do lini cienia.Niby wytłumaczenie proste,bo tam najszybciej przebiega metabolizm,ale ciekawie to wygląda.Bor czy molibden?Z klucza niedoborów bardziej przemawia za molibdenem.Zobaczymy
Poszperałem troche w forum i widze ze klucz do oznaczania niedoborów na holenderskie .pl jest delikatnie mówiąc nieadekwatny.Naprowadzał mnie na molibden i molibden + bor a tymczasem wg innych źródeł bardziej prawdopodobny jest K- niedobór lub nadmiar.Dziwne jest w tym wszystkim to ,ze jak opisałem objawy widoczne są tylko i wyłącznie na starych lisciach anubiasa
rocky
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): N 31 lip, 2005
Lokalizacja: starogard gd
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez david1011 » Śr 04 lut, 2009

co myślicie o dodani do SZ k2so4 i mgso4???
david1011
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): Śr 04 lut, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez gieco » So 07 lut, 2009

Chciałem zapytać może nie w 100% o symfonię ale o K2so4 - czy na (link) jest dostepna czysta wersja k2so4 czy k2so4 tech.? Który z tych dwóch potasu siarczanów jest lepszy? A może lepszy jest ten Potasu siarczan CZDA, ODCZ. FP VI ??
gieco
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): N 28 maja, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez diki » Śr 11 lut, 2009

gieco napisał(a):Chciałem zapytać może nie w 100% o symfonię ale o K2so4 - czy na (link) jest dostepna czysta wersja k2so4 czy k2so4 tech.? Który z tych dwóch potasu siarczanów jest lepszy? A może lepszy jest ten Potasu siarczan CZDA, ODCZ. FP VI ??


Różni sprzedawcy oferują różny towar. CZDA raczej się nie zdarza. CZ (czysty) owszem. Uważaj na sprzedawców oferujących K2SO4 ogrodnicze. Najlepiej zapytać u źródła o jakość towaru. Albo zaopatrywać się w POCHu.
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bulkas » Pt 01 maja, 2009

Zakupiłem symfonię i rozrobiłem.
Czytałem że powinno się 1ml dziennie na 60l wody. Skoro mam akwa 30l powinienem 0.5ml dziennie. Ale ni jak nie idzie tego odmierzyć. Czy mogę podawać 1ml co 2 dni?
A może macie inne pomysły na dawkowanie?
Avatar użytkownika
Bulkas
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył(a): Śr 22 kwi, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Gizun » Pt 01 maja, 2009

Ja odmierzam nawozy strzykawką.
Gizun
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył(a): So 31 sty, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości