Symfonia Złota - pełny skład

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez Grzegorz Pelczar » So 28 sty, 2006

Karpa napisał(a):wspomne jeszcze o aukcjach gdzie mozna kupic np chelat miedzi za 50G płacimy 1,60 podczas gdy ja kupuje to za 0,03 zł za ta sama ilosc - przebitka 53razy, K2SO4 200G - 1zł ja 200G mam za 0,21zł przebitka troche gorsza bo w sklepie siarczan potasu mozna kupic w kilogramowych opakowaniach

Masz rację, ale te 50 czy 100 gram starczy mi na rok, tak małej ilości nikt mi w ogrodniczym nie sprzeda, a 5 kg starczyłoby mi do końca świata i jeden dzień dłużej :D
Jeśli używasz tego wszyskiego w ogrodnictwie, to masz przy okazji.
Co do tych gotowych wynalazków na (link) to oczywiście masz rację, ale to też dobry sposób na zarabianie. :idea:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » So 28 sty, 2006

Swój 1kg Symfonii kupowałem latem, za 10zł ( a może było to 8zł :?: ).
Do tej pory jakby prawie jej ie ubyło, a jeszcze podzieliłem się nią z bliźnimi. Dlatego trzymam cały zapas w lodówce by się nie zmarnował. I jeszcze zawioze trochę babci do ogródka ;)
Znasz jakiś dobry, wydajny nawóz za 10 zł? Mimo wszystko bardzo się opłaca.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Śr 01 mar, 2006

Bartek G napisał(a):Zadałem sobie troche trudu by rzetelnie porównać skład Symfonii Złotej i TMG.
Oba składy były podawane w różnych zestawieniach. Symfonia ma postać proszku a TMG to gotowy do użycia płyn. W przypadku tej drugiej w procentowy skład wliczona była więc woda ( w symfonii również ale znacznie mniej). W składzie Symfonii brak było siarki i potasu, a w TMG kobaltu. Dlatego wyłączyłem te trzy składniki z wyliczeń.
Policzyłem procentowy udział pozostałych pierwiastków względem siebie, w obu nawozach. Wynik:

TMG
[%]
Mg 75,87
B 0,77
Cu 1,16
Fe 13,62
Mn 7,78
Mo 0,39
Zn 0,39

SZ
Mg 78,32
B 1,74
Cu 1,39
Fe 10,44
Mn 6,09
Mo 0,26
Zn 1,74

Bartku, wracam do Twoich obliczeń. Zawsze podawano, że powinno się rozpuścić 60g Symfonii w 1 l. wody, aby uzyskać takie samo stężenie jak w TMG. Czy po Twoich obliczeniach coś się zmieniło?
Ile wg Ciebie powinno się rozpuścić Symfonii dla zrównania żelaza z TMG? Do tej pory rozpuszczałem 9 g SZ w 250 ml, a żelazo, mangan i magnez uzupełniałem ale coś mi się wydaje, że przy tej ilości SZ mogę mieć za mało pozostałych pierwiastków, oczywiście za wyjątkiem cynku
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Śr 01 mar, 2006

Skoro dodajesz Fe (i Mn) to powinieneś generalnie stosować mniejsze dwawki niż się zaleca w przypadku (samej ) SZ. Co wielkości samej dawki to jest naprawde różnie. Mimo że stosuje inne (mniejsze) stężenie SZ w rozpusczonej wodzie nawozu to początkowo dozowałem w takiej ilości jak się powszechnie zaleca ( w przeliczeniu na te stężenie, czyli tyle samo). Okazało się żemam wysyp nitek więć zmniejszyem dawke, pierw o 25% potem do połowy zalecanej. Nitki nie zginęły ( w innym była rzecz) ale żadnych niedoborów nie zauważyłem wszystko jest ok i tak pozostało (tak w skrócie ;) )
Dawki należy ustawiać indywidualnie. To zależy od dostępności do makro, ilości roślin i szybkości przyrostu ich biomasy.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Rafał (bober) » Pt 07 kwi, 2006

"Dawki należy ustawiać indywidualnie. To zależy od dostępności do makro, ilości roślin i szybkości przyrostu ich biomasy"

oczywiście zgadzam się z tobą całkowicie... ja od niedawna wzbogaciłem symfonie o k2so4 i ferro active jest naprawde ok narazie podaje 5ml. dziennie ale widać różnice
Avatar użytkownika
Rafał (bober)
Poznaje temat
 
Posty: 52
Dołączył(a): Cz 23 mar, 2006
Lokalizacja: Goniądz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Budrob » Wt 02 maja, 2006

Zaczołem stosować SZ w akwa ogólnym
Czy mogę też nawozić roslinki w akwa, w którym jest narybek (zbrojniki, głupiki )
pzdr.
Budrob
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 11 mar, 2006
Lokalizacja: Rzeszów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Śr 03 maja, 2006

Budrob napisał(a):Zaczołem stosować SZ w akwa ogólnym
Czy mogę też nawozić roslinki w akwa, w którym jest narybek (zbrojniki, głupiki )
pzdr.

Tak, ale małe dawki, nie wiecej niż 50% zalecanej lub jeszcze mniej.
Niebezpieczne mogą być Cu i Zn.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez milosz30 » Cz 11 maja, 2006

witam. jesli dobrze zrozumialem ten watek i inne traktujace o symfonii to mam zamiar zrobic nawoz wg natepujacego przpisu: w 1 l wody z ro zozpuszczam-50g SZ ,25g K2SO4,7,2g chealtu Fe 8%. mam zamiar dawkowac 5ml na dzien. akwa netto 360l co2 0,63W/l
moze dacie znac czy taki sposob jest ok bo jak do tej pory nawozilem tyko gotowymi nawozami a cos takiego jak wyzej to dla mnie ciezka sprawa :D
milosz30
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt 14 mar, 2006
Lokalizacja: KUJ-POM
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kubotka » Pt 12 maja, 2006

Czy ktos próbował TĘ http://www.(link).pl/item100016627_sym ... erimj.html symfonie może??
kubotka
Poznaje temat
 
Posty: 78
Dołączył(a): Cz 23 mar, 2006
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Budrob » Pt 12 maja, 2006

kubotka napisał(a):Czy ktos próbował TĘ http://www.(link).pl/item100016627_sym ... erimj.html symfonie może??

Ja kupiłem u Gościa na aukcji 2 torebki i zrobiłem nawóz:
- 250 ml wody destylowanej;
- 10g Symfoni złotej;
- 5g K2SO4;
- 1g Chelatu Zelaza Forte.
wybrałem taką ilość aby sprawdzić jak to będzie działało, ale też czytałem na forum, żeby sporządzony nawóz spożytkować max. do 2 miesiecy.
Na dzień dzisiejszy wszystko jest OK - rośliny ruszyły (jeszcze nie bąbelkują :cry: )
Na początku stosowania SZ (2 tygodnie) pojawiły sie krasnorosty, ale koszenie załatwiło, jak narazie, sprawę.innego paskudztwa glonowego na razie nie ma :)
Przed stosowaniem SZ lałem do akwa TetraMin.
Moje parametry: akwa ma 2 miesiące , 360l brutto, 146W oświetlenia ,CO2 z butli filtr AquaMax 250, raz na miesiąc UV przez 2 dni, ph 7.0, TwO 12, TwW 10, NO3 ok. 2, podmiana co 2 dzień około 15l odstanej kranówki - woda z akwa idzie do podlewania kwiatków
Budrob
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 11 mar, 2006
Lokalizacja: Rzeszów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez filip » So 27 maja, 2006

Słuchajcie, a jak sie ma stosowanie gotowego makro np AquqArtu, do SZ. Chodzi mi o to ze w SZ jest zawarty azot - czy jest go na tyle duzy by zabuzył rownowage przy stosowaniu razem z gotowym makro?
Avatar użytkownika
filip
Zainteresowany tematem
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 10 gru, 2003
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » So 27 maja, 2006

filip napisał(a):Słuchajcie, a jak sie ma stosowanie gotowego makro np AquqArtu, do SZ. Chodzi mi o to ze w SZ jest zawarty azot - czy jest go na tyle duzy by zabuzył rownowage przy stosowaniu razem z gotowym makro?

EDTA która jest tu związkiem chelatującym to pochodna amonowa. Ale jest tego na tyle mało że nie zaburzy zbytnio tej równowagi. W dodatku prporcje w Planta Gainer macro są lekko przesunięte na korzyść fosforu (tłumaczy się to tym że bilansuje się to do zawartości N i P w pokarmie dla ryb, choć sam mam odwrotne spostrzeżenia), dlatego IMHO takie połączenie będzie OK.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez filip » N 28 maja, 2006

Bartek G napisał(a):W dodatku prporcje w Planta Gainer macro są lekko przesunięte na korzyść fosforu (tłumaczy się to tym że bilansuje się to do zawartości N i P w pokarmie dla ryb, choć sam mam odwrotne spostrzeżenia)
Uważam podobnie - w swoim baniaku raz na jakiś czas musze dodac 1ppm kh2po4 aby wyrownać utrzymac pożadany stosuneek N:P , być moze jest to spowodowane tym ze mam sporą ilość Heteranthery ktora lubi fosfor. Dzięki Bartku za info. Pozdrawiam
Avatar użytkownika
filip
Zainteresowany tematem
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 10 gru, 2003
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » Pn 29 maja, 2006

Wracajać do tematu. jeśli rozpuścimy te 30 gr SZ w 500ml wody to o ile ppm podniesiemy zawartość Mg wlewjąc 1ml do baniaka naprzykład 240 litra. Na moje obliczenia,jeśli chodzi o MgSo4*7H20,gdy rozpuścimy 30 gr w 500ml wody to podniesiemy ilośc Mg o 0,025 ppm. A przecież w SZ jest mniej tego magnezu niż w MgSo4. Straszliwie mało to wychodzi nawet dla warunków samego MgSo4. Czyli jak mamy dozowac 5ml/50 litra wody to dla baniaka 240 wychodzi nam ok. 25 ml/dzień, czyli wychodzi 0,6 ppm dzień. Wyczytalem gdzies ze Mg powinien byc na poziomie 5-10 ppm, wiec dzienna dawka SZ troche mala biorac pod uwage ze mniej jest Mg niz w MgSo4.
Niech mnie ktos oswieci czy dobrze rozumuje.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Wt 30 maja, 2006

Nie myl MgSO4 z MgSO4*7H2O. Ten drugi to uwodniony i mam mniejszą zawartość magnezu, w tej samej objętości związku, więc musi być go więcej.
W ogóle to nie jestem do końca pewien w jakiej formie magnez jest w SZ, czy w MgSO4?
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » Wt 30 maja, 2006

Troche zamontałem 8) ale chodzi mi to ze dając nawet sam magnez w ilościach 30 gr/500 ml destylowanej to i tak maluchno tego magnezu wychodzi w tej wodzie, a słyszy się ze za duzo w SZ magnezu. Być może mylę się w obliczeniach. Może ktoś to biegły przeliczy?
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZoooloooK » Cz 15 cze, 2006

A ja mam do Was pytanko:ile mililitrów trzeba odmieżyć za pomocą strzykawki aby uzyskać
zalecane 30 mg nawozu do wykonania roztworu.Pozdro!
Avatar użytkownika
ZoooloooK
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pn 23 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » So 15 lip, 2006

Bartek napisał(a):
TMG
[%]
Mg 75,87
B 0,77
Cu 1,16
Fe 13,62
Mn 7,78
Mo 0,39
Zn 0,39

SZ
Mg 78,32
B 1,74
Cu 1,39
Fe 10,44
Mn 6,09
Mo 0,26
Zn 1,74

Byłem wczoraj u znajomego który jest gorącym zwolennikiem PMDD, i chciał przeciągnąć mnie na jedyną słuszną drogę... Porównałem więc jakie mamy różnice w nawożeniu.
Oto PMDD w tym samym zestawieniu co powyższe:

Mg 57,14
B 5,06
Cu 0,4
Fe 27,78
Mn 7,94
Mo 0,1
Zn 1,59

Czyli zdecydowanie więcej Boru i żelaza, mniej Magnezu, Cynku tyle co w Symfonii (czyli nie jest z nią źle pod tym względem :wink: ).
Inaczej rośnie nam Rotala Marcandra. U mnie jest bez zarzutu, u niego trochę rachityczna, choć rośnie bez problemów. U niego trochę lepiej Blyksa japońska i Microsorum pteropus 'Windelov'. W dodatku pojawiają mi się jakieś nieidbory (Mn?)
Oczywiście znaczącą role odgrywa Makro które jest poza zestawieniem.

Mógłbym zestawić również Planta Gainer Classic, ale nie znamy jeszcze ilości Mg w tym nawozie.
Ostatnio zmieniony So 15 lip, 2006 przez Bartosz Grela, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » So 15 lip, 2006

Bartek napisał(a):Czyli zdecydowanie więcej Boru i żelaza, mniej Magnezu, Cynku tyle co w Symfonii (czyli nie jest z nią źle pod tym względem Wink

.. a mówią że wadą Symfoni jest nadmiar Boru i Cynku :roll:
Ja do Symfonii zacząłem dodawać K, Mg, Fe, Mn, czyli połowa pierwiastków. Dlatego postanowiłem robić własne TMG, bo mogę dowolnie zmieniać proporcje poszczególnych pierwiastków.
Ale czy jest lepiej :?: Pozostawię to bez odpowiedzi :)
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Cz 20 lip, 2006

Wracając do składu... Bor w PMDD w tej proporcji to 5,06
Dla TMG to (tylko) 0,77
W Planta Gainer Classic szacunkowo ( bo nie znam zawartości Mg) - 3.0
A podnosi się larum że to wręcz toksyczna dawka w tym nawozie ;)
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron