Przelicznik miar i kalkulator

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Postprzez DarekO » Pt 14 lip, 2006

No nieźle - teraz już sam nie wiem. Do tej pory uważałem, ze 1mg/l = 0,001g/1kg (przy założeniu, że 1l H2O = 1kg), co dalej prowadzi do wniosu 0,001g/1000g = 0,000001 - właśnie czego? - stąd chyba wzięło się ppm. Ale teraz jak czytam posty w których są ppm, to już sam nie wiem.
Avatar użytkownika
DarekO
Zainteresowany tematem
 
Posty: 200
Dołączył(a): So 27 lis, 2004
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez vicovaro » Pn 17 lip, 2006

Witam :D

Widzę, że temat Cię nurtuje. Niepotrzebnie :)

tutaj się z tobą zgodzę. chodzi mi o to że ppm jest jednostką taką samą jak %, a więc może dotyczyć wszystkiego masy, objętości itd


ppm nie jest jednostką taką samą jak procent jest inną jednostką.

Cp = masa substancji/ masa roztworu *100%

Ponadto miałem zajęcia z prof. Kempą(oczyszczanie ścieków, analiza zagrożeń i ryzyka), prof. Świderską Bróż (uzdatnianie wody), i jakoś klepali równo że ppm to część jedna na milion, (procent to jedna na sto i tutaj nikt nie dyskutuje jaka część, czego)


bo ppm to jest część 1 na milon a procent jedna na 100! Po prostu potwierdza się stara reguła, że wysłuchać wykładu to jedno, a zrozumieć to już inna sprawa. :wink: Nie dziwie się, że poważni wykładowcy nie dyskutują jaka to jest część czego bo tu poważny wykładowca nie ma o czym dyskutować. Poza tym proplem sprowadza się do prostego dzielenia a tego uczą w podstawówce.

tutaj nie mogę się zgodzić, bo o ile ja proszę aby przy ppm było zaznaczone czego dotyczy ( ułamek czego ? ) ty zakładasz że ppm jest pochodną ułamka molowego i właśnie na tym polu pojawia się niezgodność.


Przypisujesz mi słowa których nigdy nie wypowiedziałem. Nie wiem czy celowo, czy jest to twoja metoda prowadzenia dyskusji. To jest denerwujące. :twisted: Nie przypominam sobie bym mówił kiedykolwiek lub zakładał, że ppm to pochodna ułamka molowego. Ułamek molowy to stosunek liczby moli składnika mieszaniny do sumy moli wszystkich składników mieszaniny. Oznacza to, że suma wszystkich ułamków molowych mieszaniny równa jest zero. Albo inaczej ułamek molowy jak sama nazwa wskazuje nie może być większy od jedności. Tym czasem ppm określa stężenie związku. Bardzo małe stężenie. Może przybierać wartości od 0 do nieskończoności z tym że dla większych wartości przechodzimy na inne stężenia np: molowe. Wniosek to nie jest to samo.

przy ppm nie trzeba stawiać (n) bo prawdę mówiąc nie wiem po co by to było. Ja nie rozumiem np. dlaczego nie (d) czy (z) czy nie (y). Napisz dokładniej o co Ci chodzi. :P

A jak się już uparłeś przy tym ppm(n) to pisz do tych, którzy mogą coś zrobić w tym względzie i zacząć stosować takie oznaczenia na swoich produktach. Przekonuj, naciskaj, tłumacz, błagaj może Cię posłuchają. Jeśli o mnie chodzi to jesteś tu pierwszą osbą, która się moim postem zainteresowała. Za serce mnie tym ująłeś. :D Mam do ciebie wielki sentyment, więc od razu się zgadzam. Zamiast ppm w kontaktach z tobą będę używał ppm(n). Trochę dłużej wychodzi ale czego się nie robi dla przyjaciół. :D

bo w Polsce obowiązującą jednostką stężenia jest mg/l, i jest on jednoznaczny


zmieniasz temat. Ala wygląda na to, że Polska to strasznie biedny kraj bo ma tylko jedną obowiązującą jednostkę stężenia. :D Przejrzyj jednostki SI znajdziesz tam kilka podstawowych jednostek stężenia, a znich możesz uzyskać jeszcze kilka pochodnych.

A może chodziło Ci o to, że teraz na forum ustalamy obowiązującą jednostkę stężenia 1mg/l :?: No to trzeba się nad tym zastanowić. Bo już na pierwszej stronie jest link do postu "mierzenie poziomu CO2 w akwarium" i ilość CO2 podana jest w ppm. Więc wydaje mi się, że to kiepski pomysł bo trzeba by za dużo zmieniać. Ale poprę Cię, jeśli będziesz namawiał autora postu do zmiany ppm na ppm(n) tak jak mówiłem wsześniej przez sentyment do Ciebie. :lol:

A poza tym przytoczyłeś już tytuły kilku publikacji wydanych w Polsce, i cytat z wykładów na których wspominali o ppm. Trochę to dziwne dla jednostki w Polsce nie obowiązującej.

Ja pytałem dlaczego producent nawozu mając do dyspozycji jednostkę 1mg/l używa 1ppm skoro według ciebie 1mg/l = 1ppm. Po prostu nie rozumiem, dlaczego 1mg/l ma według Twojej teorii dwa symbole: 1ppm i 1mg/l i co bardziej interesujące dwie różne definicje a w sumie oznacza to samo. Pytałem czy możesz mi to wyjaśnić? Nie interesowało mnie tu jaka jest "obowiązująca jednostka stężenia w Polsce"

wydawnictwa te słyną z pozycji dla zawodowców, często jako podręczniki akademickie a nie dla amatorów. Ponadto, na końcu książek często jest spis oznaczeń, jednostek i takie porównanie jest tam również.


Właśnie dużo piszesz o tych tajemniczych wydawnictwach dla zawodowców. Pewnie takim zawodowcem jesteś. Wklej jednak wkońcu akapit, z któregos z tych wydawnict żebyśmy wszyscy mogli się przekonać co tam jest napisane. A jeżeli prawa autorskie zabraniają, to podaj tytuł, autorów, wydawnictwo, rok wydania i nr strony tak żeby każdy w bibliotece mógł sobie sprawdzić te żelazne argumenty. Chyba że "...jedna pani powiedziała coś drugiej pani w kolejce po kartofle..."

sorry, ale angielski mój jest zbyt słaby aby dokładnie przeczytać i zinterpretować o czym oni tam piszą. Ale ten fragment mi się podoba: 1 ppm in normal terminology is only 0.062 ppm or 62 ppb on a number of molecules or amount basis



Trochę szkoda, że nie potrafisz przeczytać tego tekstu. :? Na szczęście inni pewnie potrafią.

For example a solution of 1 mg /l of 7-hexachlorocyclohexane (7-HCH) (masa molowa ok 300 g/mol) in water, 1 ppm in normal terminology is only 0.062 ppm or 62 ppb on a number of molecules or amount basis and 3.4 mol/l when expressed in molar concentration units.

Fragment który pociąłeś podaje przykład roztworu wodnego związku hexachlorocyclohexane o masie molowej ok 300 g/mol o stężeniu 1 mg/l które to wspominani przez Ciebie amatorzy nie zawodowcy zamieniają na 1ppm podczas gdy

w normalnej terminologii to jest tylko 0.062 ppm lub 62ppb jeśli chodzi o liczność molekuł i 3.4 mol/l jeśli chcesz wyrazić w stężeniu molowym


czyli zgodnie z tym co podałem poprzednio że 1mg/l = Masa molowa wody/Masę molową substancji
w tym wypadku 1mg/ml=18/300 =0.06 ppm


Dzięki, mam nadzieję że wyjaśniłem. Oczekuję postu z dokładnymi namiarami na rękodzieło z którego wzięła się "twoja interpretacja ppm". Ja jako nędzny amator :D podałem wyjaśnienie definicji, zacytowałem źródło z przykładem obliczeniowym, które to wyjaśnienie potwierdza. Źródło jest wiarygodne i sprawdzalne, że tak się wyrażę 24h.


Gorąco pozdrawiam Vic.

p.s. tak poza dyskusją to mam pytanko bardziej odpowiednie do forum holenderskie. Jakie masz akwarium i czy masz gdzieś fotkę w necie umieszczoną? Ja mam 60 L trochę zaglonione, i trzy gatunki roślinek. Nie mniej jestem dumny z tego co mam :D i myślałem, żeby umieścić zdjęcie tu dla potomności. Tylko nie wiem czy to wypada. Tu takie wypas akwaria, a moje pożal się Boże. Trochę się wstydzę :oops: bo wiesz każdy rzuci się od razu do porównywania z innymi akwariami i oczywiście do krytyki, a mi nie chodzi o to by je porównywać tylko żeby było i żebym mógł jakimś dalszym znajomym podać adres strony z moim baniakiem, żeby sobie zobaczyli. Ciekaw jestem co Ty myślisz?
Avatar użytkownika
vicovaro
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt 06 cze, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez diki » Pn 17 lip, 2006

vicovaro - powstrzymaj się trochę z tymi złośliwościami. To, że ktoś się z tobą nie zgadza nie oznacza, że musisz kpić. Cieszę się, że masz dużą wiedzę - ale jeśli zamierzasz przekazywać ją w tym tonie to daruj sobie dalsze wypowiedzi.
moderator
Diki
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Nuroslaw » Wt 18 lip, 2006

poważny wykładowca prowadzi wykład tak, aby go studenci zrozumieli i odpowiada nawet na trudne pytania.
Mam do ciebie wielki sentyment, więc od razu się zgadzam. Zamiast ppm w kontaktach z tobą będę używał ppm(n). Trochę dłużej wychodzi ale czego się nie robi dla przyjaciół. :D

nie jesteśmy przyjaciółmi. tego rodzaju teksty zachowaj dla innych :evil:

Jak wiesz w użyciu jest wiele jednostek, jednak zgodnie z przepisami naszego kraju oficjalną jednostką stężenia w roztworach wodnych jest mg/l


A poza tym przytoczyłeś już tytuły kilku publikacji wydanych w Polsce, i cytat z wykładów na których wspominali o ppm. Trochę to dziwne dla jednostki w Polsce nie obowiązującej.


http://www.projprzemeko.pl/oficyna/


Ja pytałem dlaczego producent nawozu mając do dyspozycji jednostkę 1mg/l używa 1ppm skoro według ciebie 1mg/l = 1ppm. Po prostu nie rozumiem, dlaczego 1mg/l ma według Twojej teorii dwa symbole: 1ppm i 1mg/l i co bardziej interesujące dwie różne definicje a w sumie oznacza to samo. Pytałem czy możesz mi to wyjaśnić? Nie interesowało mnie tu jaka jest "obowiązująca jednostka stężenia w Polsce"

wielu producentów i dystrubutorów kpi sobie z polskiego prawa, a dzieki temu mamy wciąz wiele produktów bez tłumaczenia, często z jednostkami nie stowanymi w Polsce, albo z innych jeszcze powodów o których nie mam pojęcia. Podaj nazwę takiego producenta, skontaktuje się z nim jeśli jest z terenu Polski.

sorry, ale angielski mój jest zbyt słaby aby dokładnie przeczytać i zinterpretować o czym oni tam piszą. Ale ten fragment mi się podoba: 1 ppm in normal terminology is only 0.062 ppm or 62 ppb on a number of molecules or amount basis


Fragment który pociąłeś podaje przykład roztworu wodnego związku hexachlorocyclohexane o masie molowej ok 300 g/mol o stężeniu 1 mg/l które to wspominani przez Ciebie amatorzy nie zawodowcy zamieniają na 1ppm podczas gdy

[color=blue] w normalnej terminologii to jest tylko 0.062 ppm lub 62ppb jeśli chodzi o liczność molekuł i 3.4 mol/l jeśli chcesz wyrazić w stężeniu molowym

[/color]
więc jak to jest, 1 ppm w normalnej terminologi to jest tylko 0,062 ppm jeśli chodzi o liczność moelkuł ??? Co wg Ciebie oznacza normalna terminologia. Jak to jest możliwe że ppm występuje po jednej i drugiej stronie tylko w zmienionej wartości ? wyciąłem cały fragmnet zdania po przecinku.


p.s. tak poza dyskusją to mam pytanko bardziej odpowiednie do forum holenderskie. Jakie masz akwarium i czy masz gdzieś fotkę w necie umieszczoną?


Moje największe akwarium ma powierzchnię 105 ha i średnią głębokość 15 m, na którym od lat prowadzę filtrację z pozytywnym skutkiem.
a w domowych warunkach mam 200 l Malawi i kilka pomniejszych zbiorniczków. Co do jakości wody nie ma nic do zarzucenia, Jednak fotki Tobie i nie tylko nie pokażę, ponieważ zdaję sobie sprawę z braków estetycznych, oraz że to forum holenderskie a nie malawi. I szkoda że nie odpowiadasz na pw
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony Wt 18 lip, 2006 przez Nuroslaw, łącznie zmieniany 1 raz
Nuroslaw
Zainteresowany tematem
 
Posty: 168
Dołączył(a): Pt 17 gru, 2004
Lokalizacja: Sieraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez diki » Wt 18 lip, 2006

http://www.biochem.northwestern.edu/hol ... llion.html
This is a way of expressing very dilute concentrations of substances. Just as per cent means out of a hundred, so parts per million or ppm means out of a million. Usually describes the concentration of something in water or soil. One ppm is equivalent to 1 milligram of something per liter of water (mg/l) or 1 milligram of something per kilogram soil (mg/kg).

to samo tu: http://www.everythingbio.com/glos/defin ... llion+(ppm)
A tu krótko i treściwie:
http://dwb.unl.edu/Teacher/NSF/C01/C01L ... it798.html
One part per million is the same as 1 mg/L for water solutions.

Jak ktoś nie lubi angielskiego:
http://www.growguide.net/definitionen/definition_ppm
ppm ist eine Maßeinheit die angbit wie viele Teile einer Substand sich auf eine Million Gesamtteile verteilen. (parts per million ,deutsch Teile pro Million) Diese Maßeinheit wird vor allem in der Chemie und Physik eingesetzt.
Meistens ist damit eine Konzentration in Milligramm pro Kilogramm gemeint. Wir benutzen diese Einheit noch, da sie sich in vielen Büchern wiederfindet.
An sich ist die Angabe ungenau, besser wäre die Angabe mg/kg oder mg/l. Da wir uns hier mit Wasserlösungen befassen, kann man ppm auch mit mg/l übersetzen, was einfacher zu messen und zu rechnen ist.


http://www.ilpi.com/msds/ref/concentration.html
Parts per million (PPM). Parts per million works like percent by mass, but is more convenient when there is only a small amount of solute present. PPM is defined as the mass of the component in solution divided by the total mass of the solution multiplied by 106 (one million):
A solution with a concentration of 1 ppm has 1 gram of substance for every million grams of solution. Because the density of water is 1 g per mL and we are adding such a tiny amount of solute, the density of a solution at such a low concentration is approximately 1 g per mL. Therefore, in general, one ppm implies one milligram of solute per liter of solution.
Finally, recognize that one percent = 10,000 ppm. Therefore, something that has a concentration of 300 ppm could also be said to have a concentration of (300 ppm)/(10,000 ppm/percent) = 0.03% percent by mass.


http://www.ccohs.ca/oshanswers/chemicals/convert.html
Przeliczanie mg/m3 na ppm.

Nie tylko my mamy problemy z tym tematem jak widać tu:
http://mailer.uwf.edu/listserv/wa.exe?A ... -l&P=28274
i tu: http://www.onlineconversion.com/forum/f ... 389947.htm
i tu: http://fins.actwin.com/aquatic-plants/m ... 00018.html

Edit
Kalkulator przeliczający ppm->mg/l->mmol/l
http://www.lenntech.com/tds-ec_engels.htm

Edit2
Przejrzałem forum APC - mg/l i ppm używane jest zamiennie. Co po raz kolejny potwierdza, że w akwarystyce jednostki te traktowane są jako zamienniki.
http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... ppm+mg%2Fl
Ostatnio zmieniony Pn 24 lip, 2006 przez diki, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez vicovaro » Wt 18 lip, 2006

Witam

vicovaro - powstrzymaj się trochę z tymi złośliwościami. To, że ktoś się z tobą nie zgadza nie oznacza, że musisz kpić. Cieszę się, że masz dużą wiedzę - ale jeśli zamierzasz przekazywać ją w tym tonie to daruj sobie dalsze wypowiedzi.
moderator
Diki


Diki nikogo nie obrażałem i z nikogo nie kpiłem i posądzanie mnie o to wydaje mi się dziwne, szczególnie w tej sytuacji. Bez liczenia linijek tych postów jakie wymieniłem z kolegą Nurosławem każdy obiektywny obserwator stwierdzi, że obu zainteresowanym tematem forumowiczom chodzi tylko o rzetelne wyjaśnienie wątpliwości. Chyba nie trzeba się aż tak wysilać, żeby kogoś obrazić lub z kogoś zakpić? Jestem tylko człowiekiem takim samym jak Ty. I gdyby te posty nie byłyby zabarwiony emocją to chyba by musiały być o niczym - napisane przez człowieka, który tematem nie jest zainteresowany. Zresztą tak doświadczony w czytaniu i pisaniu postów kolega jak Ty doskonale to musi rozumieć i tłumaczyć tego nie trzeba.

Nie mniej muszę Ci podziękować za przypomnienie, że jest to forum poświęcone akwarystyce i że spór ten przyjął już zbyt duże rozmiary. Jest to również moje odczucie. Dziękuję, że zabrałeś głos w sprawie (jest to głos przeciw mnie i mógłbym sobie pomyśleć, że swoim postem w którym zarzucasz mi kalumnię i sugerujesz milczenie forsujesz swoją wersję wykorzystując fakt, że jesteś moderatorem i masz władzę tu nade mną. Nie myślę tak jednak. :wink: ) i przytoczyłeś przykłady, które są przekonywujące. Jest to głos, bardzo potrzebny bo rozwiązuje problem. Przekonałeś mnie do tego, że ppm w akwarystyce 1mg/ml. I żeby było jasne zgadzam się nie dlatego, że robią na mnie wrażenie jakieś sugestie czy groźby. Zgadzam się bo wybiłeś mi wszystkie argumenty za pomocą muszę przyznać dość celnych kontr argumentów.

Pozdrawiam, Vic
Avatar użytkownika
vicovaro
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt 06 cze, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez vicovaro » Wt 18 lip, 2006

Cześć Nurosław,

nie odpowiadam na pw, bo prawdę mówiąc nie wiem jak. Dopiero po Twoim poście zauważyłem małą ikonkę pw. Nie wiem jednak dalej jak odebrać wiadomości, które Ty do mnie przysłałeś i jeśli coś przysłałeś i nie jest to post na forum to nie przeczytałem.

Masz ładne akwarium, gdzie to jest? A i podaj więcej szczegółów dotyczących tej filtracji. Możesz na pw tylko najpierw musisz mi powiedzieć jak to odebrać.

Wiesz, ale to trochę dziwny zbieg okoliczności. Wyobraź sobie, że mam zamiar założyć drugie akwarium właśnie dla pielęgnic z Malawi i przed hę już kilkudziesięciu minutami oglądałem sobie akwa klubu malawi. :D . Mam jednak trochę pytań a tam na razie widzę strasznie dużo zdjęć (co prawda nie czytałem jescze forum). Przyznam się, że mam taki dylemat. Z jednej strony wydaje się to na bardzo prosty sposób na uzyskanie bardzo szybko i bez stresowo bardzo fajnego efektu dekoracyjnego (w porównaniu do takiego akwarium roślinnego w którym na efekty jednak się czeka). Z drugiej strony pamiętam, ledwo pamiętam bo było to strasznie dawno temu :D jak przyniosłem ze sklepu parkę pięknie ubarwionych pyszczaków - ryb o których bardzo niewiele wtedy było wiadomo, wpuściłem do akwarium i jak tragicznie się to skończyło dla pozostałych mieszkańców. Dowiedziałem się później (błędy młodości), że to pielęgnice i robić tego nie powinienem bo ryby mają to w naturze ale niechęć pozostała. Nigdy później nie miałem w akwarium żadnej pielęgnicy. Dlatego Ciekaw jestem jak te ryby się chowają. Czy jeżeli zapewnić im odpowiednio duże akwarium i w miarę przybliżone warunki wodne (nie zamierzam się bawić w jakieś uzdatniania, odstana kranówka TWO = 20°n i pH=7,5 do 8) to można liczyć na jakiś sukces hodowlany, czy jednak musi to być harówka?

Piszesz, że nie masz zamiaru pokazać swojego akwa na forum bo nie jest całkiem roślinne. Więc widzę, że zasady są tu bardzo ostre i nie ma żadnych odstępstw. Moje akwarium też nie jest całkiem roślinne i ponieważ jeszcze jest trochę (ale już nie bardzo :D ) zarośnięte też na razie go nie pokażę. Ale za parę tygodni, jak trochę większy gąszcz urośnie (roślin nie glonów :D ) to nie wykluczam takiej możliwości. Będzie to prawdziwy Natural Aqua Design. Zielsko rośnie bowiem w nim już parę ładnych lat bez ładu i składu jak w naturze :D

Pozdrawiam, Vic
Avatar użytkownika
vicovaro
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt 06 cze, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Nuroslaw » Wt 18 lip, 2006

o góry strony masz obok zaloguj taki tekst" zaloguj aby sprawdzić wiadomości.
ponadto w profilu możesz chyba ustawić powiadamiania Cię o nowej wiadomości.

krótko, pielęgnice potrzebują przestrzeni, kiedy jej brak są agresywne. Druga sprawa to silne ryby, więc wyobraź sobie rubaszne zabawy dwóch misów i jakiegoś cherlakam jak się czuje jak dostanie dwa kuksańce w bok :) większość ryb z malawi mnoży się bardzo łatwo, można z nimi także trzymać mięczaki jak np. małże

To co widać na zdjeciu to aerator pulwerazycyjny, wcześniej na tym jeziorku były pierwszy w Polsce Ekoflox. Od 85 roku kiedy jezioro miało III/IV klasę czystości dziś ma II klasę (zaledwie dwa-trzy wskaźniki nie pozwalają jeszcze na klasyfikowanie jej do I). Widocznośc wody nawet w okresie wakacyjnym obecnie sięga 5m (20 lat temu można było tylko o tym marzyć aby w wakacje było widać więcej niż 0,5 m). Sielawa może się ponownie samodzielnie rozmnażać. Pojawia się coraz więcej rzadkich zwierząt. wszystko idzie na plus. Jezioro Jaroszewskie.
Nadzór naukowy - AR Poznań
Nuroslaw
Zainteresowany tematem
 
Posty: 168
Dołączył(a): Pt 17 gru, 2004
Lokalizacja: Sieraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez diki » Wt 18 lip, 2006

vicovaro napisał(a):Diki nikogo nie obrażałem i z nikogo nie kpiłem i posądzanie mnie o to wydaje mi się dziwne, szczególnie w tej sytuacji.

Nie zarzuciłem Ci, że kogoś obrażasz - natomiast złośliwy ton twoich wypowiedzi był wyczuwalny. Możemy na forum dyskutować o wszystkich aspektach akwarystyki, ale róbmy to z szacunkiem dla siebie i z dystansem do poruszanego tematu.

vicovaro napisał(a):Dziękuję, że zabrałeś głos w sprawie (jest to głos przeciw mnie i mógłbym sobie pomyśleć, że swoim postem w którym zarzucasz mi kalumnię i sugerujesz milczenie forsujesz swoją wersję wykorzystując fakt, że jesteś moderatorem i masz władzę tu nade mną.

Nie przesadzajmy z tą władzą moderatorską - chciałem jedynie ochłodzić klimat - IMO dyskusja dryfowała w kierunku otwartego konfliktu.

vicovaro napisał(a):Nie myślę tak jednak. :wink: ) i przytoczyłeś przykłady, które są przekonywujące. Jest to głos, bardzo potrzebny bo rozwiązuje problem. Przekonałeś mnie do tego, że ppm w akwarystyce 1mg/ml. I żeby było jasne zgadzam się nie dlatego, że robią na mnie wrażenie jakieś sugestie czy groźby. Zgadzam się bo wybiłeś mi wszystkie argumenty za pomocą muszę przyznać dość celnych kontr argumentów.
Pozdrawiam, Vic

Prawdę mówiąc sięgając po google nie zakładałem, że uzyskam taki czy inny wynik wyszukiwania. Zainteresował mnie temat i dlatego postanowiłem bliżej mu się przyjrzeć. To że ppm jest traktowane jako zamiennik mg/l jest w moim przekonaniu nie do końca słuszne, ale jest to stan zastany bez szans na zmianę.
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez vicovaro » Pt 21 lip, 2006

Cześć wszystkim,

do ładu jakoś nie mogę dojść z tym forem :D . To, że jak się zalogujesz ze strony holenderskie -> forum wyskakuje Ci skrzynka z wiadomościami pw już odkryłem. Dlaczego tak późno? Bo mam ustawione powiadamiaj o odpowiedziach i jak klikałem w e-mailu na link to mnie widoczek z pw omijał i od razu wskakiwałem do tematu nawożenie -> kalkulator. Po odkryciu uparcie logowałem się ze strony www i po sprawdzeniu, że nie mam żadnych wiadomości zaczytywałem się postami z różnych tematów do upadłości :D sądząc, że nic mnie nie ominie. Dzisiaj przed chwileczką tak samo zrobiłem. Żadnych wiadomości, ale później sprawdziłem pocztę i znalazłem listy z linkami do waszych nowych postów.

Czyli jak loguje się ze strony www to mogę sprawdzić swoją skrzynkę "pw", ale jak chcę się dowiedzieć o odpowiedziach w tematach, których zabrałem głos to albo wszystko muszę sam sprawdzić (na razie mam chyba tylko jeden temat, ale później różnie może być :wink: ), albo sprawdzać linki w e-mailu. Trochę to komplikujące, życie. A może tylko ja tak mam, bo czegoś nie włączyłem? Jeśli nie to mam taką uwagę techniczną, że może by warto to zmienić?

Nurosław,

co do naszej rozmowy o Malawi, to mam taką prośbę jak byś mógł mi podać liczbę, wielkość i gatunki ryb, jakie masz w swoim akwarium? Czytałem trochę tych porad o zakładaniu Malawi i to faktycznie wygląda na bardzo proste, oprócz kwestii doboru odpowiednich gatunków ryb. To mnie trochę martwi, bo strasznie nie lubię przemocy w akwarium, wolałbym ryby raczej mało agresywne, które bez większych zgrzytów mogą ze sobą, żyć. Ty masz to akwa trochę zapuszczone pisałeś, więc domyślam się, że stoi sobie w takiej nie zmienianej formie ładnych parę lat :D . Pewnie się nie pomylę, jak powiem, że te lata zweryfikowały obsadę i w takiej sytuacji masz ryby, które nie są agresywne względem siebie. Ja kartkując jakiś poradnik, albo w necie nie pamiętam znalazłem informację, że zestaw dwóch gatunków: Labidochromis caeruleus i Pseudotropheus elongatus to zestaw sprawdzony i dobry dla początkującego, ja jednak planuję akwarium duże i chciałbym dorzucić trzeci gatunek. Ale sam nie wiem jaki.
Albo inaczej za mało jeszcze wiem by wiedzieć, jaki :wink:.



co do jeziorka to może się przejadę, spędzić trochę czasu nad wodą skoro mówisz, że takie czyste. Przy okazji na własne oczy się przekonam co to znaczy I klasa czystości. :D
Tylko napisz gdzie to jest dokładniej?




a co do tego co napisał diki

...ale jest to stan zastany bez szans na zmianę.


to powiem, że po lekturze wielu postów na tym forum muszę się z Tobą zgodzić, co sprawia, ze nasz spór z Nurosławem był bezsensowną stratą czasu :cry: .

Pozdrawiam, Vic
Avatar użytkownika
vicovaro
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt 06 cze, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adrianolkusz » N 13 sie, 2006

Tu jest potwierdzenie wypowiedzi Piotra Baszuckiego. 1ppm=1mg/l http://www.mlyniec.gda.pl/~chemia/oblic ... rocent.htm :D
Avatar użytkownika
adrianolkusz
Zainteresowany tematem
 
Posty: 229
Dołączył(a): Pn 10 kwi, 2006
Lokalizacja: Olkusz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez apper » Pn 23 paź, 2006

A jak przeliczyć masę soli kuchennej na objętość?
Avatar użytkownika
apper
Poznaje temat
 
Posty: 113
Dołączył(a): So 25 paź, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez andzio65 » Wt 17 kwi, 2007

Panowie pytacie czemu 1ppm=1mg/l.
Rozpatrujemy w naszym przypadku MASĘ sustancji rozpuszczonej we wodzie, konkretnie w 1 litrze. Poniweaż 1 litr wody waży 1 kg (co prawda destylowanej i w odpowiednich warunkach fizycznych, ale my nie mamy sobie co tym głowy zawracać) więc możemy po przeliczeniu objętości wody na masę możemy napisać 1ppm=1mg/kg.
Mamy wtedy ppm dotyczący tylko masy!! ( tak samo jak procentowe stężenie- ilość gramów substancji w 100g roztworu, ale NIE rozpuszczalnika).
W akwarystyce lepiej jest odmierzać objętosci roztworów dlatego nie piszemy mg/kg tylko mg/l.
Przypomne jeszcze samą definicję tej jednostki dla naszego akwarystycznego przypadku:
1mg/l to 1mg substancji zawartej w 1 litrze roztworu wodnego.
Ponieważ poruszamy się w strefie znikomo niskich stężeń nie musimy się przejmować gęstością roztworu wodnego i przyjąć ją za 1kg/ litr.
Jeszcze jedno, dla ścisłości jeśli chcecie być tak dokładni to aby zrobić roztwór 1ppm trzeba odważyć 1 mg substancji i rozpuścić go w 999999mg=999,999g=0,999999kg wody. Ciekawe jak te ilości precyzyjnie odmierzyć w domu?
I nie wprowadzajcie tu ułamków molowch, mas molowych, ilczby cząsteczek bo mieszacie jednostki, a ludzie czytający wasze wywody akademickie dostają pomieszania i kociokwiku.
Nie da się precyzyjnie przeliczyć wagi substancji stałych na ich objętość bo zależy to od wielkości krzyształów tej substancji która warunkuje coś co nazywa się ciężarem nasypowym. Ale po co to robić, my posługujemy się masami i waga powinna nam wystarczyć jeśli ktoś chce być aż tak dokładny.
Ale to już jest inny temat.
Okazuje się tu, że dobry nauczyciel z chemii i uwaga na lekcjachw szkole podstawowej to to czego tu chyba zabrakło, a kolegom którzy zrobili mętlik w tym temacie proponuję zająć się polityką, tam są tacy mile widziani. Gratulacje dla Panów, macie wspaniały temat na pracę doktorską.
andzio65
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył(a): Wt 17 kwi, 2007
Lokalizacja: Tarnów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Nuroslaw » Śr 18 kwi, 2007

hm, jesli nie zauważyłeś, dyskusja w większej mierze dotyczyła czym jest naprawdę ppm.
bo wystarczy że jedna osoba wyliczy z reakcji potrzebną ilość moli substancji, i wynik poda w ppm (poprawnie, ale niekoniecznie zaznaczy że dotyczy ilości moli), i założenie że 1ppm=1 mg/l traci sens dla kogoś kto nie przeliczy ilości moli subst. na masę.

Więc wróc do tabelki od której wszystko się zaczęło i przelicz, czy autor zrobił poprawnie czy nie. I wyjaśnił na czym oparł swoje wyliczenia bo mnie się nie chce
Nuroslaw
Zainteresowany tematem
 
Posty: 168
Dołączył(a): Pt 17 gru, 2004
Lokalizacja: Sieraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez andzio65 » Pt 29 cze, 2007

Jak ktoś liczy ppm jako ilość cząsteczek substancji w ilości cząsteczek rozpuszczalnika to nic sobie liczy na zdrowie. Można w ten sposób wyrażać rózne jednostki.
Jednak w akwarystyce przyjęto ppm masowy, czyli mg/l [mg na kg- co wyjaśniałem wcześniej].
Jak sobie gość liczy tak jak prezentuje to jego sprawa, ale niech nie miesza innym którzy wiedzy chemicznej wiedzy niemają za grosz lub na poziomie podtawowym.
Jeśl gość osiąga dobre wyniki to super, ale przy przekazaniu tej wiedzyinnym nic z tego nie będzie bo większa część akwarystów rozumie ppm tak jak ja.
Czy renomowane firmy pozwoliły by sobie na błędy w jednostkach?? I to kilka firm?? Bzdura i tyle.
ppm w akwarystyce =1mg/l i koniec, po dyskucji.
andzio65
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył(a): Wt 17 kwi, 2007
Lokalizacja: Tarnów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez DAMIANJONSKI » Pt 29 cze, 2007

Zgadzam się i potwierdzam 1ppm = 1mg substancji,jonu,itp./lwody
Avatar użytkownika
DAMIANJONSKI
Poznaje temat
 
Posty: 70
Dołączył(a): N 03 gru, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tanNkim5 » Pn 12 lis, 2007

Może ta stronka będzie pomocna przy przeliczaniu >> kalkulator jednostek, miar
tanNkim5
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn 12 lis, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Przelicznik miar i kalkulator

Postprzez Kuper » So 03 paź, 2009

Trasymedes napisał(a):Przelicznik miar wygląda następująco:)

Miary pośrednie i zwielokrotnione (przykłady):
1 łyżeczka do herbaty = 40 kropli = 5 ml = 5 cm3 substancji lekkich (zioła, kakao, kawa) = 3-4 g
1 łyżeczka do herbaty substancji ciężkich (korzenie, cukier) = 4-5 g


Czyli sole zaliczyc do substancji ciezkich?
Avatar użytkownika
Kuper
Aktywny użytkownik
 
Posty: 521
Dołączył(a): Pn 29 maja, 2006
Lokalizacja: Bytów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » So 03 paź, 2009

To tylko takie orientacyjne przyblizenie. Różne sole mają różny ciężar objętościowy, który w dodatku jeszcze zależy od stopnia zagęszczenia soli, jej wilgotności oraz rozmiaru kryształów. Czasami ta sama sól moze mieć inny ciężar objętościowy w różnych warunkach.
Dla najpopularniejszych soli mozemy przyjąć uśrednione przeliczniki, które wcześniej w tym temacie podał Bartek

K2SO4 10g = 6,75 ml, czyli 1g = około 0.7ml
MgSO4*7H2O 10g = 11,25 ml, czyli 1g = około 1.1ml
KH2PO4 10g = 10,5 ml, czyli 1g = około 1.1ml
KNO3 10g = 9 ml, czyli czyli 1g = około 0.9ml

Takie dokładności dla naszych celów w zupełności wystarczą, bo akwarium to nie laboratorium.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kuper » N 04 paź, 2009

Czyli jesli chce odmierzyc np 30g KH2PO4 to oznacza to to samo jak 3 lyzeczki deserowe lub 6 lyzeczek od herbaty? I wszystko to sie mierzy oczywiscie w plaskich lyzeczkach:)
Ostatnio zmieniony N 04 paź, 2009 przez Kuper, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Kuper
Aktywny użytkownik
 
Posty: 521
Dołączył(a): Pn 29 maja, 2006
Lokalizacja: Bytów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron