Chemia wody - jaki wpływ ma Mg na Two

Tematy ogólne akwarystyczne.

Chemia wody - jaki wpływ ma Mg na Two

Postprzez regan3000 » Wt 31 gru, 2013

Witam.
Mój dostawca wody utrudnia mi życie ponieważ podaje na swojej stronie granice w jakich oscylują dane związki w wodzie. Jak np. magnez 10 do 32mg/l, wapń 54 do 77mg/l itd.
Z azotem jest podobnie ale mam testy więc to nie sprawia kłopotu.
Do rzeczy: mój dostawca wody podaje, że twardość ogólna oscyluje w przedziale 10 do 16 n. Zbadałem wodę testami na twardość ogólną i wyszło mi 15 stopni niemieckich. Jak wyczytałem w internecie na twardość ogólną wchodzą węglany wapnia i magnezu. Do tego, zależność między nimi jest liniowa. Dlatego wysnułem, że skoro u mnie jest górna granica Gh (15n) stężenie magnezu powinno wynosić około 32mg/l i wapnia 77mg/l czyli ta górna granica jaką podaje dostawca wody, ewentualnie troszkę mniej ale nieznacznie.
Jest to dla mnie ważne ponieważ jeżeli moje myślenie jest słuszne oznaczało by to, że magnez blokuje mi potas którego w wodzie kranowej mam zaledwie 4mg/l. Jak czytałem w internecie wiele akwarystów i też w naturze to właśnie potasu jest więcej niżeli magnezu, a u mnie jest na odwrót.
regan3000
Zainteresowany tematem
 
Posty: 186
Dołączył(a): Wt 12 sty, 2010
Lokalizacja: Offenbach
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Chemia wody - jaki wpływ ma Mg na Two

Postprzez Marcin Bielak » Śr 01 sty, 2014

W teori musisz utrzymywać potas K na poziomie 2 razy wyższym niż magnez. W praktyce musisz sam dobrać swoje dawki. To że masz taką a nie inną TWO nie oznacza że, akurat Mg jest tyle ile napisałeś.
Wkleiłem kalkulatory do obliczania tego ale zostały przeniesione lub skasowane. (dostałem wiadomość od Bartka L. by zebrać je i tyle ale dalej ich nie widać)
Drugi raz już ich nie wkleję.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Chemia wody - jaki wpływ ma Mg na Two

Postprzez Marcin Bielak » Śr 01 sty, 2014

Temat jednak nie został przeniesiony ani skasowany, nie wiem czemu wcześniej go nie było w "Zobacz swoje posty"

viewtopic.php?f=1&t=34269
Tu znajdziesz kalkulatory do obliczania ile Mg wpływa na TWO.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Chemia wody - jaki wpływ ma Mg na Two

Postprzez regan3000 » Śr 01 sty, 2014

adeptmarine napisał(a):Temat jednak nie został przeniesiony ani skasowany, nie wiem czemu wcześniej go nie było w "Zobacz swoje posty"

viewtopic.php?f=1&t=34269
Tu znajdziesz kalkulatory do obliczania ile Mg wpływa na TWO.

Dzięki tego szukałem.
Ten link sprostował moje myślenie które było błędne. Co nie zmienia faktu, że jeżeli nie znam konkretnej jednej wartości dalej nie wiem czy magnezu jest mniej czy więcej. Ale rozumując tak po chłopsku to najlepiej wybrać średnią i od niej zacząć dawkować potas.
Z drugiej strony troszkę nawiązując do mojego ostatniego tematu o zielenicach gdy przyjmiemy że, magnezu jest 18mg/l, a wapnia górna granica czyli 77mg/l, a potasu u mnie w najgorszym przypadku było około 35mg/l to teoretycznie wszystko jest w porządku. Teraz druga strona, magnezu jest 32mg/l, a wapnia 54mg/l, potasu 35mg/l(dane Mg i Ca podawane według kalkulatora z linku) wynika że, proporcje szlak trafił i mogą ale nie muszą paskudzić w akwarium.
regan3000
Zainteresowany tematem
 
Posty: 186
Dołączył(a): Wt 12 sty, 2010
Lokalizacja: Offenbach
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości