Bardzo wysoki poziom PO4

Tematy ogólne akwarystyczne.

Bardzo wysoki poziom PO4

Postprzez Akwafan67 » Pt 21 mar, 2014

WITAM

Chciałbym się Was zapytać, czy stosunkowo duży korzeń umieszczony w akwarium może mieć znaczący wpływ na bardzo wysoki poziom fosforu (nawet ponad 4,0 ppm), z którym się borykam od początku założenia akwarium, a więc od ponad roku?

Pytam, gdyż uważam, że mam odpowiednią wiedzę do prawidłowego prowadzenia akwarium i wszystko w nim jest tak prowadzone, jak być powinno, a jednak poziom PO4 mam wręcz kosmiczny, co w oczywisty sposób prowadzi do permanentnych problemów z glonami różnej maści, a zwłaszcza z krasnorostami... Mam kilku kolegów, którzy założyli i prowadzą swoje akwaria zgodnie z moimi wskazówkami i u nich nie występują kompletnie żadne problemy, a u mnie od samego początku jest istna masakra, a jakbym podniósł poziom oświetlenia ponad standardowy, to glony bym chyba wybierał garściami, dlatego pomyślałem, że może przyczyną jest korzeń i zachodzące w nim procesy gnilne? Korzeń mam w akwarium od samego początku jego założenia, a więc od 15 miesięcy.
Avatar użytkownika
Akwafan67
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył(a): Wt 13 sie, 2013
Lokalizacja: Wałbrzych
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Bardzo wysoki poziom PO4

Postprzez Grzegorz Pelczar » Pt 21 mar, 2014

Napisz jak nawozisz swoje akwarium. Co z azotem i potasem?
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Bardzo wysoki poziom PO4

Postprzez Akwafan67 » Pt 21 mar, 2014

Podłoże stanowi drobny żwir, a pod nim jest 700g JBL Florapol oraz Tetra Initial Sticks, które według informacji producenta nie zawierają azotu i fosforu. Akwarium nawożę pełną linią nawozów Easy Life (według zaleceń) za wyjątkiem PO4, którego nie podaję wcale, a CO2 podaję z butli wysokociśnieniowej. Akwarium jest małe bo 105 litrów i pływa w nim tylko 12 Neonów czerwonych, 2 Otoski i 2 Pielęgniczki Ramireza. Karmię raz dziennie, a pokarm nigdy nie opada na dno.

Azot mam na stałym poziomie około 5 ppm, pH 6,8, a twardość węglanowa 4-6 stopni niemieckich, twardości ogólnej dawno nie mierzyłem, ale przed podłączeniem instalacji CO2 woda zawsze była średnio twarda. PO4 jak pisałem wcześniej jest bardzo wysokie poza skalą testu JBL i na pewno jest przynajmniej 4,0 ppm.

Moi koledzy mają akwaria założone i prowadzone w identyczny sposób oraz na takiej samej wodzie, i u mich fosfor jest nie wyższy niż 2,0 ppm, a więc przynajmniej o połowę niższy niż u mnie...
Avatar użytkownika
Akwafan67
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył(a): Wt 13 sie, 2013
Lokalizacja: Wałbrzych
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Bardzo wysoki poziom PO4

Postprzez Grzegorz Pelczar » So 22 mar, 2014

Akwafan67 napisał(a):Azot mam na stałym poziomie około 5 ppm

Spójrz na poziom azotu. Tyle pokazuje Ci test, ale równie dobrze może to być "0". Skupiasz się cały czas na fosforze, a problem może być właśnie z azotem. Podnieś do 15 i zobaczysz. Nie piszę, że to jest pewnik, ale zawsze można spróbować i pewne rzeczy wykluczyć. Ja też ostatnio miałem problemy, test pokazywał mi 10-15, a zwiększyłem dawkę NO3 i to był strzał w dziesiątkę. Obiecuję sobie, że przestanę mierzyć, ale coś mnie czasem skusi i potem są problemy. Wybór należy do Ciebie :wink:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Odp: Bardzo wysoki poziom PO4

Postprzez onem » So 22 mar, 2014

A czy nie stosujesz węgla aktywnego q akwarium lub na sieci wodociągowej ? Bo może być tak że dostajesz fosforu z węgla .

Wysyłane z mojego HTC Wildfire za pomocą Tapatalk 2
Avatar użytkownika
onem
Poznaje temat
 
Posty: 62
Dołączył(a): Pn 30 mar, 2009
Lokalizacja: Wysoka/Łańcut
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Odp: Bardzo wysoki poziom PO4

Postprzez Akwafan67 » Wt 25 mar, 2014

onem napisał(a):A czy nie stosujesz węgla aktywnego w akwarium lub na sieci wodociągowej ? Bo może być tak że dostajesz fosforu z węgla.

Nie, węgla nie stosuję w ogóle, a więc to na pewno nie to.
Avatar użytkownika
Akwafan67
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył(a): Wt 13 sie, 2013
Lokalizacja: Wałbrzych
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Bardzo wysoki poziom PO4

Postprzez Akwafan67 » Wt 25 mar, 2014

Grzegorz Pelczar napisał(a):Spójrz na poziom azotu. Tyle pokazuje Ci test, ale równie dobrze może to być "0". Skupiasz się cały czas na fosforze, a problem może być właśnie z azotem. Podnieś do 15 i zobaczysz. Nie piszę, że to jest pewnik, ale zawsze można spróbować i pewne rzeczy wykluczyć. Ja też ostatnio miałem problemy, test pokazywał mi 10-15, a zwiększyłem dawkę NO3 i to był strzał w dziesiątkę. Obiecuję sobie, że przestanę mierzyć, ale coś mnie czasem skusi i potem są problemy. Wybór należy do Ciebie :wink:

Mam test JBL, a testy tej firmy uważane są za najlepsze. Jednak Twoja rada wydaje mi się rozsądna i podejmę taką próbę za tydzień, bo puki co wyjąłem wspomniany korzeń i obserwuję co się dzieje w akwarium, więc na razie nie chcę nic więcej zmieniać. Po kilku dniach od usunięcia korzenia zauważyłem radykalną poprawę w funkcjonowaniu akwarium, ponieważ całkowicie skończyło się pylenie, które tworzyło kłopotliwe osady np. na Cabmbach, oraz zielone naloty na szybach. Zaobserwowałem też zahamowanie rozwoju glonów, a nawet stopniowe ich cofanie. Wyjęty korzeń umieściłem w pojemniku z wodą wodociągową o nie wykrywalnym poziomie fosforu. Po 3 dniach ponownie zmierzyłem poziom fosforu w tym pojemniku z korzeniem i jednak nieznacznie wzrósł z poziomu 0,0 do 0,6 ppm.
Nigdy wcześniej nie trafiłem na taką informację, że korzeń może mieć znaczący wpływ na rozwój glonów i dopiero ten wątek skłonił mnie do takich przemyśleń: viewtopic.php?f=26&t=33447

Kolega Dominik Gąsiorek napisał mi też w wiadomości prywatnej, że niektóre korzenie wydzielają substancje, które powodują rozwój krasnorostów. Była to dla mnie na tyle cenna informacja, że od razu zdecydowałem się na doświadczalne wyjęcie (wydawałoby się starego już) korzenia i pozytywny efekt tej decyzji zauważyłem praktycznie od zaraz.
Avatar użytkownika
Akwafan67
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył(a): Wt 13 sie, 2013
Lokalizacja: Wałbrzych
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron