Bacopa monnieri

Baza tworzona przez użytkowników forum.
Komentarze do prezentowanych gatunków roślin.

Bacopa monnieri

Postprzez artur07 » Pn 16 lis, 2009

Posiadam ta właśnie roślinke i chciałbym się Was zapytać jak ja powinienem sadzić, a następnie jak przycinać, żeby ładnie wyglądała. Chciałbym ją wprowadzić do małego 18l akwarium i chcę też, aby to ładnei wyglądało.
Poradzicie coś?
artur07
Poznaje temat
 
Posty: 115
Dołączył(a): Cz 25 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Godar » Wt 17 lis, 2009

Moim zdaniem to troche nieodpowiednia roslina do tak małego akwarium , bo jej dosyć szybki przyrost będzie sprawiał Ci problem i często będzie wymagała przycinania. Druga sprawa to dodatkowo zmniejszy optycznie wielkość zbiornika ( lepszy byłby pod tym względem duży henio). Wszystko wiadomo jak najbardziej zależy od nawożenia i oświetlenia , można jej nie rozpieszczać i spowolnić jej wzrost.
Jeśli już musi tam być to sadż ją w kępkach po 2-3 sztuki do jednej "dziury" co kilka cm. Większe sadzonki z tyłu a mniejsze z przodu , rozkrzewianie uzyskujesz poprzez cięcie na około połowie rośliny gdzie potem na starym pędzie puści 1-2 boczne odrosty. Wysokość cięcia nie może być zbyt mała bo osłabi to rośline a z drugiej strony zbytnie zagęszczenie w dolnej partii ograniczy dostęp światła do pędów. Za wysoko też nie ma sensu bo w małym zbiorniku nowe odrosty nie bedą się mogły ładnie wyprowadzić i takie krzaki mogą się niezbyt ładnie prezentować.
Jeśli chcesz uzyskać stopniowanie lasu bakopy to cięcia dobrze jest wykonywać na różnych wysokościach , a im bliżej przedniej szyby tym niżej. Ładnie prezentuje się też w kępkach pośród innych roślin.
Jeśli będziesz stosował jakieś dekoracje to najlepiej aby były to cienkie korzenie ,dosłownie patyki lub kawałki lignitu w układzie pionowym aby nie zagłuszały bakopy i koniecznie w ciemnym kolorze aby wyeksponowac jej piękne jasne kolory.
Godar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 800
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2008
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Przemas_Tychy » Pt 20 lis, 2009

U mnie krzewi się nawet bez przycinania.Młode roślinki wyrastają bezpośrednio z podłoża :)
Przemas_Tychy
Zainteresowany tematem
 
Posty: 290
Dołączył(a): Wt 19 lip, 2005
Lokalizacja: Tychy/Midleton
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez artur07 » Pt 20 lis, 2009

No właśnie wybrałem tą roslinę bo miałem jej trochę pod reką. Poza tym ja bezpośrednio nie prowadzę tylko brat. Dlatego chcę, żeby tam były łatwe rośliny(a taką z pewnością jest bacopa). Podłoże to sam żwir i miejscami są powtykane pałeczki nawozowe. Światło to obecnie 8W, choć jest miejsce na drugie 8. Brak CO2 i nawożenia. Po prostu akwarium takie żeby było.
artur07
Poznaje temat
 
Posty: 115
Dołączył(a): Cz 25 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez daniio » Wt 26 mar, 2013

A ja mam pytanko trochę w drugą stronę. Każdy pisze, że ta roślinka rośnie bardzo szybko. Ja prowadzę 240L z oświetleniem 2x54W(T5) + sole(makro) + Planta Gainer(mikro) + CO2 i mam wrażenie, że ta roślinka rośnie mi bardzo wolno w porównaniu np. z innymi szybko rosnącymi gatunkami. Jedyne co mi przychodzi do głowy to fakt, że moje akwarium stoi w piwnicy, a nie używam grzałki. Woda nagrzewa się jedynie od świetlówek. Czy niska temperatura może powodować aż takie problemy u tej rośliny? Może macie jakieś sugestie czemu tak jest? Roślinkę kupiłem na giełdzie i rośnie - ale moim zdaniem wolno.
daniio
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt 05 sty, 2007
Lokalizacja: Koluszki
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ulvhedin » N 31 mar, 2013

Rodzina Scrophulariaceae
Występowanie Pan tropic
Wysokość 15-30 cm
Szerokość 5-10 cm
Wymagania świetlne przeciętne-wysokie
Temperatura 15-28oC
Twardość wody miękka-twarda
pH wody kwaśna-zasadowa
Uprawa łatwa
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Baza roślin wodnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron