Onowodek Pofałdowany

Baza tworzona przez użytkowników forum.
Komentarze do prezentowanych gatunków roślin.

Onowodek Pofałdowany

Postprzez Dead4Me » Wt 28 cze, 2011

Witam(...)
Mam mały problem z tą rośliną, roślina rośnie szybko i fajnie , tylko że na liściach robią się brązowe kropki a później ten liść obumiera mi, reszta roślin rośnie pięknie tylko z tą roślinką jest taki problem , proszę o pomoc ;(
Avatar użytkownika
Dead4Me
Poznaje temat
 
Posty: 115
Dołączył(a): Wt 17 maja, 2011
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Śr 29 cze, 2011

Wygląda na niedobory potasu. Te inne rośliny to jakie? I czy podajesz potas, w jakiej ilości?
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dead4Me » Śr 29 cze, 2011

używam tylko Co2, mam jeszcze mikrozorium, ponad 6 gatunków mchów, zwartki, kryptokoryn, rotale, i trochę takich pnących , tylko że ta roślina rosła jakiś rok temu wspaniale kwitła itp , tylko teraz coś się z nią zaczęło dziać
Avatar użytkownika
Dead4Me
Poznaje temat
 
Posty: 115
Dołączył(a): Wt 17 maja, 2011
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Śr 29 cze, 2011

Pozostałe są własnie mniej wymagające. Ten widocznie potrzebuje. Podawanie potasu nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia glonów. Więc bez obaw.
Teraz tak rośnie widocznie dlatego że korzystał z zapasów.
Jest też możliwość że przechodzi okres spoczynkowy, ale raczej nie to.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dead4Me » Śr 29 cze, 2011

a jest jeszcze jakaś przyczyna tego?
Avatar użytkownika
Dead4Me
Poznaje temat
 
Posty: 115
Dołączył(a): Wt 17 maja, 2011
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Śr 29 cze, 2011

Dead4Me napisał(a):a jest jeszcze jakaś przyczyna tego?

Duże i nagłe zmiany parametrów wody.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dead4Me » Śr 29 cze, 2011

to mam rozumieć że Onowodek jest wymagającą rośliną tak?
Avatar użytkownika
Dead4Me
Poznaje temat
 
Posty: 115
Dołączył(a): Wt 17 maja, 2011
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Godar » Cz 30 cze, 2011

Jest dosyć trudny w utrzymaniu , może rosnąć bez problemów przez jakiś czas a potem się potrafi wysypać. Podstawa moim zdaniem to odpowiednie podłoże i zachowanie okresów odpoczynku bulwy w odpowiednich warunkach.
Godar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 800
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2008
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dead4Me » Cz 30 cze, 2011

odpoczynek bulwy czyli ? ;p może dalibyście mi jakieś porady dotyczące tej rośliny bo widzę że ta roślinka dosyć rzadko spotykana jest, bo nie widzę żeby ktoś ją miał tutaj
Avatar użytkownika
Dead4Me
Poznaje temat
 
Posty: 115
Dołączył(a): Wt 17 maja, 2011
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Godar » Pt 01 lip, 2011

Aby tej roślinie zapewnić dłuższą egzystencje w zbiorniku należy co jakiś czas ( roślina sama o tym powie tracąc liście ) wyjąć bulwę z akwarium , pozbawić resztki liści i na pewien czas ( kilka tygodni) ulokować w chłodnym miejscu ale w taki sposób aby miała cały czas lekką wilgoć np. poprzez owinięcie w watę , włókninę czy umieszczenie po prostu w pojemniku z ziemią . To chłodne miejsce to może byc piwnica czy jak ktoś mi mówił (?) na krótszy czas lodówka. Bulwa ma wtedy czas na odpoczynek . Potem ponownie wysadzamy , bulwę sprawdzając czy czasem nie ma nieprzyjemnego zapachu , nie jest miękka czy nie wydziela jakiegoś płynu - są to oznaki złego stanu bulwy i raczej dyskwalifikują ją . Te warunki musi też spełniać bulwa przy zakupie co oczywiste .
Aponogetony lubią stabilne , " stare" podłoża , mogą być nawozowe , ale tutaj raczej bardziej z substratem podżwirowym a nie typu ProSoil. W zupełności wystarczy też żwir plus kulki i tabletki nawozowe. Oświetlenie nie musi być mocne , lepsze jest nawet średnie czy miejsca częściowo ocienione przez rośliny kładące się na powierzchni lub pływające.
Roślina ta ma dosyć duże tempo wzrostu , ma przy tym spory apetyt i dlatego może szybko pokazywać niedobory pierwiastków.
Godar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 800
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2008
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dead4Me » Pt 01 lip, 2011

czyli odpoczynek bulwy może być przyczyną tego że robią się brązowe kropki tak ? bo coś mi się wydaje że to nie ta przyczyna , sprawdzałem na wielu innych forach i czytałem o tej roślinie że fakt rośnie ona jak "opętana" , jest trochę wymagającą roślina , ale nikt nie pisał że robił tej roślinie , bulwie odpoczynek jakiś , niektórzy pisali tak że może się to wiązać z jej szybki wzrostem, mi ta roślina osobiście kwitła już wiele razy , a teraz ostatnio tylko tak roślinka mi marnieje , nie wiem czemu(...)
Avatar użytkownika
Dead4Me
Poznaje temat
 
Posty: 115
Dołączył(a): Wt 17 maja, 2011
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Godar » Pt 01 lip, 2011

Dead4Me napisał(a):czyli odpoczynek bulwy może być przyczyną tego że robią się brązowe kropki tak ?

Nie , żle mnie zrozumiałeś.
Brak okresu spoczynku przy dużym wysileniu rośliny na wzrost może powodować jej gorszy stan po pewnym czasie. Ten zabieg pozwala cieszyć się tą rośliną dłużej niż normalnie... Kwitnienie to czasem duży wysiłek dla tej rośliny i po kilku razach przy braku odpowiedniego nawożenia po prostu roślina słabnie , a czasem pada.
To tak jak z barclają , kilka razy zbierała sie do wzrostu i kwitła , nawet dała nasiona , a potem została z niej tylko bulwa , z której nic nie wyszło przez ponad pół roku . Aż tu nagle z tej bulwy wyrastać zaczęła młoda roślina ...
Już było powiedziane w temacie , że można postawić na braki potasu i moim zdaniem od tego bym zaczął.
Godar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 800
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2008
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dead4Me » So 02 lip, 2011

pomyśle o tym nawożeniu wtedy, może faktycznie to da jakieś rezultaty, ale dlaczego tak bardzo mało ludzi ma ta roślinę? rzadka jest? czyli mogę ją dać w jakimś przyciemnionym miejscu tak ?
Avatar użytkownika
Dead4Me
Poznaje temat
 
Posty: 115
Dołączył(a): Wt 17 maja, 2011
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Baza roślin wodnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron