Mech jawajski - przyczyny bielenia pędów

Baza tworzona przez użytkowników forum.
Komentarze do prezentowanych gatunków roślin.

Mech jawajski - przyczyny bielenia pędów

Postprzez sajmon1973 » Śr 19 wrz, 2012

Witam!
Od pewnego czasu( miesiąc) mam w akwarium mech jawajski. Rośnie tak sobie, ale większym problemem jest to, że niektóre pędy (igiełki) są białe, bez chlorofilu. Nie jest to coś masowego, ale rzuca się w oczy. Nawożę: macro 3 ml; carbo 4 ml ; micro 2 ml - wszystko codziennie.Zbiornik 120 l. Oświetlenie 2 x 24W świetlówka T5 Sylvania Aquastar 10000k świeci się 8-9 h.
Co może być przyczyną? Martwi mnie to, bo kocham mchy. Co robicie, że Wam szybko i ładnie rosną?
http://www.fotoszok.pl/show.php/1230998 ... 1.jpg.html
http://www.fotoszok.pl/show.php/1230999 ... 1.jpg.html
sajmon1973
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 27 lut, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Cz 20 wrz, 2012

Co to znaczy makro i mikro w twoim wydaniu. Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie brakuje chlorofilu, teraz poszukaj co go buduje w roślinie.
Podaj skład tego co lejesz albo producenta to ktoś Ci pomoże.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sajmon1973 » Cz 20 wrz, 2012

sajmon1973
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 27 lut, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Cz 20 wrz, 2012

EDIT:
dołóż ten drugi też
do tego jeszcze K+, nie znam się na Aqua Art za bardzo ale wygląda że należało by lać wszystkie praktycznie...
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sajmon1973 » Cz 20 wrz, 2012

adeptmarine napisał(a):EDIT:
dołóż ten drugi też
do tego jeszcze K+, nie znam się na Aqua Art za bardzo ale wygląda że należało by lać wszystkie praktycznie...


Czemu tak myślisz? Macro green posiada potas. Masz jakieś doświadczenia w uprawie mchów, bo to najbardziej wiarygodna informacja. Mnie interesuje czyjeś doświadczenie.
sajmon1973
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 27 lut, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Cz 20 wrz, 2012

Tak mam doświadczenie w uprawie mchów. Nie mam doświadczenia z nawozami Aqua Art ale na pewno mchy lubią większy potas i mg a tego może Ci brakować albo jeden ze składników może być przyblokowany.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sajmon1973 » Cz 20 wrz, 2012

adeptmarine napisał(a):Tak mam doświadczenie w uprawie mchów. Nie mam doświadczenia z nawozami Aqua Art ale na pewno mchy lubią większy potas i mg a tego może Ci brakować albo jeden ze składników może być przyblokowany.


Aqua Art co to za firma? Czy w uprawie mchu stosujesz węgiel w płynie i/lub CO2 gazowy oraz jakie nawozy stosujesz w jakich dawkach?
sajmon1973
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 27 lut, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Cz 20 wrz, 2012

Aqua Art to firma którą stosujesz, skrót od Aqua-art. Szczerze powiedziawszy to mchom nie potrzeba wiele. Dziwie się czemu masz problemy.
Ja stosuję sole, a dokładnie mix pod nazwą Aqua Rebell Spezial N a mikro firmy easy life.
Napisz dokładnie opis akwarium, tzn podłoże, co2, czas świecenia.
Z poprzednich postów wnioskuję też że masz mało światełka bardzo, mimo że mchy potrafią rosnąć w słabym świetle to w twoim mogą co najwyżej egzystować.
Węgiel w płynie nie jest wymagany przy mchach.
Ja stosuję CO2, moje zbiorniki możesz obejrzeć na mojej stronie ze stopki lub z moich postów z forum.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sajmon1973 » Cz 20 wrz, 2012

Moje podłoże to zwykły drobny żwirek, a na nim zeolit. Świecę 8-9 h. CO2 na razie nie stosuję. Dzisiaj zauważyłem, ze jak odstawiłem micro i carbo, to jakby zanikają białe pędy mchu i zamiast nich drobne, zielone pędy . :grin: Stosuję za to nieco wiekszą dawkę macro green 4 ml codziennie. Nie wiem czy to przez carbo, czy micro były takie kiepskie te mchy. Przetestuję za kilka dni - podam im tylko macro i carbo, a micro tylko przy podmianie pól dawki. Nie stosuję dodatkowo potasu, ani żelaza, bo uznałem, że są w micro.
Jedyne, co mi rośnie dość szybko, to cryptocoryny, a Bolbitis heudelotii czy Microsorium pteropus to słabiutko. to trochę dziwne, bo 2 ostatnie niby mało wymagające jeśli chodzi o np.światło, zresztą bolbitisa dałem blisko górnej toni i ma tam sporo swiatła.
sajmon1973
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 27 lut, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sajmon1973 » Cz 20 wrz, 2012

Z Twoich aranżacji podobają mi się NAJBARDZIEJ ; krewetkarium z konkursu AGA ORAZ THE FORGOTTEN MINE . :wink: Jakie gatunki mchu uprawiasz ?
sajmon1973
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 27 lut, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Cz 20 wrz, 2012

Dzięki. Mchy: christmas, brazil, china, creeping.
Odstaw EC może go przedawkowujesz, dlatego bieleć Ci też mogą młode pędy.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Cz 20 wrz, 2012

sajmon1973,

A możesz wrzucić zdjęcie poglądowe całego baniaka?

Bo tak nie widać jak on ogólnie wygląda, a może pomóc w ocenie problemów.
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sajmon1973 » Cz 20 wrz, 2012

sajmon1973
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 27 lut, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Cz 20 wrz, 2012



?? a nie adeptmarine??
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Cz 20 wrz, 2012

o to dobre było :]
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sajmon1973 » Cz 20 wrz, 2012

sajmon1973
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 27 lut, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez michu:/ » Cz 20 wrz, 2012

sajmon1973,

Nie masz chyba za dużo rośłin co? A to z prawej strony to co2 czy napowietrzanie?
michu:/
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 828
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sajmon1973 » Cz 20 wrz, 2012

Filtr wewnętrzny, jako wkład stosuję jako wkład waty syntetycznej JBL Symec XL
http://www.rybarium.pl/jbl-symec-xl-filterwatte.html
tosuję cały czas w filtrze wewnętrznym i wspaniale mi klaruje wodę(mchy to lubią). Dość szybko się zapycha ( u mnie po tygodniu), ale można wymienić część . Jest tania i u mnie opakowanie 5 l starcza na 3-4 miesiące.Polecam wszystkim, którzy chcą mieć idealnie przezroczystą wodę.
sajmon1973
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 27 lut, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Cz 20 wrz, 2012

Chmm, na 120L tylko filtr wew? można i tak ale proces stabilizacji akwa będzie długo trwał raczej. Napowietrzanie w twoim wypadku nie jest potrzebne, wystarczy tylko ruch tafli wody. Gdy podajesz CO2 musisz utrzymywać stały poziom O2 jak i CO2 w wodzie a teraz wytrącasz CO2 podając duże ilośći tlenu.
Mówisz że filtr zapycha się po tygodniu i wymieniasz na nową fizelinę? trochę psujesz sobie cała gospodarkę bakteryjną w baniaku.
Poczytaj trochę o stabilizacji zbiorników, bo wyrwałeś się pytaniem a tak naprawdę akwa kuleje z kilku stron.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sajmon1973 » Cz 20 wrz, 2012

adeptmarine napisał(a):Chmm, na 120L tylko filtr wew? można i tak ale proces stabilizacji akwa będzie długo trwał raczej. Napowietrzanie w twoim wypadku nie jest potrzebne, wystarczy tylko ruch tafli wody. Gdy podajesz CO2 musisz utrzymywać stały poziom O2 jak i CO2 w wodzie a teraz wytrącasz CO2 podając duże ilośći tlenu.
Mówisz że filtr zapycha się po tygodniu i wymieniasz na nową fizelinę? trochę psujesz sobie cała gospodarkę bakteryjną w baniaku.
Poczytaj trochę o stabilizacji zbiorników, bo wyrwałeś się pytaniem a tak naprawdę akwa kuleje z kilku stron.


Wymieniam tylko część waty, resztę zostawiam, aby bakterie się na niej rozwijały. Poz tym posiadam inne wkłady : gąbkę, lawę wulkaniczną - tych nie wymieniam od kilku miesięcy.Oprócz tego dodaję co tydzień Microbe-lift BACTERIAL AQUARIUM BALANCER.
Pod cryptocoryny dałem kulki nawozowe= czekam na efekty.Piszesz, że akwa kuleje, a konkretnie?
sajmon1973
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 27 lut, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Baza roślin wodnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości