mchy - pomoc

Baza tworzona przez użytkowników forum.
Komentarze do prezentowanych gatunków roślin.

mchy - pomoc

Postprzez Lambert » Wt 09 paź, 2012

Proszę o podpowiedź w następującej sprawie. Mam w baniaku fajny korzeń których chciałbym żeby obrósł mchami. Podpowiecie Koledzy jaki mech najlepiej się nada do zaszczepienia na korzeniu i w jaki najskuteczniejszy sposób przymocować ten mech do wspomnianego korzenia. Dodam, że mimo tego że akwarystyką bawię się już kilka ładnych lat to nigdy nie udało mi się wyhodować ładnego zdrowego mchu. Najczęściej każda z prób kończy się moją rezygnacją wobec braków efektów. Ostatnią próbę zniweczył skutecznie zbrojnik, który zaraz po posadzeniu (przymocowaniu) mchu tak długo się na nim pasł że wykosił go doszczętnie. Proszę więc o pomoc w tak błahej (dla niektórych) sprawie.

Siatki do mocowania mchów używałem również ale albo ja nie umiem jej używać albo nie jest to najlepsze rozwiązanie. Żyłki i nitki też próbowałem ale wydaje mi się że każdy mech jest tak delikatny że np. żyłką można go po prostu uszkodzić.
Ostatnio zmieniony Wt 09 paź, 2012 przez Lambert, łącznie zmieniany 1 raz
Lambert
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): So 19 lut, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » Wt 09 paź, 2012

Co do rodzaju mchu niech wypowie się któryś z doświadczonych kolegów z forum ale jeżeli chodzi o mocowanie do korzenia to jest specjalna siatka do mchów.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Wt 09 paź, 2012

Polecam spróbować z weepingiem oraz christmasem :smile: W akwarium, którym się opiekuję rosną w najlepsze mimo iż nawożenie praktycznie nie istnieje. Link do tego akwarium można zobaczyć tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31723
Mchy były przywiązane żyłką i odbiły pięknie.
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MarSz » Wt 09 paź, 2012

Ja wszystkie mchy, bez względu na rozmiar o kształt, mocuje żyłką przyponową 12-16 zależy jaka akurat mam pod ręką. Cieńsze lepsze ale wymagają nieco więcej wyprawy.

Siatki wg mnie nie ma sensu stosować a wręcz niektóre mchy się wręcz nie nadają pod siatki.

A co do rodzaju mchu (lub innej rośliny) to musisz sobie odpowiedzieć na pytanie jaki efekt chcesz uzyskać i jakim nakładem pracy i kosztem. Potem już tylko zdobyć mech i wiązać.
MarSz
Poznaje temat
 
Posty: 131
Dołączył(a): Pt 02 lip, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jano68 » So 13 paź, 2012

Podepnę się pod wątek.
Jakie mchy samoistnie porastają korzenie (podłoże), przyczepiają się do nich obrastając?

Miałem kiedyś mech (nie wiem który to), ładnie rósł i wyrastał spod żyłki czy siatki, ale po jej ściągnięciu wcale nie był przytwierdzony jak się spodziewałem.
Jano68
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 25 paź, 2004
Lokalizacja: Brzesko
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MarSz » So 13 paź, 2012

Phoenix moss
Milimeter moss

Poza tym w mniejszym stopniu ale również:
Christmass
Brazil
China

Ale te minimalnie.

Poza tym czasem mimi pelia lub subwassertang się przyczepią a pelia w określonych warunkach też wytwarza chwytniki ale pytałeś o mchy.
MarSz
Poznaje temat
 
Posty: 131
Dołączył(a): Pt 02 lip, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 3bit » Pn 15 paź, 2012

Lambert, Mchy nie lubią wysokiego nawożenia,często potrzebują czasu na aklimatyzacje zanim zaczną rosnąc.Natomiast złe nawożenie je niszczy.Najlepiej prezentuje się Christmass mos ,sadząc blisko lustra wody będzie gęsty i naprawę ładny.sadząc nisko ten sam mech będzie już wyglądał zupełnie inaczej.Nie każdy się nadaje mech dla początkującego na pewno nie polecam.
Phoenix moss (zbyt wolno rośnie). Jeżeli masz problem z glonami trudno będzie Tobie coś wychowywać ,więc zwróć swoja uwagę w tym kierunku a na pewno się opłaci.I jeszcze jedna uwaga żeby mieć piękny mech potrzeba krewetek.
3bit
Poznaje temat
 
Posty: 148
Dołączył(a): N 13 maja, 2012
Lokalizacja: ...
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Baza roślin wodnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron