Odpadanie liści i przeźroczyste plamy na liściach .

Baza tworzona przez użytkowników forum.
Komentarze do prezentowanych gatunków roślin.

Odpadanie liści i przeźroczyste plamy na liściach .

Postprzez piotrek123 » N 12 maja, 2013

Witam wszystkich ! Jak zwykle jest u mnie problem , tym razem jak w temacie .Więc proszę Was o pomoc ! Opiszę moje akwarium . Dwa miesiące temu zrobiłem restart .
Akwarium 700 l.
Podłoże : jbl aqua basic , na górze żwirek kwarcowy
Oświetlenie : Świetlówki Sylwania 865, grolux, aquastar ,lampa z power ledów zrobiona przez andrew72. Łącznie 0,8 W/l
Filtracja : sump (biologiczny), filtr narurowy i pompa CO (mechanik)
Nawożenie :CO2 z butli , easy carbo 20 ml dziennie ,easy life profito 30 ml dziennie , sole KNO3 , K2SO4 , KH2P04 i od tygodnia MgSO4 X 7H2O.
Sole rozrabiałem w taki sposób : KNO3 82 g /1l , K2SO4 60 g/1l , KH2PO4 7 g/1l , MgSO4X7H20 100 g/l . (rozrabiane w 1 litrze wody )
Woda RO + mineralizator jbl aqua dur .

Obecne parametry wody to :
tw. węglanowa 5
NO2 0
PO4 1,2
NO3 12
Fe 0,15

Ph 6.5

ryby : otoski , kosiarki , krewetki amano

rośliny : anubiasy, mikrozorium, bacopa caroliana , alternateria , żabienice , cryptocoryny wendi grin ,wendi braun , teneleus , pogestemony : helferi ,stellata ,erectus , staurogyne .
W akwarium nie ma żadnych glonów , większość roślin wygląda ładnie .

Teraz problem :
Większość roślin jakoś rośnie oprócz staurogyne i rotali rotundifolii które sadziłem trzy razy i za każdym razem w ciągu dwóch , trzech dni na roślinach pojawiały się przeżroczyste plamy i roślina się rozpadała , obecnie zostało tylko troszkę staurogyne . Pogestemon stellata tak rósł że prawie wychodził z akwarium .Tydzień temu go przyciołem i od tamtej pory widzę na jego listkach przeźroczyste plamy i dużo listków odpadających od rośliny . Jak tak dalej pójdzie to stracę następną roślinę . Proszę o pomoc jakie to niedobory ?

Przedstawiam zdjęcia :
Obrazek
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » Pn 13 maja, 2013

Najpierw napisz:
1 ile ppm kazdego skladnika podajesz w tygodniu
2 ile wody podmieniasz
3 podaj parametry wody z Twoich wodociagow badz studni
Pzdr.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Pn 13 maja, 2013

thors napisał(a):Najpierw napisz:
1 ile ppm kazdego skladnika podajesz w tygodniu
2 ile wody podmieniasz
3 podaj parametry wody z Twoich wodociagow badz studni
Pzdr.


Woda RO + mineralizator jbl aqua dur .
Tygodniowo podmieniam 30% wody
K2SO4 + KNO3+MgSO4 - razem 30 ml. dziennie
KH2PO4 -30 ml dziennie
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » Pn 13 maja, 2013

piotrek123, kolega thors napisał jasno, abyś podał ile podajesz składników w ppm a nie w ml. Te twoje ml nic nie mówią, a nikt nie będzie liczył za ciebie. :razz:
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Pn 13 maja, 2013

adams750 napisał(a):piotrek123, kolega thors napisał jasno, abyś podał ile podajesz składników w ppm a nie w ml. Te twoje ml nic nie mówią, a nikt nie będzie liczył za ciebie. :razz:


Przepraszam pomyłka .
dawki tygodniowe to : potas -20,27 ppm
magnez-3,23 ppm
fosfor -1,50 ppm
azot 15,10 ppm
wszystko w dawkach dziennych czyli dzielę na 7 .
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » Wt 14 maja, 2013

No to ja bym zrobił tak:
Jeśli dokładasz tego mineralizatora w/g zaleceń producenta to przy tym światełku może okazać sie lekko za mało. Dlatego, że nie uwzględniasz, że Ca też jest zjadane tak jak K i Mg z tego mineralizatora. Co ja bym zrobił. Dodawał bym do podmienianej wody tyle, żeby kh w podmienianej wodzie miało kh=6. K już masz w wodzie z mineralizatora, więc wystarczy tyle ile zjedzą rosliny w tygodniu, czyli jakieś 6 mg/l samego K (NO3:2,5). Mg Ci potrzebne nie będzie przy takiej wodzie, więc podawać nie musisz.
W wodzie która teraz masz w zbiorniku, przypuszczalnie możesz mieć Ca 30 mg/l i Mg 15 mg/l i K 40 mg/l.
Lub: podawaj mineralizatora jak podajesz, ale zamiast KNO3 dokładaj Ca(NO3)2. Wtedy dorzucisz 5 mg/l Ca i gH. K i Mg jak wyżej.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Wt 14 maja, 2013

thors napisał(a):No to ja bym zrobił tak:
Jeśli dokładasz tego mineralizatora w/g zaleceń producenta to przy tym światełku może okazać sie lekko za mało. Dlatego, że nie uwzględniasz, że Ca też jest zjadane tak jak K i Mg z tego mineralizatora. Co ja bym zrobił. Dodawał bym do podmienianej wody tyle, żeby kh w podmienianej wodzie miało kh=6. K już masz w wodzie z mineralizatora, więc wystarczy tyle ile zjedzą rosliny w tygodniu, czyli jakieś 6 mg/l samego K (NO3:2,5). Mg Ci potrzebne nie będzie przy takiej wodzie, więc podawać nie musisz.
W wodzie która teraz masz w zbiorniku, przypuszczalnie możesz mieć Ca 30 mg/l i Mg 15 mg/l i K 40 mg/l.
Lub: podawaj mineralizatora jak podajesz, ale zamiast KNO3 dokładaj Ca(NO3)2. Wtedy dorzucisz 5 mg/l Ca i gH. K i Mg jak wyżej.


Nie do końca zrozumiałem. Zakładając ,że dodaję mineralizatora żeby wyszło 6 kh , nie podaję MgSO4 ale ile byś podawał tygodniowo K2SO4 , KNO3 , KH2PO4 ?
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » Śr 15 maja, 2013

Przy założeniach producenta podajesz normalnie tak, że kh wychodzi 5. Więc podbij o 1/5 do góry to kh wyjdzie 6 (czyli Ca sie zwiększy ok 7 mg/l).
KH2PO4 dawałbym jak podajesz. KNO3 dawałbym tak, żeby dołożyć maksymalnie 6 mg/l K, czyli N wyjdzie Ci ok 10 mg/l, przy tej dawce K. Więc nie potrzebujesz dodatkowego K z K2SO4 i tego podawać nie musisz. Brakuje natomiast jeszcze trochę azotu, więc najlepiej byłoby się zaopatrzyć w Ca(NO3)2 tak czy siak.
Na dziś skoro nie masz saletry wapniowej możesz trochę przegiąć z K i podać 9 mg/l z KNO3 co da również 15 mg/l NO3.
Żeby przystąpić do nowego dawkowania musisz wyjałowić wodę przez 2,3 podmiany po 50 % i zacząć nawozić "od nowa".
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez oldmike » Śr 15 maja, 2013

Chłopy. Kolega ma niedobory potasu a Wy mu zalecacie zmniejszyć K?
To są ewidentne dziury. Roślina jest wiotka czyli brak K.
Nie dodawać ekstra Mg. Z mineralizatora wpada sporo jego. Przy podmianach 30% jest tego naprawdę sporo. K dać z KNO3 a resztę z K2SO4. Fosfor podawać w dziennych dawkach tak by trzymać 0,2-0,3ppm.

700l akwa, z roślinami skąpo więc kolega ma zapasy minerałów na 2kg suchej masy zielonki.
oldmike
Aktywny użytkownik
 
Posty: 649
Dołączył(a): Pn 17 kwi, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » Śr 15 maja, 2013

oldmike napisał(a):Chłopy. Kolega ma niedobory potasu a Wy mu zalecacie zmniejszyć K?
To są ewidentne dziury. Roślina jest wiotka czyli brak K.
Nie dodawać ekstra Mg. Z mineralizatora wpada sporo jego. Przy podmianach 30% jest tego naprawdę sporo. K dać z KNO3 a resztę z K2SO4. Fosfor podawać w dziennych dawkach tak by trzymać 0,2-0,3ppm.

700l akwa, z roślinami skąpo więc kolega ma zapasy minerałów na 2kg suchej masy zielonki.

K: 20 ppm z mineralizatora + 20 do podmiany. Szczerze wątpię w powyższe. Dołożenie tu nawet 50 ppm do podmiany nic nie da. I nawet choćby podawał juz nowy Dur Plus, który ma 13 ppm K to i tak będzie za dużo. Około 6 ppm mu zjada, dokładał 20 ppm ekstra przez 8 tygodni. Szacunkowe stężenie w akwa będzie ok 134ppm dla Dura i 76 ppm w przypadku Plusa. Podniesie Ca, odstawi Mg i K, a sprawa się wyprostuje.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez oldmike » Śr 15 maja, 2013

łyżeczka do mierzenia (około 4,5g) podnosi odczyn 100 l wody o 0,6° dKH i 0,8° dGH.
http://www.zooplus.pl/shop/rybki/techni ... /jbl/30918

Wg tego 4,5g w 100l daje 0,8 dGH

x/7,114 + y/4,356 = 0,8 (dgH)
gdzie x to poziom Ca, y to poziom Mg

jeżeli Ca do Mg jest 4,5 razy więcej to x/y=4,5

Wychodzi z tego 4,18ppm Ca i 0,93ppm Mg w tych 4,5g na 100l.

Jeżeli kolega chce kH=5 to mnoży przez 8,3 i wychodzi
35ppm Ca i 7,7ppm Mg i to w zupełności wystarczy, nie potrzeba ekstra Mg. Potasu wpada wtedy około 10ppm. Ponieważ podmiana jest 30% trzeba te wartości podzielić na 3. I wychodzi full Mg (bo kolega jeszcze sypnął) i mało K. Co należało udowodnić. :mrgreen:

Ja bym dawał tyle mineralizatora by Kh było 4.
oldmike
Aktywny użytkownik
 
Posty: 649
Dołączył(a): Pn 17 kwi, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » Śr 15 maja, 2013

Tak tak zwłaszcza, że koledze wystarczyłoby 15 mg/l do podmiany na cały baniak, nawet gdyby miał K=0 w wodzie do podmian :mrgreen: Tym czasem ma 10 mg/l w wodzie do podmian i dokłada 20 mg/l "in plus". czy to jest mało K ? Śmiem wątpić :)
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez oldmike » Śr 15 maja, 2013

thors napisał(a):Tak tak zwłaszcza, że koledze wystarczyłoby 15 mg/l do podmiany na cały baniak, nawet gdyby miał K=0 w wodzie do podmian :mrgreen: Tym czasem ma 10 mg/l w wodzie do podmian i dokłada 20 mg/l "in plus". czy to jest mało K ? Śmiem wątpić :)

A skąd ta pewność? Przecież K jest blokowany przez Ca i Mg. A jego więcej potrzeba niż Ca i Mg. A ponieważ jest piekielnie mobilny szybciej z liścia pobierze niż z korzenia.
oldmike
Aktywny użytkownik
 
Posty: 649
Dołączył(a): Pn 17 kwi, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 3bit » Śr 15 maja, 2013

oldmike napisał(a):Chłopy. Kolega ma niedobory potasu a Wy mu zalecacie zmniejszyć K?
To są ewidentne dziury. Roślina jest wiotka czyli brak K.

Może wizualnie tak to wygląda, jednak nawożenie kolegi wskazuje, że to jest nie możliwe. :oops:

Nie jestem znawcą roślin,gdyż wielu nie hodowałem w swoim akwa z różnych względów.
Jednak nie spotkałem się ,aby rośliny miały tak wielki apetyt na potas.

Takie objawy,również mogą wystąpić przy niedostatku Co2(słabej cyrkulacji). :roll:
Na kolegi miejscu zmieniłbym w pierwszej kolejności :
Podłoże : jbl aqua basic , na górze żwirek kwarcowy

Może tak zwykła ziemia ogrodowa?.
Następnie zmieniłbym radykalnie nawożenie i w pierwszej kolejności zrezygnowałbym z mineralizatora całkowicie,skoro sprawia tyle problemów z suplementacja.
Zaprzestałbym całkowicie podawania (K) z soli K2So4. :wink:
3bit
Poznaje temat
 
Posty: 148
Dołączył(a): N 13 maja, 2012
Lokalizacja: ...
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez freewolny » Śr 15 maja, 2013

3bit napisał(a):Może wizualnie tak to wygląda, jednak nawożenie kolegi wskazuje, że to jest nie możliwe. :oops:


A czemu niemozliwe? Tu nie chodzi o to ile zwiazku (jakiegokolwiek) jest w wodzie, lecz o to czy ten zwiazek jest dostepny dla rosliny.

Mozna miec nawet ultraniskie poziomy nawozow w akwa i beda to warunki idealne, jesli zaden nie bedzie blokowany przez inne i beda w miare rownomiernie wchlaniane. Mozna miec tez bardzo wysokie stezenia czegostam, a jesli znajdzie sie "bloker" (lub brak "wspomagacza") ktory zblokuje pobieranie, mozna lac konkretny brakujacy zwiazek niemalze wiadrami, a i tak nie zostanie wchloniety, lub wchloniety w mizernych ilosciach (np na linii Mg - K, P - Fe itp.)
freewolny
Poznaje temat
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pt 13 lip, 2012
Lokalizacja: Londyn
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez oldmike » Śr 15 maja, 2013

Ustawiłem nawożenie na 40:4 Ca do Mg. Przy 20ppm K, potas nie wchodzi. Azot też nie bo brak K. Przy 30ppm się poprawiło na niektórych roślinach. Od wczoraj mam 38:20:4 K:Ca:Mg i jestem "przerażony" tym co się dzieje. Ale trzeba czasu by być pewnym na 100%.
Zgadzam się z tym, że K z siarczanów jest kiepskie. Najlepsze jest z azotanów. Ale te kilka ppm z siarczanów nie powinien zaszkodzić. Zawsze można zejść w dół z mineralizatorem by dać mniej Ca i Mg. Trzeba kombinować bo każde akwa jest inne. Ale bez K nic nie wyjdzie.
Trzeba zblokować Mg przy liściu by roslina pobierała wsio przez korzenie. Ja mam spore oświetlenie ale 0,8W/l jak Piotrek123 ma to też nie jest mało.

Absolutnie zgadzam się z Freewolnym.
Ostatnio zmieniony Śr 15 maja, 2013 przez oldmike, łącznie zmieniany 1 raz
oldmike
Aktywny użytkownik
 
Posty: 649
Dołączył(a): Pn 17 kwi, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 3bit » Śr 15 maja, 2013

freewolny napisał(a):
3bit napisał(a):Może wizualnie tak to wygląda, jednak nawożenie kolegi wskazuje, że to jest nie możliwe. :oops:


A czemu niemozliwe? Tu nie chodzi o to ile zwiazku (jakiegokolwiek) jest w wodzie, lecz o to czy ten zwiazek jest dostepny dla rosliny.

, jesli zaden nie bedzie blokowany przez inne i beda w miare rownomiernie wchlaniane. Mozna miec tez bardzo wysokie stezenia czegostam, a jesli znajdzie sie "bloker" (lub brak "wspomagacza") ktory zblokuje pobieranie, mozna lac konkretny brakujacy zwiazek niemalze wiadrami, a i tak nie zostanie wchloniety, lub wchloniety w mizernych ilosciach (np na linii Mg - K, P - Fe itp.)

Bo cudów nie ma,są tylko źle nawożone akwa.
Mozna miec nawet ultraniskie poziomy nawozow w akwa i beda to warunki idealne

Nie przesadzaj
Ciekawe, czy wiesz jak długo będzie tak idealnie.
Nadmiar zawsze szkodzi.

oldmike napisał(a):
3bit napisał(a):Takie objawy,również mogą wystąpić przy niedostatku Co2(słabej cyrkulacji). :roll:

Gdybym był moderatorem, dostałbyś bana po IP. :mrgreen:

Wyluzuj kolego, bo pęknie ci żyłka i wylewu dostaniesz.
Każdemu kto ma inne zdanie dałbyś bana?
3bit
Poznaje temat
 
Posty: 148
Dołączył(a): N 13 maja, 2012
Lokalizacja: ...
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez oldmike » Śr 15 maja, 2013

:arrow:
Ostatnio zmieniony Śr 15 maja, 2013 przez oldmike, łącznie zmieniany 1 raz
oldmike
Aktywny użytkownik
 
Posty: 649
Dołączył(a): Pn 17 kwi, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 3bit » Śr 15 maja, 2013

oldmike napisał(a):
3bit napisał(a):Wyluzuj kolego, bo pęknie ci żyłka i wylewu dostaniesz.
Każdemu kto ma inne zdanie dałbyś bana?

Po to wstawiłem uśmiech by wszystko było jasne.
To jest zdanie Barra. A Barr to idiota. Wystarczy?

Każdy z nas ma inna szkole i inne wychowanie . :oops:
Ps.Nie obrażaj, innych,uważasz że wypada komuś splunąć w twarz i powiedzieć ups.
Wybacz ,ale takiej formy nawet żartu to nie trawie.
3bit
Poznaje temat
 
Posty: 148
Dołączył(a): N 13 maja, 2012
Lokalizacja: ...
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » Cz 16 maja, 2013

A skąd ta pewność? Przecież K jest blokowany przez Ca i Mg

No cóż ja ma więcej dodać :) Lepiej dołożyć K, czy zdjąć Mg ? Ja wolę zdjąć :)
Swoją drogą freewolny to jest najbliższy mi ideowo gość na tym forum :)
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Baza roślin wodnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron