Odpadanie liści i przeźroczyste plamy na liściach .

Baza tworzona przez użytkowników forum.
Komentarze do prezentowanych gatunków roślin.

Postprzez oldmike » Cz 16 maja, 2013

thors napisał(a):
A skąd ta pewność? Przecież K jest blokowany przez Ca i Mg

No cóż ja ma więcej dodać :) Lepiej dołożyć K, czy zdjąć Mg ? Ja wolę zdjąć :)
Swoją drogą freewolny to jest najbliższy mi ideowo gość na tym forum :)


Przecież napisałem kilka postów wyżej. Nie dodawać ekstra Mg.
Zmienić jeden ze składników nawożenia. Będzie wtedy wiadomo pomoże/nie pomoże, a tak zmienisz pięć i nadal nic nie będzie wiadomo.
oldmike
Aktywny użytkownik
 
Posty: 649
Dołączył(a): Pn 17 kwi, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Cz 16 maja, 2013

oldmike napisał(a):
thors napisał(a):
A skąd ta pewność? Przecież K jest blokowany przez Ca i Mg

No cóż ja ma więcej dodać :) Lepiej dołożyć K, czy zdjąć Mg ? Ja wolę zdjąć :)
Swoją drogą freewolny to jest najbliższy mi ideowo gość na tym forum :)


Przecież napisałem kilka postów wyżej. Nie dodawać ekstra Mg.
Zmienić jeden ze składników nawożenia. Będzie wtedy wiadomo pomoże/nie pomoże, a tak zmienisz pięć i nadal nic nie będzie wiadomo.


Od dzisiaj przestaję podawać dodatkowy magnez i będę widział co dalej .
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Cz 16 maja, 2013

oldmike napisał(a):
thors napisał(a):
A skąd ta pewność? Przecież K jest blokowany przez Ca i Mg

No cóż ja ma więcej dodać :) Lepiej dołożyć K, czy zdjąć Mg ? Ja wolę zdjąć :)
Swoją drogą freewolny to jest najbliższy mi ideowo gość na tym forum :)


Przecież napisałem kilka postów wyżej. Nie dodawać ekstra Mg.
Zmienić jeden ze składników nawożenia. Będzie wtedy wiadomo pomoże/nie pomoże, a tak zmienisz pięć i nadal nic nie będzie wiadomo.


Od dzisiaj przestaję podawać dodatkowy magnez i będę widział co dalej . Na razie kh zostawię na tym samym poziomie .
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Wt 04 cze, 2013

Witam po przerwie . Od dwóch tygodni przestałem podawać magnez. Zmniejszyłem też nawożenie mikro ponieważ zauważyłem kilka zielenic punktowych.
Niestety problem nie ustąpił ! Liście dalej odpadają .
Obecne parametry wody to :
kh 5
PO4 1
NO3 10
Fe nie wiem dlaczego ale wyszło 0

Zakupiłem też test na potas wyszło 50 mg/l

Co dalej proszę o pomoc !
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Śr 05 cze, 2013

Czy może się ktoś wypowiedzieć ? skąd tyle potasu ? I gdzie żelazo ?
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez polakko 78 » Cz 06 cze, 2013

Cześć. Nie ufaj tym testom. Są to dwa najbardziej omylne testy.
polakko 78
Aktywny użytkownik
 
Posty: 564
Dołączył(a): N 04 kwi, 2010
Lokalizacja: Pilaszków/OżarówMaz.
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Cz 06 cze, 2013

polakko 78 napisał(a):Cześć. Nie ufaj tym testom. Są to dwa najbardziej omylne testy.



test na żelazo jest z jbl
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » Cz 06 cze, 2013

Nie podawać Mg znaczy żeby nie używać do nawożenia Mg wcale w całym schemacie nawożenia używając wymienionego mineralizatora. Nie oznacza to, że jak przez tydzień nie podasz Mg to sprawa się wyprostuje, dlatego że Mg w tygodniu jest pobierany ok 1 mg/l. Więc zakładając, że nie zrobiłeś tego
Żeby przystąpić do nowego dawkowania musisz wyjałowić wodę przez 2,3 podmiany po 50 % i zacząć nawozić "od nowa".

to magnezu Ci prawie nie spadło, a jeśli zrobiłeś zwykłą podmianę z obecnym mineralizatorem to jeszcze dołożyłeś.
Fe na razie nie zaprzątaj sobie głowy bo to wisienka na torcie i nie ma nic wspólnego z w/w przez Ciebie objawami.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez oldmike » Cz 06 cze, 2013

A możesz nam przybliżyć obecne nawożenie teraz? Kiedyś myślałem, że kropy to nadmiar PO4, teraz widzę, że inni mieli racje bo kropy to zerowe fosforany. Więc ten 1ppm PO4 jest z lekka podejrzany.
oldmike
Aktywny użytkownik
 
Posty: 649
Dołączył(a): Pn 17 kwi, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Cz 06 cze, 2013

thors napisał(a):Nie podawać Mg znaczy żeby nie używać do nawożenia Mg wcale w całym schemacie nawożenia używając wymienionego mineralizatora. Nie oznacza to, że jak przez tydzień nie podasz Mg to sprawa się wyprostuje, dlatego że Mg w tygodniu jest pobierany ok 1 mg/l. Więc zakładając, że nie zrobiłeś tego
Żeby przystąpić do nowego dawkowania musisz wyjałowić wodę przez 2,3 podmiany po 50 % i zacząć nawozić "od nowa".

to magnezu Ci prawie nie spadło, a jeśli zrobiłeś zwykłą podmianę z obecnym mineralizatorem to jeszcze dołożyłeś.
Fe na razie nie zaprzątaj sobie głowy bo to wisienka na torcie i nie ma nic wspólnego z w/w przez Ciebie objawami.


Po przeczytaniu waszych postów wymieniłem około 60 % wody przez 2 podmiany (po 30% każda w odstępie 3 dniowym , dodając jednocześnie mineralizator jak dotychczas aby wyszło 5 kh .
Przestałem podawać magnez.
Z twojego postu wynika że jest to jeszcze za mała podmiana - przyznaję że zrobiłem błąd bo nie dostosowałem się dokładnie do waszych rad (ale to wynika ze złego zrozumienia a nie z lenistwa , chyba trzeba mi tłumaczyć bardziej łopatologicznie :oops: ). Jutro zrobię jeszcze jedną podmianę tylko teraz nie wiem czy z mineralizatorem czy czyste RO.

Obecnie nawożę :

20ml profito
20,27ppm K2SO4 15,10 ppm KNO3
1.5ppm KH2PO4
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Pt 07 cze, 2013

Właśnie jestem po 50 % podmianie wody .Nie dodawałem nic co dalej ?
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez oldmike » Pt 07 cze, 2013

piotrek123 napisał(a):Właśnie jestem po 50 % podmianie wody .Nie dodawałem nic co dalej ?

Z mineralizuj tą wodę. Tak jak zakładasz czyli kH5. Wpadnie Ci wtedy 5-6ppm K z mineralizatora. Wlej 15ppm NO3 i te 1,5PO4 i ekstra 5ppm K z K2SO4. Łącznie będziesz miał 20ppm K. Podawaj mikro w małych dawkach dziennych (3ml), obserwuj czy pojawiają Ci się chlorozy. Jeżeli pojawiają się, zwiększ dawkowanie mikro. I czekaj obserwując stożki/dolne liście.
oldmike
Aktywny użytkownik
 
Posty: 649
Dołączył(a): Pn 17 kwi, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Pt 07 cze, 2013

oldmike napisał(a):
piotrek123 napisał(a):Właśnie jestem po 50 % podmianie wody .Nie dodawałem nic co dalej ?

Z mineralizuj tą wodę. Tak jak zakładasz czyli kH5. Wpadnie Ci wtedy 5-6ppm K z mineralizatora. Wlej 15ppm NO3 i te 1,5PO4 i ekstra 5ppm K z K2SO4. Łącznie będziesz miał 20ppm K. Podawaj mikro w małych dawkach dziennych (3ml), obserwuj czy pojawiają Ci się chlorozy. Jeżeli pojawiają się, zwiększ dawkowanie mikro. I czekaj obserwując stożki/dolne liście.

Oczywiście mogę zrobić tak jak piszesz i nic z tego nie wiedzieć ale wolę to zrozumieć
na przyszłość. Skąd wiesz ile potasu jest w mineralizatorze przy 5 kh jak w ulotce podana jest tylko zawartość procentowa. Oczywiście liczyłeś to w wcześniejszym poście ale nadal nie rozumię jak to policzyłeś. " Wlej 15ppm NO3 i te 1,5PO4 i ekstra 5ppm K z K2SO4. " Czy to mam wlać po mineralizacji żeby od razu tyle było w zbiorniku ,czy podzielić na dawki dzienne przez cały tydzień.
Czy na pewno się nie pomyliłeś z mikro ja do tej pory podawałem 20 ml profito dziennie na akwarium 700l.

I na koniec może wstyd się przyznać :oops: ale jak wygląda chloroza na liściach ?
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » Pt 07 cze, 2013

I na koniec może wstyd się przyznać :oops: ale jak wygląda chloroza na liściach ?


Chloroza jest to zmniejszona ilość chlorofilu, objawia się zmianą barwy z zielonej na jasnozieloną, żółtą bądź nawet białą. W przypadku gatunków roślin o czerwonym zabarwieniu liści może pojawiać się kolor bladoróżowy. Można wyróżnić chlorozę punktową, ogólną dotyczącą całej blaszki liściowej, brzeżną pojawiającą się na krawędziach liści oraz międzyżyłkową dotyczącą jedynie tkanki znajdującej się pomiędzy nerwami, które pozostają zielone. :wink:
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez oldmike » Pt 07 cze, 2013

piotrek123 napisał(a):" Wlej 15ppm NO3 i te 1,5PO4 i ekstra 5ppm K z K2SO4. " Czy to mam wlać po mineralizacji żeby od razu tyle było w zbiorniku ,czy podzielić na dawki dzienne przez cały tydzień.
Czy na pewno się nie pomyliłeś z mikro ja do tej pory podawałem 20 ml profito dziennie na akwarium 700l.

I na koniec może wstyd się przyznać :oops: ale jak wygląda chloroza na liściach ?

Ja jestem zwolennikiem dolewania dziennego azotu i fosforu. Tak 2ppm NO3 na 0,2ppm PO4 dziennie. Jeżeli chce Ci się tak robić to podaj 10ppm K z K2SO4 po podmianie a azot i fosfor dziennie jak wyżej napisałem.
Z kalkulatora
http://calc.petalphile.com/
wychodzi, że lejesz 0,07ppm Fe dziennie. To lekka przesada wg mnie. Może Ty masz dziury z nadmiarów manganu? Ja bym lał maksymalnie 3ml dziennie.
A chloroza to jest wtedy gdy nowe liście rosną Ci żółte a nie zielone. Fe wchodzi w roślinę od szczytu liścia więc jak będziesz miał chlorozę to zwiększ dawkę do 4ml dziennie i obserwuj czy Ci braki Fe się uzupełniają.
Jeżeli będą Ci rosnąć białe liście to zwiększ dawkę 2x (6ml). Wtedy definitywnie mikro nie wchodzi.
Ty nie masz problemów ze wzrostem roślin i ze stożkami?
oldmike
Aktywny użytkownik
 
Posty: 649
Dołączył(a): Pn 17 kwi, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Pt 07 cze, 2013

Jeżeli chodzi o podawanie mikro to sugerowałem się tym co pisze producent 10ml /100l wody ale podaję go 2 x więcej to fakt ale tu znów sugerowałem się testami które cały czas pokazywały 0,1 mg/l. W tej chwili podaję mniej mikro i testy pokazują 0. Ale to też spowodowane pewnie jest tymi podmianami bo w tym czasie nie zawsze podawałem mikro.

Jeżeli chodzi o wzrost to myślę że w miarę wszystko rośnie ale np.szczyty pogestemona erektus są bardziej żółte reszta rosliny zielona. Staurogyne też między żyłkami ma jaśniejszy kolor.Alternateria przez środek ma kolor bardziej zielony niż czerwony(brzegi czerwone natomiast nowe liście są różowe. Teneleus ma nowe liście dużo jaśniejsze.
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Pt 07 cze, 2013

Proszę wyjaśnij mi jeszcze jak wyliczyłeś ile jest potasu w mineralizatorze. Pierwsze napisałeś żeby podać 5 ppm potasu ekstra a potem 10 ppm, czyli która wersja będzie bardziej odpowiednia ?
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez oldmike » Pt 07 cze, 2013

piotrek123 napisał(a):Proszę wyjaśnij mi jeszcze jak wyliczyłeś ile jest potasu w mineralizatorze. Pierwsze napisałeś żeby podać 5 ppm potasu ekstra a potem 10 ppm, czyli która wersja będzie bardziej odpowiednia ?

Na poprzedniej stronie wyliczyłem ile to 4,5g w 100l wody zawiera w sobie Ca i Mg. Jeżeli producent podaje dla kationów zawartość 45% wapń a 13,4% potas to już wyliczyłem to ze zwykłej proporcji.
Wiemy, że 45% to 4,18ppm to 13,4% będzie wynosić
(13,4% * 4,18ppm)/45% = 1,24ppm K

Ponieważ 4,18ppm Ca i 0,93ppm Mg daje 0,8gH ogólnej a węglanowa 0,6gh to wiem, że Ty musisz dać 5kh/0,6kh = 8,33(3) by otrzymać kh=5. Więc już wiemy przez ile trzeba pomnożyć.
8,33 * 4,18 = 34,83ppm Ca
8,33 * 0,93 = 7,75ppm Mg
8,33 * 1,24 = 10,33ppm K

Tak napisałem. Ponieważ Ca/Mg/K to są pierwiastki albo słabiej albo mocniej antagonistyczne względem siebie zalecam Ci podawanie tych pierwiastków od razu w odpowiednim stężeniu po podmianie. Ponieważ KNO3 zawiera w sobie sporo potasu, jakbyś dał całość po podmianie musisz uwzględnić ten potas. Na 15ppm NO3 wpada Ci 10ppm K od razu. To wtedy mniej z K2SO4. Jeżeli jednak chcesz dawać KNo3/PO4 w dawkach dziennych to K na starcie podwyższ do 10ppm.
Osobiście nie lubię siarczanów i w Twoim wypadku, a może przede wszystkim w Twoim (700l akwa to hoho) robiłbym mniejsze podmiany a K dawał jedynie z KNO3. Wtedy można zastanowić się że maksymalna podmiana to 20% i wtedy samoistnie stworzy się wysoki poziom K.
oldmike
Aktywny użytkownik
 
Posty: 649
Dołączył(a): Pn 17 kwi, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Pt 07 cze, 2013

oldmike napisał(a):
piotrek123 napisał(a):Proszę wyjaśnij mi jeszcze jak wyliczyłeś ile jest potasu w mineralizatorze. Pierwsze napisałeś żeby podać 5 ppm potasu ekstra a potem 10 ppm, czyli która wersja będzie bardziej odpowiednia ?

Na poprzedniej stronie wyliczyłem ile to 4,5g w 100l wody zawiera w sobie Ca i Mg. Jeżeli producent podaje dla kationów zawartość 45% wapń a 13,4% potas to już wyliczyłem to ze zwykłej proporcji.
Wiemy, że 45% to 4,18ppm to 13,4% będzie wynosić
(13,4% * 4,18ppm)/45% = 1,24ppm K

Ponieważ 4,18ppm Ca i 0,93ppm Mg daje 0,8gH ogólnej a węglanowa 0,6gh to wiem, że Ty musisz dać 5kh/0,6kh = 8,33(3) by otrzymać kh=5. Więc już wiemy przez ile trzeba pomnożyć.
8,33 * 4,18 = 34,83ppm Ca
8,33 * 0,93 = 7,75ppm Mg
8,33 * 1,24 = 10,33ppm K

Tak napisałem. Ponieważ Ca/Mg/K to są pierwiastki albo słabiej albo mocniej antagonistyczne względem siebie zalecam Ci podawanie tych pierwiastków od razu w odpowiednim stężeniu po podmianie. Ponieważ KNO3 zawiera w sobie sporo potasu, jakbyś dał całość po podmianie musisz uwzględnić ten potas. Na 15ppm NO3 wpada Ci 10ppm K od razu. To wtedy mniej z K2SO4. Jeżeli jednak chcesz dawać KNo3/PO4 w dawkach dziennych to K na starcie podwyższ do 10ppm.
Osobiście nie lubię siarczanów i w Twoim wypadku, a może przede wszystkim w Twoim (700l akwa to hoho) robiłbym mniejsze podmiany a K dawał jedynie z KNO3. Wtedy można zastanowić się że maksymalna podmiana to 20% i wtedy samoistnie stworzy się wysoki poziom K.


czyli po zmineralizowaniu wody RO do twardosci 5 kh w akwarium będę miał poziomy :

35 ppm -Ca
7,7ppm -Mg
10,30ppm-K

Zakładam ,że będe robił nadal 30% podmianę wody .
Dodaję zaraz po podmianie tyle K2SO4 żeby odpowiadało 10 ppm.
PO4 1.5ppm na tydzień w dawkach dziennych
NO3 15 ppm na tydzień w dawkach dziennych (i tutaj dochodzi jeszcze 10ppm K ) Profito zaczynam od 3 ml i obserwuję rośliny (ale podejrzewam że 3 ml to za mało )

Czyli potasu wyjdzie razem około 30,30 ppm ( nie będzie go w wodzie za dużo ? Może podać mniej K2SO4 ? ) A może podać tyle K2SO4 zaraz po podmianie żeby odpowiadalo 6 ppm (jak napisał thors )reszta jak wyżej.

Czy na pewno dobrze zrozumiałem a szczególnie chodzi mi o sposób i ilość podawania Potasu ?
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez oldmike » So 08 cze, 2013

piotrek123 napisał(a):(ale podejrzewam że 3 ml to za mało )

Oki Piotrek, to inaczej.
Podajesz dziennie PO4 w ilości 0,2ppm. Wywalając cztery atomy tlenu z tego związku zostaje Ci
0,2ppmPO4 x 0,326 = 0,0652ppm P
Czemu nie podejrzewasz, że zabraknie Ci fosforu? Przecież P jest makroskładnikiem a Fe mikro?

Wielokrotnie sam doświadczyłem, że po podaniu K stożki stellaty karłowaciały. Ale obawiam się, że w tym przypadku nie chodzi o blokadę Ca. Pewności nie mam. Ale tu działa inny mechanizm moim zdaniem. K jest jedynie katalizatorem.

Piotrek, ja Cię do niczego nie chce przekonywać. Boisz się K, lej mniej. Ale obserwuj dolne liście. Jak nadal będą dziury to zwiększysz dawkę po podmianie. Zacznij od 5ppm ekstra. Teraz sporą podmiane zrobiłeś i K Ci wpadło z mineralizatora. Do tego dziennie 1,26ppm K Ci wpadnie. Spróbuj. Ale nie lej aż tyle mikro. Te krasne na obrzeżach liści nie biorą się z powietrza. A nie wydaje mi się, że rośliny potrzebują więcej Fe od PO4.

Czy aż tak paskudną wodę masz, że odstawiłeś cały kran?
oldmike
Aktywny użytkownik
 
Posty: 649
Dołączył(a): Pn 17 kwi, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Baza roślin wodnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron