Odpadanie liści i przeźroczyste plamy na liściach .

Baza tworzona przez użytkowników forum.
Komentarze do prezentowanych gatunków roślin.

Postprzez piotrek123 » So 08 cze, 2013

Fe zacznę podawać tak jak piszesz 3 ml. dziennie i będę obserwował (w końcu to Ty tu jesteś nauczycielem a ja uczniem )
oldmike napisał(a):Piotrek, ja Cię do niczego nie chce przekonywać. Boisz się K, lej mniej. Ale obserwuj dolne liście. Jak nadal będą dziury to zwiększysz dawkę po podmianie. Zacznij od 5ppm ekstra. Teraz sporą podmiane zrobiłeś i K Ci wpadło z mineralizatora.


Napisz mi jeszcze czy dobrze zrozumiałem i mam na razie podawać wszystko tak jak napisałem w poprzednim poście :

Mineralizator kh 5
Te 5 ppm (na razie mniej jak za mało to potem 10 ppm )K2SO4 zaraz po podmianie
Resztę potasu razem z azotem w KNO3 codziennie 15ppm :7 dni
PO4 1.5 ppm :7 dni
oldmike napisał(a):Czy aż tak paskudną wodę masz, że odstawiłeś cały kran?

rurociągi u nas nie są najnowsze ,ciągle jakieś remonty filtr narurowy ciągle zapchany.Ostatnio beczkowozy woziły wodę do picia bo w kranie była czymś zatruta.

Zastanawia mnie jeszcze jedno Twoje stwierdzenie z poprzedniej strony :

oldmike napisał(a):Ja bym dawał tyle mineralizatora by Kh było 4.


Czy można by się pokusić na 4 kh ?
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez oldmike » Pn 10 cze, 2013

piotrek123 napisał(a):Mineralizator kh 5
Te 5 ppm (na razie mniej jak za mało to potem 10 ppm )K2SO4 zaraz po podmianie
Resztę potasu razem z azotem w KNO3 codziennie 15ppm :7 dni
PO4 1.5 ppm :7 dni

Wszystko się zgadza.

Można się pokusić o kH-4. Ale nie teraz. I tak dużo zmian będzie.
A przy kh-4 całe CO2 będzie wolne i dostępne dla roślin.
oldmike
Aktywny użytkownik
 
Posty: 649
Dołączył(a): Pn 17 kwi, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Pn 10 cze, 2013

oldmike napisał(a):
piotrek123 napisał(a):Mineralizator kh 5
Te 5 ppm (na razie mniej jak za mało to potem 10 ppm )K2SO4 zaraz po podmianie
Resztę potasu razem z azotem w KNO3 codziennie 15ppm :7 dni
PO4 1.5 ppm :7 dni

Wszystko się zgadza.

Można się pokusić o kH-4. Ale nie teraz. I tak dużo zmian będzie.
A przy kh-4 całe CO2 będzie wolne i dostępne dla roślin.


Co to znaczy że całe co2 będzie wolne i dostępne ?


Ponieważ ten cały temat tak mi namieszał w głowie to wreszcie trochę zgłupiałem.
Czy teraz jak mam wodę jałową i zmineralizowaną do 5 kh to azot i fosfor zaczynam podawać tak jak wyliczę z kalkulatora czyli 15ppm azotu i 1,5 fosforu w dawkach dziennych ,czy mam podnieść od razu do tego poziomu żeby testy pokazywały od razu 15 ppm i 1.5 . A co gorsze to już nie wiem co z potasem ekstra w K2SO4 bo się go podaje przy podmianie jak go mam podać teraz na początku przy wodzie wyjałowionej ? I jeszcze jedno czy jak wyliczam potas do podmiany to w kalkulatorze podstawiam całość wody w akwarium czy te 30% podmienianej ? Bo ja do tej pory zawsze wpisywałem całą pojemność akwarium ale azot ,fosfor i potas podawałem w dawkach dziennych.
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez oldmike » Pn 10 cze, 2013

piotrek123 napisał(a):
oldmike napisał(a):
piotrek123 napisał(a):Mineralizator kh 5
Te 5 ppm (na razie mniej jak za mało to potem 10 ppm )K2SO4 zaraz po podmianie
Resztę potasu razem z azotem w KNO3 codziennie 15ppm :7 dni
PO4 1.5 ppm :7 dni

Wszystko się zgadza.

Można się pokusić o kH-4. Ale nie teraz. I tak dużo zmian będzie.
A przy kh-4 całe CO2 będzie wolne i dostępne dla roślin.


Co to znaczy że całe co2 będzie wolne i dostępne ?


Ponieważ ten cały temat tak mi namieszał w głowie to wreszcie trochę zgłupiałem.
Czy teraz jak mam wodę jałową i zmineralizowaną do 5 kh to azot i fosfor zaczynam podawać tak jak wyliczę z kalkulatora czyli 15ppm azotu i 1,5 fosforu w dawkach dziennych ,czy mam podnieść od razu do tego poziomu żeby testy pokazywały od razu 15 ppm i 1.5 . A co gorsze to już nie wiem co z potasem ekstra w K2SO4 bo się go podaje przy podmianie jak go mam podać teraz na początku przy wodzie wyjałowionej ? I jeszcze jedno czy jak wyliczam potas do podmiany to w kalkulatorze podstawiam całość wody w akwarium czy te 30% podmienianej ? Bo ja do tej pory zawsze wpisywałem całą pojemność akwarium ale azot ,fosfor i potas podawałem w dawkach dziennych.

Ekstra potas (z K2SO4) podajesz razem z podmianą. Ta dawka (5ppm K) jest na całe akwa.
Mineralizujesz wodę tylko podmienianą. Wymieniasz 50litrów, mineralizujesz 50l, podmieniasz 100l, mineralizujesz 100l.
Azot i fosfor podajesz codziennie. Dawki (15ppm NO3/1,5ppm Po4) są wyliczone na całe akwa i o jest dawka tygodniowa którą należy podzielić na 7.

o Kh-4 poczytaj tu
http://www.technologia-wody.pl/index.ph ... req=teoria
1kH to 17,8ppm CaCO3.
oldmike
Aktywny użytkownik
 
Posty: 649
Dołączył(a): Pn 17 kwi, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » Pn 10 cze, 2013

oldmike napisał(a):Azot i fosfor podajesz codziennie. Dawki (15ppm NO3/1,5ppm Po4) są wyliczone na całe akwa i o jest dawka tygodniowa którą należy podzielić na 7.



Potas to rozumie bo podam do wody podmienianej wyliczając na całe akwarium .Ale dlaczego się mówi , że poziom azotu w akwarium powinien być utrzymywany na poziomie 15ppm a fosforu 1,5ppm. Przy podawaniu w dawce dziennej do akwarium wyjałowionego testy nie pokarzą poziomu azotu 15ppm i fosforu 1,5ppm ponieważ cały czas są pobierane przez rośliny .


Jeżeli chodzi o kh :
http://www.technologia-wody.pl/index.ph ... req=teoria
to przeczytałem :shock: ale za bardzo to dla mnie naukowe jak dasz radę to wytłumacz w prosty sposób jak kh4 ma się do co2 w akwarium (jak na razie to wiem że poniżej 3 kh ph może niebezpiecznie spadać )
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez piotrek123 » So 14 wrz, 2013

Witam ponownie i mam prośbę o wyjaśnienie tego zagadnienia :

Oldmike wyliczył że przy zmineralizowaniu 30 % wody do podmiany do kh 5 wpadnie mi 7,7 ppm Mg .
Żeby zachować stosunek Mg : k 1: 3 trzeba dodać (7,7 * 3 ) około 23,10 ppm potasu minus to co jest w mineralizatorze .Dlaczego więc potas wyliczamy na całe akwarium a nie na 230 l zmineralizowanej wody ?
Ja rozumiem że jeżeli np. dana ilość K2SO4 w 250 l daje nam 10 ppm to w 700l jest 3 razy mniej ppm .Czyli licząc potas na cale akwarium nie będzie odpowiedniego stosunku Mg ; K .


Z góry dziękuję i pozdrawiam !
piotrek123
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So 22 gru, 2012
Lokalizacja: Przeworsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Baza roślin wodnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron