Krajowe rośliny wodne i bagienne .

Baza tworzona przez użytkowników forum.
Komentarze do prezentowanych gatunków roślin.

Re: Krajowe rośliny wodne i bagienne .

Postprzez mayaca » Wt 24 gru, 2013

cezaryd napisał(a):jako dzieciak chodzilem nad staw łapać plankton dla ryb i pamiętam na granicy brzegu rosło to - poryblin jeziorny - teraz poznałem nazwę... 8) jak to dawno temu było :!:



Nigdy nie rósł w moich stronach .Niestety ,obecnie pod ścisłą ochroną gatunkowa . Całkowita ochrona tego gatunku to konieczność .Z tego co pamietam ,jest tylko kilka miejsc w Polsce gdzie jeszcze występuje w naturze.
Z opowieści znajomych wysnułem jednak wniosek ,iż niekoniecznie był łatwy w uprawie . Ponoć bardzo szybko zarastał glonami .
Isoetes lacustris -poryblin jeziorny musimy chyba zostawić sobie na później .Można go zastąpić Isoetes velata,który jesli mnie pamięć nie myli jest sprowadzany z południowych Włoch ,ze Sycylii bodajże . Ze Sardynii chyba tez .
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Krajowe rośliny wodne i bagienne .

Postprzez nazer » Pn 30 gru, 2013

Wiecie co...
Muszę się jeszcze wiele uczyć, w wielu publikacjach czytałem, że nasze rodzime rośliny nie nadają się do akwarium z dwóch powodów. Raz, że lubią zimną wodę, dwa, że rosną okresowo, czyli na zimę zamierają ( nawet w akwa)....
No ale jak piszecie, że trzymaliście tyle gatunków bez problemu, może fajnie było by stworzyć polskiego holendra... :)
Na (link) ostatnio widziałem aukcje słonecznic, rybek które ponoć wytrzymują temp. powyżej 25*C i są bardzo ławicowe...
Myślę, że można by stworzyć mega roślinne akwarium polskie. Te wszystkie rośliny, ławica słonecznic, na dnie kozy, piskorze i było by serio fajnie... Szkoda, że jeszcze nikt tego się nie podjął. Kiedyś wiele razy myślałem o takim akwarium... Ale na myślach się skończyło...
W moich rodzinnych stronach, czyli Śląsk miejscowość Ciasna koło Lublińca w leśnych bajorach widziałem roślinę kropla w kroplę jak hydrocotyle japan... tylko jej liście były nieco większe...
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Krajowe rośliny wodne i bagienne .

Postprzez mayaca » Wt 31 gru, 2013

Na temat krajowych roślin wodnych ,krąży wiele mitów . Jednym z nich jest to ,iż ich uprawa w warunkach akwariowych jest trudna . Otóż wcale nie .Gros tych roślin wspaniale rośnie w typowych "holendrach ". Takie rośłiny jak Hottonia palustris ,Utricularia vulgaris ,fontinalis antypyretica ,Ceratophyllum demersum ,Hydrocotyle vulgaris ,Litorella uniflora ,czy gatunki Myriophyllum sa przecież dosyć popularne i nikt nie kwestionuje ich przydatności . Wiele z nich ,z krajowych rośłin wodnych jest o niebo piękniejszych niż ich tropikalne siostry . ja sam do dzisiaj uprawiam rzęśl bagienna ,która pokrojem przypomina Rotale nanjenshean . Są oczywiście rośłiny ,których sezonowość jest faktem ,które muszą przejść okres spoczynku nawet w uprawie akwariowej .
Ale jest ich niewiele .Wierz mi że przy odrobinie dobrej woli można stworzyć na tych roślinach holendra ,który powali na kolana .
Można ,zwłaszcza przy dzisiejszej technice . Niegdyś tylko te rośłiny były dostępne .W czasach kiedy filtry zewnętrzne ,pompy cyrkulacyjne ,CO2 były tylko fantazja ,kiedy żarówka była głównym źródłem światła ,kiedy piasek zastępował wymyślne podłoże ,kiedy o nawozach nikt nie słyszał nawet ,dało się , to i teraz się da .

Mała popularność takich akwariów bierze się chyba z nikłej wiedzy w tym temacie . Mała ilość publikacji ,niewiele wiadomości w internecie . Oraz [to moje zdanie ] wrogość handlujących roślinami biznesów . Oni nie maja interesu w popularyzacji tego typu zbiorników .NIE ZARABIAJĄ bowiem na tym .

Co do ryb ......... wiele gatunków ryb "zimnowodnych " z powodzeniem wytrzymuje "tropikalne temperatury .Oczywiście po aklimatyzacji .Takie gatunki jak strzebla ,kiełb ,słonecznica ,piskorz ,ukleja ciernik ,niegdyś były popularne w hodowlach .
Można je wiec trzymać w tropikalnych warunkach .Trzeba tylko pamiętać o jednym .O ochronie gatunkowej .Wiele ryb krajowych objętych jest bowiem ochroną całkowita .Niegdyś chwasty rybie ,dzisiaj chronione gatunki .Takie czasy .....
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Krajowe rośliny wodne i bagienne .

Postprzez mayaca » Wt 31 gru, 2013

By uzmysłowić sobie w jakich warunkach żyją w naturze rośłiny wodne postanowiłem z kumplem na starym roku zbadać wodę w starorzeczu w którym rośnie obficie hottonia palustris .
Oto wyniki
Ph-5,5.
Kh -1
Gh-3
PO4-niemierzalne
NO3-2,
Fe-niemierzalne
K-12!
No2-niemierzalne

Jest to stare koryto rzeki Soły ,bez odpływu i dopływu ,miejsce osłonięte .Podłoże mocno zamulone-gliniane .rośłiny towarzyszące to sitowie,żabieniec babka wodna ,turzyce,Potocznik wąskolistny .
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Krajowe rośliny wodne i bagienne .

Postprzez mayaca » Śr 01 sty, 2014

Dzisiaj zrobimy ponowne testy .Coś mi się nie zgadza to K. Skąd w wodzie takie stężenie ? W Sole takiego niet!
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Krajowe rośliny wodne i bagienne .

Postprzez Marcin Bielak » Śr 01 sty, 2014

Test na potas może być zafałszowany przez torf a patrząc na to pH to jest go tam sporo.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Krajowe rośliny wodne i bagienne .

Postprzez mayaca » Cz 02 sty, 2014

adeptmarine napisał(a):Test na potas może być zafałszowany przez torf a patrząc na to pH to jest go tam sporo.



To liście drzew ,które jesienią obficie "zasilają" zbiornik ..Całe dno jest nimi pokryte . Dziwi mnie jednak ,że nie ma fosforanów .
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Baza roślin wodnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron